Strona główna » Ferie zimowe harmonogram

Ferie zimowe harmonogram

Ferie zimowe

by admin
Ferie zimowe harmonogram

Ferie zimowe to dla każdego dziecka wyjątkowy okres wypoczynku. Może ono wówczas nieco odpuścić i na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków. Jak jednak powszechnie wiadomo, w każdym rejonie Polski termin ferii jest nieco inny. Warto byłoby zatem zapoznać się z harmonogramem ferii zimowych 2022/2023.

terminy ferii zimowychPoza tym, dobrze byłoby mieć świadomość tego, że zatwierdzono już blisko 6.5 tysiąca zgłoszeń wypoczynku zorganizowanego.

Wreszcie, należałoby zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób przygotować swoją pociechę do nadchodzących ferii zimowych. Wbrew pozorom, nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Zatwierdzono już 6,3 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku

ferie zimowe 2023Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że zatwierdzonych zostało już niemalże 6,3 tysięcy zgłoszeń wypoczynku zorganizowanego. Mowa tu oczywiście o wypoczynku organizowanym w czasie ferii zimowych. Co ciekawe, poza swoim miejscem zamieszkania ferie ma spędzić aż 114 tysięcy osób!

Nietrudno zgadnąć, że w wielu przypadkach mowa tu nie tylko o dzieciach, ale również o ich opiekunach czy rodzicach. Zdecydowana większość, bo blisko 108 tysięcy osób ma spędzić feryjny wypoczynek w kraju.

Pozostała część dzieci wraz ze swoimi opiekunami ma przebywać poza granicami Polski. Co ciekawe, każdy z zainteresowanych rodziców może odwiedzić specjalnie przygotowaną stronę internetową, dzięki której dowie się czy organizator wypoczynku dokonał stosownego zgłoszenia do kuratorium. 

Harmonogram ferii zimowych 2022/2023

zimowych w roku szkolnymJak już zaznaczono wyżej, termin ferii zimowych nie jest taki sam dla wszystkich dzieci w Polsce. Można zatem stwierdzić, że różnią się one pod tym względem od wypoczynku wakacyjnego.

Najwcześniej, bo już od 16 do 29 stycznia wypoczynek zimowy rozpocznie się dla mieszkańców województwa podkarpackiego, ale także śląskiego, pomorskiego, lubelskiego i łódzkiego.

Później feriami będą cieszyły się dzieci zamieszkujące województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie. Ich czas rekreacji przypadnie na okres od 23 stycznia do 5 lutego. Od 30 stycznia aż do 12 lutego odpoczywały będą zaś dzieci z województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, lubuskiego oraz świętokrzyskiego.

poszczególnych województwach

Terminy ferii zimowych

Ostatni wypoczynkiem będą cieszyć się mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, opolskiego, mazowieckiego oraz oczywiście dolnośląskiego.

Dzieci zamieszkujące wymienione obszary będą mogły wyruszyć na kolonie bądź półkolonie pomiędzy 13 a 26 lutego. 

Kuratorzy zatwierdzili dotąd ponad 4,5 tys. wyjazdów i półkolonii

Jak już zaznaczono wyżej, dzieci bardzo często będą korzystało z form zorganizowanego wypoczynku. Bardzo często będą to kolonie oraz półkolonie.

zakończenia ferii zimowychCzym różni się jedna forma wypoczynku od drugiej? Otóż okazuje się, że podczas kolonii dziecko przebywa stale poza swoim miejscem zamieszkania, oczywiście przez określoną ilość czasu. Kolonie mogą trwać całe ferie zimowe, ale rzadko tak się zdarza.

Zazwyczaj zajmują na przykład ich połowę. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się kolonie w kurortach zimowych. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że podczas ferii dzieci łakną zimowego szaleństwa. Możliwość pozjeżdżania na nartach czy sankach na pewno je zainteresuje. Podobnie rzecz ma się z lepieniem bałwana czy innego rodzaju postaci ze śniegu.

kujawsko pomorskie lubuskie małopolskieNiestety, w wielu miejscowościach dzieci nie mają dostępu do śniegu, z uwagi na łagodne zimy. Jeżeli mamy możliwość wysłania ich na kolonię organizowaną w kurorcie zimowym, rozważmy skorzystanie z niej.

Może się bowiem okazać, że dziecko będzie z takiego wypoczynku bardzo zadowolone.

Swoją uwagą dobrze byłoby obdarzyć także półkolonie. To forma wypoczynku zorganizowanego różniąca się znacznie od kolonii.

Dziecko uczęszcza najczęściej na specjalne zajęcia do szkoły w swojej miejscowości lub do pobliskiego ośrodka kultury.

lubelskie łódzkie podkarpackie pomorskie Może brać udział w warsztatach tanecznych, a także w zajęciach z rysowania czy rękodzieła.

Dziecko może przebywać w placówce organizującej półkolonię przez kilka godzin.

Później musi zgłosić się po niego rodzic bądź opiekun. Półkolonie mogą trwać nawet przez okres całych ferii.

Od rodzica zależy jednak to, czy posyła swoją pociechę na wszystkie zajęcia, czy też nie. 

Jak przygotować dziecko do ferii?

Jak wspomniano na wstępie, przygotowanie dzieci do ferii zimowych do najłatwiejszych nie należy. Przede wszystkim należy pomyśleć o zorganizowaniu swojej pociesze bądź pociechom czasu.dwutygodniowa przerwa

Jeżeli jedno z rodziców zostaje w domu, dziećmi ma się kto zająć.

Jeśli jednak obydwoje rodzice idą do pracy, należy zatroszczyć się o jakąś opiekę dla swoich dzieci. W przeciwnym bowiem razie może wystąpić problem związany z bezpieczeństwem.

Dotyczy to przede wszystkim najmłodszych dzieci. Zostawianie ich samych w domu byłoby nieodpowiedzialne.

minister edukacji narodowejPoza tym, dziecko musi mieć zorganizowany jakiś wypoczynek, jeżeli ma się dobrze bawić. W przeciwnym bowiem razie, czas ferii nie upłynie mu pod znakiem zabaw i rekreacji.

Dobrze byłoby zatem rozważyć zapisanie dziecka na jakieś zajęcia zorganizowane. Mowa tu na przykład o półkoloniach.

Ta forma wypoczynku organizowana jest zazwyczaj w zdecydowanej większości miast i miasteczek.

Niekiedy organizują ją także szkoły podstawowe na wsiach. Jeśli jednak w naszej wiosce półkolonia nie jest organizowana, nie powinniśmy się martwić. Będziemy przecież mogli zapisać pociechę na zajęcia organizowane na terenie gminy.terminy ferii zimowych

Warto także rozważyć wyjazd dziecka na ferie zimowe, zwłaszcza jeśli usilnie nas do tego namawia.

Jeżeli dziecko jest przeciwne zorganizowanej formie wypoczynku, powinniśmy wybadać dlaczego. Jeśli nie będzie chciało jechać, nie należy go do tego zmuszać.

Szczególnie dużych trudności może nastręczać rodzicom przygotowanie dziecka do kolonii.

ferie zimowePociecha może wymagać pomocy na przykład przy pakowaniu rzeczy.

Najważniejsze jest to, aby posiadała ciepłą odzież, dostosowaną do warunków atmosferycznych. Warto wyposażyć dziecko na przykład w bieliznę termoaktywną.

Jeśli dziecko przyjmuje na stałe jakieś leki, najlepiej podać je nauczycielowi, który z kolei poda je dziecku wedle naszych instrukcji.

 

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00