Strona główna » Albania – co warto zobaczyć?

Albania – co warto zobaczyć?

Albania

by admin
Albania

Albania to nieodkryta perła Europy, kusząca śródziemnomorskim klimatem, zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i bogatą historią.

centrum miastaPrzez lata omijana przez główny nurt turystyczny, dzisiaj przyciąga coraz więcej podróżników chcących doświadczyć autentyczności i oryginalności.

Zastanawiasz się, co koniecznie zobaczyć podczas wizyty w Albanii? 

Kanion Gjipe w Albanii

Jeśli szukasz dzikich krajobrazów, Kanion Gjipe to miejsce, które musisz odwiedzić. Otoczony stromymi klifami, ukrywa się wśród gór i jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Albanii.

narodowe muzeum historyczneDlatego Kanion Gjipe jest często nazywany jednym z najpiękniejszych zakątków tego kraju. Jego piaszczysta plaża, dostępna jedynie pieszo lub łodzią, jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku i zatłoczenia.

Woda w kanionie jest krystalicznie czysta, a skały w okolicy stwarzają niesamowite warunki do wspinaczki.

Poza naturalnym pięknem, Kanion Gjipe jest również miejscem o bogatej historii.

W okolicy można znaleźć starożytne inskrypcje oraz ślady dawnych kultur, które zamieszkiwały ten teren.

Dla tych, którzy cenią połączenie przyrody z kulturą, to miejsce będzie prawdziwą gratką.

Berat – miasto tysiąca okien

atrakcje albaniiBerat to prawdziwy skarb Albanii, znany jako miasto tysiąca okien.

Jego białe, tradycyjne budynki z charakterystycznymi ciemnobrązowymi oknami tworzą krajobraz, który trudno zapomnieć.

Miasto to jest jednym z najstarszych w kraju i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przechadzając się po jego uliczkach, można podziwiać urocze domy, które tarasowo wznoszą się na zboczu góry, tworząc niezapomniany widok.

zwiedzanie albaniiWysoko nad miastem wznosi się olbrzymi zamek Kalaja e Berati, który oferuje zapierające dech w piersiach widoki na dolinę rzeki Osumi.

Wewnątrz twierdzy znajduje się wiele atrakcji, w tym restauracje, sklepy i tradycyjne domy mieszkalne.

Berat jest również miejscem kulturalnych wydarzeń.

Co roku odbywają się tu festiwale muzyczne, wystawy artystyczne oraz targi rzemiosła, gdzie można podziwiać i zakupić tradycyjne albańskie wyroby. Dzięki temu, odwiedzając Berat, zagłębisz się w historię, a także poczujesz pulsujące życie współczesnej Albanii.

Niebieskie oko w Albanii

piękne plażeTo jedno z najbardziej fascynujących i tajemniczych miejsc w Albanii.

Niebieskie Oko to naturalne źródło wodne o głębokości przekraczającej 50 metrów, którego dokładna głębokość nie została jeszcze dokładnie zmierzona.

Jego wody są niesamowicie przejrzyste, a kolor – intensywnie niebieski, stąd też nazwa tego fenomenu.

Otoczone jest bujną roślinnością, co czyni je idealnym miejscem na relaks i kontakt z naturą.

miasto tysiąca schodówWoda w źródle jest bardzo zimna, ale odważni mogą spróbować w niej popływać. Jest to też doskonałe miejsce na piknik i spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi.

Legendy mówią, że Niebieskie Oko kryje w sobie tajemnice sprzed wieków.

Według jednej z nich, w głębinach źródła spoczywają skarby, które zostały ukryte przez mieszkańców regionu przed najeźdźcami.

Choć nikt nie potwierdził tej historii, niezwykła atmosfera miejsca sprawia, że łatwo uwierzyć w takie opowieści.

Butrinti – albańska perła UNESCO

całej albaniiZnana z bogatej historii i niesamowitego krajobrazu, Butrint to miejsce, które każdy turysta powinien odwiedzić podczas swojego pobytu w Albanii.

Malowniczo położone na małym górzystym półwyspie, starożytne miasto Butrint oferuje wspaniałe spacerowe aleje wśród zabytków z przeszłości.

Wspomnienia o setkach betonowych bunkrów i monumentalnych twierdzach znikają, gdy przechadzamy się wśród starożytnych ruin, które przypominają nam o sąsiedniej Grecji czy zamorskich Włoszech.

stolica albaniiPark Narodowy Butrint, będący na liście światowego dziedzictwa UNESCO, gwarantuje niesamowite doświadczenia.

Wiele z tych ruin przetrwało setki lat, zachowując swoją autentyczność i urok.

Mnóstwo festiwali i wydarzeń kulturalnych odbywa się tutaj przez cały rok, co czyni to miejsce żywym testamentem albańskiej kultury i dziedzictwa.

Gjirokastër – miasto na wzgórzu

największych atrakcji albaniiJeśli szukasz miejsca, które zachwyci Cię swoim urokiem, Gjirokastër jest dokładnie tym, czego szukasz.

Znane jako miasto srebrnych dachów, Gjirokastër fascynuje swoją charakterystyczną architekturą.

Szare kamienne dachy, które błyszczą jak srebro po deszczu, w połączeniu z tradycyjnymi warownymi budynkami tworzą jedyny w swoim rodzaju krajobraz.

Co ciekawe w Gjirokastër urodził się komunistyczny dyktator Albanii, Enver Hodża, a jego rodzinnym domem jest obecnie muzeum etnograficzne.

Miasto skrywa w sobie wiele sekretów, które czekają na odkrycie przez ciekawskich turystów.

Dzięki swojej bogatej historii, Gjirokastër jest również miejscem wielu przeglądów folklorystycznych, które przyciągają turystów z całego świata. Są to doskonałe okazje do zanurzenia się w albańskiej tradycji.

Jezioro Szkoderskie – klejnot Albanii

narodowe muzeum militarnePrzyjemność spędzenia dnia nad brzegiem jeziora to doświadczenie, które trzeba przeżyć.

Jezioro Szkoderskie, największe jezioro w południowej Europie, jest rajem dla miłośników przyrody.

Rowerowe wycieczki wzdłuż jeziora oferują malownicze widoki, a entuzjaści ptaków będą zachwyceni różnorodnością gatunków, które można tu spotkać.

Jeżeli jesteś typem aktywnego turysty, wypożyczenie roweru i wyprawa wzdłuż jeziora to świetna propozycja.

największe atrakcje albaniiW okolicach jeziora znajdują się też liczne małe wioski, które zachowują tradycyjny albański styl życia.

Odwiedzając je, można poznać lokalną kuchnię, kulturę i gościnność mieszkańców, co czyni pobyt nad Jezioro Szkoderskie jeszcze bardziej wyjątkowym.

Kruja w Albanii

Kruja, dawniej ważny ośrodek kulturalny, jest dziś jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych dla Albańczyków.

Średniowieczna twierdza, która była ważnym bastionem oporu przeciwko Turkom Osmańskim, kryje w sobie skarby historii Albanii.

W jej murach znajduje się Muzeum Skanderbega, poświęcone największemu bohaterowi narodowemu kraju.

atrakcja albaniiTętniący życiem bazarek w Kruja oferuje tradycyjne albańskie produkty i rękodzieło. Spacerując wśród kramów, poczujesz atmosferę dawnych czasów, kiedy to rynek był sercem życia społeczności.

Kruja przyciąga także turystów dzięki swojej autentyczności, zachowanym tradycjom i wspaniałej kuchni lokalnej, której smaki długo pozostają w pamięci.

Jezioro Ochrydzkie

Kiedyś połączone z Morzem Śródziemnym, Jezioro Ochrydzkie jest teraz jednym z najstarszych i najgłębszych jezior w Europie.

północnej części albaniiZlokalizowane między Albanią a Macedonią Północną jest domem dla wielu endemicznych gatunków.

Niektórzy naukowcy uważają je za prawdziwy naturalny skarb, porównywalny z Galapagos.

Ale to nie tylko przyroda przyciąga turystów do tego miejsca. Wzdłuż jeziora rozciągają się malownicze wioski, które oferują wspaniałe widoki i kawałek tradycyjnej kultury albańskiej. A z pobliskich wzgórz można podziwiać zapierające dech panoramy na błękitne wody jeziora.

W Albanii czeka mnóstwo innych niesamowitych miejsc. Kraj ten oferuje podróżnikom zabytki i piękne krajobrazy, a także prawdziwą, nieskażoną masową turystyką kulturę. Bez wątpienia, Albania jest miejscem, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00