Strona główna » Egipt czego nie powinno się robić w Egipcie?

Egipt czego nie powinno się robić w Egipcie?

egipt

by admin
Egipt

Piasek, błękitne morze oraz piękna pogoda sprawiają, że Egipt wydaje się idealnym miejscem na wakacje. Państwo posiada jedne z najstarszych zabytków na świecie oraz niesamowitą kuchnię.

Kraj charakteryzuje inne zaplecze kulturowe, które widać nawet na krótkich wakacjach. Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas wakacji, by uniknąć nieporozumień wynikających z różnic kulturowych?

funt egipskiDostosowanie ubioru do norm kulturowych

Islam ma duży wpływ na kulturę Arabskiej Republiki Egiptu, dlatego należy dostosować swój ubiór do panujących zasad.

Większość z nich dotyczy ubioru kobiet. Należy unikać bardzo głębokich dekoltów i krótkich szortów.

Krótkie spodnie zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn nosi się na plaży. Całkowicie zabronione i karane jest opalanie się topless (wyjątek stanowią plaże należące do obiektów turystycznych).

rafy koraloweTuryści nie mają obowiązku całkowitego zakrywania ciała, dlatego nie trzeba unikać koszulek na ramiączkach, czy spodenek.

W przypadku zwiedzania meczetu należy wybrać konserwatywny strój. Bardzo ważne jest by przed wejściem do środka świątyni zdjąć buty.

Egipt na tle innych krajów arabskich jest bardzo otwarty i tolerancyjny, jednak religia odgrywa istotną rolę w życiu mieszkańców.

Fotografowanie budynków i ludzi

największe miasto afrykiEgipskie prawo zabrania fotografowania budynków rządowych i wojskowych.

Zakaz obowiązuje również robienie zdjęć w obrębie Kanału Sueskiego oraz infrastruktury o charakterze strategicznym, do której należą np. mosty.

W przypadku ludzi należy najpierw zapytać o zgodę. Warto jednak dodać, że po zrobieniu zdjęcia ktoś może poprosić o niewielką zapłatę.

egipt stałW Egipcie nie wolno robić zdjęć w niektórych muzeach, a w innych należy najpierw wykupić pozwolenie.

Za nie dostosowanie się do panujących zasad grozi konfiskata sprzętu.

W państwie obowiązuje również całkowity zakaz latania dronem.

Już sama próba przewiezienia go przez granicę może skutkować oskarżeniem o szpiegostwo.

Alkohol i inne używki

żółwie morskieW Egipcie cześć lokali gastronomicznych nie posiada licencji na alkohol, ponieważ jest ona bardzo droga.

Należy również unikać picia alkoholu w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Może to być bardzo źle odebrane przez miejscową ludność.

W okresie Ramadanu należy unikać spożywania posiłków, picia i palenia w towarzystwie muzułman w trakcie dnia.

wizy turystyczne wydawaneWszelkiego rodzaju narkotyki również są zabronione. Dlatego należy uważać na te używki, bo łatwo paść ofiarą oszustwa.

Do Egiptu nie wolno wwieść nawet maku, ponieważ jest on uważany za substancję halucynogenną.

Publiczne okazywanie uczuć

marsa alamOkazywanie uczuć poza hotelem może być odebrane jako niestosowne.

Trzymanie się za dłonie albo pocałunki mogą być szczególnie niebezpieczne dla osób tej samej płci.

Mimo że homoseksualizm nie jest prawnie zakazany, to osoby ze społeczności LGBT mogą zostać zatrzymane pod zarzutem rozpusty.

Mężczyźni powinni również unikać rozmawiania z Egipcjankami o ile nie zostanie wyrażona na to zgoda członka ich rodziny. Wyjątek stanowią sytuacje służbowe np. gdy pracują one jako recepcjonistki w hotelu.

Niebutelkowana woda i jedzenie z ulicy

stolica egiptuW Kairze woda w kranie jest oczyszczana i nadaje się do picia. Jednak pozostała część kraju ma problem z jakością wody w kranach.

Picie jej może skutkować zatruciem pokarmowym, które nazywane jest “Zemstą Faraona”.

Europejczycy mogą mieć również problem z jedzeniem oferowanym na ulicach. Często zawiera one substancje, które mogą doprowadzić do problemów z systemem trawiennym.

Najlepiej korzystać z posiłków oferowanych w hotelu albo wybierać restauracje, które mają dobre opinie. W przypadku zjedzenia jedzenia z niepewnego miejsca warto popić taki posiłek alkoholem.

Przyjmowanie zaproszeń do domu

sharm el sheikhW Egipcie zdarza się, że mieszkańcy zapraszają turystów do swoich domów, jednak najczęściej robią to z grzeczności.

Jeśli jest to ktoś nieznajomy należy nie korzystać z takich zaproszeń. Zwłaszcza że kulturowo ofertę powinno się odrzucić trzy razy, zanim zostanie przyjęta.

W przypadku przyjęcia zaproszenia przed wejściem do domu należy zdjąć obuwie. Jeżeli rodzina posiada dzieci warto zabrać dla nich drobne upominki.

Kobiety podróżujące samotnie

afrykańskie słońceW Egipcie kobiety, zwłaszcza blondynki narażone są na zaczepki i komentarze. Należy je ignorować i nie wdawać się w dyskusje z miejscową ludnością.

Przed zaplanowaniem podróży warto również zwrócić uwagę na miejsca, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla podróżujących samotnie turystek.

Wakacyjny nastrój i niezwykle czarujący mężczyźni sprawiają, że wiele kobiet wdaje się w romanse z Egipcjanami. Utwierdza to postrzeganie Europejek jako kobiet lekkich obyczajów.

all inclusiveFlirtowanie z poznanymi Egipcjanami w klubach może prowadzić do niebezpiecznych albo nieprzyjemnych sytuacji.

Dlatego lepiej unikać takich sytuacji.

Przewóz niedozwolonych produktów do UE

Prawo Unii Europejskiej zabrania przewożenia kości słoniowej oraz fragmentów rafy koralowej, nawet muszelek przez granicę.

kuchnia egipskaDo listy należy dopisać również trofea zrobione z dzikich zwierząt takich jak skóra antylopy, czy krokodyla.

Znalezienie tych produktów w bagażach może skutkować oskarżeniem o przemyt. Nie należy również przewozić nasion ani roślin.

Jeżdżenie na wielbłądzie w okolicach piramid

W 2020 roku Egipt zakazał jeżdżenia na wielbłądach w okolicach atrakcji turystycznych. Decyzja zapadła po petycji PETA, która zebrała 500 tys. podpisów.

last minuteW innych miejscach wciąż dozwolone jest na korzystanie z tego typu atrakcji.

Wypoczęte zwierzę może nieść dorosłego człowieka przez kilka godzin bez oznak zmęczenia. Jednak potrzebuje później czasu na regenerację.

Osoby zarabiające na przewozie turystów nie dbają o bezpieczeństwo zwierząt.

Może to doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, ponieważ zmęczony wielbłąd pluje, rzuca głową a w skrajnych przypadkach może nawet próbować ugryźć osobę, która na nim siedzi.

świecie islamuEgipt to piękny kraj z wieloma tradycjami. Jest szczególnie przyjazny rodzinom z małymi dziećmi.

Egipcjanie pozytywnie podchodzą do krzyków i zabawy a w restauracjach często oferują dzieciom kredki albo słodycze.

Warto jednak pamiętać, że w kraju wciąż panuje zagrożenie terrorystyczne a przed opuszczeniem terenu hotelu lepiej zgłosić to obsłudze.

Przy stonowaniu podstawowych środków bezpieczeństwa Egipt, to idealne miejsce na urlop.

Czego nie powinno się robić w Egipcie?

Unikaj publicznych wyrazów uczuć

W egipskiej kulturze publiczne okazywanie uczuć, takie jak całowanie się czy objęcia, jest uznawane za nieodpowiednie, szczególnie w miejscach publicznych. Lepiej zachować dyskrecję, aby uniknąć niepotrzebnej uwagi.

Nie pij wody z kranu

Woda z kranu w Egipcie nie jest zalecana do picia dla turystów ze względu na różnice w jakości wody, które mogą wywołać problemy żołądkowe. Zawsze lepiej korzystać z butelkowanej wody.

Ostrożnie z fotografowaniem

Fotografowanie obiektów wojskowych, mostów, lotnisk czy nawet niektórych budynków publicznych może być zabronione i wiązać się z nieprzyjemnościami. Zawsze pytaj o pozwolenie przed zrobieniem zdjęcia ludziom, zwłaszcza kobietom.

Nie ignoruj lokalnych zwyczajów ubioru

Choć w kurortach nadmorskich dress code może być bardziej liberalny, w innych miejscach należy ubierać się skromniej, szczególnie kobiety. Unikaj krótkich spodenek i odkrytych ramion w miejscach publicznych i świętych.

Unikaj dyskusji na tematy polityczne

Egipt przeżył niestabilność polityczną, a tematy związane z polityką mogą być drażliwe. Lepiej unikać dyskusji na ten temat, aby nie wpadać w niezręczne sytuacje.

Nie akceptuj każdej oferty pomocy

Podczas gdy wielu Egipcjan jest serdecznych i pomocnych, niektóre oferty pomocy, zwłaszcza w turystycznych miejscowościach, mogą mieć na celu wyłudzenie pieniędzy. Bądź uprzejmy, ale stanowczy.

Uważaj na bakszysz

Bakszysz jest ważną częścią kultury egipskiej, ale ważne jest, aby wiedzieć, kiedy i ile dawać, aby nie przepłacać za usługi.

Nie jedz surowych owoców i warzyw bez mycia

Aby uniknąć problemów żołądkowych, unikaj jedzenia surowych owoców i warzyw, które nie zostały umyte w bezpiecznej wodzie.

Nie korzystaj z nielegalnych przewoźników

Choć taksówki i inne formy transportu mogą być wygodne, upewnij się, że korzystasz z legalnych i licencjonowanych usług, aby uniknąć niebezpieczeństw.

Nie traktuj negocjacji cenowych zbyt poważnie

Targowanie się jest częścią egipskiego doświadczenia zakupowego. Podejdź do tego z poczuciem humoru i cierpliwością, a może to być zabawne doświadczenie.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00