Strona główna » Zakopane atrakcje

Zakopane atrakcje

Zakopane

by admin
Zakopane

Atrakcje w Zakopanem

Jak co roku rzesza turystów ściąga z całej Polski (oraz z zagranicy) do stolicy Tatr – Zakopanego. Miasteczko bardzo chętnie odwiedzane jest bez względu na porę roku, warunki atmosferyczne czy urastające niemalże do rangi legendy ceny. Miłośnicy wspinaczki i górskich wycieczek zawsze znajdą tam coś dla siebie.

Zauroczeni pięknem natury, często zapominamy jednak o tym, że Zakopane ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko spacery górskimi szlakami. To kolebka kultury góralskiej i sztuki podhalańskiej w najpiękniejszym wydaniu – wszak to właśnie tu wykształcił się unikatowy styl zakopiański.centrum zakopanego

Być może podczas kolejnej wizyty w tym mieście warto odkryć je inaczej, na nowo? Zakopane obfituje w liczne atrakcje turystyczne.

Zebraliśmy je tu dla Was, abyście mogli bez przeszkód uwzględnić je w planie zwiedzania. Na co warto zwrócić uwagę?

Zakopane Krupówki

To najsłynniejsza i najważniejsza ulica Zakopanego, będąca główną osią miasta – rzec by można, że to najpopularniejszy deptak w Polsce. Jej nazwa wywodzi się od polany Krupówki, zlokalizowanej przy dawnym trakcie wiodącym do Kuźnic.

Ulica zamknięta jest zarówno dla ruchu samochodowego, jak i rowerowego, przeznaczona wyłącznie do ruchu pieszego.

Wzdłuż Krupówek znajduje się wiele obiektów gastronomicznych oraz punktów handlowych: restauracje, sklepy z odzieżą i sprzętem do uprawiania turystyki górskiej, stragany z pamiątkami, a nawet poczta.

park zakopaneJedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji tego miejsca jest przejażdżką dorożką oraz zdjęcie z białym misiem – symbolem Zakopanego.

W tzw. wysokim sezonie, czyli latem oraz zimą, na Krupówkach są tłumy turystów, dlatego by w pełni cieszyć się ich urokliwą, piękną architekturą warto pojawić się tu poza sezonem.

Góralski Ślizg

Góralski Ślizg to fantastyczna propozycja dla rodzin z dziećmi. Ta gigantyczna 8-torowa zjeżdżalnia to nietypowa atrakcja, skierowana raczej do wielbicieli prędkości, wysokości i adrenaliny.

atrakcje turystyczneZlokalizowana jest przy Krupówkach, w pobliżu dolnej stacji kolejki wyjeżdżającej na Gubałówkę. Idealne miejsce do spędzenia aktywnego czasu na świeżym powietrzu wspólnie z całą rodziną.

Można wykupić pojedynczy zjazd w cenie 5 zł, lub wybrać karnety na 5 lub 10 zjazdów, odpowiednio w cenach 15 i 20 zł. Niezapomniane emocje i przeżycia gwarantowane!

Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba

Willa Koliba to pierwszy dom w stylu zakopiańskim wzniesiony według projektu Stanisława Witkiewicza. Jej nazwa oznacza w gwarze góralskiej szałas pasterski.

zakopane tatrzański park edukacyjnyPowstała na zamówienie ziemianina Zygmunta Gnatowskiego, który pierwotnie chciał zbudować prostą góralską chałupę i w niej umieścić swoje zbiory etnograficzne. 

Gdy w drugiej połowie XIX w. zaczęła pojawiać się moda na budowanie w stylu tyrolskim, Witkacy postanowił uchronić Zakopane przed napływem obcej architektury, projektując willę nawiązującą do motywów miejscowych.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego jest jedynym miejscem, w którym można poznać historię stylu narodowego opartego na zdobnictwie górali podhalańskich.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje

tatrzańskim parku narodowymW 2009 roku Muzeum Tatrzańskie otworzyło kolejną filię ze stałą wystawą pt. Styl zakopiański – Inspiracje. Udostępnia zwiedzającym zbiory Marii i Bronisława Dembowskich, dzięki którym mamy możliwość zapoznać się z korzeniami stylu zakopiańskiego.

Wewnątrz udało się zgromadzić meble, elementy ubioru, sprzęt pasterski, ceramikę, rzeźby, obrazy na szkle i wiele innych przedmiotów. Prawdziwa gratka dla miłośników skansenów, muzeów i etnografii.

Galeria Władysława Hasiora

Ta założona w 1985 roku galeria funkcjonuje jako filia Narodowego Muzeum Tatrzańskiego. Ten wybitny podhalański artysta wykorzystywał przedmioty codziennego użytku, by nadać im nowe znaczenia, przez co uważany jest za prekursora asamblażu w Polsce. W galerii na stałe prezentowanych jest ok. 200 jego dzieł.

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

papugarnia egzotyczne zakopaneTo pierwsza zakopiańska nekropolia zlokalizowana przy ulicy Kościeliskiej.

Dlaczego warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce? To właśnie tu pochowani zostali Ci, którzy stworzyli historię i niezapomniany klimat Zakopanego.

Pierwotnie cmentarz był miejscem pochówku mieszkańców oraz tych, którym góry odebrały życie. W 1931 roku Cmentarz Zasłużonych uznany został za zabytek narodowy. Bardzo charakterystyczne są tutejsze groby, krzyże oraz kapliczki – zdobione i rzeźbione w motywy podhalańskie. 

Skocznia Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza

Tę budowlę kojarzy chyba każdy fan skoków narciarskich w Polsce. Jest sklasyfikowana jako duża skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K 125 i rozmiarze HS 140.

górskie wędrówkiTo największy obiekt sportowy tego typu w kraju, na którym skakali Bronisław Czech, Stanisław Marusarz, Wojciech Fortuna, Adam Małysz i cała plejada światowej sławy skoczków.

Cyklicznie odbywają się tu Mistrzostwa Polski oraz zawody Pucharu Świata. W szczycie małyszomanii gromadziła się pod skocznią ponad 50-tysięczna publiczność. 

Wielką atrakcję stanowi możliwość zwiedzania skoczni. Na jej szczyt wjeżdża się wyciągiem krzesełkowym. Kolej czynna jest codziennie.

Zjazd ze Skoczni Wielka Krokiew

Ta fantastyczna atrakcja powstała dzięki zaangażowaniu Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem.

centrum edukacji przyrodniczejZjazd odbywa się na specjalnym pontonie i jest wyzwaniem nawet dla miłośników ekstremalnych przeżyć i aktywności.

Ciekawą opcją jest możliwość wykupienia nagrania ze specjalnej kamery rejestrującej zjazd.

Można dzięki temu zobaczyć, że osiągane przez zjeżdżających prędkości są zawrotne. Warto nadmienić, że to jedyna europejska skocznia udostępniająca taką możliwość. 

ARIES Hotel & SPA Zakopane

muzeum stylu zakopiańskiegoObiekt usytuowany jest w sercu Zakopanego, w miejscu kultowego Domu Turysty.

Hotel powstał zainspirowany sztuką, kulturą i miłością do gór. Łączy regionalną stylistykę i elementy współczesnego designu, tworząc wyjątkowe miejsce na mapie Zakopanego.

Obiekt przygotował dla swoich gości wyjątkowe SPA, w którym można się zrelaksować, odprężyć i wyciszyć.

Kompleks ARIES Hotel & SPA to styl, klasa i powiew luksusu połączony z najlepszymi elementami stylu zakopiańskiego.

To właśnie detale tworzą kameralny klimat tego nowoczesnego hotelu. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia tego niesamowitego miejsca!

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00