Strona główna » TOP 5 miast na wakacje w Szwecji

TOP 5 miast na wakacje w Szwecji

wakacje w Szwecji

by admin
wakacje w Szwecji

Wakacje w Skandynawii to okazja, by nieco odpocząć od upałów, wziąć udział w licznych wydarzeniach kulturalnych i pobyć blisko natury. Jeśli planujesz wyjazd do Szwecji, sprawdź nasze propozycje – w każdym ze szwedzkich miast znajdziesz szereg atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a jedną z nich jest także przeprawa promowa z Polski do Szwecji, która umożliwia podróż do Skandynawii własnym samochodem.

Rozrywkowy Göteborg

Położony w zachodniej Szwecji Göteborg to drugie co do wielkości miasto w kraju. Znajdziemy tam między innymi największe na świecie muzeum sztuki nordyckiej, największy ogród botaniczny w Szwecji i największy park rozrywki w Skandynawii. Wśród rodzin z dziećmi Göteborg słynie przede wszystkim z lunaparku Liseberg, który w 2005 roku został uznany przez Forbes za najlepszy park rozrywki na świecie. W lunaparku o powierzchni 17 ha znajdziemy 7 kolejek górskich i wiele innych atrakcji dla całej rodziny. Liseberg można odwiedzać od kwietnia do września, natomiast w listopadzie i grudniu klasyczny park rozrywki zmienia się w miasteczko Halloween i jarmark bożonarodzeniowy. Göteborg to jednak nie tylko Liseberg, lecz również Wielka Synagoga, Tomtehuset (Dom Skrzatów), Muzeum Kultury Światowej, Muzeum Sztuki, Centrum Nauki Universeum czy Ogród Botaniczny.

Portowy Trelleborg

Czy wiesz, że promy do Szwecji pływają nie tylko do Ystad, ale też do Trelleborga? Promy Świnoujście–Trelleborg znajdują się we flocie Unity Line, operatora promowego obecnego na rynku bałtyckim już od 30 lat. Warto potraktować Trelleborg nie tylko jako punkt rozpoczęcia podróży, lecz również jako cel wakacyjnej wyprawy. Jest to jeden z największych portów promowych w całej Skandynawii i główny węzeł komunikacyjny łączący Skandynawię z Centralną Europą. W samym mieście koniecznie zobacz ruiny Twierdzy Wikingów, które odkryto w 1988 roku – tuż obok Twierdzy powstała też wikińska osada, czyli skansen dla każdego miłośnika epoki Wikingów. Będąc w Trelleborgu, warto również odwiedzić Muzeum Kapeluszy, Galerię Axela Ebbe i Muzeum Trelleborga.

Międzynarodowe Malmö

Ze względu na atrakcyjne położenie Malmö to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Szwecji. To właśnie tam zaczyna się szwedzka część Mostu nad Sundem, który wiedzie prosto do Kopenhagi – jeśli więc planujesz wizytę w Danii, z pewnością zahaczysz o Malmö. Miasto leży zaledwie 60 km od Ystad i 35 km od Trelleborga, dlatego promy w Świnoujściu są popularnym środkiem transportu wśród osób podróżujących do tego miasta. Oprócz tego, że Malmö łączy Szwecję z Danią, jest to również lokalizacja pełna atrakcji. Jedną z nich jest najwyższy budynek w Szwecji Turning Torso o wysokości 190 metrów, który liczy aż 54 piętra. Co roku w mieście odbywa się też Malmöfestivalen, czyli tygodniowy festiwal miejski wypełniony koncertami, wydarzeniami kulturalnymi i atrakcjami dla całych rodzin. W maju 2024 roku w Malmö odbędzie się również finał Konkursu Piosenki Eurowizji. Jeśli natomiast jesteś miłośnikiem aktywności na świeżym powietrzu, Malmö zapewnia wspaniałe ścieżki rowerowe. Jeśli zatęsknisz za chwilą odpoczynku, udaj się do jednego z miejskich parków: Pildammsparken, Slottsparken lub Kungsparken.

Malowniczy Sztokholm

Stolica Szwecji, nazywana Wenecją Północy, leży na 14 wyspach połączonych 53 mostami, a także na lądzie stałym położonym nad jeziorem Melar i bałtycką zatoką Saltsjön. Aż 2/3 Sztokholmu zajmują lasy, parki, łąki i woda, a tylko 1/3 to zabudowa miejska. Jest to bez wątpienia stolica wyjątkowa, która zapewnia mnóstwo atrakcji zarówno miłośnikom natury, jak i miejskiego życia. Miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w stolicy, to Gamla Stan, Pałac Królewski, Kościoły Storkyrkan i Riddarholmskyrkan, Muzeum Narodowe, Muzeum Nordyckie i Pałac Drottningholm. Zachęcamy również do wizyty w Muzeum Hallwyl znajdującym się w prywatnym domu z 1898 roku – w obiekcie można przenieść się w czasie i podziwiać kolekcję antyków zgromadzoną przez Wilhelminę von Hallwyl. Z kolei miłośnikom fotografii i dobrego jedzenia polecamy wizytę w Fotografiska, gdzie znajdują się prace artystów z całego świata oraz restauracja nagrodzona zieloną koniczynką Michelin.

Średniowieczne Visby

Marzą Ci się wakacje na wyspie? Polecamy Gotlandię, która leży na Morzu Bałtyckim – jest to największa szwedzka wyspa otoczona przez mniejsze wysepki. Najlepiej pojechać tam w sierpniu, gdyż co roku w tym okresie odbywa się słynny Tydzień Średniowieczny (Medeltidsveckan), organizowany już od 1984 roku. Podczas Medeltidsveckan można przenieść się do średniowiecza – w całym Visby organizowane są koncerty, wykłady, turnieje rycerskie, przedstawienia i kursy rzemiosła, a w pobliżu miasta znajduje się kemping. W 2024 roku Tydzień Średniowieczny odbędzie się w dniach 4–11 sierpnia. Warto przy tym wspomnieć, że Visby znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a to za sprawą ponad 200 średniowiecznych budynków i ruin 23 kościołów, które doskonale wpisują się w klimat Medeltidsveckan. Podczas pobytu w mieście koniecznie odwiedź średniowieczną Katedrę w Visby.

 

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00