Strona główna » Bułgaria atrakcje – wakacje nad Morzem Czarnym dla każdego

Bułgaria atrakcje – wakacje nad Morzem Czarnym dla każdego

Bułgaria atrakcje

by admin
Bułgaria atrakcje

Bułgaria to kraj, który chętnie odwiedzany jest przez Polaków. Poniekąd dlatego, że samoloty do tego kraju wylatują tak naprawdę praktycznie z każdego polskiego lotniska.

Do tego piękne widoki, urokliwe plaże i sympatyczni lokalsi. Czy można chcieć czegoś więcej? Warto poznać lokalne atrakcje, które podczas wakacji tam koniecznie trzeba odwiedzić.

Warna – złote piaski

środkowej części bułgariiTutejsza plaża ma aż 3,5 km długości. Do tego w niektórych miejscach ma aż 100 metrów szerokości, więc można być pewnym tego, że każda osoba będzie w stanie znaleźć dla siebie odpowiednio dużo miejsca.

Warto odwiedzić Warnę, ponieważ na jej terenie czekają liczne atrakcje i zabytki. Wśród nich można wymienić:

 • Park Przyrodniczy Złote Piaski,
 • średniowieczny monastyr Aładża,
 • lecznicze źródła mineralne,
 • aquapark Aquapolis,
 • Aquamania znajdujący się w sąsiadującej z Warną Albena.

W Warnie znajduje się również delfinarium, gdzie doskonale odnajdą się nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe zawsze z zachwytem wpatrzone w pokaz. Warna to jeden z najsłynniejszych kurortów, który można znaleźć w Bułgarii.

Veliko Tarnovo – malownicza wioska

największe atrakcje bułgariiUrokliwe miasteczko, które leży nad rzeką Jantra. Trzeba przyznać, że jest to jedno z najpiękniej położnych miejsc, które można podziwiać z pobliskich wzgórz.

Kto chociaż raz tu był przyznaje, że to właśnie tutaj można odnaleźć ciszę i spokój, której nie ma w żadnym innym miejscu. Nad miastem góruje twierdza Tsarevets, która jest także symbolem tego regionu. Warto przyjechać tutaj 22 września.

Wtedy to w kraju obchodzony jest Narodowy Dzień Niepodległości Bułgarii.

stolicą bułgarii W tej wiosce/miasteczku kładzie się na to bardzo mocny nacisk, dzięki czemu można liczyć na liczne imprezy.

Podsumowaniem wszystkiego jest wieczorny pokaz fajerwerków i światła, który jest w stanie wprawić w zdumienie.

Niedaleko znajduje się także mniejsza wiosna Arbanasi, którą także należy odwiedzić. Szczególnie, jeżeli ktoś interesuje się historią i dawniejszą architekturą, która tam jest doskonale zachowana.

Sofia – wielokulturowa stolica

stolicą bułgariiBędąc w centrum tego miasta, będzie można przypomnieć sobie, że ma się do czynienia z krajem, który może pochwalić się wieloletnią historią.

Dookoła jest pełno ruin i zabytków, które warto poznać, aby docenić miejsce, gdzie przebywa się na wakacjach.

Co ciekawe, w mieście wciąż wykonywane są prace, które pozwalają naukowcom odkryć starożytną architekturę.

Nowoczesne budownictwo z sąsiadującymi pozostałościami po latach wczesnych wygląda genialnie i trudno przejść wobec tego obojętnie. W samej Sofii na turystów czekają następujące atrakcje:

 • Narodowe Muzeum Historii,
 • Narodowe Muzeum Historii Naturalnej,
 • Narodowe Muzeum Archeologicznego,
 • Narodowa Galerii Sztuki,
 • Sobór Aleksandra Newskiego,
 • Cerkiew Świętej Sofii,
 • Cerkiew Świętego Jerzego z IV w.,
 • Cerkiew Boyana, którą wpisano na listę UNESCO.

Plovdiv – miasto 7 wzgórz

stare miastoWłaściwie to można powiedzieć, że całej Bułgarii nie da się zwiedzić za jednym razem.

Najróżniejsze atrakcje położone są w różnych częściach kraju. Warto więc zaplanować tu kilka pobytów, aby móc poznać wszystkie atrakcje.

W tym Plovdiv, które nazywane jest miastem siedmiu wzgórz. Miejsce można znaleźć w południowej Bułgarii.

Ciekawostką jest to, że było to w dawnych czasach jedno z najważniejszych miejsc, które przynależało do Imperium Rzymskiego. Każda osoba może być pewna tego, że będzie w stanie zachwycić swoją różnorodnością.

Wartym odwiedzenia jest na pewno Amfiteatr Rzymski, gdzie do dnia dzisiejszego organizowane są przedstawienia na świeżym powietrzu. To właśnie tutaj znaleźć można lokalne winiarnie, gdzie można spróbować wielu znakomitych trunków.

Nessebar – portowy kurort

centrum miastaSwoją sławą nie jest w stanie przebić Warny. Może jednak niedługo się to zmieni, jeżeli turyści odkryją, że mają do czynienia z niezwykłym kurortem, gdzie zawsze można liczyć na piękne plaże.

Do miasta przynależy wyspa, która z lądem połączona jest sztuczną groblą. Można więc ze spokojem się tam przedostać, aby podziwiać historyczne ślady okupacji, które są bardzo widoczne do dnia dzisiejszego.

W związku z tym, że Nessebar ma starożytny charakter, całe miasto zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Na jego terenie znaleźć można wiele kościołów. Tzn. wiele z nich to ruina, ale i tak warto zobaczyć te ślady poprzednich pokoleń.

Z pewnością należy zobaczyć zachowany w prawie doskonałym stanie kościół Chrystusa Pantokratora oraz kościół św. Stefana. Coraz częściej mówi się o tym, że Nessebar stanowi prawdziwą perłę Morza Czarnego.

Klasztor Rila – Rylski Monastyr

muzeum archeologiczneW południowo-zachodniej Bułgarii znaleźć można klasztor Rila, który jest zabytkiem wspaniałym, jedynym swojego rodzaju.

Śmiało można powiedzieć, że nie można tego miejsca pomijać.

Znaleźć go można w górach Rila. Został on założony w X wieku przez św. Jana pustelnika z Riły.

Takich zdobień, które zostały tutaj wykonane, nie można spotkać w żadnym innym miejscu.

Do tego bardzo charakterystyczne są czarno-białe łuki klasztoru, fasady w czerwono-białe pasy i stara kamienna wieża. Miejsce to również zostało wpisane na listę UNESCO.

Ogólnie do klasztoru podchodzi się nie tylko jako do zabytku, ale do miejsca, które ma ogromne znaczenie duchowe. Nie dziwi więc ogromna liczba pielgrzymów, które odwiedzają to miejsce.

Sozopol – wakacyjne miasteczko

słoneczny brzeg Sozopol to najstarsze miasto, które można znaleźć na terenie Bułgarii. Założone w 610 r. p.n.e. przez Greków jest naprawdę urokliwe.

Pomimo tego, że to Grecy odpowiedzialni są za założenie, to dzisiaj można znaleźć tam ślady kultury chrześcijańskiej. Wszystko przez to, że z czasem Sozopol przechodził pod panowanie różnych kultur.

Warto więc odwiedzić to miejsce, aby poznać tutejsze atrakcje, ale także plaże, które kuszą spokojem i odpoczynkiem. To wakacyjne miasteczko chętnie odwiedzane jest przez osoby, które kochają sporty wodne.

Trzeba przyznać, że tutejsza baza jest doskonała pod tym względem. Można tu uprawiać m.in. surfing, skutery wodne, żeglarstwo, wakeboarding czy siatkówka. Jest to także ciekawe miejsce pod względem kulturalnym, a do tego można liczyć tu na wieczorno-nocne życie idealne dla młodszych i starszych osób.

Bansko – górski kurort

warto zobaczyć w bułgariiWystarczy przejechać 160 km z Sofii, aby znaleźć się w jednym z najpiękniejszych górskich kurortów.

Tutejsza baza jest naprawdę doskonale przygotowana, więc jeżeli ktoś chciałby być pewny tego, że śniegu mu nie zabraknie, to Bansko zaprasza.

Znaleźć je można dokładnie u podnóża gór Pirin, których szczyt osiąga 2914 metrów. Całkiem możliwe, że niedługo Bansko będzie poważnym konkurentem dla znanych ośrodków narciarskich, które można znaleźć w Austrii, Francji lub we Włoszech.

Tym bardziej że Bułgarzy kuszą naprawdę atrakcyjnymi cenami, których nie sposób pominąć. Warto więc tam pojechać dopóki można cieszyć się niskimi cenami i spokojem na tutejszych stokach narciarskich.

Belogradchik – Skały Białogradzkie

morską stolicą bułgariiWspaniałe, urokliwe, majestatyczne, dumne. Wystarczy tych kilka słów, aby opisać skały, które powstały na dnie morza w wyniku zjawiska kompresji.

Całe zjawisko zaczęło się już 230 lat temu i w tym czasie ten wyjątkowy teren się kształtował. Skały mają aż 30 km długości i 3 km szerokości.

Do tego sięgają one na wysokość 200 metrów. To na ich terenie znajduje się jedna z najsłynniejszych jaskiń Magura.

Na tym terenie zostały odnalezione malowidła jaskiniowe datowane na okres od 10 000 lat p.n.e. do 600 lat p.n.e. Będąc tutaj na pewno należy zapoznać się z legendą o Madonnie, która ukazuje tragiczną historię związaną z tym miejscem.

Kazanlak – region produkcji olejku różanego

stolicy bułgarii Miejsce znajdujące się w Dolinie Róż, które można dokładnie odnaleźć w prowincji Stara Zagora, u podnóża pasma górskiego Bałkanów.

To właśnie przez ten region przepływa rzeka Tundzha. W tym regionie już od wielu wieków odbywa się produkcja olejku różanego.

Aby móc dokładnie zapoznać się z tą historią, należy odwiedzić tutejsze Rose Museum, gdzie liczyć można także na wszystkie informacje na temat uprawy i produkcji.

Może komuś uda się przyjechać na tutejszy Festiwal Róż, który jest wielką imprezą kulturalną dla całego regionu. Grobowiec Tracki w Kazanlaku to jedna z tutejszych atrakcji, która została wpisana na listę UNESCO. Oprócz tego, w mieście znaleźć można także inne atrakcje, warte uwagi.

Perperikon – starożytne wykopaliska

zwiedzanie bułgarii Osoby, które już tutaj były przyznają, że czują się tutaj jak w Machu Pichu.

Właściwie patrząc na te wykopaliska śmiało można przyznać, że ma się do czynienia z takim bułgarskim odpowiednikiem.

Cały kompleks można znaleźć na skalistym wzgórzu na wysokości 470 m n.p.m.Ciekawostką dla turystów może okazać się Perpereshka. Tutejsi mówią, że jest to złotonośna rzeka.

Czy tak jest faktycznie? Warto się o tym samodzielnie przekonać odwiedzając te starożytne wykopaliska, które są bardzo obszerne. Właściwie to są one podzielone na kilka części, a Perperikon należy do najsłynniejszej.

Mapa – najpiękniejsze miejsca w Bułgarii

Wyżej wymienione atrakcje można znaleźć na terenie całej Bułgarii. Może za jednym razem nie uda się ich wszystkich zobaczyć. Będzie to jednak doskonała okazja do tego, aby odwiedzić Bułgarię ponownie.

Które miejsce wybrać?

zimową stolicą bułgariiWidząc wyżej wymienione miejscowości, nie tak łatwo będzie wybrać dla siebie odpowiednie miejsce. Jeżeli ktoś pojedzie tam latem, z pewnością powinien wybrać jeden z wyżej wymienionych kurortów.

Z pewnością będą to dobre bazy wypoczynkowe, ale także wypadowe, aby móc odwiedzić atrakcje znajdujące się w innych regionach kraju. Zimą z pewnością należy odwiedzić Bansko.

Szczególnie, jeżeli ktoś kocha zimowe sporty. Bułgaria to kraj, który kojarzy się z głębokimi wspomnieniami z PRL, kiedy to dorośli jeździli tam na wakacje ze swoimi dziećmi, Fiatem 126p.

Te kultowe obrazki tkwią w głowach wielu osób do dnia dzisiejszego. Dzisiaj także można odwiedzić ten kraj. Tym bardziej że jest on doskonałym pomysłem dla tych wszystkich osób planujących nisko budżetowe wakacje. Bułgaria jest tania, więc tym bardziej wakacje tu okażą się osłodą dla domowego budżetu.

 

Jak najlepiej dotrzeć do Bułgarii?

Można dotrzeć do Bułgarii na wiele sposobów, zależnie od punktu wyjścia. Najłatwiejszym dla większości zagranicznych turystów jest podróż samolotem do jednego z międzynarodowych lotnisk Sofii, Burgas lub Warny. Można również dotrzeć pociągiem lub autobusem z kilku krajów europejskich, choć ta forma podróży zwykle wiąże się z dłuższą i mniej wygodną trasą. Drogami lądowymi Bułgaria jest dostępna z sąsiednich krajów, co sprawia, że jest dostępna dla podróżujących samochodem.

Czy Bułgaria jest drogim krajem?

Bułgaria jest uznawana za jeden z bardziej przystępnych cenowo krajów europejskich, zarówno pod względem kosztów zakwaterowania, jak i wyżywienia. Ceny są zazwyczaj niższe niż w większości krajów Europy Zachodniej, co czyni Bułgarię atrakcyjnym miejscem dla turystów szukających wartości za rozsądną cenę.

Jakie są najpopularniejsze dania kuchni bułgarskiej?

Kuchnia bułgarska jest różnorodna i smakowita, z kilkoma daniami, które każdy turysta powinien spróbować:

 • Shopska sałatka – tradycyjna sałatka z pomidorów, ogórków, papryki, cebuli i sera typu sirene, często podawana jako przystawka.
 • Banica – warstwowe ciasto filo wypełnione mieszanką sera, jaj i czasem szpinaku, podawane na śniadanie lub jako przekąska.
 • Kebapche i kjufteta – grillowane mięsne przysmaki podobne do kebabów i kotletów, popularne na grillach i w restauracjach.
 • Tarator – zimna zupa jogurtowa z ogórkami, czosnkiem, koperkiem i orzechami włoskimi, idealna na gorące letnie dni.

Czy w Bułgarii jest bezpiecznie?

Bułgaria jest uznawana za jeden z bardziej przystępnych cenowo krajów europejskich, zarówno pod względem kosztów zakwaterowania, jak i wyżywienia. Ceny są zwykle niższe niż w większości krajów Europy Zachodniej, co czyni kraj bardzo kuszącym dla turystów szukających wartości za dobrą cenę.

Jaki jest najlepszy czas na wizytę w Bułgarii?

Pod względem bezpieczeństwa, Bułgaria jest ogólnie bezpiecznym krajem dla turystów. Zawsze warto zachować podstawowe środki ostrożności, takie jak uważanie na swoje rzeczy osobiste i unikanie niebezpiecznych dzielnic w nocy, ale przestępczość wobec turystów nie jest powszechnym zjawiskiem.

Jakie są najlepsze souveniry z Bułgarii?

Co do pamiątek z Bułgarii, warto przywieźć:

 • Różane produkty: Bułgaria słynie z produkcji olejku różanego, więc kremy, mydła i perfumy z róż są popularnym wyborem.
 • Ceramika: ręcznie malowana ceramika bułgarska jest piękna i unikatowa.
 • Rakija: lokalny bułgarski alkohol, podobny do brandy, często produkowany domowo. Sirene i inne lokalne sery, jeśli są odpowiednio zapakowane, mogą być świetnym dodatkiem do domowego serowaru.
 • Bułgarskie wino: kraj ten produkuje również wyborne wina, które cieszą się coraz większym uznaniem na świecie.

Bułgaria – przegląd ogólny cen

Bułgaria jest często postrzegana jako jeden z bardziej przystępnych cenowo kierunków w Europie. W tym rozdziale przyjrzymy się średnim cenom zakwaterowania, transportu, jedzenia i rozrywki, aby dać Ci ogólny obraz możliwych wydatków.

Zakwaterowanie w Bułgarii – co musisz wiedzieć

Wybór miejsca zakwaterowania może znacznie wpłynąć na całkowity koszt Twojej podróży. Przedstawiamy przegląd opcji zakwaterowania, od hosteli po luksusowe hotele, wraz z przybliżonymi cenami za nocleg.

Jedzenie i picie – ile naprawdę kosztuje?

Kuchnia bułgarska jest smaczna i różnorodna, a jej koszty mogą być zaskakująco niskie. W tym dziale dowiesz się, ile średnio kosztuje jedzenie w restauracjach, ceny typowych bułgarskich potraw oraz jak oszczędzać, jedząc jak lokalny mieszkaniec.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00