Strona główna » Chorwacja kiedy najlepiej jechać na wczasy?

Chorwacja kiedy najlepiej jechać na wczasy?

Chorwacja

by admin
Chorwacja

Chorwacja to mały, ale bardzo zróżnicowany kraj. Różnorodność kulturowa i naturalna. Nie tylko ze względu na błękitne góry tutaj, ale także ze względu na położenie Chorwacji na styku Morza Śródziemnego i Europy Środkowej.

W ten sposób zderzają się tu wpływy zachodnioeuropejskie, śródziemnomorskie i słowiańskie. To oni ukształtowali obecny wizerunek kraju.

Chorwacja może podzielić się swoją niezwykłą i bogatą historią z kilkoma innymi krajami, których pamiątki – zabytki sztuki i architektury należą do najpiękniejszych w Europie.

Chorwacja wiele zawdzięcza swojemu położeniu geograficznemu. Ma klimat przyjazny turystom, a wybrzeże jest jednym z najbardziej słonecznych w Europie. Przekonajmy się jaki klimat panuje w Chorwacji, z jakimi temperaturami będziemy mieć do czynienia.wybrzeżu chorwacji

Klimat Chorwacji

W Chorwacji – podobnie jak w Polsce – są cztery pory roku. Kraj ma dwie strefy klimatyczne. Przeważnie klimat śródziemnomorski – zwłaszcza na Morzu Adriatyckim – ma gorące, słoneczne lata i łagodne, wilgotne zimy.

Natomiast w części kontynentalnej Chorwacja ma klimat umiarkowany.

W Chorwacji – w porównaniu do naszego kraju – temperatura jest o kilka stopni cieplejsza, a zimy bardzo łagodne (niewiele temperatur spada poniżej zera lub pada śnieg). Miłośnicy śniegu mogą udać się do najwyżej położonych regionów Chorwacji, takich jak Gorski Kotar i Lika w klimacie alpejskim.

Pogoda w Chorwacji w poszczególnych porach roku

  • Pogoda wiosną. Wiosna to doskonała pora roku, by odwiedzić Chorwację. Można ominąć największe tabuny turystów oraz najwyższe temperatury i ceny, ale nacieszyć się pięknymi. Średnia temperatura w Chorwacji na wiosnę w dzień to 14 stopni w marcu, 17°C w kwietniu i 23°C w maju.
  • Pogoda latem. Lato w Chorwacji to temperatury w okolicach 30 – 35 stopni Celsjusza.
  • Pogoda jesienią. Pod koniec września, października, a nawet listopada temperatura wciąż sięga kilku stopni Celsjusza.
  • Zima w Chorwacji? Łagodniejszy niż Polska. Średnia temperatura w dzień iw nocy nie spada poniżej zera stopni Celsjusza. Średnia temperatura w ciągu dnia sięga 12 stopni Celsjusza w grudniu, 10 stopni Celsjusza w styczniu i 12 stopni Celsjusza w lutym.

Pogoda w chorwackich kurortach w poszczególnych miesiącach

Split

drugiej połowie wrześniaSplit, miasto portowe Chorwacji, jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych. Jego położenie nad Adriatykiem doprowadziło do wczesnego rozwoju miasta i dziś możemy podziwiać starożytne budowle. Miasto jest ważnym ośrodkiem komunikacyjnym.

Oprócz lotniska przez miasto przebiega autostrada Split-Zagrzeb. W mieście jest też wiele linii autobusowych, zarówno miejskich, jak i podmiejskich.

Oczywiście nie należy zapominać, że ze Splitu wypływa wiele łodzi wycieczkowych na okoliczne wyspy i inne regiony, takie jak Włochy.

sportów wodnychStatki wycieczkowe oferują wiele połączeń do najważniejszych i najciekawszych wysp, takich jak Hvar, Vis i Brac. Wszystkie powyższe środki transportu sąsiadują ze starym miastem, co jest zdecydowanie dużym udogodnieniem.

Średnia temperatura w zimie wynosi 8,3 ℃, a średnia temperatura na wiosnę wynosi około 14,5 ℃. Oczekuje się, że temperatury w Splicie wyniosą 24,5°C latem i 17 stopni Celsjusza jesienią.

Dubrownik

Dubrownik jest ogromny, porozrzucany na zboczach wzgórz, a za ogromnymi murami miejskimi kryje się duże starożytne miasto. Mury miejskie nigdy nie zostały zdobyte w bezpośredniej walce.

wysokie temperaturyPrzed Dubrownikiem główna ulica – Plaka, w. Stradun warto odwiedzić punkt informacji turystycznej i zaopatrzyć się w mapę – wtedy łatwiej znaleźć się na starówce i mieście.

Punkt poza starym miastem znajduje się przed bramą palową (zachodnią), naprzeciwko hotelu Hilton Imperial.

Drugi znajduje się wewnątrz muru, przy bramie Ploče (wschodniej). Stare miasto, otoczone murami obronnymi, jest mniej więcej „pocięte” główną ulicą – Plaką (Stradun). Łączy Zachodnią Bramę Pile i przejście portowe Piazza Luza, obok dzwonnicy.

Jako reprezentacyjna ulica zawsze jest pełna ludzi. Obok stoją piękne pałace królewskich szlachciców, ale zostały one w większości zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1667 roku.

Informacje o klimacie są niezbędne, gdy planujesz wakacje, a Twoim marzeniem jest Dubrownik w Chorwacji. Najcieplejsze miesiące w Dubrowniku to sierpień, lipiec i czerwiec. Najzimniej: styczeń, luty, grudzień. Jeśli możesz wziąć urlop, na przykład z powodu dzieci, możesz mieć tylko wakacje.

Pospiesznie informujemy, że temperatura w Dubrowniku w lipcu wynosi 25 stopni Celsjusza, a w sierpniu dochodzi do około 26 stopni Celsjusza. Jeśli nie lubisz wakacji w szczycie sezonu, możesz rozważyć czerwiec – wtedy maksymalna temperatura na termometrze to 22C – lub wrzesień – słupek rtęci wskazuje 22C.

Dla naszych klientów co miesiąc zbieramy najważniejsze informacje o pogodzie w Dubrowniku. Szczegóły znajdziesz poniżej. Sprawdź, kiedy jest ciepło, możesz spodziewać się słońca, a kiedy najlepiej przygotować się na deszcz.

Pula

Pula to miasto w Chorwacji, które z powodzeniem łączy historię i nowoczesność. Pejzaż miasta, zdominowany przez liczne zabytki kultury i historii, jest tłem dla wielu wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Pula to skarbnica bezcennych muzeów i starożytnych kolekcji.

rejonach górskichPosiada dobrze wyposażone muzeum historyczno-archeologiczne, piękne kościoły, zabytkowy klasztor franciszkański, w którym zachowały się niektóre istryjskie freski, oraz wyjątkowy kościół św. Piotra. Maria Formosa. Najsłynniejszym zabytkiem Puli jest amfiteatr z I wieku, prawdopodobnie zbudowany przez rzymskiego cesarza Wespazjana.

Mieszczący 23 000 osób amfiteatr jest obecnie jednym z trzech najlepiej zachowanych tego typu obiektów na świecie. Warto zobaczyć także pozostałości starożytnej rzymskiej świątyni, Łuku Triumfalnego, trzy dobrze zachowane bramy miejskie oraz pozostałości murów obronnych Bramy Herkulesa.

Wybierz między sierpniem, lipcem i czerwcem, jeśli chcesz uzyskać jak najgorętsze temperatury podczas wakacji. Potem są najcieplejsze miejsca w Puli. Dla tych, którzy nie boją się żadnej temperatury, pod warunkiem że woda jest ciepła i nadaje się do kąpieli, polecamy sierpień. Warto też pomyśleć o wakacjach w najbliższych miesiącach: czerwiec, lipiec, maj.

W jakim miesiącu najlepiej jechać do Chorwacji?

Chorwacja leży w środku Europy i jest krajem o łagodnym klimacie. Najgorętsze miesiące to czerwiec, lipiec i sierpień, a najzimniejsze to styczeń i luty.

chorwackie wyspyŚrednia roczna temperatura wynosi około 18 stopni Celsjusza. Opady deszczu są równomiernie rozłożone przez cały rok, ale są największe w chłodniejszych miesiącach od października do grudnia.

W tym okresie można spodziewać się śniegu w górach oraz deszczu w niższych partiach kraju.

Najlepszy czas na wakacje w Chorwacji to lipiec i sierpień, kiedy temperatury są najcieplejsze, a opadów najmniej. W tym okresie można cieszyć się plażą i kąpielami morskimi oraz cieszyć się słoneczną pogodą przez cały dzień.

Jaka jest pogoda w Chorwacji zimą?

Zimą temperatura na chorwackim wybrzeżu jest umiarkowana. Początek lutego w południowej Dalmacji przypomina wiosnę w Polsce.

Temperatura morza i powietrza wynosiła średnio 15 stopni, a słońce zawsze świeciło. Wielu z nas odwiedziło już Chorwację, ale czy ktoś odwiedza ten piękny kraj zimą? Pomysł jest nieco oryginalny, ale ma wiele zalet.

Zimą w Chorwacji jest dużo turystów.

spokojny wypoczynekTo rzadka okazja do wędrowania średniowiecznymi uliczkami, wspinania się na mury obronne, zwiedzania muzeów i galerii, unikania tłumów, kolejek i wszechobecnych przewodników nerwowo machających kolorowymi flagami.

W końcu możemy w spokoju odwiedzić takie miasta jak Dubrownik, Trogir, Split czy Pula.

Możemy również obserwować codzienne życie mieszkańców chorwackich miast. Czym różni się od sezonu letniego.

Jaki jest klimat w Chorwacji?

Sezon żeglarski na Morzu Adriatyckim oferuje najlepsze naturalne warunki do żeglowania i trwa od połowy kwietnia do końca października. Coraz popularniejsze staje się świętowanie Nowego Roku na jachcie. W najgorszym przypadku będziemy mieć temperatury bliskie zeru lub minimalnie ujemne, ale zazwyczaj są one zdecydowanie dodatnie. Możliwe są również silne wiatry i ulewne deszcze.

Temperatura powietrza w dzień [°C]

Średnie temperatury w ciągu dnia w Chorwacji latem to 26 stopni w czerwcu, 30 stopni w lipcu, 30 stopni w sierpniu i 24 stopnie we wrześniu.

Temperatura powietrza w nocy [°C]

Z kolei letnie temperatury nocne w Chorwacji to średnio 18 stopni w czerwcu, 20 stopni w lipcu, 20 stopni w sierpniu i 17 stopni we wrześniu.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00