Strona główna » Zwiedzanie Porto

Zwiedzanie Porto

Porto

by admin
Zwiedzanie Porto

Znane z mostów na rzece Douro i słynnego wina, Porto to, co może Cię zaskoczyć, stosunkowo małe miasto (liczy jedynie nieco ponad 200 tysięcy mieszkańców).

Niemniej jednak wbrew temu, pod względem atrakcji turystycznych, miasto nie ma czego zazdrościć Lizbonie – wręcz przeciwnie! Oto lista ciekawych atrakcji, które warto zobaczyć w Porto – od najpopularniejszych atrakcji, po perełki.

W tym kompleksowym przewodniku przedstawimy także informacje praktycznie, takie jak opcje transportu, najlepszy czas na zwiedzanie Porto i tak dalej.

Zwiedzanie Porto –  informacje, o których warto wiedzieć przed podróżą

 • vila nova de gaiaSugerujemy spędzenie w Porto co najmniej trzech dni.
 • Jeśli chcesz zatrzymać się w historycznym centrum, zarezerwuj nocleg z kilkumiesięcznym wyprzedzaniem.
 • Przygotuj się na zmienną pogodę – nawet jeśli odwiedzasz Porto w lipcu lub sierpniu, musisz być gotowy/gotowa okazjonalny deszcz.
 • Nie zapomnij o stroju kąpielowym – w mieście jest kilka szerokich, piaszczystych plaż. Woda jest chłodna, ale poczujesz ulgę w najgorętsze letnie dni.
 • Uważaj na kieszonkowców – Porto jest ogólnie bezpiecznym miastem, a wskaźnik przestępczości jest niski. Kieszonkowcy i złodzieje torebek to główne zagrożenia, na które należy uważać.

Jakie atrakcje ma do zaoferowania Porto? Poznaj kultowe miejsca i rzeczy do zrobienia w mieście

Dzielnica “Ribeira do Porto”

wino portoNie sposób nie zachwycić się pięknem dzielnicy Ribeira do Porto i ulicy Cais da Ribeira, która się w niej znajduje.

Jest to zazwyczaj pierwsze miejsce odwiedzane przez turystów w Porto – wiesz, jest to typowe miejsce, które znajduje się na wszystkich pocztówkach z Porto.

I jest ku temu powód, dzielnica ta jest magiczna, znajdują się w niej ciasno “upakowane”, kolorowe budynki, mieszczą się w niej restauracje, targi i butiki.

Jest to jedna z najstarszych części Porto, mająca swoje korzenie w średniowieczu, dlatego spacer wąskimi uliczkami i podziwianie starych kolorowych domów z zabytkowymi balkonami sprawi, że poczujesz się, jak podczas podróży w czasie.

Most Dom Luis I

wina porto Most Dom Luis I jest dziełem sztuki zaprojektowanym przez ucznia Gustave’a Eiffla, jest cudem inżynierii i dodaje malowniczej scenerii okolicy.

Po moście można spacerować, znajdują się na nim dwie kładki, jedna ulokowana wyżej i druga niżej.

Jest to zdecydowanie miejsce, z którego można zrobić sobie spektakularne zdjęcia  Porto w tle.

Dworzec kolejowy São Bento

nova de gaiaJeśli podróżujesz po Porto pociągiem, prawdopodobnie dotrzesz do dworca kolejowego w centrum miasta São Bento.

Ten dworzec kolejowy jest często reklamowany jako jeden z najpiękniejszych w Europie, a wszystko to z powodu 20 000 sztuk azulejos (tradycyjnych portugalskich płytek).

Na płytkach tych przedstawiona jest historia Portugalii.

Stacja Sao Bento jest jednak bardzo zatłoczona, ale warto ją zobaczyć. Upewnij się tylko, że odwiedzisz to miejsce wcześnie rano lub późnym wieczorem.

Księgarnia Livraria Lello

zwiedzania porto Livraria Lello to jedna z najpiękniejszych na świecie księgarni, która szczyci się oszałamiającą neogotycką fasadą.

Wewnątrz znajdują się zakrzywione drewniane schody i czarujący witrażowy sufit, tworząc atmosferę rodem z bajki.

Ta historyczna księgarnia, której historia sięga 1906 roku, podobno zainspirowała J.K. Rowling do napisania serii o Harrym Potterze podczas jej pobytu w Porto.

Niemniej jednak odwiedzający skarżą się na niesamowity ścisk, duchotę i płatny wstęp (8 euro), dlatego miej to na uwadze i za wszelką cenę unikaj godzin szczytu, jeśli chcesz zapewnić sobie przyjemne doświadczenie.

Mercado do Bolhão

da serra do pilarTen historyczny rynek w centrum Porto jest pełen sklepów sprzedających oliwę z oliwek, wino porto, wyśmienite sery, mięsa oraz świeże owoce i warzywa.

Rynek ten jest czysty, sprzedawcy są mili i można się potargować.

Mercado do Bolhão rozpoczął swoją działalność na początku XIX wieku i pierwotnie był bazarem na świeżym powietrzu, na który przyjeżdżali rolnicy z obrzeży Porto, aby sprzedawać swoje produkty.

Obecnie rynek ten jest on zadaszony i klimatyzowany, dlatego jest doskonałym miejscem, jeśli chcesz uciec na chwilę przed letnim, portugalskim skwarem.

Górska kolejka liniowa Teleférico De Gaia

Z tej kolejki liniowej będziesz w stanie zobaczyć spektakularny, panoramiczny widok na rzekę Douro, kultowy most Dom Luís I i historyczne nabrzeże Porto. Przeprawa kolejką trwa kilka minut i kosztuje 6 euro w jedną stronę, lub 9 euro w dwie strony.

Tętniący życiem deptak Rua de Santa Catarina

pierwszej połowie xviii wieku Deptak położony jest w centrum miasta. Jako jeden z najpopularniejszych bulwarów handlowych w mieście, w Rua de Santa Catarina znajdują się zarówno znane międzynarodowe marki, jak i tradycyjne portugalskie sklepy.

Ta tętniąca życiem ulica jest nie tylko rajem dla kupujących, ale także centrum występów ulicznych i lokalnych rzemieślników.

Koniecznie zwróć uwagę na kaplicę Capela das Almas, ozdobioną niebiesko-białymi płytkami azulejos, które przedstawiają sceny religijne.

Plac Praça Da Liberdade

winem portoPraça da Liberdade, to pełen historii, wielki plac w centrum miasta Porto. Miejsce to jest idealnym połączeniem bogatej przeszłości i dynamicznej teraźniejszości Porto.

Plac jest nie tylko atrakcją wizualną, ale także centrum wydarzeń kulturalnych, więc jest to dobre miejsce, jeśli chcesz zaznać lokalnej atmosfery.

Po placu można spacerować szerokimi alejami, czy napić się kawy, lub coś zjeść.

W centrum placu znajduje się posągu króla Pedro IV, który jest symbolem portugalskiego liberalizmu.

Praça da Liberdade jest również bramą do słynnej Avenida dos Aliados, prowadzącej do większej liczby cudów architektury.

Katedra w Porto, czyli Sé Catedral

Katedra ta znajduje się w centrum miasta. Jest to potężna romańska budowla pochodząca z XII wieku. Można wejść na jedną z bliźniaczych wierzy, aby zobaczyć zapierający dech w piersiach widok na miasto i rzekę Douro. Wnętrze katedry jest równie imponujące i warto do niego zajrzeć. Wejściówka kosztuje 3 euro.

Kościół św. Franciszka w Porto

podziwiać panoramę porto Kościół Świętego Franciszka, wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest swojego rodzaju skarbem narodowym. Ten gotycki kościół pochodzi z XIV-wieku i położony jest w historycznym centrum Porto.

Co jest w nim zaskakującego? Istnieje uderzający kontrast między surową gotycką fasadą a bogatą pozłacaną stolarką wewnątrz, która oddaje istotę różnorodnych wpływów architektonicznych Porto. Wejście kosztuje 7,5 euro.

Średniowieczne kamienne mury i wieże obronne Muralha Fernandina

płytek azulejos Miejsce to jest znane jako Mur Fernandina (Muralha Fernandina). Jest to średniowieczny mur miejski przesiąknięty historią.

Wysokie położenie murów zapewnia spektakularne widoki na malowniczy krajobraz Porto.

Spacer jest stosunkowo łatwy, bez problemu poradzą sobie dzieci i osoby starsze.

Dzwonnica Torre dos Clérigos i kościół Kleryków

Dzwonnica jest częścią kościoła Kleryków – innej atrakcji turystycznej Porto. Kompleks został zbudowany w latach 1735-1748 w stylu barokowym. W miejscu tym odbywały się kiedyś egzekucje.

Wieża ma 76 metrów i można wejść na sam szczyt, gdzie znajduje się punkt widokowy, z którego widoczne jest całe stare miasto.

Palácio Da Bolsa

vila nova de gaiaPalacio da Bolsa to XIX-wieczny neoklasycystyczny cud. W tej dawnej giełdzie papierów wartościowych znajduje się sala Salão Árabe, która jest wspaniale udekorowana mauretańskimi wzorami i odbywają się w niej uroczyste wydarzenia.

W budynku tym znajduje się także Pátio das Nações, czyli miejsce z oszałamiającą szklaną kopułą.

Kolejną atrakcją wizyty w Palacio Da Bolsa są schody, które prowadzą przez różne pomieszczenia pałacu. Bilet kosztuje 12 euro za osobę/ ulgowy 7,5 euro.

Ogród miejski Jardins Do Palácio De Cristal

listę światowego dziedzictwa unescoJardins do Palácio de Cristal to piękny ogród z fontannami, rzeźbami i pawiami. Park ten jest świetnym miejscem na ucieczkę od zgiełku miasta.

Miej na uwadze, że Porto stało się bardzo popularne turystycznie i zatłoczone, więc każda szansa na uniknięcie tłumów jest mile widzianą odmianą.

Sala koncertowa Casa Da Musica

Casa da Música to słynna sala koncertowa zaprojektowana w stylu radykalnym.

Nie trzeba jednak kupić biletu na występ, aby zobaczyć ją w środku. Odwiedzający mogą dołączyć do wycieczek z przewodnikiem po tym kultowym miejscu muzycznym, które są dostępne dwa razy dziennie, od poniedziałku do piątku.

Spróbuj tradycyjnego portugalskiego jedzenia

wieża klerykówPortugalczycy są pasjonatami swojego jedzenia, dlatego odwiedzając Porto, warto spróbować kanapkę Francesinha, świeże owoce morza i słynny Pastel de Nata, czy Pastel de Bacalhau.

Atrakcje Porto, których nie znajdziesz w każdym przewodniku turystycznym

Park miejski “Parque da Cidade do Porto”

Park ten to kolejne miejsce, jeśli chcesz “uciec” na chwilę od miasta. Jest to jeden z największych parków w północnej Portugalii o powierzchni 205 akrów.  Park ten jest idealny na piknik, romantyczny spacer lub przejażdżkę rowerową z dziećmi.

Muzeum “WOW Porto – The Best Cultural District”

Jeśli interesujesz się winem, warto odwiedzić to miejsce, ponieważ przedstawia ono historię przemysłu winiarskiego w Porto, z którego słynie to miasto. Nie jest to tylko muzeum, znajdują się tam także piwniczne bary i restauracje.

Punkty widokowe

Zdajemy sobie sprawę, że wejście na punkty widokowe jest męczące, ale wierz nam, lub nie, kiedy już dotrzesz na jeden z nich, nie będziesz żałował/ żałowała. Polecane punkty widokowe w porto to: Miradouro da Vitória, Miradouro da Rua das Aldas, czy Miradouro Bandeirinha da Saúde.

Porto – wskazówki i informacje praktyczne

Jak poruszać się po Porto?

 • zwiedzać portoAutobusem–  w mieście i okolicznych regionach kursuje ponad 75 linii autobusowych. Autobusy jeżdżą regularnie od około 6:00 do 21:00, a od 21:00 do 1:00 jest już mniej kursów. Do płacenia używa się kart Porto Cards i Andante. Można również zakupić jednorazowy bilet papierowy w autobusie. Autobusy obsługiwane są przez firmę STCP.
 • Tramwajem i kolejką linowa –STCP obsługuje również trzy linie tramwajowe w Porto: Linię 1, Linię 18 i Linię 22. Karty Andante są akceptowane w tramwajach (Porto Cards nie). Można kupić także indywidualny bilet w tramwaju, czy kolejce liniowej.
 • Metrem– metro w Porto składa się z 6 linii, które kursują codziennie od około 6 rano do około 1 w nocy. Metro składa się z 80 stacji – są one oznaczone znakami z falistą niebieską literą “M”. Większość linii dociera do największych zabytków Porto, a podróżowanie metrem jest niedrogą opcją podczas zwiedzania miasta.
 • Pieszo– wiele dróg w Porto jest wąskich, brukowanych i krętych, co sprawia, że najlepiej zwiedzać je pieszo. Wszystkie atrakcje są stosunkowo blisko siebie.

Kiedy najlepiej odwiedzić to portugalskie miasto?

most ludwikaNajlepszym czasem na wizytę w Porto jest pora sucha między czerwcem a wrześniem.

Trzeba się jednak liczyć z tym, że jest to wysoki sezon, więc ceny zakwaterowania będą wyższe i trzeba będzie się zmierzyć z tłumami.

W lipcu i sierpniu jest także bardzo upalnie, chociaż nie tak upalnie jak wewnątrz kraju, ponieważ odczuwalna jest bryza z Oceanu Atlantyckiego.

Z wszystkich tych względów, jeśli masz możliwość wzięcia urlopu w maju, czerwcu, wrześniu, czy październiku, to zdecydowanie jest zalecana przez pora roku, aby zarezerwować wycieczkę w Porto – będzie taniej, mniej tłumów, a pogoda nadal będzie doskonała.

Karta turystyczna w Porto, czyli “Porto Card”

dworzec kolejowy sao bentoPorto Card to karta turystyczna ze zniżkami i bezpłatnym wstępem do głównych muzeów, zabytków i wycieczek z przewodnikiem w Porto.

Jeśli chcesz korzystać z transportu publicznego podczas wizyty w mieście, możesz wybrać wersję, która gwarantuje nielimitowany dostęp do wszystkich metod transportu.

Będziesz także mógł zaoszczędzić pieniądze w niektórych restauracjach i sklepach, ponieważ Porto Card oferuje 15% zniżki w wielu placówkach.

Kartę Porto Card można kupić bezpośrednio po przylocie, na lotnisku lub w oficjalnych biurach turystycznych w mieście.

Karta bez dostępu do transportu publicznego kosztuje od 6 euro do 15 euro (wersje od 1 do 4 dni), zaś z nielimitowanym transportem od 13 euro do 33 euro (również wersja od 1 do 4 dni).

Wydarzenia w historii miasta Porto

kościół karmelitów bosychZałożenie miasta: Porto zostało założone prawdopodobnie w okresie starożytnym, jako osada celtycka lub rzymska.

Początki miasta sięgają co najmniej czasów rzymskich, kiedy to istniała tutaj osada Portus Cale, która dała początek nazwie Portugalii.

Panowanie rzymskie: Porto było ważnym portem handlowym w Imperium Rzymskim.

Jego strategiczne położenie nad rzeką Douro umożliwiało transport towarów do i z wnętrza Półwyspu Iberyjskiego.

Panowanie maurów: Podobnie jak reszta Portugalii, Porto było pod panowaniem maurów przez pewien czas. Ich wpływ na architekturę i kulturę regionu pozostawił trwałe ślady.

symboli miastaOdkrycia geograficzne: W okresie wielkich odkryć geograficznych, Porto odegrało istotną rolę jako ważny port, z którego wypływały portugalskie wyprawy morskie, w tym te pod wodzą Henryka Żeglarza.

Handel winem porto: W XVIII wieku Porto stało się znane głównie dzięki handlowi winem porto. Eksport tego wina z regionu Douro przyniósł miastu ogromny rozkwit gospodarczy i wpłynął na jego rozwój urbanistyczny.

Rewolucja liberalna: W XIX wieku, Porto odegrało kluczową rolę w rewolucji liberalnej przeciwko absolutyzmowi monarchii.

stylu romańskim Miasto było miejscem wielu ważnych wydarzeń politycznych i społecznych, które miały wpływ na kształtowanie współczesnej Portugalii.

XX wiek: W XX wieku Porto stało się centrum przemysłowym i kulturalnym Portugalii.

Pomimo trudności związanych z dyktaturą i rewolucją, miasto rozwijało się i stawało się coraz bardziej nowoczesne.

Dzisiaj Porto jest nie tylko ważnym ośrodkiem handlowym i przemysłowym, ale również popularnym celem turystycznym, znanych z pięknej architektury, wspaniałych winnic i bogatej historii, która nadal przyciąga podróżnych z całego świata.

Porady dla Podróżujących

 • Transport: Porto posiada rozbudowaną sieć transportu publicznego, w skład której wchodzą autobusy, tramwaje i metro. Najwygodniejszym sposobem na przemieszczanie się po mieście jest zakup karty Andante, umożliwiającej korzystanie ze wszystkich środków transportu.
 • Gastronomia: Nie można opuścić Porto bez spróbowania francesinha – miejscowego dania, będącego rodzajem zapiekanki z różnymi rodzajami mięsa, pokrytej serem i sosem pomidorowym.
 • Najlepszy czas na zwiedzanie: Porto można odwiedzać przez cały rok, jednak najprzyjemniejsza pogoda panuje od wiosny do jesieni, kiedy dni są słoneczne, a temperatury umiarkowane.

 

 

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00