Strona główna » Ceny w Sztokholmie praktyczne zestawienie dla turystów

Ceny w Sztokholmie praktyczne zestawienie dla turystów

Ceny w Sztokholmie

by admin
Ceny w Sztokholmie

Sztokholm, znany jako jedno z najbardziej malowniczych miast Europy, jest także miejscem, gdzie koszty życia mogą być wyzwaniem dla wielu. W tej głębokiej analizie przyjrzymy się różnorodnym aspektom cen w stolicy Szwecji, od mieszkalnictwa po transport, od jedzenia po rozrywkę, aby zrozumieć, jak mieszkańcy i turyści mogą zoptymalizować swoje budżety.

Ceny komunikacji miejskiej w Sztokholmie

Ceny komunikacji miejskiej w Sztokholmie są różnorodne i zależą od kilku czynników, takich jak rodzaj biletu, czas jego ważności oraz grupa wiekowa użytkownika. System komunikacji miejskiej w Sztokholmie obejmuje metro, autobusy, tramwaje oraz promy, a zarządzany jest przez Storstockholms Lokaltrafik (SL).

 1. kosztuje pobytRodzaje biletów: W ofercie znajdują się bilety jednorazowe, doładowania na karty elektroniczne oraz karty czasowe, które są ważne przez określony czas – od 24 godzin po kilka dni czy nawet miesiąc.
 2. Ceny biletów jednorazowych: Cena biletu jednorazowego zakupionego w automacie czy przez aplikację mobilną wynosi około 38 SEK, co przekłada się na około 16 PLN.
 3. Bilety czasowe: Bilety umożliwiające nielimitowane podróżowanie komunikacją miejską na okres od 24 godzin do 7 dni są dostępne i ich ceny zaczynają się od około 130 SEK za dobę (około 55 PLN).
 4. Abonament miesięczny: Możliwość wykupienia abonamentu miesięcznego, który oferuje nieograniczony dostęp do wszystkich form transportu miejskiego, jest dostępna za około 930 SEK (około 390 PLN).
 5. Ulgi: Zniżki są dostępne dla seniorów, studentów oraz dzieci, a osoby poniżej 20 roku życia oraz powyżej 65 roku życia mogą korzystać z niższych stawek.
 6. Karty elektroniczne: Użytkownicy mogą korzystać z karty elektronicznej SL Access, na którą można ładować zarówno bilety jednorazowe, jak i czasowe. Karta ta jest bezpłatna, ale za pierwsze załadowanie należy zapłacić dodatkową opłatę.

 

Ceny atrakcji turystycznych w Sztokholmie w 2024 roku

W 2024 roku ceny atrakcji turystycznych w Sztokholmie są zróżnicowane, oferując turystom wiele możliwości eksploracji tego bogatego w zabytki i kulturę miasta.

Poniżej przedstawione zostają przykładowe koszty odwiedzin najpopularniejszych miejsc, które są dostępne dla zwiedzających.

 1. sklepach sieciowychMuzeum Vasa: Wstęp do Muzeum Vasa, gdzie można zobaczyć słynny zabytkowy okręt, jest wyceniony na około 170 SEK (około 72 PLN).
 2. Skansen: Wstęp do Skansenu, pierwszego na świecie muzeum na wolnym powietrzu, wynosi około 220 SEK (około 93 PLN) za osobę dorosłą.
 3. Muzeum Nobla: Cena biletu do Muzeum Nobla, które prezentuje historię Nagrody Nobla oraz laureatów, to około 130 SEK (około 55 PLN).
 4. Pałac Królewski: Wejście do Pałacu Królewskiego, oficjalnej rezydencji króla Szwecji, kosztuje około 200 SEK (około 85 PLN).
 5. Fotografiska: Wizyta w Fotografiska, słynnej galerii fotografii, jest wyceniana na około 165 SEK (około 70 PLN).
 6. Modern Museum (Moderna Museet): Wejście do muzeum sztuki nowoczesnej w Sztokholmie jest możliwe za około 150 SEK (około 63 PLN).

Ceny kart turystycznych w Sztokholmie

Karty turystyczne w Sztokholmie, znane jako Stockholm Pass, są wygodnym sposobem na zwiedzanie miasta, oferując dostęp do wielu atrakcji oraz środków transportu publicznego za jednolitą cenę.

W 2024 roku ceny tych kart są ustalane w zależności od czasu trwania ich ważności.

 1. narodowe muzeum morskieKarta jednodniowa: Karta ważna przez jeden dzień jest oferowana za około 775 SEK (około 330 PLN).
 2. Karta dwudniowa: Dla osób planujących dłuższy pobyt, karta dwudniowa jest dostępna za około 975 SEK (około 415 PLN).
 3. Karta trzydniowa: Cena karty trzydniowej wynosi około 1175 SEK (około 500 PLN).
 4. Karta pięciodniowa: Dla turystów zamierzających spędzić więcej czasu w Sztokholmie, karta pięciodniowa jest wyceniana na około 1475 SEK (około 627 PLN).

Te karty turystyczne umożliwiają wstęp do ponad 60 atrakcji, w tym do muzeów, pałaców i innych znanych miejsc, jak również nieograniczone korzystanie z wycieczek łodzią i autobusem po mieście. Są one szczególnie korzystne dla osób, które planują intensywne zwiedzanie i chcą zminimalizować ogólne wydatki na bilety wstępu.

Ceny artykułów spożywczych i napojów w Sztokholmie

Ceny artykułów spożywczych i napojów w Sztokholmie charakteryzują się różnorodnością i zależą od rodzaju produktu oraz miejsca zakupu. W 2024 roku ceny te są na różnym poziomie, co jest typowe dla dużego europejskiego miasta z rozwiniętą gospodarką.

 1. blisko centrumProdukty podstawowe: Cena litra mleka waha się w granicach 10-15 SEK (około 4-6 PLN), a chleba można kupić za około 25-35 SEK (około 10-15 PLN) za bochenek. Jajka są sprzedawane w cenie około 30 SEK (około 12 PLN) za tuzin.
 2. Mięso i ryby: Ceny mięsa, takiego jak wołowina lub drób, zaczynają się od około 100 SEK (około 42 PLN) za kilogram. Ryby, takie jak łosoś, mogą kosztować od 200 SEK (około 85 PLN) za kilogram.
 3. Owoce i warzywa: Cena za kilogram jabłek wynosi około 25 SEK (około 10 PLN), natomiast za kilogram pomidorów trzeba zapłacić około 30 SEK (około 12 PLN).
 4. Napoje: Butelka wody mineralnej (0,5 litra) kosztuje średnio 20 SEK (około 8 PLN), a cena kawy w kawiarni zaczyna się od 30 SEK (około 12 PLN) za filiżankę.
 5. Alkohol: Ceny alkoholu, szczególnie w sklepach monopolowych Systembolaget, są stosunkowo wysokie. Butelka średniej jakości wina kosztuje od 100 SEK (około 42 PLN), a butelka lokalnego piwa około 20-30 SEK (około 8-12 PLN).

przeciętnej restauracji Ceny te są odzwierciedleniem wysokiego standardu życia w Sztokholmie i mogą być wyższe w porównaniu do innych miejsc.

Warto również zauważyć, że ceny mogą różnić się w zależności od lokacji, przy czym ceny w centrach miast, turystycznych miejscach oraz ekskluzywnych restauracjach są zazwyczaj wyższe niż w mniejszych sklepach czy na obrzeżach miasta.

Zakupy w lokalnych marketach i sieciach dyskontowych mogą być bardziej ekonomiczne, oferując niższe ceny za podobnej jakości produkty.

Ceny w Sztokholmie – zakwaterowanie

Ceny zakwaterowania w Sztokholmie w 2024 roku różnią się w zależności od lokalizacji, standardu oraz rodzaju obiektu. Miasto oferuje różnorodne opcje zakwaterowania, od hoteli po apartamenty i hostele, które są dostosowane do różnych potrzeb i budżetów podróżujących.

 1. sztokholmie kosztujeHotele: Cena za pokój w hotelu średniej klasy w Sztokholmie zaczyna się od około 800 SEK (około 340 PLN) za noc. Hotele o wyższym standardzie mogą kosztować od 1200 SEK (około 510 PLN) za noc wzwyż.
 2. Apartamenty: Wynajem apartamentu na krótki termin jest popularną opcją wśród turystów i osób odwiedzających miasto w celach biznesowych. Ceny za apartament jednosypialniany zaczynają się od około 900 SEK (około 380 PLN) za noc.
 3. Hostele: Dla osób poszukujących bardziej ekonomicznych opcji, hostele oferują noclegi w cenach zaczynających się od około 250 SEK (około 106 PLN) za nocleg w dormitorium.
 4. Airbnb: Platforma Airbnb również jest popularna w Sztokholmie, oferując mieszkania i pokoje do wynajęcia. Ceny są zróżnicowane, ale przeciętnie można znaleźć oferty od około 500 SEK (około 212 PLN) za noc.

Ceny zakwaterowania w centrum miasta są zwykle wyższe niż na obrzeżach, co jest związane z lepszym dostępem do atrakcji turystycznych i usług. Dodatkowo, sezon turystyczny, który przypada na okres od czerwca do sierpnia, może wpłynąć na wzrost cen.

 

Ceny w restauracjach w Sztokholmie – ile zapłacimy za obiad?

Ceny w restauracjach w Sztokholmie różnią się znacząco w zależności od rodzaju lokalu i jego lokalizacji, a także od rodzaju serwowanych potraw. W 2024 roku, koszty obiadu w stolicy Szwecji są zróżnicowane, co pozwala zarówno na korzystanie z ofert luksusowych restauracji, jak i bardziej przystępnych cenowo miejsc.

 1. cena papierosówRestauracje wysokiej klasy: W ekskluzywnych restauracjach ceny za posiłek z przystawką, danie główne i deser mogą wynosić od 300 SEK (około 127 PLN) do nawet 600 SEK (około 255 PLN) na osobę.
 2. Restauracje średniej klasy: W typowych restauracjach, gdzie serwowane są dobrej jakości dania, cena za kompletny obiad dla jednej osoby waha się w granicach od 180 SEK (około 76 PLN) do 300 SEK (około 127 PLN).
 3. Bistro i kawiarnie: W tych mniej formalnych miejscach, oferujących prostsze posiłki, cena za obiad zazwyczaj nie przekracza 150 SEK (około 63 PLN) na osobę.
 4. Fast food i street food: W przypadku szybkich posiłków na mieście, jak burger lub kebab, ceny są zwykle niższe i wynoszą około 80 SEK (około 34 PLN) do 120 SEK (około 51 PLN) za posiłek.

Ceny te mogą ulec zmianie w zależności od aktualnych trendów rynkowych i inflacji, jednak podane przedziały cenowe dają ogólny obraz kosztów związanych z jedzeniem w restauracjach w Sztokholmie. Lokalizacja restauracji ma znaczący wpływ na ceny – lokale w centrum miasta lub w turystycznych dzielnicach zazwyczaj oferują wyższe ceny, podczas gdy na obrzeżach miasta i w mniej znanych dzielnicach można znaleźć tańsze opcje.

Ceny ulicznego jedzenia i fast-foodów w Sztokholmie

Ceny ulicznego jedzenia i fast foodów w Sztokholmie są różnorodne i zależą od typu potrawy oraz lokalizacji sprzedaży.

W 2024 roku, koszty tego typu posiłków oscylują w różnych przedziałach cenowych, umożliwiając mieszkańcom oraz turystom dostęp do szybkich i ekonomicznych opcji gastronomicznych.

 1. piwo bezalkoholoweHot dogi i kebaby: Typowe ceny za hot doga lub kebaba wahają się od około 30 SEK (około 13 PLN) do 70 SEK (około 30 PLN), co czyni je popularnym wyborem dla osób szukających szybkiego i niedrogiego posiłku.
 2. Burgery: Ceny burgerów w punktach fast food i na ulicznych stoiskach zaczynają się od około 50 SEK (około 21 PLN) i mogą dochodzić do 120 SEK (około 51 PLN) w zależności od wielkości i składników burgera.
 3. Pizza: Średnia cena za kawałek pizzy na wynos to około 30 SEK (około 13 PLN), natomiast cała pizza kosztuje od 70 SEK (około 30 PLN) do 150 SEK (około 64 PLN).
 4. Szweckie smażone ryby (Fish and Chips): Typowy koszt porcji wynosi od 70 SEK (około 30 PLN) do 100 SEK (około 43 PLN), co jest atrakcyjną opcją dla miłośników rybnych dań.
 5. Street food z różnych kultur: W Sztokholmie dostępne są także różnorodne potrawy z kuchni międzynarodowej, takie jak falafel czy smażone ryżowe dania. Ceny za takie posiłki zaczynają się od 60 SEK (około 26 PLN) i mogą sięgać 100 SEK (około 43 PLN).

historycznej części miastaLokalizacja ma kluczowe znaczenie dla ceny – w turystycznych dzielnicach i centrach miasta ceny są zwykle wyższe, podczas gdy w mniej obleganych lokalizacjach można znaleźć tańsze opcje.

Uliczne jedzenie i fast foody w Sztokholmie są cenione za swoją różnorodność i dostępność, co sprawia, że stanowią popularny wybór zarówno dla miejscowych, jak i odwiedzających miasto turystów.

Ceny paliwa w Sztokholmie

 

Ceny paliwa w Sztokholmie, jak i w całej Szwecji, są dynamiczne i podlegają wahaniom związanym z globalnymi trendami rynkowymi oraz lokalną polityką podatkową. W 2024 roku ceny te utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie, co jest efektem zarówno podatków, jak i inicjatyw rządowych mających na celu promowanie zrównoważonego transportu.

 1. ceny w szwecjiCena benzyny: Cena za litr benzyny w Sztokholmie oscyluje wokół 16 SEK (około 7 PLN). Jest to cena porównywalna z innymi stolicami europejskimi, odzwierciedlająca zarówno koszty produkcji, jak i opłaty podatkowe.
 2. Cena oleju napędowego: Cena oleju napędowego jest nieco wyższa i wynosi około 17 SEK (około 7,20 PLN) za litr. Różnice w cenie między benzyną a olejem napędowym częściowo wynikają z różnic w opodatkowaniu tych paliw.
 3. Cena gazu LPG: Cena gazu LPG jest zazwyczaj niższa niż benzyny i oleju napędowego, oscylując wokół 10 SEK (około 4,20 PLN) za litr. Jest to paliwo mniej popularne, ale cenione za niższe emisje i koszty.
 4. Wpływ podatków: Szwedzka polityka podatkowa ma znaczący wpływ na ceny paliw, gdyż wysokie podatki na produkty naftowe są stosowane w celu ograniczenia ich zużycia i promowania alternatywnych źródeł energii.
 5. Dostępność paliw: Paliwo jest szeroko dostępne w Sztokholmie na stacjach benzynowych, które oferują pełen zakres paliw, w tym benzynę, olej napędowy i gaz LPG.

Ceny paliw w Sztokholmie są skomplikowane przez szereg czynników, w tym politykę środowiskową rządu, globalne ceny ropy naftowej oraz lokalne podatki. Wysokie ceny mają na celu nie tylko generowanie przychodów dla państwa, ale również odgrywają kluczową rolę w promowaniu zrównoważonej mobilności i redukcji emisji szkodliwych substancji.

 

Ceny papierosów w Szwecji

Ceny papierosów w Sztokholmie, podobnie jak w całej Szwecji, są stosunkowo wysokie w porównaniu do innych krajów, co jest wynikiem ścisłej polityki podatkowej oraz działań mających na celu ograniczenie palenia. W 2024 roku ceny te utrzymują się na poziomie, który odstrasza od palenia i wspiera zdrowie publiczne.

 1. dobrej lokalizacjiStandardowe paczki papierosów: Cena za paczkę zwykłych papierosów waha się w granicach od 70 SEK (około 30 PLN) do nawet 100 SEK (około 43 PLN) za paczkę 20 sztuk. Cena ta jest uzależniona od marki i rodzaju papierosów.
 2. Papierosy premium: Ceny papierosów z wyższej półki mogą być jeszcze wyższe, przekraczając 100 SEK za paczkę.
 3. Inne produkty tytoniowe: Cena za tabakę czy papierosy elektroniczne również jest wysoka i porównywalna z cenami tradycyjnych papierosów. Cena tych produktów często przekracza 100 SEK.
 4. Dostępność: Papierosy są dostępne w licencjonowanych punktach sprzedaży, takich jak kioski, sklepy tytoniowe i supermarkety. W Szwecji, sprzedaż papierosów podlega ścisłej kontroli, a dostęp do nich jest ograniczony dla osób poniżej 18 roku życia.
 5. Podatki i opłaty: Wysokie ceny papierosów w Szwecji są efektem wysokich podatków nakładanych na produkty tytoniowe, co ma na celu ograniczenie spożycia tytoniu. Polityka ta jest częścią szerszych działań zdrowotnych mających na celu poprawę zdrowia publicznego.

Ceny papierosów w Sztokholmie są więc kształtowane przez politykę podatkową rządu szwedzkiego, której celem jest ograniczenie palenia tytoniu w społeczeństwie. Wzrost cen ma na celu zmniejszenie liczby palaczy oraz związanych z tym kosztów zdrowotnych.

Ceny w Szwecji – Sztokholm

Sztokholm jest uważany za jedno z droższych miast, zarówno w Europie, jak i na świecie. Wysokie koszty życia w stolicy Szwecji są związane z wieloma czynnikami, w tym z wysokimi standardami życia, dobrze rozwiniętą infrastrukturą i szeroko zakrojoną polityką socjalną.

Mimo wysokich kosztów, Sztokholm oferuje wysoką jakość życia, czyste i bezpieczne środowisko oraz doskonałą opiekę zdrowotną i edukację. Dla wielu osób te korzyści równoważą wysokie koszty życia w tym mieście.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00