Strona główna » Albania-największe atrakcje, zabytki, przyroda

Albania-największe atrakcje, zabytki, przyroda

Albania

by admin
Albania zabytki

Albania zabytki, przyroda. Oto co warto zobaczyć

Albania jest jednym z najpiękniejszych krajów na Bałkanach, jeżeli chodzi o branżę turystyczną. Piękny kraj, który oferuje wiele śródziemnomorskich plaż oraz wiekowych zabytków.

Albania jest pięknym krajem turystycznym, na którego terenie znajduje się wiele bunkrów i wspaniałych bazarów, które oferują lokalne przysmaki i dzieła rzemieślnicze.

W Albanii każdy turysta znajdzie coś dla siebie. W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na wakacje w Albanii. Jakie są największe atrakcje turystyczne w Albanii? Co warto zobaczyć?

Co warto zobaczyć w Albanii? Alpy Albańskie

piaszczyste plażeTen piękny, bałkański kraj obfity jest w górzyste tereny. Najbardziej popularne są Góry Północnoalbańskie, które nazywa się Alpami Albańskimi. Należą one do Gór Dynarskich. Jest to popularny kierunek dla fanatyków wypoczynku w górach.

Łańcuch górski rozciągnięty jest od północnych obrzeży miasta Szkodra i ciągnie się do granicy z Kosowem i Czarnogórą.

Najwyższy szczyt to Maja e Jezercës (2694 m n.p.m.). Na terenie pasma górskie znajduje się wiele miejsc, które zapewnią turystom przepiękne krajobrazy oraz niespotykaną przyrodę.

To kierunek obowiązkowy dla osób uwielbiających wypoczynek w górach. Turystyka rozwinięta jest w dolinie Valbony i niedaleko wsi Theth.

Atrakcje w Albanii — jezioro Szkoderskie

atrakcje albanii Jezioro Szkoderskie jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego pięknego kraju bałkańskiego.

To największe słodkowodne jezioro na Półwyspie Bałkańskim, które położone jest na pograniczu Czarnogóry i Albanii. Większość tego jeziora krasowego należy do parku narodowego.

Występują tu ptasie ostoje, które są jednymi z najcenniejszych w Europie. Ponad sześćdziesiąt procent jeziora położone jest na terenie Czarnogóry. Jest to miejsce, które swą urodą i widokami zachwyci wiele osób. To kierunek obowiązkowy podczas wypadu na wakacje w Albanii.

Zabytki w Albanii — Szkodra

piękne plażeSzkodra jest jednym z najistotniejszych zabytków w Albanii. To miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, ponieważ na jej terenie znajduje się średniowieczny zamek Rozafa i Ołowiany Meczet.

W centrum miasta położone jest Muzeum Historyczne, w którym można zapoznać się z ekspozycją etnograficzną regionu. Miasto leży w niedalekiej okolicy Jeziora Szkoderskiego.

Stolica Albanii — Tirana

Stolicą Albanii jest Tirana. To najważniejsze miasto tego kraju, w którym rozwinął się potężny ośrodek kulturowy i administracyjny.

całej albanii Jest to jedno z najbardziej uprzemysłowionych miast w tym kraj. Planując wakacje w tym kraju, warto na pierwszym miejscu na liście miejsc do odwiedzenia umieścić to miasto.

Tirana położona jest w pobliżu góry Dajti o wysokości 1613 metrów nad poziomem morza.

W Tiranie znajduje się wiele religii, kultur i tradycji. Patrząc z historycznego punktu miasto, jest dosyć wiekowe.

Tirana istniała już podczas świetności Imperium Bizantyjskiego. Początki miasta szacowane są na XVII wiek podczas panowania Imperium Osmańskiego.

narodowe muzeum historyczneW mieście panuje ciekawy klimat, ponieważ istnieje do dziś architektura wywodząca się z międzywojennego włoskie stylu. Albania była rządzona przed komunistów, co odcisnęło piętno na tym mieście.

W stolicy znajduje się wiele zabytków, barów, muzeów, restauracji i kultowych bazarów. To idealny kierunek na początku zwiedzania Albanii.

Zabytki w Albanii — starówka w Gjirokastrze

park narodowyGjirokastra to przepiękne miasto, które leży około 250 kilometrów na południe od Tirany. Jest najważniejszym miastem pod względem architektury zabytkowej w Albanii.

Miasto dzięki swoim budowlom nazywane jest kamiennym miastem. Miasto zostało wpisane na listę UNESCO w 2005 roku.

To najbardziej popularny kierunek, którzy turyści wybierają podczas pobytu na południu Albanii.

W mieście znajduje się wiele sklepików, brukowanych ulicy i budynków w stylu bliskowschodnim. Na terenie miasta wybudowano bizantyńską cerkiew Najświętszej Maryi Panny. Warto odwiedzić tę świątynię ze względu na jej piękno.

Atrakcje turystyczne w Albanii — Riwiera Albańska

północy albanii Na terenie Albanii znajduje się wiele przepięknych plaż, a te najpiękniejsze znajdują się na terenie Riwiery Albańskiej.

To wybrzeże Morza Jońskiego, które ciągnie się aż do granicy z Grecją. Na terenie Riwiery znajdują się piękne szerokie plaże piaszczyste z dostępem do wysokiej klasy czystego morza.

W regionie Riwiery Albańskiej z dnia na dzień coraz bardziej rozwija się branża turystyczna. Najczęściej odwiedzanymi miastami są DhermiSarana i Himarë.

Zabytki w Albanii — Butrint i Apollonia

niezapomniane widoki Na południu kraju w znajdują się kolejne zabytkowe i malownicze miejscowości. To Butrint i Apollonia. 

Butrint jest niewielką miejscowością, na której terenie znajduje się stanowisko archeologiczne. To miasto leży na pograniczu z Grecją i zostało wpisane w 1992 roku na listę UNESCO.

W mieście zlokalizowane jest wiele zabytków rzymskich, średniowieczne mury oraz wiele zabytków tureckich.

Apollonia to pochodząca z okresu starożytności osada grecka. Założyli ją koloniści z Korfu i Koryntu. W przeszłości była prężnie rozwijającym się miastem portowym.

morzem jońskimW trzecim stuleciu została odcięta od morza w wyniku potężnego trzęsienia ziemi. Park Archeologiczny Apollonia jest dzisiaj jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych Albanii.

Co warto zobaczyć w Albanii? Jezioro Ochrydzkie

Jezioro Ochrydzkie to przepiękna atrakcja turystyczna Albanii, która figuruje od 1979 roku na liście UNESCO. Na środku jeziora znajduje się linia graniczna, która oddziela Macedonię i Albanię.

Miłośnicy sportów wodnych, wypoczynku na plaży znajdą tutaj wiele dla siebie. Najbardziej popularnym miastem położonym nad tym jeziorem jest Pogradec.

Zabytki w Albanii — Voskopojë

listę światowego dziedzictwa unescoVoskopoje to wioska, która w dawnych czasach była ważnym miastem. Kiedyś wioska nazywała się Moskopole. Była to ostoja prawosławnych i duży ośrodek kultury.

Miasto zostało kompletnie zniszczone przez wojny światowe i najazdy Imperium Osmańskiego. Do dziś zachowały się nieliczne zabytki takie jak osiemnastowieczne bizantyjskie świątynie.

Atrakcje w Albanii — wąwóz rzeki Osum

Wąwóz rzeki Osum jest położony na południowym wschodzie od Beratu i jest bardzo popularnym kierunkiem wśród turystów. Rzekach w miękkich skałach wyrobiła głęboką bruzdę z pionowymi ścianami, które tworzą wąskie przesmyki.

To idealny kierunek dla miłośników kajakarstwa i przepięknej przyrody.

Zabytki w Albanii — starówka w Beracie

zwiedzanie albaniiJedną z najciekawszych atrakcji znajdujących się na terenie Albanii jest miasto Berat. Znajduje się w centrum Albanii i u podnóży łańcucha górskiego Tomorr.

Jest to miasto niezwykle ważne, jeśli chodzi o historię, kulturę i architektonikę. Z tych powodów zostało wpisane na listę UNESCO w 2008 roku.

Przez znajdującą się przepiękną architekturę miasto nazywane jest miastem tysiąca okien”. Berat to obowiązkowa pozycja dla turystów, którzy kochają przepiękne budynki i interesują się historią.

Zabytki w Albanii — Kruja

najpiękniejszych miejscKruja to jedna z najpopularniejszcy atrakcji turystycznych Albanii. Burzliwa historia oraz niezwykły urok miasta sprawiły, że jest ono czasem nazywane (raczej na wyrost) “albańskim Krakowem”.

Największe atrakcje Krui to (zrekonstruowany) średniowieczny zamek oraz wąskie, brukowane uliczki zabytkowej starówki.

Po drodze do zamku warto zatrzymać się na tradycyjnym, utrzymanym w średniowiecznym stylu bazarze, gdzie mieszkańcy miasta handlują rękodziełem. Wysokie mury pobliskiej twierdzy nadają miejscu atmosfery, jaka panowała tu 500 lat temu.

Zabytki w Albanii — Amfiteatr w Durrës

Amfiteatr w Durrës został wybudowany prawdopodobnie między latami 117-138 podczas panowania cesarza Hadriana. To jeden z najważniejszych zabytków współczesnej Albanii.

miasto tysiąca schodówPołożony jest w centrum starówki i został odkryty przez przypadek. Jest największym amfiteatrem w kraju.

W starożytnych czasach na jego terenie mogło przebywać w jednym momencie od piętnastu do nawet dwudziestu tysięcy ludzi.

Atrakcje w Albanii — jezioro Koman

Albania jest bogata w wiele pięknych jezior. Jednym z nich jest sztuczne, kręte i wąskie jezioro Koman. Jego powierzchnia to około dwunastu kilometrów szerokości. Zostało wybudowane w 1978 roku podczas budowania elektrowni wodnej.

To zbiornik retencyjny, do którego wpadają rzeki Czarny Drin, Biały Drin oraz Lumë. Przebywając w tym miejscu, warto wybrać się na trzygodzinny rejs w towarzystwie lokalnej ludności, ponieważ to jedyny środek transportu pomiędzy dwoma miastami- Koman i Fiera.

Tirana historia stolicy Albanii

Tirana to stolica Albanii od 1920 roku. Miasto przepisów założone w XVII wieku, ale przez wiele lat zarzuto małym miasteczkiem. Po ogłoszeniu niepodległości przez Albanię w 1912 roku Tirana zaczęła rozwijać się jako ośrodek administracyjny kraju.

W 1920 roku, po proklamowaniu Tirany stolicą Albanii, miasto zaczęło intensywnie rozbudowywać się. W latach 30. XX wieku w Tiranie podwyżki wydatków rządowych, a także teatry, muzea i parki. W czasie rządów komunistycznych, Tirana przeszła na modernizację. Powstały wówczas nowe dzielnice mieszkalne oraz fundusze użyteczności publicznej, takie jak teatry czy kina.

Po upadku rządu komunistycznego w Albanii, Tirana stała się ośrodkiem zmian politycznych i społecznych. W ciągu ostatnich kilku dekad miasto zanotowało wzrost gospodarczy i demograficzny. W Tiranie dzieli nowe dzielnice mieszkalne, centra biznesowe oraz nowoczesne centra handlowe.

Dziś Tirana to dynamicznie rozwija się miasto, pełne życia i kultury. udostępnić tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, a także uniwersytety, teatry i muzea.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00