Strona główna » Ceny w Czechach czy warto jechać ?

Ceny w Czechach czy warto jechać ?

Ceny w Czechach

by admin
Ceny w Czechach

Czechy, kraj bogatej historii, malowniczych krajobrazów i urokliwych miast, to popularna destynacja turystyczna w Europie Środkowej.

Od zamków gotyckich po malownicze góry i malownicze miasteczka, Czechy oferują bogactwo atrakcji dla każdego rodzaju podróżnika. Jednakże, podczas planowania wyjazdu, istotną kwestią jest oczywiście budżet.

Czechy – co warto zobaczyć i ile przeznaczyć na podróż?

stolica CzechOferując bogactwo atrakcji, od średniowiecznych zamków po urokliwe miasteczka i malownicze góry, Czechy są destynacją dla każdego rodzaju podróżnika.

Jednakże, zanim wyruszysz na wyprawę do tego fascynującego kraju, warto mieć w zanadrzu nie tylko listę miejsc do odwiedzenia, ale także rozeznanie w kosztach podróży.

Praga, stolica Czech, to miasto pełne zabytków i kultury. Spacerując po Starym Mieście, możesz podziwiać Katedrę św. Wita, zamek na Hradczanach oraz słynny zegar astronomiczny.

Spacer wzdłuż Malé Strany oraz wizyta na Karoluwerze również nie może zabraknąć w planie. Warto też wybrać się na romantyczną przejażdżkę łodzią po Wełtawie.

artykuły spożywczeNa dzień spędzony w Pradze warto przeznaczyć od 200 do 400 złotych na osobę, w zależności od preferencji dotyczących jedzenia i atrakcji.

Czeski Krumlow to natomiast  malownicze miasteczko, które przenosi Cię w czasie do epoki średniowiecznej. Jego starówka, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zachwyca wąskimi uliczkami, kolorowymi kamieniczkami i imponującym zamkiem.

Koszt wizyty obejmujący nocleg, posiłki i atrakcje, może wynosić od 250 do 500 złotych na osobę. Karlowe Wary zaś słyną z bogactwa naturalnych źródeł mineralnych oraz pięknej architektury.

cena biletuSpacerując po promenadzie, można degustować wody mineralne i cieszyć się widokiem eleganckich budynków. Wizyta w sanatoriach i spa to doskonały sposób na relaks i regenerację.

Koszt pobytu w Karlowych Warach może się różnić w zależności od wybranego zakwaterowania oraz atrakcji, ale przeważnie mieści się w przedziale od 300 do 600 złotych na osobę.

 

Noclegi i ich ceny w Czechach, ile kosztuje hotel w Czechach?

ceny wynajmuNoclegi w Czechach mogą być dostępne w różnych cenach, w zależności od lokalizacji, standardu oraz sezonu.

Cena za nocleg w hostelu w Czechach zazwyczaj zaczyna się od około 50 złotych za łóżko w pokoju wieloosobowym. W pokoju prywatnym w hostelu ceny mogą być wyższe i zaczynać się od około 100 złotych za noc.

Hotele budżetowe w Czechach oferują pokoje jednoosobowe, dwuosobowe lub rodzinne. Cena za nocleg w hotelu budżetowym zazwyczaj zaczyna się od około 150 do 300 złotych za pokój dwuosobowy za noc.

przykładowe cenyLuksusowe hotele w Czechach oferują najwyższy standard zakwaterowania oraz szeroki zakres usług i udogodnień.

Cena za nocleg w luksusowym hotelu zazwyczaj zaczyna się od około 600 złotych za pokój dwuosobowy za noc i może być znacznie wyższa, w zależności od lokalizacji i ekskluzywności obiektu.

Należy pamiętać, że ceny mogą się różnić w zależności od lokalizacji, pory roku oraz bieżących promocji i ofert specjalnych. Zawsze warto porównać ceny i zapoznać się z opiniami innych podróżników przed dokonaniem rezerwacji.

 

Ceny w Czechach – sklepy spożywcze

Ceny w sklepach spożywczych w Czechach mogą być zróżnicowane, ale ogólnie rzecz biorąc, zakupy spożywcze w tym kraju są relatywnie przystępne cenowo. Oto przybliżone ceny niektórych podstawowych produktów spożywczych.

 • Chleb (1 bochenek): około 2-3 złote
 • Mleko (1 litr): około 2-3 złote
 • Jaja (10 sztuk): około 7-10 złotych
 • Ryż (1 kilogram): około 3-5 złotych
 • Makaron (500 gram): około 2-4 złote
 • Ser (1 kilogram): około 15-20 złotych
 • Masło (250 gram): około 4-6 złotych
 • Warzywa (np. pomidory, marchew, sałata): około 2-5 złotych za kilogram
 • Owoce (np. jabłka, banany, pomarańcze): około 2-8 złotych za kilogram
 • Woda mineralna (1,5 litra): około 2-4 złote
 • Coca-Cola (1,5 litra): około 4-6 złotych
 • Piwo (butelka 0,5 litra): około 2-4 złote
 • Wino (butelka 0,75 litra): około 15-30 złotych, w zależności od marki i rodzaju wina

Ceny mogą się różnić w zależności od regionu, sklepu oraz bieżących promocji i ofert specjalnych. Warto również pamiętać, że ceny produktów importowanych lub luksusowych mogą być wyższe niż ceny lokalnych produktów.

 

Czy jedzenie jest drogie w Czechach?

zestawienie cen Ogólnie rzecz biorąc, jedzenie w Czechach jest przystępne cenowo w porównaniu z innymi krajami europejskimi, zwłaszcza w porównaniu z zachodnimi.

Ceny produktów spożywczych i posiłków w restauracjach mogą być niższe niż w krajach takich jak Francja, Niemcy czy Wielka Brytania.

Jednakże, jak w każdym kraju, ceny mogą się różnić w zależności od lokalizacji, typu sklepu lub restauracji oraz od tego, czy wybierasz produkty lokalne czy importowane.

bilet komunikacji miejskiej W sklepach spożywczych ceny podstawowych produktów spożywczych, takich jak chleb, mleko, jaja czy warzywa, są zazwyczaj przystępne i mogą być porównywalne do cen w innych krajach europejskich.

Produkty spożywcze importowane lub luksusowe mogą być nieco droższe. Jeśli chodzi o jedzenie w restauracjach, ceny mogą się różnić w zależności od typu restauracji i lokalizacji.

W restauracjach szybkiej obsługi i lokalach typu street food, ceny są zazwyczaj niższe, podczas gdy w niedrogiej restauracji restauracjach średniej i wyższej klasy można się spodziewać wyższych cen, choć wciąż będą one konkurencyjne w porównaniu z innymi krajami europejskimi.

Warto również zauważyć, że ceny w Czechach mogą być niższe poza głównymi turystycznymi miejscami, gdzie ceny mogą być trochę wyższe ze względu na duży napływ turystów.

 

Ceny w restauracjach w Czechach

W restauracjach w Czechach ceny mogą się różnić w zależności od typu restauracji, lokalizacji oraz od tego, czy jest to restauracja szybkiej obsługi (fast food), restauracja średniej klasy czy ekskluzywna restauracja.

Restauracje Fast Food

 • wakacyjny budżet Burger: około 30-60 złotych
 • Frytki: około 15-30 złotych
 • Pizza: około 30-60 złotych za dużą pizzę
 • Kebab: około 20-40 złotych
 • Sałatka: około 20-40 złotych

Restauracje średniej klasy

 • Obiad (danie główne): około 40-100 złotych
 • Lunch set: około 30-60 złotych
 • Zupa: około 15-30 złotych
 • Deser: około 15-40 złotych
 • Butelka wina: około 50-150 złotych

Ekskluzywne restauracje

 • ceny hoteliObiad (danie główne): od 100 złotych wzwyż
 • Degustacyjne menu: od 150 złotych wzwyż
 • Butelka wina: od 100 złotych wzwyż
 • Ekskluzywne dania z menu: od 150 złotych wzwyż

 

Średnie ceny napojów, alkoholu i papierosów w sklepach w Czechach

Ceny mogą się różnić w zależności od marki, jakości i lokalizacji sklepu. W miastach głównych, takich jak Praga, ceny mogą być nieco wyższe niż w mniejszych miastach i miasteczkach. Dodatkowo, należy pamiętać, że ceny alkoholu mogą być wyższe w ekskluzywnych sklepach z alkoholem lub w miejscach turystycznych.

 

Napoje bezalkoholowe

 • Woda mineralna (1,5 litra): około 10-20 złotych
 • Coca-Cola (1,5 litra): około 5-10 złotych
 • Sok owocowy (1 litr): około 5-15 złotych
 • Kawa (500 gram): około 20-40 złotych

 

Alkohol

 • bilet miesięczny Piwo (butelka 0,5 litra): około 2-6 złotych, w zależności od marki i rodzaju piwa
 • Wino (butelka 0,75 litra): około 20-60 złotych, w zależności od marki i rodzaju wina
 • Wódka (butelka 0,5 litra): około 20-60 złotych, w zależności od marki i jakości wódki
 • Whisky (butelka 0,7 litra): około 60-150 złotych, w zależności od marki i rodzaju whisky

 

Papierosy

 • Paczka papierosów (20 sztuk): około 20-40 złotych, w zależności od marki i rodzaju papierosów

 

Czeskie atrakcje turystyczne. Ile wydasz na bilety?

aktualne ceny Zamek Karlowy Most, położony około 30 kilometrów na zachód od Pragi, to jedna z najbardziej ikonicznych i dobrze zachowanych średniowiecznych twierdz w Czechach.

Koszt biletu wstępu dla dorosłych zazwyczaj wynosi około 200-300 CZK (około 35-50 złotych), a dla dzieci i studentów około 130-200 CZK (około 20-35 złotych).

Zamek Czeski Krumlow, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to wspomniana malownicza forteca położona na brzegu Wełtawy. Bilet wstępu dla dorosłych zwykle kosztuje około 300-350 CZK (około 50-60 złotych), a dla dzieci i studentów około 200-250 CZK (około 35-45 złotych).

ubezpieczenie turystyczneKatedra św. Wita, położona na terenie kompleksu Zamku Praskiego, jest jednym z najważniejszych zabytków Pragi.

Koszt biletu wstępu dla dorosłych wynosi około 300 CZK (około 50 złotych), a dla dzieci i studentów około 150 CZK (około 25 złotych). Zamek Praski, zbudowany w IX wieku, to natomiast jeden z największych zamków na świecie.

Koszt biletu wstępu dla dorosłych to zazwyczaj około 350 CZK (około 60 złotych), a dla dzieci i studentów około 175 CZK (około 30 złotych). Czechy to kraj pełen fascynujących atrakcji turystycznych, które oferują podróżnikom bogactwo kultury, historii i przyrody.

Należy jednak pamiętać, że koszty biletów wstępu do tych atrakcji mogą się różnić w zależności od miejsca, sezonu oraz od rodzaju biletu (standardowy vs ulgowy).

 

Ceny transportu międzymiastowego i komunikacji miejskiej w Czechach: bilety autobusowe, metro, taksówki, tramwaje

Podróżowanie po Czechach może być fascynującym doświadczeniem, ale zanim wyruszysz na przygodę, warto poznać koszty związane z transportem międzymiastowym i komunikacją miejską.

 

Autobusy międzymiastowe:

Autobusy są popularnym środkiem transportu międzymiastowego w Czechach, łącząc miasta i miasteczka w całym kraju. Oto przybliżone ceny biletów autobusowych:

 • ceny paliwaBilet jednorazowy (krótki dystans) – kosztuje około 20-50 CZK (około 3,50-8,50 złotych), w zależności od odległości.
 • Bilet jednorazowy (długi dystans)- kosztuje około 100-300 CZK (około 17-50 złotych), w zależności od trasy.
 • Bilet wstępny – kosztuje około 5-20 CZK (około 1-3,50 złotych) i jest wymagany do wejścia na pokład autobusu.

 

Pociągi międzymiastowe:

Pociągi są wygodnym i popularnym środkiem transportu, szczególnie na dłuższe trasy. Oto przybliżone ceny biletów pociągowych:

 • cena paliwa Bilet jednorazowy (krótki dystans) – kosztuje około 50-100 CZK (około 8,50-17 złotych), w zależności od odległości.
 • Bilet jednorazowy (długi dystans) – kosztuje około 100-500 CZK (około 17-85 złotych), w zależności od trasy.
 • Bilet wstępny – kosztuje około 5-20 CZK (około 1-3,50 złotych) i jest wymagany do wejścia na pokład pociągu.

 

Komunikacja miejska (metro, tramwaje, autobusy)

W większych miastach Czech, takich jak Praga, istnieje dobrze rozwinięta sieć komunikacji miejskiej. Oto przybliżone ceny biletów na komunikację miejską:

 • ceny artykułów spożywczych Bilet jednorazowy (krótki dystans) – kosztuje około 24 CZK (około 4 złote), zazwyczaj wystarczający na kilka przystanków.
 • Bilet jednorazowy (długi dystans) – kosztuje około 32 CZK (około 5,50 złotych) i umożliwia dłuższe podróże w obrębie miasta.
 • Bilet dzienny – kosztuje około 110 CZK (około 19 złotych) i pozwala na nieograniczoną liczbę podróży w ciągu jednego dnia.
 • Karta na 30 dni – kosztuje około 550 CZK (około 94 złote) i jest idealna dla osób przebywających w mieście na dłuższy czas.

 

Czechy na co muszą uważać turyści

najtańsze noclegiZabezpieczenie przed kieszonkowcami: W miejscach turystycznych, takich jak Praga, często działają kieszonkowcy. Zaleca się, aby nie nosić wszystkich swoich wartościowych przedmiotów w jednym miejscu i korzystać z bezpiecznych portfeli lub torebek.

Przestrzeganie przepisów drogowych: Czechy mają specyficzne przepisy drogowe, które mogą się różnić od tych w innych krajach. Na przykład, wymagane jest używanie świateł do jazdy dziennej przez cały rok. Kierowcy powinni być także świadomi wysokich kar za przekroczenie prędkości i jazdę pod wpływem alkoholu.

Zachowanie ostrożności na przejściach dla pieszych: W Czechach kierowcy nie zawsze ustępują pierwszeństwa pieszym na przejściach. Warto więc podwójnie upewnić się przed przejściem przez ulicę.

średnia cenaUważać na fałszywe taksówki: Szczególnie w Pradze istnieje problem z taksówkami naliczającymi zawyżone stawki turystom. Zaleca się korzystanie z oficjalnych taksówek lub aplikacji mobilnych do zamawiania przejazdów.

Rozpoznawanie miejscowych walut: Chociaż Czechy są częścią Unii Europejskiej, walutą obowiązującą w tym kraju jest korona czeska (CZK). Należy uważać na kursy wymiany i miejsca, gdzie można dokonać wymiany pieniędzy, aby uniknąć niekorzystnych kursów.

ceny żywności Ostrożność w barach i klubach nocnych: W niektórych miejscach mogą występować próby oszustwa, polegające na naliczaniu wygórowanych rachunków za napoje lub usługi.

Warto sprawdzać ceny przed zamówieniem i płacić za każde zamówienie oddzielnie.

Znajomość lokalnych obyczajów i praw: Na przykład, palenie w miejscach publicznych jest ograniczone, a w niektórych miejscach całkowicie zakazane. Również spożywanie alkoholu w miejscach publicznych może być ograniczone.

 

Ceny w hotelach

 • centrum miastaŚrednia cena pokoju hotelowego dla 2 osób to około 1200 CZK (213,54 zł) za noc, z możliwością obniżenia tego kosztu dzieląc łazienkę z innymi gośćmi
 • Za większy pokój ze śniadaniem koszt wzrasta do 1700 CZK (302,51 zł) tygodniowo, natomiast tygodniowy pobyt z prywatną łazienką w hotelu kosztowałby około 7200 CZK (1281,22 zł)
 • Hostele w Czechach oferują wspólne łazienki i pokoje wieloosobowe, a ceny zaczynają się od 730 CZK (129,90 zł) za 2 osoby za noc, łącznie około 4380 CZK (779,41 zł) tygodniowo
 • Ceny kwater prywatnych w Czechach zaczynają się od 560 CZK (99,65 zł) za pokój dwuosobowy
 • W Pradze średnia cena za pokój dwuosobowy to około 811 zł, przy czym najtańsza oferta znaleziona w ciągu ostatnich 3 dni to 46 zł

 

Czy język angielski jest powszechnie używany w Czechach?

Język angielski jest dość powszechnie używany w Czechach, szczególnie w dużych miastach i wśród młodszych ludzi, co ułatwia komunikację dla turystów. Osoby pracujące w branży turystycznej, takie jak pracownicy hoteli, restauracji oraz atrakcji turystycznych, zazwyczaj posługują się językiem angielskim na wystarczającym poziomie.

Jakie są najlepsze pory roku, aby odwiedzić Czechy? Czy Czechy są drogie dla turystów?

Najlepsze pory roku do odwiedzenia Czech to wiosna (kwiecień-maj) i jesień (wrzesień-październik). W tych okresach pogoda jest zazwyczaj umiarkowana, a krajobrazy – szczególnie w czasie jesiennych miesięcy – prezentują się wyjątkowo pięknie dzięki barwom liści. Latem (czerwiec-sierpień) również jest dobry czas, ale może być bardziej tłoczno w turystycznych miejscach oraz cieplej. Zima (grudzień-luty) jest idealna dla miłośników sportów zimowych i tych, którzy chcą doświadczyć czeskich świąt i tradycyjnych jarmarków bożonarodzeniowych.

Jakie tradycyjne dania czeskie powinienem spróbować? Jakie zamki w Czechach są najbardziej warte odwiedzenia?

Pod względem kosztów, Czechy mogą być uznane za umiarkowanie drogie dla turystów, w zależności od ich budżetu i stylu podróżowania. Cena zakwaterowania, posiłków w restauracjach i biletów wstępu do atrakcji turystycznych jest porównywalna z innymi krajami europejskimi, ale zwykle niższa niż w krajach Europy Zachodniej. Można znaleźć opcje budżetowe, szczególnie poza głównymi centrami turystycznymi.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00