Strona główna » Latarnie morskie w Polsce

Latarnie morskie w Polsce

Latarnie morskie

by admin
Latarnie morskie

Latarnie morskie w Polsce. Miejsca, które warto zobaczyć

Latarnie morskie tajemnicze i malownicze są nieodłącznym elementem polskiego wybrzeża. Pełnią nie tylko ważną funkcję nawigacyjną, ale także zapewniają bezpieczeństwo żeglugi.

Majestatyczne wieże z ich charakterystycznymi światłami przyciągają uwagę turystów i stanowią niezwykłe punkty orientacyjne na mapie kraju.

szlakiem latarni morskichPolska może poszczycić się imponującym dziedzictwem latarni morskich, na polskim wybrzeżu jest aż kilkanaście latarni morskich, z których wiele stanowi znakomite miejsca, które warto zobaczyć.

W tym artykule zapraszamy Cię na wirtualną podróż po niektórych z nich.

Latarnia morska Świnoujście – najwyższa w Polsce

polskie latarnieLatarnia w Świnoujściu, zlokalizowana na prawym brzegu Świny w przemysłowej części miasta Świnoujście, jest najwyższym znakiem nawigacyjnym na wybrzeżu Bałtyku.

Jej historia sięga roku 1854, kiedy to powstała ośmiokątna wieża o imponującej wysokości prawie 65 metrów, wykonana z żółtej cegły. Przez wiele lat latarnia przeszła wiele zmian i renowacji.

II Wojna Światowa, wraz z nalotami alianckimi, spowodowała poważne zniszczenia, które były stopniowo naprawiane. Ostatecznie, na przełomie 1999 i 2000 roku, przeprowadzono generalny remont, w wyniku którego wieża przyjęła obecny wygląd – przekrój okrągły, osadzony na ośmiokątnej podstawie z dachem o spadzistym kształcie.źródło światła

Dzięki temu remontowi, latarnia w Świnoujściu stała się atrakcyjnym miejscem dla turystów, którzy mogą odwiedzić wieżę i podziwiać jej panoramę.

Zwiedzając latarnię, można wejść na taras widokowy, skąd rozpościera się malowniczy widok na Morze Bałtyckie i okoliczne wyspy. Aby dotrzeć do latarni, można podążać drogą E65 od strony miasta Międzyzdroje, a następnie kontynuować jazdę wzdłuż torów.

W otoczeniu postkomunistycznego krajobrazu można zauważyć kierunkowskazy oraz betonowe rondo, na którym skręcamy w lewo. Kolejno, prowadzi nas wąska asfaltowa droga bezpośrednio pod samą latarnię, gdzie znajduje się parking.

Latarnia morska Stilo – z widokiem na Łebę

latarnia znajdujeJedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich latarni morskich jest Latarnia Morska w Stilo.  To wyjątkowa konstrukcja usytuowana zaledwie pięć kilometrów od wsi Stilo, zwanej również Osetnikiem, oraz dziesięć kilometrów na wschód od miasta Łeba.

Znajduje się na wschodnim wybrzeżu Zatoki Gdańskiej i jest jedną z najstarszych działających latarni w Polsce. Latarnia ta powstała na początku XX wieku i wyróżnia się bardzo nowoczesnym podejściem do budowy, jak na tamte czasy.

Konstrukcję wykonano z połączonych śrubami stalowych elementów, co wyraźnie widać we wnętrzu budynku. Jest to budowla, która przyciąga uwagę swoim charakterystycznym kształtem przypominającym ścięty ostrosłup, osadzonym na podstawie o szesnastokątnym kształcie.

zwiedzanie latarniNa szczycie latarni znajdują się dwie platformy widokowe oraz laterna, która niestety nie jest dostępna dla zwiedzających.

Charakterystycznym elementem latarni morskiej Stilo są malowane na jej korpusie trzy pasy o różnych kolorach. Dolna część jest pomalowana na czarno, środkowa na biało, a górna na czerwono.

Obok wieży znajduje się domek latarników, w którym pracuje także kobieta, pełniąca swoje obowiązki.

Warto również wspomnieć, że latarnia w Stilo pełni funkcję muzeum, gdzie można zgłębić historię latarnictwa i podziwiać panoramiczne widoki na Bałtyk.

 

Latarnia morska Kołobrzeg – symbol miasta

nasady falochronu wschodniegoLatarnia morska została zbudowana pod koniec 1947 roku niedaleko ujścia rzeki Parsęty.
Latarnia w Kołobrzegu znajduje się w centrum miasta, tuż przy nadmorskiej plaży, na dawnym forcie, co umożliwiło zbudowanie wysokiej wieży z czerwonej cegły.
To miejsce ma wyjątkową historię, silnie związaną z II Wojną Światową. Jest otwarta dla turystów, można ją zwiedzać, a wyjątkowym elementem wspinaczki na latarnię są metalowe schody.
Miłą niespodzianką jest obecność armaty w pobliżu, przypominającej historię wieży, oraz tablice upamiętniające rybaków, którzy zginęli na morzu.

 

Latarnia morska Czołpino

wieżę widokowąLatarnia Czołpino to jedna z niewielu wież latarniowych, która znajduje się z dala od miejskich skupisk ludzkich.

Położona jest na odległość tysiąca metrów od brzegu, między miejscowościami Łeba i Rowy, w samym sercu Słowińskiego Parku Narodowego.

Wznosi się na wysokość 25 metrów na górującej nad nimi zalesionej wydmie (55 m n.p.m).

Mieści się na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego i aby dotrzeć do niej, turyści muszą przejść półtorakilometrowy spacer przez dziko rosnący las.

Jednak nagroda za to wysiłek to widok z tarasu na malowniczą przyrodę parku – poruszające się wydmy, przybrzeżne jeziora, takie jak Łebsko i Gardno, oraz mierzeję oddzielającą jezioro Łebsko od morza.

jedyna latarniaLatarnia morska Czołpino została zbudowana w latach 1872-1875, wykonana z cegły na kamiennym fundamencie o średnicy 9 metrów.

Początkowo była oświetlana olejem, dopiero w latach trzydziestych XX wieku podłączono ją do elektryczności.

Latarnia była dostępna dla zwiedzających dopiero w latach 90., ponieważ w pobliżu znajdowała się tajna jednostka rakietowa wojska.

Obecnie jest to idealne miejsce do podziwiania przyrody w Słowińskim Parku Narodowym.

Latarnia morska Gąski

piękne widokiLatarnia morska w Gąskach powstała pod koniec XIX wieku i ma imponującą wysokość 41,2 metra. Znajduje się ona 112 metrów od brzegu morskiego, niedaleko drogi prowadzącej z Ustronia Morskiego do Mielna.

Jest to popularne miejsce do odwiedzenia, ponieważ latarnia jest udostępniona do zwiedzania. Aby dotrzeć na jej szczyt, trzeba pokonać kręte, granitowe schody.

Widok z góry jest niesamowity – można zobaczyć Morze Bałtyckie oraz miejscowości Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście.

Na samym dole wieży znajduje się dom latarnika, a wokół niego znajdują się sklepiki z jedzeniem i pamiątkami, otoczone pięknie urządzonym terenem. Warto wspomnieć, że Latarnia Morska w Gąskach została wpisana do rejestru zabytków.

Latarnia Krynica Morska

pierwsza latarniaObecna latarnia w Krynicy Morskiej została postawiona jako zamiennik zniszczonej wieży pod koniec XIX wieku. Powstała w latach pięćdziesiątych i obecnie jest otwarta dla zwiedzających.

Jej konstrukcja składa się z betonowych bloków, tworzących kształt ściętego stożka, z wewnętrznymi schodami, które biegną wzdłuż ścian.

Z górnego balkonu rozpościera się widok na morze pełne i Zalew Wiślany, a z lądu można dostrzec Tolkmicko i Frombork, a przy dobrej pogodzie nawet światła Helu i Gdańska.

światła nawigacyjneW miejscu tym znajduje się jedna z jedenastu brzegowych stacji systemu AIS-PL HELCOM na polskim wybrzeżu, które umożliwiają automatyczne monitorowanie ruchu statków w strefie przybrzeżnej.

Antena tej stacji w Krynicy Morskiej sięga wysokości 53 metrów nad poziomem morza.

Czynne latarnie morskie w Polsce

Polska posiada wiele latarni morskich, które są czynne i pełnią swoją rolę w nawigacji morskiej, ale także element krajobrazu wybrzeża. Poniżej przedstawiamy pełną listę czynnych latarni morskich w Polsce według wysokości:

 1. Latarnia Morska Świnoujście – 64,8 m
 2. Latarnia Morska Gdańsk Port Północny – 56 m
 3. Latarnia Morska Niechorze – 45 m
 4. Latarnia Morska Hel – 41,5 m
 5. Latarnia Morska Gąski – 41,2 m
 6. Latarnia Morska Stilo –  33,4 m
 7. Latarnia Morska Jarosławiec – 33,3 m
 8. Latarnia Morska Rozewie –  32,7 m
 9. Latarnia Morska Krynica Morska – 26,5 m
 10. Latarnia Morska Kołobrzeg – 26 m
 11. Latarnia Morska Czołpino –  25 m
 12. Latarnia Morska Darłowo – 21 m
 13. Latarnia Morska Ustka – 19,5 m
 14. Latarnia Morska Kikut –  18,2 m
 15. Latarnia Morska Jastarnia –  13,3 m

Co ciekawe istnieją dwie latarnie morskie, które znajdują się poza granicami naszego kraju, ale są utrzymywane przez polskie stacje polarne.

Umiejscowione są na przeciwnych krańcach Ziemi. Pierwsza z nich to latarnia Hornsund, usytuowana na malowniczej wyspie Spitsbergen. Druga natomiast to latarnia Arctowski, pięknie wkomponowana w krajobraz Wyspy Króla Jerzego.

najwyższą latarnią morską

Podsumowując, latarnie morskie w Polsce to nie tylko ważne obiekty nawigacyjne, ale także atrakcje turystyczne o bogatej historii i pięknych widokach.

Każda z latarni ma swoją unikalną historię i pełni ważną rolę w bezpieczeństwie żeglugi na Morzu Bałtyckim.

Dzięki tym latarniom morskim kapitanowie statków i żeglarze mogą skutecznie nawigować, omijając niebezpieczne obszary i podążając bezpiecznym szlakiem.

Najstarsze polskie latarnie morskie

Latarnia Morska w Gdańsku (Nowy Port)

Jedna z najstarszych, jej początki sięgają XV wieku. Obecna forma latarni pochodzi z XIX wieku. Latarnia ta pełniła kluczową rolę dla bezpieczeństwa żeglugi wchodzącej do Gdańskiego portu.

Latarnia Morska Rozewie

Uznawana za jedną z najstarszych na polskim wybrzeżu, jej budowa została zainicjowana w 1822 roku przez Fryderyka Wilhelma IV. Rozewie pełniło ważną funkcję nawigacyjną, oznajmiając nadejście na tereny niebezpieczne wokół Półwyspu Helskiego.

Latarnia Morska Świnoujście

Jedna z najwyższych latarni morskich nad Bałtykiem, jej budowa zakończyła się w 1857 roku. Stanowi ważny punkt orientacyjny dla statków wchodzących do portu w Świnoujściu i Zalewu Szczecińskiego.

 

Współcześnie latarnie morskie są w większości zautomatyzowane i nadal pełnią kluczową rolę w systemach nawigacyjnych. W Polsce znajduje się kilkadziesiąt latarni morskich, z których wiele jest udostępnionych do zwiedzania. Są one nie tylko cennymi zabytkami techniki, ale także elementem kulturowego dziedzictwa i świadectwem historii żeglugi nad Bałtykiem.

Niezależnie od tego, czy jesteś pasjonatem morza i żeglarstwa, czy po prostu ciekawym podróżnikiem, odwiedzenie tych miejsc na polskim wybrzeżu z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń i inspirujących widoków. Przekonaj się sam, jak piękne i fascynujące są latarnie morskie w Polsce!

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00