Strona główna » Szczyrk – atrakcje turystyczne z aquaparkiem i spa

Szczyrk – atrakcje turystyczne z aquaparkiem i spa

Szczyrk

by admin
Szczyrk

Szczyrk – podstawowe informacje

Szczyrk to piękna miejscowość położona w południowej części Polski, w województwie śląskim. Jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w całej Polsce. Charakteryzuje się urokliwymi krajobrazami, bogatą ofertą sportową oraz niebywale przyjazną atmosferą i klimatem.

beskid sport arenaSzczyrk leży w Beskidzie Śląskim i otoczony jest malowniczymi górami i lasami, co czyni go idealnym miejscem na aktywny wypoczynek wśród natury.

Jest usytuowany około 70 kilometrów na południe od Katowic i około 20 kilometrów na północ od Bielska-Białej. Szczyrk oferuje wiele atrakcji zarówno letnich, jak i zimowych.

W sezonie letnim miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą korzystać z licznych szlaków turystycznych, które prowadzą przez okoliczne góry i doliny. Zimą można skorzystać natomiast z jazdy nartach.

Jak dojechać do Szczyrku?

najwyższy szczyt beskidu śląskiegoDo Szczyrku można dotrzeć zarówno samochodem, jak i transportem publicznym. Jeśli planujesz podróż samochodem, istnieją dogodne drogi dojazdowe i dobrze rozwinięte autostrady oraz drogi szybkiego ruchu.

Można skorzystać z głównych dróg krajowych, takich jak DK1 z Katowic lub DK52 z Bielska-Białej, ale opcji jest znacznie więcej.

Szczyrk jest bowiem dobrze skomunikowany z innymi ośrodkami turystycznymi w regionie, co ułatwia dojazd do tej malowniczej miejscowości. Dobrą opcją jest także podróż pociągiem. Szczyrk posiada własną stację kolejową, na którą można dotrzeć z różnych miast w Polsce.atrakcje turystyczne

Z Katowic i Bielska-Białej kursują bezpośrednie pociągi do Szczyrku, co skraca czas przejazdu. Ważne jest jednak sprawdzenie rozkładu jazdy, aby dostosować podróż do preferowanego terminu.

Podróż pociągiem jest jednak rekomendowana dla wszystkich osób, które szukają patentu na szybki i wygodny transport.

Szczyrk – noclegi

Szczyrk oferuje szeroki wybór noclegów, które dostosowane są do różnych preferencji i budżetów klientów.

atrakcje turystyczne szczyrkuBez względu na to, czy szukasz luksusowego hotelu, komfortowego pensjonatu, przytulnego apartamentu czy taniego hostelu, znajdziesz odpowiednie miejsce do zatrzymania się w tej urokliwej miejscowości, bez obaw o przesadne nadwerężenie swojego portfela.

W Szczyrku znajduje się bowiem wiele hoteli o wysokim standardzie.

Możesz wybierać spośród różnych kategorii, od ekskluzywnych hoteli z pełnym zapleczem spa, basenami, restauracjami i innymi udogodnieniami, po bardziej kameralne i jeszcze tańsze miejsca.

Hotele te często oferują przepiękne widoki na okoliczne góry i zapewniają wysoką jakość obsługi.piękne widoki

Jeśli preferujesz jeszcze większy luksus, to w Szczyrku dostępne są również pensjonaty i apartamenty. Pensjonaty często są prowadzone przez lokalnych mieszkańców i oferują przytulne pokoje w niesamowitej atmosferze.

Apartamenty natomiast są idealnym rozwiązaniem dla rodzin lub grup przyjaciół, które chcą mieć sporo przestrzeni do dyspozycji i możliwość samodzielnego gotowania.

Co zjeść w Szczyrku?

szczyrk centrumW Szczyrku można delektować się różnymi smakami zarówno kuchni regionalnej, jak i międzynarodowej.

Lokale gastronomiczne w tej urokliwej miejscowości serwują niesamowicie bogate jadłospisy, które zaspokoją gusta każdego smakosza.

Jednym z najważniejszych punktów kulinarnej wycieczki po Szczyrku jest możliwość spróbowania autentycznych potraw góralskich.

Te tradycyjne dania są nie tylko pyszne, ale także bardzo zdrowe.

Kwaśnica, kiełbasa śląska, oscypek czy bryndza to tylko kilka przykładów regionalnych specjałów, które warto skosztować.centralny ośrodek sportu Ich wyjątkowy smak i aromat w mgnieniu oka przeniosą Cię w górski klimat Beskidu Śląskiego.

Oprócz dań regionalnych, restauracje w Szczyrku oferują różnorodne dania mięsne. Możesz skosztować soczystych steków, grillowanej karkówki, czy pysznych pieczeni.

Dla miłośników ryb dostępne są z kolei świeże i smakowite dania z regionalnych połowów.

Największe atrakcje w Szczyrku

centrum szczyrkuSzczyrk oferuje wiele atrakcji, które przyciągają turystów przez pełne 12 miesięcy w roku. Jedną z nich jest Ośrodek Narciarski Szczyrk Mountain Resort.

Jest to popularne miejsce dla miłośników sportów zimowych, oferujące doskonałe trasy narciarskie, wyciągi i snowpark.

Można tu cieszyć się jazdą na nartach, snowboardzie oraz pięknymi spacerami. Ważną atrakcją jest też Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego, która obejmuje obszar Beskidu Śląskiego, w tym tereny wokół Szczyrku.

To idealne miejsce dla miłośników pieszych wędrówek, nordic walkingu i innych aktywności na świeżym powietrzu.turystyczne szczyrk

Park oferuje malownicze krajobrazy, bogatą florę i faunę oraz liczne szlaki turystyczne, które prowadzą przez piękne lasy, górskie strumienie i zapierające dech w piersi polany.

Warto odwiedzić też Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Górce, czyli popularne miejsce pielgrzymek, gdzie można znaleźć spokój i chwilę oddechu. Budynek sanktuarium jest imponujący, a widok na okoliczne góry iście zachwycający.

Szczyrk – stoki

beskidzka galeria sztukiSzczyrk to doskonałe miejsce dla wszystkich miłośników sportów zimowych, ponieważ oferuje wiele stoków narciarskich o różnym stopniu trudności.

Bez względu na poziom doświadczenia i umiejętności, każdy znajdzie odpowiedni stok do jazdy zarówno amatorskiej, jak i profesjonalnej na nartach lub snowboardzie.

Jednym z najważniejszych ośrodków narciarskich w Szczyrku jest Szczyrk Mountain Resort.

centrum miastaOferuje on bogatą infrastrukturę narciarską, w tym kilka wyciągów narciarskich i tras o różnej długości oraz trudności. Stoki są starannie przygotowane i zadbane, zapewniając tym samym doskonałe predyspozycje do jazdy.

Innym popularnym ośrodkiem narciarskim w Szczyrku jest Skrzyczne.

To najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim i jednocześnie jedno z najważniejszych miejsc dla wszystkich narciarzy.

Skrzyczne oferuje wiele tras narciarskich, które przyciągają zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Decydując się na wyjazd do Szczyrku, można więc być pewnym, że znajdzie się idealny stok dla siebie.

Szczyrk – trasy narciarskie

górach beskidu śląskiegoW Szczyrku znajduje się wiele różnych tras narciarskich, które zaspokoją potrzeby i oczekiwania każdego narciarza w Polsce bez wyjątku. Ośrodek narciarski Szczyrk Mountain Resort oferuje wiele tras o zróżnicowanym stopniu trudności.

Trasa “Golgota” jest idealna dla początkujących, ponieważ jest relatywnie łagodna i bardzo szeroka, co umożliwia naukę podstawowych umiejętności narciarskich.

Dla bardziej zaawansowanych narciarzy zaleca się z kolei trasę “Beskidek”, która jest technicznie bardziej wymagająca, a jazda na niej jest bardziej skomplikowana.

szczyrk położony“Beskidek” ma jednak tak szerokie spektrum walorów, że jego obejrzenie jest absolutnie obligatoryjnym elementem podczas pobytu w Szczyrku. Na Skrzycznem, najwyższym szczycie w Beskidzie Śląskim, również znajdują się różnorodne trasy narciarskie.

“Równica” jest idealna dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy, ponieważ jest łagodna i szeroka, natomiast dla profesjonalistów poleca się trasę “Biały Krzyż”, która jest stroma i oferuje zawrotnie szybkie zjazdy.

Kolej linowa w Szczyrku

kompleks skoczni narciarskichW Szczyrku dostępne są różne kolejki linowe, które umożliwiają szybki i wygodny transport na górę. Kolej linowa na Skrzycznem jest jedną z najważniejszych i najpopularniejszych atrakcji w Szczyrku, toteż jej zobaczenie jest absolutnie obligatoryjne.

To miejsce oferuje zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne góry i doliny.

Kolejka linowa na Skrzycznem jest doskonałą opcją dla turystów, którzy chcą podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego i cieszyć się pięknem natury, a równocześnie szukają ciekawego patentu na odpoczynek.południowej części województwa śląskiego

W Szczyrku można również znaleźć inne kolejki linowe, które zapewniają dostęp do fenomenalnych atrakcji i punktów widokowych.

Odkrywanie tych kolejek linowych to świetny sposób na podziwianie uroków tego regionu i cieszenie się aktywnością na świeżym powietrzu.

Co istotne, skorzystanie z takiej kolejki liniowej jest relatywnie tanie, dzięki czemu nie trzeba wydawać zawrotnie dużych sum na tę atrakcję.

Przed przyjazdem do Szczyrku warto jednak dokładnie rozplanować sobie zwiedzanie tego miasta, ponieważ jest ono relatywnie duże, a jego dokładne obejrzenie pochłania sporo czasu.

 

Historia Szczyrku

szlaki turystyczneSzczyrk to urokliwa miejscowość położona w Beskidach, która zyskała swoją historię głównie dzięki rolnictwu, a później także turystyce górskiej i narciarstwu.

Początki Szczyrku sięgają średniowiecza, kiedy to tereny te zamieszkiwane były przez osadników zajmujących się głównie hodowlą i rolnictwem.

Pierwsza wzmianka o Szczyrku pojawiła się w 1590 roku. Miejscowość ta należała do różnych rodów szlacheckich i była często dzielona na mniejsze posiadłości.

centrum szczyrkuW XIX wieku Szczyrk zaczął się rozwijać dzięki rozwojowi gospodarki regionalnej oraz wzrostowi turystyki.

W 1876 roku powstała pierwsza drewniana kaplica pw. św. Jakuba, która była znakiem rozwoju religijnego w regionie.

W kolejnych latach przybywało tu coraz więcej turystów, którzy doceniali uroki górskiej przyrody i walory krajobrazowe Beskidów.

W 20. wieku Szczyrk przeżywał dalszy rozwój, szczególnie w okresie międzywojennym, kiedy to zaczęto budować infrastrukturę turystyczną, szlaki turystyczne oraz narciarskie trasy. W czasie II wojny światowej tereny te były areną walk partyzanckich.

południowej części województwa śląskiegoPo wojnie, w latach 50. i 60., nastąpił kolejny rozwój turystyki górskiej, a Szczyrk stał się popularnym ośrodkiem wypoczynkowym dla mieszkańców okolicznych miast, zwłaszcza Katowic i Bielska-Białej.

W 1968 roku otwarto w Szczyrku pierwszy wyciąg narciarski na Skrzyczne, co przyczyniło się do dalszego rozwoju turystyki zimowej.

Dzisiaj Szczyrk to nie tylko popularny ośrodek narciarski, ale także miejsce letniego wypoczynku, oferujące liczne szlaki turystyczne, atrakcje kulturalne i sportowe oraz bogatą bazę noclegową i gastronomiczną. Miasto nadal przyciąga turystów swoim pięknem przyrody i tradycyjnymi beskidzkimi obyczajami.

Beskidzkie obyczaje

wspaniałe widokiBeskidzkie obyczaje ewoluowały na przestrzeni lat, odzwierciedlając zmieniające się warunki społeczno-kulturowe oraz wpływy różnych tradycji i obyczajów regionów górskich.

Oto kilka charakterystycznych obyczajów obecnych w Beskidach na przestrzeni lat:

Tradycje religijne: Religia odgrywała ważną rolę w życiu społeczności beskidzkich. Obchody świąt kościelnych, procesje religijne, pielgrzymki do sanktuariów oraz uczestnictwo w obrzędach religijnych były integralną częścią życia codziennego.

szczyrk znajdujeŚwiętowanie tradycyjnych świąt: W Beskidach celebrowano tradycyjne święta, takie jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, Boże Ciało czy Zaduszki. Święta te były okazją do spotkań rodzinnych, wspólnego przygotowywania potraw oraz organizowania tradycyjnych zabaw i obrzędów.

Obchody weselne: Wesela były ważnym wydarzeniem społecznym, podczas których obchodzono liczne tradycje i obrzędy, takie jak polskie “oczepiny”, tańce ludowe, czy obchody weselne trwające często kilka dni.

Obrzędy związane z życiem codziennym: W Beskidach praktykowane były różnego rodzaju obrzędy związane z życiem codziennym, jak na przykład chrzty, pogrzeby, bierzmowania czy również tzw. “obrządek domowy”, obejmujący np. poświęcenie nowego domu.schronisko turystyczne

Tradycje kulinarne: Beskidzka kuchnia była bogata w tradycyjne potrawy oparte głównie na lokalnych produktach, takich jak oscypek, bryndza, kiełbasa podhalańska czy kapusta kiszona.

Wiele z tych potraw miało swoje korzenie w dawnym sposobie życia góralskich rodzin.

Sztuka ludowa: W Beskidach rozwijała się bogata sztuka ludowa, obejmująca malarstwo na szkle, rzeźbę, haft, tkactwo oraz tworzenie ludowych instrumentów muzycznych.

pieszych szlakówTe tradycje rzemieślnicze były przekazywane z pokolenia na pokolenie i często miały charakter rodzinny.

Zwyczaje obronne: W przeszłości, z uwagi na trudne warunki życia w górach, rozwijały się również specyficzne zwyczaje obronne, jak na przykład strzeżenie zagrody przed dzikimi zwierzętami czy obrona przed napadami obcych grup.

Te obyczaje kształtowały życie społeczności beskidzkich, nadając regionowi charakterystyczny klimat kulturowy i tworząc bogate dziedzictwo, które nadal jest pielęgnowane i celebrowane przez mieszkańców Beskidów.

Opinia o okolicy Szczyrku

No, wiesz, Szczyrk to taki kawałek rajka na ziemi, niy tylko dla tych, co lubią poszusować na nartach, ale i dla tych, co wolą po prostu pospacerować czy pojeździć na rowerze po górkach. A tera posłuchaj, czymu warto tu zawitać:

  1. Narty i snowboard – to przeca klarowne, że Szczyrk znany jest ze świetnych warunków do narciarstwa. Mają tu fajne wyciągi i trasy dla każdego – i dla początkujących, i dla tych bardziej wprawionych szusowiczów. A jak śniegu ni ma, to sztuczny naśnieżają, więc zawsze możesz poszusować.
  2. Rower górski i nordic walking – jak już śnieg zejdzie, to góry stają się idealnym placem zabaw dla miłośników dwóch kółek czy kijków. Trasy są różnorodne, od łatwych, po te bardziej wymagające. Widoki przy tym – ech, same zobaczcie, ni ma to jak górska panorama.
  3. Wandry po górach – dla tych, co lubią sobie pochodzić, Szczyrk oferuje mnóstwo szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Można wybrać się na lekki spacer czy też na całodzienny wypad na Skrzyczne czy Baranią Górę.
  4. Atrakcje dla familij – no i dla tych z małymi dziećmi też się coś znajdzie. Parki linowe, placówki edukacyjne czy baseny odkryte, żeby maluchy mogły się wybiegać i coś nowego nauczyć.
  5. Kultura i festyny – przez cały rok w Szczyrku i okolicy organizowane są różne imprezy – od festiwali folklorystycznych, przez koncerty, po zawody sportowe. Każdy znajdzie coś dla siebie.
  6. Gościnność lokalna – no i ni można zapomnieć o tym, co w Beskidzie najlepsze, czyli o ludziach. Tutaj każdy turysta jest jakby swojki. Lokalsi są przesympatyczni i chętni do pomocy, a ich gościnność sprawia, że czujesz się tu jak u siebie w domu.

Atrakcje Szczyrku

Narciarstwo i snowboard

Szczyrk jest rajem dla miłośników białego szaleństwa. Znajdują się tutaj liczne trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, od łagodnych stoków dla początkujących po wymagające czarne trasy dla zaawansowanych. Kompleks narciarski Szczyrk Mountain Resort oferuje nowoczesne wyciągi i gondole, a system sztucznego śniegu gwarantuje doskonałe warunki przez cały sezon.

Wędrówki górskie

Latem Szczyrk zamienia się w idealne miejsce dla miłośników górskich wędrówek. Szlaki turystyczne prowadzą na takie szczyty jak Skrzyczne (1257 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, czy Klimczok (1117 m n.p.m.), oferując wspaniałe widoki na okoliczne krajobrazy.

Kolej linowa na Skrzyczne

Jedną z głównych atrakcji Szczyrku jest kolej linowa na Skrzyczne, która zapewnia niezapomniane widoki na pasmo Beskidów i jest doskonałym punktem startowym do dalszych wędrówek.

Bike Park

Dla miłośników dwóch kółek Szczyrk oferuje Bike Park z licznymi trasami downhillowymi i enduro, dostosowanymi do różnych poziomów umiejętności.

Festiwale i wydarzenia kulturalne

Szczyrk żyje nie tylko sportem, ale również kulturą. Przez cały rok odbywają się tutaj liczne festiwale, koncerty i imprezy, które łączą miłośników gór z całej Polski.

Więc jak słyszysz, Szczyrk to ni tylko narty i góry, ale cała masa innych atrakcji. Warto tu przyjechać, żeby samemu się przekonać, jak tu jest fajnie.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00