Strona główna » Kraków najważniejsze atrakcje

Kraków najważniejsze atrakcje

Kraków

by admin
Kraków najważniejsze atrakcje

Kraków jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej zabytkowych miast w Polsce, a także popularnym celem turystycznym. W tym artykule przedstawimy dziesięć najważniejszych atrakcji, które warto zobaczyć w Krakowie i okolicach.

Wawel

stare miastoWawel to zespół architektoniczny na wzgórzu nad Wisłą, który był siedzibą królów Polski i symbolem państwowości przez wieki.

Na Wawelu znajduje się zamek królewski, katedra, groby królewskie, dziedziniec arkadowy i smocza jama.

Zamek królewski jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki renesansowej w Europie, a katedra jest miejscem koronacji i pochówku polskich władców. Wawel jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzając Wawel, można podziwiać bogate wnętrza zamku, w których znajdują się m.in. sale tronowa, senatorska, poselska, rycerska i pod zwierciadłem.

bramą floriańskąMożna również zobaczyć zbiory sztuki, takie jak arrasy, obrazy, rzeźby, meble, broń i porcelana.

W katedrze warto zwrócić uwagę na kaplicę Zygmuntowską, nagrobki królewskie, dzwon Zygmunta i sarkofag św. Stanisława.

W smoczej jamie można spotkać legendarnego smoka wawelskiego, który co jakiś czas zionie ogniem.

Piwne Spa

Piwne Spa to niecodzienna atrakcja, która pozwala na relaks i odnowę biologiczną w kąpieli piwnej. Piwo ma właściwości lecznicze, nawilżające i odżywcze dla skóry, włosów i paznokci.

początków miastaW Piwnym Spa można wybrać rodzaj piwa, temperaturę wody, dodatki aromatyczne i muzykę. Podczas kąpieli można również delektować się piwem do picia, które jest produkowane na miejscu z naturalnych składników.

Piwne Spa znajduje się w centrum Krakowa, w odległości kilku minut spacerem od Rynku Głównego. Jest to idealne miejsce dla osób szukających nietypowego sposobu na relaks po zwiedzaniu miasta.

Piwne Spa oferuje również inne usługi, takie jak masaż piwny, peeling piwny czy zabieg na twarz piwny.

Kościół Mariacki

Kościół Mariacki to gotycka świątynia na Rynku Głównym w Krakowie, znana z pięknego ołtarza Wita Stwosza i hejnału mariackiego. Ołtarz Wita Stwosza to największy ołtarz rzeźbiarski w Europie, wykonany z drewna lipowego w latach 1477-1489.

muzeum krakowaPrzedstawia sceny z życia Maryi i Jezusa. Hejnał mariacki to melodia grana co godzinę z wieży kościoła przez trębacza. Jest to tradycja sięgająca średniowiecza, która upamiętnia obronę miasta przed najeźdźcami.

Kościół Mariacki jest jednym z najważniejszych symboli Krakowa i jego historii.

Wewnątrz kościoła można podziwiać nie tylko ołtarz Wita Stwosza, ale także inne dzieła sztuki, takie jak polichromie Jana Matejki, epitafia rodzinne czy organy. Z wieży kościoła roztacza się widok na Rynek Główny i całe miasto.

Auschwitz Birkenau

zamku królewskiegoAuschwitz Birkenau to największy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, który znajduje się około 70 km od Krakowa.

W latach 1940-1945 przez obóz przeszło około 1,3 miliona ludzi, z czego około 1,1 miliona zostało zamordowanych.

Większość ofiar stanowili Żydzi, ale także Polacy, Romowie, Sowieci i inni. Auschwitz Birkenau jest symbolem ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości.

Obecnie jest to muzeum i miejsce pamięci narodowej i międzynarodowej.

Zwiedzając Auschwitz Birkenau, można zobaczyć zachowane baraki, komory gazowe, krematoria, rampę kolejową, druty kolczaste i wieże strażnicze.

listę światowego dziedzictwa unescoMożna również oglądać wystawy dokumentujące historię i losy więźniów, takie jak zdjęcia, dokumenty, przedmioty osobiste czy włosy.

Zwiedzanie Auschwitz Birkenau jest poruszającym i edukacyjnym doświadczeniem, które skłania do refleksji nad wartością życia i godności człowieka.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce to jedna z najstarszych i największych kopalni soli na świecie, która działała nieprzerwanie od XIII do XX wieku.

Kopalnia ma ponad 300 km podziemnych korytarzy i komór, w których można podziwiać niezwykłe formy solne, rzeźby, kaplice i jeziora solankowe.

mieszkańców krakowaNajbardziej znana jest Kaplica Świętej Kingi, ozdobiona solnymi figurami i żyrandolami. Kopalnia Soli w Wieliczce jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzając Kopalnię Soli w Wieliczce, można poczuć się jak górnik i odkrywać tajemnice podziemnego świata.

Na trasie turystycznej można zobaczyć m.in. komorę Warszawa, komorę Józefa Piłsudskiego, komorę Michała Anioła czy komorę Erazma Baracza.

Można również skorzystać z dodatkowych atrakcji, takich jak spływ łodzią po jeziorze solankowym, zwiedzanie muzeum górnictwa solnego czy zabieg inhalacyjny w sanatorium.

Uniwersytet Jagielloński – Collegium Maius

Uniwersytet Jagielloński to najstarszy uniwersytet w Polsce i jeden z najstarszych w Europie, założony w 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego.

centrum miastaCollegium Maius to najstarszy zachowany budynek uniwersytecki, który powstał w XV wieku.

W Collegium Maius znajduje się muzeum, w którym można zobaczyć zabytkowe sale, instrumenty naukowe, portrety i pamiątki po sławnych absolwentach, takich jak Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski czy Karol Wojtyła.

Zwiedzając Collegium Maius, można poczuć atmosferę dawnej uczelni i dowiedzieć się o jej historii i tradycjach.

Można również podziwiać piękny dziedziniec z zegarem astronomicznym i studnią ozdobioną herbami królewskimi. Collegium Maius jest jednym z najcenniejszych zabytków kultury naukowej w Polsce.

Ołtarz Wita Stwosza w Krakowie

zwiedzanie krakowaOłtarz Wita Stwosza to największy ołtarz rzeźbiarski w Europie, który znajduje się w kościele Mariackim na Rynku Głównym w Krakowie.

Ołtarz został wykonany z drewna lipowego w latach 1477-1489 przez Wita Stwosza, wybitnego rzeźbiarza pochodzącego z Norymbergi.

Ołtarz ma ponad 13 metrów wysokości i 11 metrów szerokości.

Składa się z trzech części: części stałej, części ruchomej i predelli. Część stała przedstawia scenę Zaśnięcia Maryi, część ruchoma przedstawia sceny z życia Maryi i Jezusa, a predella przedstawia sceny z życia świętych.

Ołtarz Wita Stwosza jest arcydziełem sztuki gotyckiej i jednym z największych osiągnięć rzeźbiarstwa europejskiego.

wzgórzu wawelskimJego szczególną cechą jest bogactwo detali, realizm postaci i ekspresja emocji.

Ołtarz jest otwierany codziennie o godzinie 11:50 i 17:50, aby odsłonić część ruchomą, która zmienia się w zależności od okresu liturgicznego.

Ołtarz jest również oświetlany nocą, co nadaje mu niezwykły urok.

Podziemia Rynku w Krakowie

Podziemia Rynku w Krakowie to podziemna trasa turystyczna, która odkrywa historię i tajemnice największego rynku średniowiecznego w Europie.

dawna stolica polskiPodziemia zostały odkopane i udostępnione dla zwiedzających w 2010 roku. Na trasie można zobaczyć ślady dawnych budowli, drogi, studnie, monety, naczynia i inne artefakty z różnych epok.

Podziemia Rynku w Krakowie są jednym z najnowocześniejszych muzeów w Polsce, wykorzystujących multimedialne efekty i interaktywne wystawy.

Zwiedzając Podziemia Rynku w Krakowie, można przenieść się w czasie i poznać historię miasta od jego początków do współczesności.

Można również dowiedzieć się o codziennym życiu mieszkańców, handlu, rzemiośle, kulturze i religii.

Podziemia Rynku w Krakowie są nie tylko atrakcją dla miłośników historii, ale także dla osób szukających ciekawych doznań i zabawy.

Nowa Huta

gotycka budowlaNowa Huta to dzielnica Krakowa, która powstała po II wojnie światowej jako socjalistyczne miasto-ogród dla robotników przemysłu ciężkiego.

Nowa Huta jest przykładem architektury socrealistycznej, charakteryzującej się monumentalnymi budynkami, szerokimi alejami i symetrycznym układem urbanistycznym.

Nowa Huta była również miejscem oporu społecznego i religijnego przeciwko komunistycznemu reżimowi.

W Nowej Hucie znajduje się kościół Arki Pana, który był budowany przez wiernych pomimo zakazu władz.

mapie krakowaZwiedzając Nową Hutę, można zobaczyć kontrast między ideologią a rzeczywistością socjalizmu.

Można również poznać historię walki o wolność i demokrację, która toczyła się na ulicach i placach Nowej Huty.

Można również podziwiać niezwykłą architekturę kościoła Arki Pana, który jest symbolem wiary i nadziei ludzi Nowej Huty.

Wieża ratuszowa

wzgórze wawelskieWieża ratuszowa to jedyny zachowany fragment gotyckiego ratusza na Rynku Głównym w Krakowie, który został rozebrany w XIX wieku.

Wieża ma 70 metrów wysokości i jest skrzywiona o 55 centymetrów na skutek pożaru i burzy w XVI wieku.

Z wieży można podziwiać panoramę miasta i słuchać dzwonu hejnałowego. U podnóża wieży znajduje się wejście do Podziemi Rynku.

Wieża ratuszowa jest jednym z symboli Krakowa i jego dawnej świetności.

Wewnątrz wieży znajduje się muzeum, w którym można zobaczyć wystawę poświęconą historii ratusza i jego roli w życiu miasta. Można również zobaczyć zegar z XVII wieku, który wybija godzinę i pokazuje fazę księżyca.

Wieża ratuszowa jest również miejscem organizacji różnych imprez kulturalnych, takich jak koncerty, spektakle czy wystawy.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00