Strona główna » Malta – atrakcje, które warto zobaczyć i zwiedzić na Malcie. Przewodnik

Malta – atrakcje, które warto zobaczyć i zwiedzić na Malcie. Przewodnik

Malta

by admin
Malta – atrakcje, które warto zobaczyć i zwiedzić na Malcie. Przewodnik

Malta to urokliwy archipelag położony na Morzu Śródziemnym, który swoją kulturą oraz pięknem natury przyciąga turystów z każdego zakątku świata. Historia Malty sięga tysiącleci wstecz, a pierwsze ślady osadnictwa na wyspie datowane są na około 5000 lat p.n.e.

W trakcie swojej długiej historii, Malta była świadkiem licznych podbojów i zmian władzy, które wpłynęły na jej rozwój oraz kształtowanie kultury i tradycji. Zapraszamy na wycieczkę po najważniejszych atrakcjach Malty, których nie można pominąć podczas wizyty na tym przepięknym archipelagu.

Valletta – stolica Malty

Barokowe miasto na liście UNESCO

atrakcje malty to najmłodsza stolica Europy, a jednocześnie jedna z najbardziej imponujących pod względem architektonicznym, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 r.

Miasto zostało zaprojektowane jako twierdza, a jego charakterystyczne cechy to wąskie, strome uliczki, a także liczne schody, które ułatwiają poruszanie się po pagórkowatym terenie. Valletta kryje w sobie wiele zabytków i atrakcji turystycznych.

Kościół św. Jana i Pałac Wielkich Mistrzów

Wśród najważniejszych z nich warto wymienić Kościół św. Jana z przepięknym wnętrzem oraz słynnym malowidłem Caravaggio “Skradzione Zmartwychwstanie” oraz Pałac Wielkich Mistrzów, obecnie siedziba Parlamentu Malty.południowym wybrzeżu malty

Mdina – Miasto Ciszy (Silent City)

Fascynujące miasto-muzeum

Mdina, nazywana również Miastem Ciszy, to starożytne miasto, które przez wieki pełniło rolę stolicy Malty. Dziś jest jednym z najbardziej fascynujących miast-muzeów na świecie, a jego wąskie, kamienne uliczki kryją wiele tajemnic.

Pałac Falsonów i Katedra św. Pawła

Podczas spaceru po Mdinie warto zwrócić uwagę na Pałac Falsonów, w którym znajduje się muzeum sztuki i kolekcja antyków, a także Katedrę św. Pawła, będącą jednym z najlepszych przykładów barokowej architektury na Malcie.

Domvs Romana — Dom Rzymski w Rabacie

Bogate wnętrza i mozaiki

świadectwo potęgi zakonu maltańskiegoDom Rzymski (Domvs Romana) to archeologiczne znalezisko pochodzące z czasów rzymskich, które przyciąga turystów swoimi bogatymi wnętrzami oraz wspaniałymi mozaikami. Dom pochodzi z I wieku n.e. i był rezydencją rzymskiego arystokraty.

Rotunda (Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej) w Mosta

Trzecia największa kopuła na świecie

Rotunda w Mosta to niezwykły kościół z trzecią największą kopułą na świecie, który zachwyca swoją imponującą architekturą. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na piękne freski oraz historyczny ołtarz.

Rabat – Katakumby św. Pawła, oraz św. Agaty

blue grottoPodziemne cmentarzyska z czasów rzymskich

Rabat to miasto o bogatej historii, które przyciąga turystów swoimi podziemnymi katakumbami. Katakumby św. Pawła oraz św. Agaty to dawne podziemne cmentarzyska z czasów rzymskich, które stanowią niezwykły punkt zwiedzania.

Świątynie megalityczne w Mnajdra i Hagar Qim

Najstarsze świątynie na świecie

zobaczyć na malcieŚwiątynie megalityczne w Mnajdra i Hagar Qim to jedne z najstarszych zabytków architektury sakralnej na świecie, które należy zobaczyć podczas pobytu na Malcie.

Znajdują się one na liście światowego dziedzictwa UNESCO i fascynują swoją historią oraz niezwykłą konstrukcją.

Klify Dingli (Dingli Cliffs) na Malcie

Spektakularne widoki na morze

Klify Dingli to jedno z najpiękniejszych miejsc na Malcie, które oferuje spektakularne widoki na Morze Śródziemne oraz wyspy archipelagu. Jest to idealne miejsce na spacer, piknik czy relaks w otoczeniu niesamowitej przyrody.

Błękitna Grota (Blue Grotto) na Malcie

Kolorowe jaskinie i krystalicznie czysta woda

mieszkańców maltyBłękitna Grota to system jaskiń morskich, które słyną z kolorowych wewnętrznych odbić światła i krystalicznie czystej wody. To doskonałe miejsce na wycieczkę łodzią, podczas której można podziwiać piękno maltańskiej natury.

Plaże Malty, Gozo i Comino

Rajska sceneria i idealne warunki do kąpieli

Malta, Gozo i Comino słyną z przepięknych plaż, które są prawdziwym rajem dla miłośników słońca i kąpieli. Niektóre z najbardziej znanych to Mellieha Bay, Golden Bay czy Ramla Bay, oferujące nie tylko piękne widoki, ale również idealne warunki do uprawiania sportów wodnych.

Wyspa Comino

Niebieska Laguna i dziewicza przyroda

strony morzaWyspa Comino, choć niewielka, to prawdziwy klejnot archipelagu. Jej główną atrakcją jest słynna Niebieska Laguna – zatoka o krystalicznie czystej wodzie i białym piasku, która przyciąga turystów spragnionych relaksu i pięknych widoków. Comino to również dziewicza przyroda, idealna na spacer, obserwację ptaków czy nurkowanie.

Wyspa Gozo

Sielankowy krajobraz i bogata kultura

Gozo to druga co do wielkości wyspa archipelagu, która zachwyca swoim sielankowym krajobrazem i bogatą kulturą. Warto odwiedzić m.in. starożytne miasto Victoria z imponującą Cytadelą oraz megalitczne świątynie Ġgantija – jedne z najstarszych konstrukcji na świecie.

Marsaxlokk

Malowniczy krajobraz i lokalne tradycje

piękny widokMarsaskala to malownicza wioska rybacka, położona na południowym wschodzie Malty. Ta niewielka miejscowość imponuje swoją autentycznością, tradycyjną architekturą oraz przepięknym, naturalnym otoczeniem.

Marsaskala oferuje swoim gościom szereg urokliwych plaż i zatok, takich jak St. Thomas Bay czy Il-Qaliet, gdzie można zrelaksować się i cieszyć się słońcem oraz maltańskim klimatem.

Spacerując po Marsaskali, warto odwiedzić St. Anne’s Chapel, małą, urokliwą kaplicę położoną na wzgórzu. Z tej lokalizacji rozpościera się wyjątkowo malownicza panorama. W samym centrum miejscowości znajduje się także kościół parafialny św. Anny, będący przykładem barokowej architektury Malty.

Marsaskala to także doskonałe miejsce na relaks i degustację lokalnych przysmaków w jednej z licznych tawern. Tutaj można spróbować świeżych owoców morza, typowych dla maltańskiej kuchni.głównej wyspie malty

Odwiedzając Marsaskalę, zyskujemy szansę na poznanie tradycyjnego życia na Malcie, w otoczeniu niezwykle malowniczego krajobrazu oraz przyjaznych mieszkańców, którzy z dumą pielęgnują swoje lokalne tradycje i kulturę.

Pałac Parisio z ogrodami w Naxxar

Zjawiskowy pałac i przepiękne ogrody

Pałac Parisio to zjawiskowy pałac, który przyciąga turystów swoim barokowym wystrojem oraz przepięknymi ogrodami. Wnętrza pałacu to prawdziwa uczta dla oka, a ogrody oferują doskonałe miejsce na relaks czy spacer.

Sliema i St. Julian’s – serce rozrywki i współczesności na Malcie

Odkryj nowoczesne oblicze Malty

niepowtarzalny klimatSliema i St. Julian’s to dwie sąsiadujące miejscowości, które odgrywają ważną rolę jako ośrodki turystyczne, handlowe i rozrywkowe na Malcie.

Sliema słynie z nowoczesnych, luksusowych hoteli, restauracji, kawiarni, a także centrum handlowego The Point, które przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Przytulne, kamieniste plaże, takie jak Exiles Beach czy Fond Ghadir, pozwalają na chwilę relaksu nad morzem.

St. Julian’s, znane również jako San Ġiljan, stanowi serce maltańskiej rozrywki nocnej. W okolicach Paceville i St. George’s Bay można znaleźć wiele klubów, barów i dyskotek, które tętnią życiem do późnych godzin nocnych. Warto również odwiedzić portomasońską marinę, która oferuje urokliwy widok na luksusowe jachty oraz okoliczne, nowoczesne budynki.

Dla miłośników historii i architektury, rejon Sliema i St. Julian’s również oferuje kilka interesujących miejsc do zwiedzenia. W St. Julian’s znajduje się Pałac Spinola, XVII-wieczna rezydencja wpisana na listę dziedzictwa narodowego. Warto również odwiedzić Fort Tigné, zbudowany przez Rycerzy Joannitów, który dziś stanowi część nowoczesnego kompleksu mieszkalnego Tigné Point.

Zwiedzając Sliema i St. Julian’s, odkrywamy zupełnie inną stronę Malty, która łączy w sobie tradycję z nowoczesnością oraz oferuje szeroki wachlarz rozrywek i atrakcji dla każdego turysty.

Malta

Malta to niewątpliwie miejsce pełne atrakcji i zabytków, które warto zobaczyć podczas wizyty na tym urokliwym archipelagu. Obejmuje ona zarówno piękne miasta o bogatej historii, jak i przepiękne plaże, wyspy czy malownicze wioski rybackie. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem kultury, historii czy przyrody, Malta na pewno Cię zachwyci!

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00