Strona główna » Ankara Turcja. Atrakcje i ciekawostki o stolicy Turcji

Ankara Turcja. Atrakcje i ciekawostki o stolicy Turcji

Ankara Turcja

by admin
Ankara Turcja

Ankara Turcja. Atrakcje i ciekawostki o stolicy Turcji

Ankara, stolica Turcji, to miasto o bogatej historii i kulturze, które oferuje wiele atrakcji dla podróżujących. Przyjrzymy się zatem historii Ankary, praktycznym informacjom dla zwiedzających, a także atrakcjom, które warto zobaczyć podczas pobytu w tym niezwykłym mieście.

Historia Ankary

centrum miastaAnkara, choć jest stolicą Turcji dopiero od 1923 roku, ma długą i bogatą historię sięgającą czasów hetyckich, gdy nazywała się Ankuwash.

Przez wieki miasto było pod wpływem różnych kultur, takich jak Frygia, Persja, Aleksander Wielki, Rzym, Bizancjum, Seldżucy i Osmanowie.

W 1923 roku, po zwycięskiej wojnie o niepodległość Turcji, założyciel Republiki Turcji, Mustafa Kemal Atatürk, wybrał Ankarę na stolicę kraju ze względu na jej centralne położenie i trudniejszy dostęp dla potencjalnych agresorów.

W średniowieczu Ankara przeżywała okres wzlotów i upadków.

mieście muzułmańska świątyniaPo upadku Rzymu miasto stało się częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. Przez pewien czas było siedzibą potężnych władców bizantyjskich, ale również doświadczyło najazdów i podbojów przez Sasanidów czy Arabów.

W 1073 roku Ankara została zdobyta przez Seldżuków, którzy uczynili z niej ważny ośrodek swojego państwa. W okresie panowania Seldżuków miasto stało się centrum handlowym oraz miejscem spotkań różnych kultur i religii.

W 1402 roku Ankara stała się miejscem bitwy pomiędzy siłami sułtana osmańskiego Bajazyda I Błyskawicy a wojskami Tamerlana, mongolskiego zdobywcy.

stolicę turcjiBitwa zakończyła się klęską wojsk osmańskich, ale ostatecznie Ankara weszła w skład Imperium Osmańskiego w 1414 roku.

W czasach osmańskich miasto było ważnym ośrodkiem handlowym, przede wszystkim za sprawą handlu wełną i mohairem, który wpłynął na rozwój miasta.

W XVIII wieku Ankara straciła na znaczeniu na rzecz innych miast osmańskich, jednak w 1920 roku los miasta diametralnie się zmienił.

Zwiedzanie stolicy Turcji – praktyczne informacje

państwowe muzeum sztukiAnkara jest dobrze skomunikowana z innymi miastami Turcji, a także zagranicznymi.

Port lotniczy Esenboğa obsługuje zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe. W mieście znajduje się również dworzec kolejowy oraz dworzec autobusowy, oferujące połączenia z innymi miastami kraju.

Komunikacja miejska w Ankarze obejmuje autobusy, metro i tramwaje. Warto zaopatrzyć się w kartę Ankarakart, która uprawnia do korzystania z komunikacji miejskiej.

nowoczesne miastoZakwaterowanie w Ankarze jest różnorodne, od luksusowych hoteli po hostele i pensjonaty. Znalezienie odpowiedniego miejsca na pobyt nie powinno sprawić problemu.

Czy w Ankarze jest bezpiecznie?

Ankara jest uważana za bezpieczne miasto dla turystów, chociaż warto zachować podstawowe środki ostrożności, takie jak dbanie o swoje rzeczy osobiste i unikanie podejrzanych miejsc.

Bezpieczeństwo w mieście jest na podobnym poziomie jak w innych europejskich stolicach.

Ankara – atrakcje

muzeum etnograficzneAnkara oferuje wiele ciekawych atrakcji dla turystów. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, które warto odwiedzić podczas pobytu w mieście.

Mauzoleum Mustafy Kemala Paszy Ataturka

Mauzoleum Atatürka, zwanym również Anıtkabir, to miejsce spoczynku założyciela Republiki Turcji, Mustafy Kemala Atatürka.

To imponujący kompleks, który obejmuje muzeum prezentujące życie i osiągnięcia Atatürka, a także jego grobowiec.muzeum lotnictwa Mauzoleum jest ważnym miejscem pielgrzymkowym dla Turków, którzy przybywają tu, aby oddać cześć swojemu narodowemu bohaterowi.

Meczet Kocatepe

Meczet Kocatepe to największa świątynia muzułmańska w Ankarze i Turcji jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście.

Zbudowany w stylu neoklasycznej architektury osmańskiej, meczet posiada cztery wysokie minarety i przypomina słynny Błękitny Meczet z Istambułu. To idealne miejsce, aby poznać kulturę muzułmańską i architekturę sakralną.

Meczet Haci Bayram

południowy zachódMeczet Haci Bayram, położony w dzielnicy Ulus, to jedno z najstarszych i najbardziej urokliwych miejsc kultu w Ankarze.

Został odrestaurowany w XVI wieku, a w XVIII wieku udekorowany płytkami z Kütahya.

Wnętrze meczetu zachwyca swoją kopułą, a obok świątyni znajduje się grobowiec Hacı Bayram Veli, poety i sufiego, który osiadł w Ankarze w XV wieku.

Kavaklıdere Çankaya

płaskorzeźb starożytnego bliskiego wschoduKavaklıdere Çankaya to elegancka dzielnica Ankary, która oferuje wiele restauracji, kawiarni, butików i galerii sztuki. Jest to idealne miejsce na spacer, relaks i próbowanie tureckiej kuchni.

Kızılay

Kızılay to centrum handlowe i biznesowe Ankary. Znajduje się tu wiele sklepów, centrów handlowych, restauracji, kawiarni i kin, a także plac Kızılay, który jest ważnym miejscem spotkań mieszkańców miasta.

Ulus

centrum handlowe karumUlus to historyczne centrum Ankary, gdzie znajdują się wiele zabytków z różnych epok, takich jak rzymski teatr, świątynia Augusta, kolumna Juliana czy łaźnia rzymska. Warto tu przyjść, aby poczuć atmosferę starożytnego miasta.

Muzeum Anatolijskich Cywilizacji

Muzeum Cywilizacji Anatolijskich to jedno z najciekawszych muzeów w Turcji, prezentujące artefakty z czasów przedgreckich i przedrzymskich cywilizacji Anatolii.

Wystawiane są tam również fragmenty rzeźb i płaskorzeźb pochodzące z antycznego Bliskiego Wschodu. Najstarsze z wystawionych eksponatów pochodzą z epoki paleolitu.

Ciekawostki o Ankarze

  • stolica turcjiAnkara jest znana z produkcji wełny mohair, która pochodzi z miejscowych kóz angorskich. Wełna ta jest wyjątkowo miękka, lekka i błyszcząca, a jej produkcja sięga starożytności.
  • Innym symbolem Ankary jest turecki kot angora, który charakteryzuje się długim, puszystym futrem i pięknymi niebieskimi oczami. Angora turecka uważana jest za jedną z najstarszych znanych nam ras kotów na świecie.
  • Ankara, jako stolica Turcji, jest również siedzibą wielu instytucji rządowych, ambasad i organizacji międzynarodowych.
  • Miasto jest również ważnym centrum edukacyjnym i naukowym, z licznymi uczelniami wyższymi, w tym Uniwersytetem Technicznym Bliskiego Wschodu, który jest jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Turcji.

Ankara i okoliczne atrakcje

ankara kalesiAnkara jest doskonałym miejscem, z którego można wyruszyć na wycieczki do okolicznych atrakcji turystycznych. Miasto oferuje doskonałe połączenia komunikacyjne, dzięki czemu łatwo jest dostać się do różnych miejsc na terenie całej Turcji.

Warto zatem zaplanować wyjazd z Ankary, by poznać inne fascynujące miejsca w kraju.

Jednym z ciekawych miejsc wartych odwiedzenia w pobliżu Ankary jest stanowisko archeologiczne Alacahöyük, położone około 200 km od stolicy. To starożytne miejsce, które było centrum kultury Hattian w Anatolii, słynie z królewskich grobów szybowych oraz niezwykłych fortyfikacji.

stare miasto ankaryWiększość grobów jest obecnie wystawiona we wspomnianym wcześniej Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze, ale na miejscu można podziwiać ich szkielety i unikalne płaskorzeźby.

Innym interesującym miejscem, które można odwiedzić, korzystając z Ankary jako bazy wypadowej, jest Gordion – stolica Frygii z epoki żelaza, położona około 100 km na zachód od stolicy.

To tu mieszkał legendarny król Midas, a Aleksander Wielki przeciął słynny węzeł gordyjski. W Gordion można zobaczyć Midas Tumulus – sztuczny kopiec z grobowcem króla frygijskiego, niewielkie muzeum z lokalnymi znaleziskami oraz ruiny cytadeli z różnych epok.

ogród botanicznyAnkara może również posłużyć jako baza wypadowa do odwiedzenia Kapadocji – niezwykłego regionu w środkowej Turcji, słynącego ze swoich niezwykłych formacji skalnych, podziemnych miast oraz jaskiniowych kościołów.

Kapadocja znajduje się w odległości około 300 km od Ankary, co pozwala na zorganizowanie jednodniowej wycieczki autokarem lub samochodem.

stolicą turcjiWarto również rozważyć wycieczkę do Eskişehir – miasta położonego około 230 km na zachód od Ankary. Eskişehir jest znane ze swoich parków, muzeów i kawiarni, a także z Odunpazarı – malowniczej dzielnicy z zabytkowymi, drewnianymi domami.

W pobliżu miasta znajduje się również Park Narodowy Sazova, który oferuje liczne atrakcje dla całej rodziny, takie jak rejsy łodzią, ogród japoński czy planetarium.

Odwiedzając te miejsca, można poznać różnorodność Turcji, zarówno pod względem malowniczych krajobrazów, jak i wyjątkowej kultury.

Ankara Turcja historia stolicy

dawna stolica cesarstwa trapezuntuAnkara, obecna stolica Turcji, ma bogatą i zróżnicowaną historię, która sięga starożytności. Oto krótka historia Ankary:

Starożytność: Obszar, na którym obecnie leży Ankara, był zamieszkany od starożytności przez różne cywilizacje, w tym Hetytów, Frygów, Lidów i Persów. Miasto nosiło wówczas różne nazwy, takie jak Ancyra czy Ankuwa, i pełniło funkcję ważnego ośrodka handlowego i strategicznego.

Okres rzymski: W I wieku p.n.e. Ankara została włączona do Imperium Rzymskiego. Stała się ważnym miastem prowincjonalnym, będącym centrum administracyjnym regionu Galacji.

cesarskiej rezydencjiPodczas panowania rzymskiego zbudowano wiele monumentalnych budowli, w tym świątyń, rzymskich term i murów obronnych.

Okres bizantyjski: Po upadku Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego, Ankara stała się częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. Miasto było ważnym punktem na szlaku handlowym między Azją Mniejszą a Europą i nadal odgrywało rolę administracyjną i obronną.

Okres osmański: W XIV wieku Ankara została zdobyta przez Osmanów i stała się częścią Imperium Osmańskiego. W tym okresie miasto straciło na znaczeniu, stając się niewielką prowincjonalną osadą.

stolicą państwaModernizacja i rozwój w XX wieku: Po upadku Imperium Osmańskiego i powstaniu Republiki Turcji w 1923 roku, Ankara została wybrana na nową stolicę kraju zamiast Stambułu.

Decyzja ta wynikała z strategicznego położenia miasta w centralnej części kraju.

Podczas rządów Mustafy Kemala Atatürka Ankara została poddana intensywnej modernizacji i rozbudowie, stając się nowoczesnym ośrodkiem administracyjnym, politycznym i kulturalnym.

Współczesność: Dzisiaj Ankara jest jednym z największych miast Turcji, będącym centrum administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym kraju. Miasto ma wiele zabytków, muzeów, parków i innych atrakcji turystycznych, przyciągając odwiedzających z całego świata.

Ankara, będąc miejscem o bogatej historii i kulturze, nadal odgrywa istotną rolę w życiu Turcji i regionu.

Stolica Turcji położenie i podział administracyjny

stolicą księstwa antiochiiAnkara, stolica Turcji, położona jest w centralnej części kraju, w regionie Anatolii Środkowej.

Geograficznie leży na wysokości około 850 metrów nad poziomem morza, w kotlinie otoczonej przez góry Taurus na południu i góry Pontyjskie na północy.

Podział administracyjny Ankary składa się z kilku jednostek administracyjnych:

Ankara Merkez: Jest to centralna dzielnica Ankary, która obejmuje obszar najważniejszych instytucji państwowych, jak również liczne instytucje kulturalne, handlowe i biznesowe.

bliskim wschodzie Dzielnice (İlçeler): Ankara podzielona jest na wiele dzielnic, zwanych “ilçe”, z których każda ma swoje własne centrum administracyjne. Niektóre z największych dzielnic to Keçiören, Çankaya, Yenimahalle, Mamak, Sincan i Altındağ.

Metropolita Ankara: Obszar metropolitalny Ankary obejmuje nie tylko same miasto, ale także jego okoliczne przedmieścia i miejscowości.

Jest to obszar o gęstej zabudowie i dużym zagęszczeniu ludności, który obejmuje także wiele miast satelitarnych i obszarów wiejskich.

Podział administracyjny Ankary odzwierciedla jej rolę jako centrum politycznego, gospodarczego i kulturalnego Turcji, a także jej znaczenie jako ważnego węzła komunikacyjnego i handlowego w regionie Anatolii.

 

Ankara Turcja opisz negatywne strony dla turystów

Odwiedzając Ankara, stolicę Turcji, trudno jest dotrzeć do niektórych źródeł, które mogą stanowić wyzwanie dla turystów, szczególnie tych, którzy po raz pierwszy eksplorują miasto.

Ankara, mimo bogatej historii i kultury, posiada także swoje cienie, które mogą posiadać doświadczenie podróżnych.

Przede wszystkim, zanieczyszczenie powietrza jest problemem, który może nie zostać usunięty. Wielu pasażerów może wydostać się na zewnątrz, szczególnie w cieplejszych miesiącach, kiedy smog staje się bardziej widoczny, a jakość powietrza jest dostępna. To szczególnie szczególne dla osób cierpiących na problemy z układem oddechowym.

Ankara jest miastem tętniącym życiem, a jego ulice często są zatłoczone i hałaśliwe. Znalezienie się w wirze niekończącego się ruchu samochodowego, szczególnie w godzinach szczytu, może być dla innych wykańczającym doświadczeniem. Hałas, spaliny i ogólny chaos komunikacyjny mogą być przytłaczające.

Poza tym, Ankara, jak wiele dużych miast, zmaga się z problemem bezdomności ibractwa. Sceny ubostwa na drogach mogą być transmitowane i smutne, szczególnie dla gości nieprzyzwyczajonych do takich widoków. Jest to część uzależniona od problemu społecznego, która wymaga posiadania i współczucia, może być postrzegana przez władze podróżne.

Ankara Turcja opisz zalety dla turystów

Największa i najbardziej oczywista zaleta to cechy charakterystyczne i kulturowe. Ankara jest domem dla Anitkabir, imponującego mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka, założyciela i pierwszego prezydenta Republiki. To miejsce, pełne znaczenie i definicję, oferujące piękno architektoniczne, jak i głęboki wgląd w historię i dziedzictwo.

Miasto także zabezpieczenie muzeów. Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, umieszczone w zabytkowym kairskim hanie, prezentuje fascynujące zbiory artefaktów z różnych epok, od prehistorii po czasach rzymskich, oznakowanie historii kraju. To miejsce, gdzie historia ożywa, niesamowite wglądy w dawne cywilizacje.

Ankara oferuje także możliwości dla tych, którzy cenią sobie zakupy i gastronomię. Od tętniących życiem bazarków, tradycyjnych tureckich rękodzieło, po zakończeniu centrów handlowych z ostatniej kolekcjimi głównych marek, miasto spełnia wymagania nawet najbardziej rygorystycznych klientów.

Kuchnia turecka, znana ze swojej różnorodności i smaku, jest w Ankarze prezentowana w całej swojej różnorodności. Od ulicznych przysmaków, takich jak kebab czy gözleme, po wyrafinowane dania w ekskluzywnych restauracjach, kulinarne odkrycia w Ankarze mogą stać się jednym z najbardziej pamiętnych ustaleń podróży.

Dla dzikiej przyrody, Ankara oferuje spokojne przestrzenie i parki, idealne do odpoczynku i relaksu. Gençlik Parkı, z jego nadzorującymi terenami zielonymi, fontannami i jeziorami, jest oazą bezpieczeństwa w sercu miasta. To doskonałe miejsce na chwilę wytchnienia od miejskiego zgiełku.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00