Poniżej największe atrakcje Bułgarii, zobacz, co koniecznie warto zwiedzić będąc na wczasach w tym nietuzinkowym kraju!

Sofia – stolica Bułgarii i jej atrakcje

piaszczyste plażePisząc o Bułgarii trudno nie zacząć od stolicy- Sofii. Mnóstwo wspaniałych zabytków, większość z najstarszych to pozostałości po panowaniu Rzymian na tych terenach.

Na szczególną uwagę zasługują obiekty typowo sakralne czyli bazylika św. Zofii i oraz sobór św. Aleksandra Newskiego.

Sofia, to jednak nie tylko zabytki architektury sakralnej, miasto często nazywane jest “Paryżem Wschodu”. Dosłownie oddycha zielenią, za sprawą szerokich i zielonych bulwarów.

Przechadzając się uliczkami stolicy Bułgarii nie trudno zakochać się w niestandardowych kamienicach w stylu wiedeńskim lub budynku miejscowej łaźni.informacje praktyczne bułgaria

Sofia to także miasto rozrywki, relaksu, restauracji i knajp. Wśród miejscowych specjałów nie można pominąć trunku wysokoprocentowego- Rakiji, jest to narodowy alkohol Bułgarów.

Miejscowe bazary to prawdziwa eksplozja zapachów, aromatyczna wieprzowina, ryby, sery, przyprawy czy owoce to wszystko możemy zakupić świeże od miejscowych rolników.

Rilski Monastyr

Ten znajdujący się upodnóża górskiego pasma Riła, na wysokości 1147 m n.p.m., pośród bujnych lasów Rylski Monastyr to wpisany na listę UNESCO najważniejszy i najsłynniejszy zabytek Bułgarii. Dla każdego Bułgara jest to narodowa świętość i zarazem duchowa stolica Bułgarii.

terytorium bułgariiRilski Monastyr to symbol bułgarskiego oporu przeciwko tureckiej okupacji, jak i odrodzenia narodowego.

Historia Monastyru sięga X wieku kiedy to mnich Iwan z Riły założył klasztor w okolicy obecnej lokalizacji.

Obecny kształt nadano w XIX wieku dzięki datkom Bułgarów, który do dnia dzisiejszego zachwyca wszystkich odwiedzających turystów.

W sercu Monastyru znajduje się bajecznie zdobiona kolorowymi freskami cerkiew pod wyzwaniem Świętej Bogurodzicy.

Na terenie znajdują się dodatkowo dwa muzea, w jednym z nich możemy podziwiać rzeźbiony igłą przez miejscowego mnicha drewniany krzyż Rafaiła. Krzyż ten przedstawia 104 sceny z Biblii, gdzie znajduje się łącznie 650 postaci, a każda jest wielkości ziarnka ryżu.

bułgarskie winaKlasztor to swoista twierdza, na dziedzińcu wznosi się 23 metrowa baszta, a całość otaczają24 metrowe mury, które nadają monastyrowi wygląd trudnej do zdobycia twierdzy.

 

Płowdiw – bułgarskie miasto pełne zabytków

Plovdiv jest jednym z najstarszych miast nie tylko w Bułgarii ale i w Europie. Położone w południowej części Bułgarii jest niczym skansen całej historii Bułgarii. Plovdiv to jedno z głównych miast starożytnego Imperium Rzymskiego. Można więc natknąć na sporą rzeszę zabytków Rzymskich, takich jak Amfiteatr, Forum, czy Rezydencję Eirene.

morzem panuje klimat podzwrotnikowyPlovdiv ostatnim czasy przeobraża się, rozwijające się winiarstwo, gastronomia i turystyka tworzą kontrast pomiędzy historią a nowoczesnością.

Tradycyjne, lokalne winiarnie rozsiane po całym mieście i okolicznych wzgórzach to chluba i duma mieszkańców. Miejscowe wino to produkt cieszący się uznaniem nie tylko w Bułgarii.

 

Wielkie Tyrnowo

ciepłe morzeNa północ od Plovdivu, na zboczach Starej Płaniny i nad malowniczo meandrującą Jantrą znajduje się kolejne równie stare miasto bułgarskie- Wielkie Tyrnowo.

Miasto te jest symbolem bułgarskiej niepodległości.

W język słowiańskim Wielkie Tyrnowo oznacza “wielki cierń”, miasto to imponuje historią i majestatyczną wielowiekową zabudową.

Początki miasta sięgają epoki brązu, na przestrzeni lat ta tracka osada była pod Rzymskim, Bizantyjskim i Tureckim panowaniem aż do XVII wieku. Nad miastem króluje charakterystyczne ruiny średniowiecznego zamku osadzone na wzgórzu Carewec.należy zachować szczególną ostrożność

Inne wzgórze z pozostałościami 17 cerkwi wraz z ruinami kaplic to Trapezica.

Podczas wizyty w mieście warto zwiedzić Uniwersytet Wielkotyrnowski,czyli jednej z najważniejszych bułgarskich uniwersytetów.

Bałczik

Kolejna ciekawa miejscowość w Północnej części Bułgarii to Bałczik. Miasto jak większość bułgarskich zostało założone w czasach starożytnych. Z tego okresu bułgarscy archeolodzy odkryli tu pozostałości po świątyni Kybele.

południowo wschodniej europieMiejscowość usytuowana jest na zboczu wapiennego wzgórza, stąd Bałczik nazywany jest Białym Miastem.

Jest położona na zboczu wapiennego wzniesienia i z tego względu często określana jest Białym Miastem.

Turyści będąc w mieście zwiedzają  pałac rumuńskiej królowej Marii Koburg oraz znajdujący się w sąsiedztwie z ogród botaniczny, który jest  jeden z największych w Europie. Znajduje się w nim przeszło 3,5 tys. gatunków roślin.

Słoneczny Brzeg

Słoneczny Brzeg to wizytówka Bułgarskiego wybrzeża jest największym kurortem tego typu w Bułgarii. W miejscowości znajduje się podobno ponad 600 hoteli i 400 restauracji.

znakomita kuchniaGłówny deptak ciągnący się wzdłuż plaży na długości 8-10 km ujawnia wielkość całego kompleksu.

Słoneczny brzeg jako kurort zaczął się rozwijać stosunkowo niedawno bo z końcem lad 50. XX wieku, czyli w momencie kiedy z sąsiedniego Nesebyru utworzono główną atrakcję na bułgarskim wybrzeżu.

Nesebyr – Perła Morza Czarnego

Miasto-zabytek. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Położone jest na niewielkim półwyspie, który połączony jest z lądem długim albo wąskim przesmykiem. Spacer po tym zabytkowym mieście to podróż w czasie, przechadzając się wąskimi brukowanymi uliczkami, pomiędzy kramami i tawernami poczujemy się niczym w XVI- XVII wieku.

Złote Piaski

opuszczenia krajuZłote Piaski, drugi po Słonecznym Brzegu najważniejszy na bułgarskim wybrzeżu kurort typowo turystyczny.

Miejscowość położona jest w sporej zatoce Morza Czarnego, z drugiej strony z kolei kurort otoczony jest porośniętymi zielonymi lasami wzgórzami. Miejscowość zaczęła się rozwijać dopiero pod koniec 50. lat XX to obecnie posiada już bogatą ofertę sięgającą ponad 250 hoteli o różnym standardzie.

Monastyr Aładża

Pośród parku pośród łagodnych wzgórz znajduje się nietuzinkowy klasztor Aładża. Ten dwupoziomowy Monastyr został wykuty w skale w XIV wieku, a jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się prawie 30 metrowe urwisko.

Wnętrze klasztoru to liczne sale wykorzystywane przez mnichów, gdzieniegdzie znajdziemy pozostałości kolorowych fresków od których Monastyr zawdzięcza swoją nazwę.

Warna i jej atrakcje

kuchnia bułgarskaWarna, czyli Grecki Odessos to jedno z większych miast w Bułgarii bardzo bogate w zabytki.

Miastem rządzili Grecy, Rzymianie i Bizantyjczycy/ Pamiątką po tamtych czasach są pozostałości ciekawych budowli: fundamenty bazyliki z V i VII w., resztki fortyfikacji bizantyjskich z VI wieku.

Od XV wieku Warna była w panowaniu Tureckich Osmańczyków, to oni odpowiadają za obecny kształt miasta.

Tak i w całej Bułgarii to i w Warnie nie mogło zabraknąć zabytków sakralnych, najciekawszy to niewątpliwie jest  sobór Zaśnięcia Bogurodzicy. Kilka kilometrów na północ od centrum miasta znajduje się ciekawy pałac Ewksinograd, czyli XIX-wieczna letnia siedziba królewska.