Strona główna » Morskie Oko Zakopane – Tatrzańskie ciekawostki i najważniejsze informacje!

Morskie Oko Zakopane – Tatrzańskie ciekawostki i najważniejsze informacje!

Morskie Oko

by admin
Morskie Oko

Morskie Oko to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w polskich Tatrach. Położone na wysokości 1395 m n.p.m. jezioro otoczone jest górami i przepięknymi krajobrazami. To popularny cel wycieczek zarówno letnich, jak i zimowych, przyciągający turystów z całego kraju i z zagranicy.

W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje o Morskim Oku, a także ciekawostki i atrakcje, jakie oferuje to piękne miejsce w Tatrach.

Morskie Oko – najciekawsze fakty

Morskie Oko to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w polskich Tatrach. Poniżej przedstawiamy najciekawsze fakty na temat tego magicznego miejsca:schronisko morskie oko

 1. Nazwa Morskie Oko nie pochodzi od morza czy oceanu, jakby mogło się wydawać. Prawdopodobnie pochodzi od dawnego słowa “morze”, które oznaczało wówczas duże jezioro lub zbiornik wodny.
 2. Morskie Oko jest największym tatrzańskim jeziorem położonym w Polsce. Ma ono powierzchnię około 34 hektarów, a jego głębokość wynosi ponad 50 metrów.
 3. Jezioro Morskie Oko otacza kilka szczytów tatrzańskich, takich jak Rysy, Kozi Wierch czy Świnica. To właśnie dzięki temu położeniu jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach.
 4. Morskie Oko to cel licznych wycieczek turystycznych. W sezonie letnim można dotrzeć do niego pieszo, a w sezonie zimowym również na nartach. Na miejscu czekają malownicze widoki, liczne szlaki turystyczne oraz górska infrastruktura, w tym schronisko PTTK.
 5. Wokół Morskiego Oka znajduje się wiele legend i opowieści. Jedną z najbardziej znanych jest legenda o Skarbniku Tatrzańskim, który ukrył w okolicach jeziora skarby i skarbce.
 6. Morskie Oko jest jednym z najważniejszych obszarów ochrony przyrody w Polsce. Na jego terenie żyją liczne gatunki roślin i zwierząt, w tym endemity tatrzańskie, jak chociażby kozice czy świstaki.dolinie rybiego potoku
 7. Jezioro Morskie Oko jest jednym z najczystszych w Polsce. Dzięki temu jest ono idealnym miejscem do uprawiania wędkarstwa, a także do obserwacji podwodnego świata.
 8. Morskie Oko to również miejsce, gdzie organizowane są liczne imprezy i wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty czy wystawy fotograficzne.

Morskie Oko to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych i najważniejszych miejsc w polskich Tatrach.

To idealne miejsce dla miłośników przyrody, turystyki górskiej oraz osób poszukujących spokoju i wypoczynku wśród przepięknych krajobrazów Tatr.

Szlaki na Morskie Oko

Morskie Oko to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w polskich Tatrach. Dostępne są do niego różnemorskie oko zimą szlaki turystyczne, które pozwalają na dotarcie pieszo do tego pięknego jeziora. Poniżej przedstawiamy najważniejsze szlaki na Morskie Oko:

 1. Szlak z Palenicy Białczańskiej – to najpopularniejszy szlak prowadzący na Morskie Oko. Ma on długość około 8 kilometrów i prowadzi przez Dolinę Białki. Jest to stosunkowo łatwy szlak, ale w niektórych miejscach dość stromy. Czas przejścia szlaku to około 2-3 godziny.
 2. Szlak z Siwej Polany – to kolejny popularny szlak prowadzący na Morskie Oko. Ma on długość około 10 kilometrów i prowadzi przez Dolinę Rybiego Potoku. Jest to trudniejszy szlak niż szlak z Palenicy Białczańskiej, ale w zamian oferuje piękne widoki. Czas przejścia szlaku to około 3-4 godzin.
 3. Szlak z przełęczy między Kopami – to najtrudniejszy szlak prowadzący na Morskie Oko. Ma on długość około 11dolina rybiego potoku kilometrów i prowadzi przez przełęcz między Kopami. Jest to szlak dla bardziej doświadczonych turystów, ponieważ w niektórych miejscach jest dość stromy i wymagający. Czas przejścia szlaku to około 4-5 godzin.

Wszystkie szlaki na Morskie Oko są oznakowane i dobrze przygotowane dla turystów.

Na każdym z nich znajdują się punkty widokowe oraz schroniska, w których można odpocząć i zregenerować siły przed dalszą wędrówką.

Przed wyruszeniem na szlak warto jednak dokładnie zaplanować trasę oraz zaopatrzyć się w odpowiednie ubranie i wyposażenie.

Morskie Oko – jak dojechać do początku szlaku?

Do Morskiego Oka prowadzą różne trasy turystyczne, a każda z nich posiada inny punkt startowy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat dojazdu do początku szlaku prowadzącego na Morskie Oko:

 1. Dojazd samochodem – jeśli chcemy dojechać do Morskiego Oka samochodem, możemy skorzystać z parkinguzakopane morskie oko znajdującego się przy wejściu do Doliny Białki. Bilet parkingowy należy nabyć w pobliskim punkcie sprzedaży.
 2. Dojazd autobusem – do Morskiego Oka można dojechać autobusami kursującymi z centrum Zakopanego lub z pobliskich miejscowości, takich jak Poronin czy Bukowina Tatrzańska. Autobusy zatrzymują się na parkingu przy wejściu do Doliny Białki.
 3. Dojazd taksówką – istnieje również możliwość dojazdu do Morskiego Oka taksówką lub wynajętym samochodem. W Zakopanem i okolicach działa wiele firm oferujących tego typu usługi.

Należy pamiętać, że w sezonie letnim i zimowym na drodze prowadzącej do Morskiego Oka panuje ruch wahadłowy, który ogranicza wjazd samochodów prywatnych do doliny. Z tego powodu warto skorzystać z transportu publicznego lub taksówki, aby uniknąć problemów z parkowaniem i wjazdem do doliny.

Parking Morskie Oko

Parking przy Morskim Oku znajduje się w Dolinie Białki, około 1,5 km od początku szlaku prowadzącego do Morskiego Oka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat parkingu przy Morskim Oku:

 1. Opłaty – opłaty za parking przy Morskim Oku uzależnione są od długości postoju. Obowiązujące stawki możnamięguszowieckie szczyty sprawdzić na tablicach informacyjnych na parkingu.
 2. Liczba miejsc – parking przy Morskim Oku jest dość duży i pomieści wiele samochodów, jednak w sezonie letnim i zimowym może być on szybko zapełniony. W takiej sytuacji zaleca się skorzystanie z transportu publicznego.
 3. Udogodnienia – na parkingu przy Morskim Oku znajdują się toalety oraz punkty sprzedaży pamiątek i artykułów spożywczych.
 4. Dojście do Morskiego Oka – z parkingu przy Morskim Oku można dojść do Morskiego Oka pieszo. Trasa prowadzi przez piękne krajobrazy i zajmuje około 1,5 godziny.
 5. Zasady parkowania – na parkingu przy Morskim Oku obowiązują zasady dotyczące parkowania pojazdów, których nie przestrzeganie grozi mandatem. Należy parkować pojazdy tylko w wyznaczonych miejscach, nie blokując przejazdu innym pojazdom.morskim okiem

Warto pamiętać, że w sezonie letnim i zimowym na drodze prowadzącej do Morskiego Oka panuje ruch wahadłowy, który ogranicza wjazd samochodów prywatnych do doliny.

Z tego powodu warto skorzystać z transportu publicznego lub taksówki, aby uniknąć problemów z parkowaniem i wjazdem do doliny.

Schronisko PTTK Morskie Oko

Schronisko PTTK Morskie Oko to popularne schronisko turystyczne położone nad samym brzegiem jeziora Morskiego Oka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego miejsca:

 1. Położenie – Schronisko PTTK Morskie Oko znajduje się na wysokości 1410 m n.p.m. w polskich Tatrach, tuż przydoliny pięciu stawów samym jeziorze Morskim Oku.
 2. Historia – Schronisko PTTK Morskie Oko powstało w 1908 roku i jest jednym z najstarszych schronisk turystycznych w polskich Tatrach.
 3. Wyposażenie – Schronisko PTTK Morskie Oko posiada 210 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 3-, 4- i 6-osobowych oraz w pokojach zbiorowych. Schronisko dysponuje również restauracją, barem, pralnią, suszarnią i sklepem z pamiątkami.
 4. Atrakcje – Schronisko PTTK Morskie Oko to idealne miejsce dla miłośników górskiej turystyki. W okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne, które pozwalają na zwiedzanie tatrzańskich krajobrazów. Warto również wspomnieć o bliskości samego jeziora Morskiego Oka, którego widok robi niezapomniane wrażenie.
 5. Cenyceny noclegów w Schronisku PTTK Morskie Oko uzależnione są od rodzaju pokoju oraz sezonu. Aktualne ceny można sprawdzić na stronie internetowej schroniska.tatrzańskie jeziora
 6. Rezerwacje – zaleca się dokonywanie rezerwacji miejsc noclegowych z wyprzedzeniem, szczególnie w sezonie letnim i zimowym. Rezerwacji można dokonać przez internet lub telefonicznie.

Schronisko PTTK Morskie Oko to idealne miejsce dla osób szukających odpoczynku w pięknych górskich krajobrazach.

Bogate wyposażenie i liczne atrakcje sprawiają, że schronisko to cieszy się dużą popularnością wśród turystów z całego kraju i z zagranicy.

Jak dotrzeć na Morskie Oko – bus, czy bryczka?

Na Morskie Oko można dotrzeć różnymi sposobami, w zależności od preferencji i możliwości turystów. Oto dwa najpopularniejsze sposoby na dotarcie na Morskie Oko:

 1. Bus – do Morskiego Oka kursują autobusy z Zakopanego oraz z pobliskich miejscowości, takich jak Poronin czy Bukowina Tatrzańska. Autobusy zatrzymują się na parkingu przy wejściu do Doliny Białki, skąd można udać się pieszo lub bryczką do Morskiego Oka.
 2. Bryczka – jeśli chcemy uniknąć pieszej wędrówki lub po prostu zechcemy skorzystać z bardziej malowniczego sposobu przemieszczania się, możemy skorzystać z usług bryczkarzy, którzy dowożą turystów do Morskiego Oka. Bryczki kursują z parkingu przy wejściu do Doliny Białki i zazwyczaj kursują w sezonie letnim i zimowym.

Warto jednak pamiętać, że w sezonie letnim i zimowym na drodze prowadzącej do Morskiego Oka panuje ruch wahadłowy, który ogranicza wjazd samochodów prywatnych do doliny. Z tego powodu warto skorzystać z transportu publicznego lub taksówki, aby uniknąć problemów z parkowaniem i wjazdem do doliny.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00