Strona główna » Ceny w Albanii – ile pieniędzy zabrać ze sobą na urlop?

Ceny w Albanii – ile pieniędzy zabrać ze sobą na urlop?

Ceny w Albanii

by admin
Ceny w Albanii

Albania to niewielki, położony na obszarze Bałkanów kraj, który z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę turystów. W ostatnich latach kierunek ten szczególnie upodobali sobie nasi rodacy. Nadal istnieją jednak pewne nieścisłości i sprzeczne informacje dotyczące warunków, z jakimi spotkać się można w Albanii.

Przygotowaliśmy więc kompendium najważniejszych informacji dotyczących tego państwa. Zapoznaj się z przedstawionymi poniżej informacjami, a Albania niczym Cię nie zaskoczy.

Czy Albania jest drogim krajem?

terytorium albaniiOdpowiedź na to pytanie jest na szczęście potwierdzająca. Oczywiście należy mieć na uwadze, że mieszkańcy Albanii doskonale zdają sobie sprawę z potencjału turystycznego ich kraju i pragną jak najmocniej go wykorzystać.

Niemniej jednak, w porównaniu z wieloma innymi państwami bałkańskimi (na przykład Chorwacją) są zaskakująco przyzwoite – zwłaszcza poza sezonem. Dość korzystnie prezentują się chociażby ceny w Albańskich restauracjach, oraz hotelach.

 

Kraj ten zdecydowanie warto zaś odwiedzić przez cały rok, nie tylko od czerwca do sierpnia – choćby dlatego, że panujące tu warunki pozwalają cieszyć się korzystną pogodą przez około 280 dni w roku.

ludowa republika albaniiPonadto Albania to atrakcja nie tylko dla zwolenników letniego wypoczynku, ale i zimowego szaleństwa – dość powiedzieć, że wysokość najwyższych szczytów Albanii przekracza 2.500 metrów nad poziomem morza. 

 

Jaka waluta jest używana w Albanii?

Albania posiada swoją własną walutę – jest nią lek albański (ALL), który dzieli się na 100 qindarek. Tak naprawdę jednak dość trudno trafić na nominały mniejsze, niż 5 lek.

W większych ośrodkach miejskich płacić można w wielu miejscach także za pomocą innych walut, na przykład euro, czy dolara amerykańskiego. Zanim jednak zapłacisz za pokój w hotelu, czy transport walutą inną, niż lek, zwróć uwagę na kurs wymiany – rzadko kiedy będzie on równie korzystny, co w kantorze.południowo wschodniej europie

 

W dniu pisania tego artykułu 1 lek albański kosztował w przybliżeniu 0,041PLN, co oznacza, że za 100 lek zapłaciłbyś w kantorze około czterech złotych.

Cena 1 lek w przeliczeniu na Euro wynosi obecnie 0,0088 €, co oznacza, że 100 lek powinno kosztować ok. 0,88 €. 

Podczas wizyty w Albanii warto zawsze sprawdzić kursy walut w lokalnych kantorach – pozwoli to ocenić, na ile uczciwi są usługodawcy oferujący możliwość płatności w obcych walutach.

 

Bankomaty w Albanii

owoce morzaBankomaty w Albanii są stosunkowo łatwo dostępne – podobnie jak w Polsce, znajdują się w praktycznie wszystkich średniej wielkości miejscowościach, a także w wielu niewielkich miasteczkach.

Powszechnie akceptowane są tu karty Cirrus, Mastercard oraz Visa. Niestety należy liczyć się z tym, że w przypadku większości bankomatów pobrana zostanie prowizja za wypłatę środków.

Jej wysokość zależy od banku, który odpowiada za funkcjonowanie danego punktu. W większości przypadków zamyka się ona w granicach 200-400 LEK, choć Raiffeisen Bank Albania pobiera zaskakująco wysoką opłatę w wysokości aż 700 LEK, czyli, bagatela, około 28 złotych.

wschodniej europie

Oczywiście, w Albanii istnieją również bankomaty, w przypadku których operatorzy nie pobierają prowizji z tytułu wypłaty gotówki – bezprowizyjną wypłatę oferuje przynajmniej część bankomatów banku Kombetare Tregtare.


Z drugiej jednak strony, w Albanii bywa pobierana także prowizja za płatność kartą w sklepach – wyjeżdżając do tego państwa warto więc zaopatrzyć się w odpowiednią ilość gotówki.

Ceny w Albanii

Znasz już podstawowe informacje na temat waluty wykorzystywanej w Albanii, oraz kosztów, jakie musiałbyś ponieść w związku z wypłatą pieniędzy w tym bałkańskim kraju.

albania dzieliPora więc zastanowić się nad tym, ile kosztować Cię będzie skorzystanie z podstawowych usług niezbędnych do cieszenia się wymarzonym wypoczynkiem w Albanii.

Mowa zatem o zapewnieniu sobie dachu nad głową na czas wakacji lub urlopu, podstawowych zakupach spożywczych, czy też cenach jedzenia w restauracjach.

 

Trudno odnieść się do wszystkich tych kwestii w ramach jednego akapitu, dlatego też omówimy je w bardziej indywidualny sposób, każdemu zagadnieniu poświęcając osobny fragment tekstu.

 

Ile kosztuje nocleg w Albanii?

albania stałaTak naprawdę trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ceny noclegów w Albanii zależeć bowiem będą od miejscowości, do której się udasz, standardu interesującego Cię hotelu, a także rodzaju pokoju, jaki wybierzesz.

Przyjmując, że do Albanii wybierasz się z osobą towarzyszącą i wynajmiecie jeden, dwuosobowy pokój w trzygwiazdkowym hotelu, ceny za dobę pobytu wraz ze śniadaniem wahać się będą od 200 do 350 złotych, w zależności od miasta.

Jeśli jednak interesuje Cię wyższy standard hotelu, liczyć się musisz także z wyższymi kosztami. Za noc spędzoną w podwójnym pokoju oraz śniadanie w pięciogwiazdkowym hotelu zapłacisz najprawdopodobniej od 600 do 800.

wakacje w albaniiOczywiście, istnieją również dużo tańsze alternatyw, z których możesz skorzystać. Za noc w hostelowym pokoju o niższym standardzie zapłacisz około 38 do 55 złotych od osoby.

Rozważyć też możesz skorzystanie z serwisu takiego, jak np. AirBnb. Ceny zaczynają się tu od 88 złotych za noc.

Ceny w restauracjach

Przebywając w Albanii warto spróbować lokalnej kuchni, a także skosztować produktów słabiej rozpowszechnionych w Polsce, choćby z uwagi na wysoką cenę, jak na przykład Cielęcina. Danie główne zawierające solidną porcję tego dość ekskluzywnego w naszym kraju mięsa kosztować będzie około 30 złotych. 

klimat śródziemnomorski

Ceny w restauracjach w Albanii są zdecydowanie inne, niż w turystycznych “centrach” tego regionu Europy, czyli np. Włoszech, Chorwacji, czy Grecji. Za proste dania tybu fast food zapłacisz, być może, nawet mniej niż 10 złotych.

Jeśli jednak postanowisz wybrać się do restauracji z prawdziwego zdarzenia, danie główne kosztować Cię będzie zazwyczaj od 24 do 45 złotych.

Cena posiłku z wyższej półki to zazwyczaj około 49=59 złotych, natomiast pizza, w zależności od wielkości, kosztuje ok 25 do 45 złotych.

 

Co zaś z napojami? Kawa w przyzwoitej kawiarni to koszt około 6-9 złotych, natomiast jeśli do zamówionego w restauracji posiłku zechcesz dobrać świeżo lane piwo, zapłacisz w przeliczeniu od 9 do 13 złotych.

 

Ceny w sklepach

wspaniałe zabytkiCo jednak, jeśli zamiast stołować się w restauracji przyrządzić postanowisz swój własny posiłek?

Z pewnością kosztować Cię to będzie jeszcze mniej. Ceny podstawowych produktów spożywczych w Albanii są nie tylko bardziej korzystne, niż we Włoszech, lub Grecji, ale w wielu przypadkach tańsze nawet, niż w Polsce.

Jeden standardowy chleb o wadze 0.5 kg kosztować będzie, w przeliczeniu, około 3.50 PLN. Za 10 jajek zapłacisz od 6 do 8 złotych, kilogram mąki kosztuje około 5 do 6 złotych, natomiast za 500 gram makaronu zapłacisz ok. 3 do 4 złotych.

Co zaś z cenami mięsa? Za jeden kilogram wołowiny zapłacisz w Albańskim supermarkecie ok. 35 do 42 złotych. Co ciekawe, mięso wieprzowe jest tu niewiele tańsze – kilogram kosztował będzie od 28 do 36 złotych, w zależności od tego, gdzie zrobisz zakupy.miasto tysiąca okien

 

Ceny alkoholi

Turyści w Albanii nie muszą obawiać się braku dostępu do alkoholu. Choć Albańczycy spożywają go mniej, niż Polacy, nadal dostępny jest on w tym kraju w stosunkowo atrakcyjnych cenach. Do wyboru dostępna jest naprawdę spora gama różnego rodzaju alkoholowych trunków. Ile więc zapłacisz za różnego rodzaju alkohole w Albanii?

 

  • 0,5-litrowa puszka piwa w supermarkecie kosztuje standardowo  3 do 5 złotych
  • butelka typowego sklepowego wina (0.75l) to koszt 18-29 złotych.
  • 0,5- litrowa butelka rakiji (regionalnego, bałkańskiego alkoholu) to koszt 25- 35 złotych
  • 0,7-litrowa butelka wódki kosztować będzie od 39 do 75 złotych
  • 0,7-litrowa butelka whisky to koszt od 96 do 139 złotych

Oczywiście, na cenę alkoholu ma wpływ jego jakość, renoma, czy też region, w którym został wyprodukowany.

 

Ceny paliwa

Jeśli do słonecznej Albanii przyjedziesz własnym pojazdem, regularnie uzupełniać będziesz musiał zapasy paliwa. jak przedstawiają się jego ceny na stacjach benzynowych w Albanii?

Otóż najtaniej, bo za około 2.90-3.70 PLN zatankujesz litr gazu ziemnego. Cena oleju napędowego wynosi tu od 7.60 do 8.40 PLN za litr, natomiast w przypadku ceny benzyny 98-oktanowej liczyć się musisz z kosztem 8-8.60 PLN za litr. 

Średnie ceny w restauracjach w Albanii: W Albanii średnie ceny w restauracjach są zróżnicowane, trzydaniowy posiłek dla dwóch osób w restauracji średniej klasy kosztuje od 2000 do 5000 ALL, oferując również tańsze opcje
Dodatkowo koszt dwudaniowego posiłku w lokalach o przeciętnym standardzie może wynieść około 30 zł, natomiast w droższych restauracjach może wzrosnąć nawet do około 70 zł

Koszty transportu publicznego w Albanii: Transport publiczny w Albanii jest stosunkowo niedrogi, a ceny różnią się w zależności od konkretnego środka transportu. Wyniki wyszukiwania nie zawierają jednak szczegółowych informacji na temat dokładnych kosztów transportu publicznego.
Ceny noclegów w Albanii: Ceny noclegów w Albanii wahają się od około 3500 zł do nawet 6000 zł w przypadku ofert all inclusive z pobytami w hotelach czterogwiazdkowych w okresie od lipca do września

Bezpieczeństwo turystów w Albanii: Albania jest ogólnie uważana za kraj bezpieczny dla turystów, znany ze swojej gościnności, pięknych plaż i imponujących zabytków. Jednakże, jak w przypadku każdego celu podróży, zaleca się zachowanie standardowych środków ostrożności i zwracanie uwagi na otoczenie.
Wymiana walut w Albanii: Zaleca się przywiezienie euro do Albanii i wymianę ich w lokalnych kantorach w celu uzyskania najlepszych kursów, ponieważ bezpośrednia płatność w euro może skutkować zawyżonymi cenami ze względu na niekorzystne kursy wymiany

Płatności kartą kredytową w Albanii: Chociaż w niektórych placówkach w Albanii akceptowane są karty kredytowe, zaleca się noszenie przy sobie gotówki, zwłaszcza w mniejszych miastach i na rynkach, gdzie akceptacja kart może być ograniczona. Dla wygody zawsze warto mieć pod ręką trochę lokalnej waluty

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00