Strona główna » Rzym – co warto zobaczyć? Najważniejsze informacje

Rzym – co warto zobaczyć? Najważniejsze informacje

Rzym

by admin
Rzym

Nazywany jest wiecznym miastem i podobno wszystkie drogi prowadzą właśnie tutaj – Rzym jest jedną z najpiękniejszych i najciekawszych europejskich stolic. Co roku przyciąga miliony turystów z całego świata.

Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno wielbiciele starożytnych zabytków, jak i miłośnicy włoskiej kultury i doskonałej kuchni.

Jeśli planujesz wyjazd do Rzymu, sprawdź najważniejsze atrakcje, które koniecznie trzeba uwzględnić na liście zwiedzania wiecznego miasta.

Rzym – atrakcje i wpływ historii na ich kształtowanie

Starożytny Rzym z pewnością każdy zna z lekcji historii i jest w stanie bez problemu wymienić co najmniej kilka słynnychfontanna di trevi budowli. Wiele zabytków z okresu starożytnego doskonale zachowało się do czasów nam współczesnych.

A to oznacza, że Rzymianie mieli doskonale rozwiniętą nie tylko sztukę wojenną i umiejętność podbijania kolejnych terytoriów, ale również architekturę, budownictwo i pokrewne dziedziny.

Rzymskie akwedukty, czyli starożytne wodociągi w niemal niezmienionym stanie przetrwały do czasów współczesnych. Podobnie jest w przypadku kamiennych dróg, które wybudowano w celu przemieszczania wojsk, a utrzymały się w świetnym stanie do dziś.

zwiedzanie rzymu Jednym ze znanych zabytków, który odegrał spore znaczenie w historii starożytnego Rzymu, jest koloseum, czyli amfiteatr Flawiuszów.

Budowla powstała w pierwszym stuleciu naszej ery, ma kształt elipsy, ponad pół kilometra w obwodzie i ogromną widownie, która mieściła nawet 50 tysięcy widzów.

Na arenie Koloseum odbywały się walki gladiatorów, huczne imprezy i igrzyska, a z biegiem czasu stało się ono symbolem męczeństwa chrześcijan. Osoby, które po raz pierwszy wybierają się do Rzymu, koniecznie powinny zobaczyć Koloseum z bliska.

Przy spotkaniu twarzą w twarz robi jeszcze większe wrażenie niż na zdjęciach w folderach biur podróży. Trudno bowiem być w wiecznym mieście i nie zobaczyć tej budowli, która najczęściej pojawia się na pocztówkach z Rzymu.

Rzym – atrakcje, które warto zobaczyć

bazylika śwPlanując zwiedzanie rzymskich atrakcji warto zrobić sobie listę, aby nie umknęły nam najważniejsze miejsca, zabytki czy popularne obiekty.

Jednym z obowiązkowych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, jest rzymski Panteon, czyli starożytna świątynia poświęcona siedmiu bóstwom planetarnym.

Budowla jest doskonale zachowana, można ją zobaczyć od zewnątrz i wejść do środka. Nie ma problemu także z dotarciem tutaj – Panteon znajduje się w centrum Rzymu i jest świetnie skomunikowany z innymi dzielnicami miasta.

schody hiszpańskieKolejnym zabytkowym miejscem, którego nie można pominąć podczas zwiedzania wiecznego miasta jest Forum Romanum, czyi najstarszy plac miejski nie tylko w Rzymie, ale w całych Włoszech.

Wokół niego skupionych jest wiele zabytkowych, często częściowo zniszczonych budowli, w szczególności świątyń dawnych rzymskich bóstw.

W pobliżu Forum Romanum znajduje się Palatyn. Jest to jedno z siedmiu wzgórz, na których wybudowany starożytny Rzym.

Warto wejść na sam szczyt, z którego rozpościera się niezwykły widok na zabytkową część miasta. Przy okazji można podziwiać ruiny jednego ze starożytnych pałaców.

muzea watykańskieNa liście atrakcyjnych miejsc, które warto zobaczyć w Rzymie, nie powinno zabraknąć słynnej  Fontanny di Trevi, do której koniecznie trzeba wrzucić monetę na szczęście, a także schodów hiszpańskich, zachwycających wielkością i niepowtarzalnym klimatem.

Warto również wybrać się do Watykanu na plac i do Bazyliki świętego Piotra. Jeśli masz nieco więcej czasu, aby zwiedzić Rzym – pozostałe atrakcje, o których warto pamiętać to między innymi: Bazylika Matki Bożej Śnieżnej, Termy Karakalli, Piazza Navona, Ogrody Borghese oraz Piazza del Popol.

plac śwW Rzymie coś dla siebie znajdą nie tylko miłośnicy historii i zabytków. Kibice piłki nożnej mogą wybrać się na potężny Stadio Olimbico, czyli stadion, na którym na co dzień gra drużyna Lazio Rzym. Stadiom można zwiedzać za dosyć niedużą opłatą.

Będąc w Rzymie warto również zarezerwować sobie nieco czasu na spokojne spacery, podziwianie niezwykłych widoków, odwiedzenie klimatycznych kafejek i kawiarni, spróbowanie pysznej, włoskiej pizzy i innych kulinarnych specjałów, wypicie doskonałej kawy i świetnego włoskiego wina.

piazza del popolo W czasie wypadu do wiecznego miasta niekoniecznie trzeba skupiać się na tym, aby zobaczyć i zwiedzić jak najwięcej.

Warto brać przykład z rodowitych Włochów i żyć chwilą, cieszyć się drobnymi rzeczami, korzystać ze słońca i pięknej pogody, a także wtopić się w rzymski klimat i poczuć niezwykłą atmosferę miasta.

Którędy do Rzymu? Jak dostać się do włoskiej stolicy?

zwiedzać rzymZnane powiedzenie mówi, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. W rzeczywistości jednak aż tak idealnie nie jest, ale turyści mają możliwość dotarcia do wiecznego miasta na kilka sposobów.

Najszybciej będzie samolotem – podróż trwa wtedy około 2-3 godziny, w zależności od tego, z którego lotniska startujemy. Osoby, które decydują się na wyjazdy zorganizowane, często do Rzymu jadą autokarami.

Trzeba wtedy nastawić się na co najmniej półtora dnia w podróży.

Można również wybrać się autem – będzie szybciej niż autokarem, a jednocześnie jest możliwość zwiedzania po drodze wielu innych, ciekawych destynacji.bazyliki św

Zarówno sam dojazd do miasta, jak i komunikacja miejska w Rzymie są bezproblemowe i zapewniają wygodne połączenia z poszczególnymi, pełnymi zabytków dzielnicami.

Kto wybiera się do Rzymu samochodem, może zostawić auto przy hotelu i na zwiedzanie miasta wybrać się na piechotę, by w razie potrzeby podeprzeć się komunikacją miejską.

Czas i koszty zwiedzania Rzymu

centralne muzeum zjednoczenia włochChoć dużą popularnością cieszą się weekendowe wypady do Rzymu, znawcy tematu i osoby, które dobrze już poznały wieczne miasto twierdzą, że dwa dni to stanowczo za mało, aby zobaczyć większość choćby najważniejszych atrakcji.

Im krótszy wypad, tym bardziej pobieżne i pełne pośpiechu będzie zwiedzanie tego niezwykłego miasta.

Aby na spokojnie i swoim tempem zobaczyć najciekawsze atrakcje Rzymu, warto zarezerwować sobie co najmniej 4-5 dni.

Tygodniowy wyjazd będzie natomiast najbardziej optymalny, aby w pełni poczuć rzymski klimat, zobaczyć najważniejsze atrakcje, a także mieć czas na spokojne spacery uliczkami miasta, próbowanie pysznej kuchni w lokalnych kafejkach czy bliski kontakt z włoską kulturą.

Koszty zwiedzania Rzymu zależą od tego, na jak długo wybieramy się do Rzymu, gdzie mamy noclegi oraz co konkretnie planujemy zobaczyć.

Planując wyjazd na weekend, warto zabrać ze sobą co najmniej 400-500 euro. Im więcej dni w wiecznym mieście, tym większy budżet należy mieć ze sobą na wszystkie ciekawe atrakcje.

Rzym bezpieczeństwo

centrum placu znajdujeJeśli planujesz wyjazd do Rzymu, warto sprawdzić, na co uważać w kwestii bezpieczeństwa.

Dotyczy to szczególnie kradzieży, które mogą spowodować spore problemy, gdy ktoś ukradnie nam torebkę z pieniędzmi i dokumentami w samym środku obcego kraju.

W metrze, w tłumach zwiedzających najciekawsze zabytki, a także w zatłoczonych lokalach gastronomicznych sporo jest kieszonkowców.

Trzeba więc uważać na pieniądze i dokumenty – trzymajmy je tak, aby obca osoba nie była w stanie do nich sięgnąć. Pod względem bezpieczeństwa w Rzymie najlepiej jest w tych dzielnicach, które są popularne wśród turystów.

Można tam liczyć na sporo patroli policji, a także na przyjaznych mieszkańców. Turyści, szczególnie w pojedynkę, nie powinni jednak zapędzać się w bardziej odległe i pozbawione atrakcji dzielnice.

 

Rzym noclegi

plan zwiedzania

Noclegi w Rzymie warto rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. To ważne szczególnie wtedy, gdy planujemy wyjazd na własną rękę, a nie będziemy uczestniczyć w wyjeździe zorganizowanym.

W poszukiwaniu idealnych noclegów warto zwracać uwagę na lokalizację, bliskość atrakcji turystycznych, a także przystanków autobusowych lub metra.

Jeśli zdecydujemy się na świetną miejscówkę, ale na obrzeżach miasta, sporo czasu trzeba będzie tracić na dojazd.

Turyści przyjeżdżający do Rzymu mają do wyboru większe i mniejsze hotele, atrakcyjne pensjonaty, a także klimatyczne kwatery prywatne. Każdy znajdzie więc bez problemu takie noclegi, które będą odpowiadały jego oczekiwaniom i możliwościom finansowym.

Poradnik dla zwiedzających Rzym

  • Warto wstać wcześnie rano i wybrać się, aby zobaczyć główne zabytki bez tłumu turystów, szczególnie polecam takie rozwiązanie z Fontanna di Trevi. Do Watykanu również wybierz się, jak najwcześniej, aby uniknąć kilku godzinnej kolejki do wejścia do Bazyliki Św. Piotra
  • Najtańszym i najszybszym środkiem transportu jest metro. Weź też ze sobą wygodne buty, bo większość zabytków jest blisko siebie i można je zwiedzić pieszo
  • Nie musisz kupować wody, ponieważ w Rzymie jest bardzo dużo kraników z czystą, zimną, pitną wodą, która pochodzi z Apenin. Weź ze sobą swój bidon i uzupełniaj go wodą z publicznego kranika
  • Weź ze sobą podstawowe leki We Włoszech są one bardzo drogie
  • W restauracjach do rachunku doliczana jest dodatkowa opłata Coperto lub Servizio. Możesz sprawdzić w menu, ile ona wyniesie od osoby. Ceny wahają się od 2 do 6 euro od osoby
  • Przy noclegu do opłaty zostanie doliczony podatek miejski. Cena waha się od 5 do 10 euro za noc
  • Wcześniej zaplanuj wizyty w popularnych miejscach i kup bilety on-line z wyprzedzeniem. Często z dnia na dzień bilety są wyprzedane. Czasami zakup biletów on-line jest tańszy niż stacjonarnie
  • Unikaj jedzenia w pobliżu głównych atrakcji. Często w niewielkiej odległości od popularnych miejsc można znaleźć lepsze i tańsze restauracje
  • W kościołach i w Watykanie nie można odsłaniać ramion i kolan
  • Lunch zjedz do 13, a kolacje (która we Włoszech jest naszym obiadem ze względu na rozmiar i obfitość dań) po 19. W między czasie dużo miejsc może być zamknięta przez siestę.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00