Strona główna » Praga: co warto zobaczyć? Najważniejsze informacje

Praga: co warto zobaczyć? Najważniejsze informacje

Praga

by admin
Praga

Praga, stolica Czech naszych południowych sąsiadów, to miasto, które każdego roku przyciąga mnóstwo turystów, także i z naszego kraju. Kryją się tu bez wątpienia godne uwagi atrakcje, niemniej jednak wyjazd do Pragi, podobnie, jak każdy inny, należy dokładnie zaplanować.

Zwrócić należy więc uwagę nie tylko na dostępne atrakcje i możliwości, are także koszta i miejsca, w których warto podczas wyjazdu się zatrzymać. Niniejszy poradnik ma za zadanie nieco przybliżyć te tematy. Omówimy dziś nie tylko najważniejsze atrakcje Pragi, ale także koszty i ceny, z jakimi należy się liczyć.zwiedzanie pragi

 

Praga – atrakcje i wpływ historii na ich kształtowanie

Praga jest bez wątpienia miastem o bardzo bogatej historii. Począwszy od niezwykle urokliwie prezentującej się starówki, przez słynny Most Karola na Zamku na Hradczanach skończywszy – pod względem historycznych zabytków stolica naszych południowych sąsiadów jest zdecydowanie jednym z najbardziej interesujących miast tej części Europy. 

centrum miasta Niezwykła zabudowa praskiego Starego Miasta sprawiła, że zostało ono wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a gotycki (kilkukrotnie przebudowywany ratusz Pragi) kojarzy chyba każda osoba interesująca się sztuką lub/i architekturą.

Praga zdecydowanie jest miastem, które warto odwiedzić ze względu na jego historyczne walory. Jaka jest jednak historia najważniejszych zabytków miasta?

 

Most Karola wybudowany został w XIV wieku, lecz aż do 1841 roku był jedynym mostem Pragi. Jegoż historia jest doprawdy ciekawa, a jednocześnie mało znana – wystarczy tylko wspomnieć, że w 1890 roku bardzo mocno ucierpiał w wyniku potężnej powodzi, która nawiedziła Pragę.warto zobaczyć w pradze

Kilka przęseł uległo wówczas zawaleniu – konieczna była zatem jego renowacja.

Ponadto Most Karola jest także miejscem, w którym w 1393 roku z rozkazu króla Wacława IV wrzucono do Wełtawy świętego Jana Nepomucena. 

 

Równie ciekawą lokalizacją z punktu widzenia historii jest Plac Wacława. To tutaj bowiem zadeklarowano w 1918 roku powstanie niepodległego państwa czeskiego. Ponadto 51 lat 

ostatecznie stłumiono tutaj tak zwaną “praską wiosnę”.

 

Czas i koszty zwiedzania Pragi

ratusz staromiejski

Praga jest pełna ciekawych z historycznego punktu widzenia zabytków, które powinien odwiedzić każdy turysta. Chcąc zobaczyć je wszystkie, na zwiedzanie miasta należy poświęcić kilka dni.

W jeden dzień na pewno nie zobaczymy bowiem wszystkich atrakcji, jakie oferuje Czeska stolica. nawet, gdy zwiedzać miasto będziemy szybkim tempem.

Jaki jest jednak sens urlopu i wakacji, jeśli podczas nich mamy niepotrzebnie spieszyć się i stresować?

 

Wybierając się do Czech do stolicy naszych południowych sąsiadów warto odpowiednio przygotować się pod względem finansowym.stary pałac królewski Koszty zwiedzania Pragi będą, rzecz jasna, mniejsze, jeśli przyjedziemy tu z towarzyszami gotowymi dołożyć się do powstałego rachunku.

Ile pieniędzy wziąć wybierając się do stolicy Czech? Oczywiście zależy to od założonego przez nas czasu i zakresu zwiedzania. Koszty jednodniowej wycieczki powinny zamknąc się w okilicy 500-650 Koron Czeskich.

Dłuższa, tygodniowa wycieczka połączona z bardziej intensywnym zwiedzaniem miasta wymaga jednak już większego nakładu finansowego. Zalecamy bowiem zabrać ze sobą przynajmniej około 12.000-15.000 koron czeskich.

 

Którędy do Pragi? Dojazd do miasta i komunikacja miejska

tłumy turystówDo Pragi najłatwiej będzie dostać się samolotem – loty do stolicy Czech odbywają się na większości lotnisk położonych w dużych miastach naszego kraju.

Po wylądowaniu w Pradze można zaś skorzystać z taksówki, lub komunikacji miejskiej, aby dostać się do hotelu, w którym wykupiliśmy pokoje.

Co jednak, jeśli chcemy przyjechać do Pragi samochodem? Dojazd z Wrocławia, Łodzi, czy Warszawy jest naprawdę bardzo prosty – wprost do samej Pragi doprowadzi nas bowiem droga E67.

 

centrum pragiKomunikacja publiczna w Pradze ma się całkiem nieźle. Do dyspozycji, oprócz wcześniej wymienionych taksówek, są także autobusy, metro i tramwaje. Liczba linii jest spora i bez problemów dojedziemy w wybrane przez nas miejsca.

W Pradze funkcjonuje zintegrowany system transportu miejskiego, co oznacza, iż możliwe jest zakupienie jednego biletu ważnego we wszystkich rodzajach transportu.

Za jednodniowy bilet osoba dorosła zapłaci 110 CZK, natomiast w przypadku biletu trzydniowego cena wynosi 310 CZK.  

 

Praga — atrakcje, które warto zobaczyć

muzeum narodoweBez wątpienia godną uwagi atrakcją Pragi jest, omawiany już powyżej, Most Karola. Każdego roku odwiedzają go setki tysięcy turystów – jest też miejscem, w którym powstaje mnóstwo romantycznych fotografii.

Jest to miejsce niezwykle klimatyczne, którego nie wolno przegapić podczas wycieczki do pragi. 


Zdecydowanie warto zobaczyć Stare Miasto, ponieważ atrakcji jest tu wręcz niezliczona ilość. Centralnym punktem starówki jest, rzecz jasna, rynek.

Jego głównymi atrakcjami są monumentalny pomnik Jana Husa, a także niezwykły, gotycki ratusz urzekający nie tylko samą konstrukcją, ale i wspaniałym zegarem astronomicznym. Ratusz ten posiada, skądinąd, ciekawą historię i wielokrotnie musiał być przebudowywany. 

kościół św

Kolejnym bardzo ważnym punktem na turystycznej mapie Pragi jest Kościół Najświętszej Marii Panny pod Tynem.

Doskonale widać go nawet z Rynku, a jego dwie wieże stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Do godnych uwagi zabytków Pragi należy też wysoka na 65 metrów Brama Prochowa.

 

Atrakcje Praga

Starówka nie jest, rzecz jasna, jedynym ciekawym miejscem na turystycznej mapie stolicy Czech. Bardzo ciekawie prezentuje się bowiem także dzielnica Hradczany, w której odnaleźć można bardzo wiele pałaców, a także katedrę i zamek. Na turystów czekają tu również liczne, darmowe punkty widokowe.

dzielnica żydowska

Zamek w Pradze to kolejna, niezwykle atrakcyjna propozycja miejsca, które warto odwiedzić. Nieopodal znajduje się także słynna Złota Uliczka, z wyjątkowo urokliwymi obiektami oraz Wieżą Dalborka, a także katedra Św. Wita

 

Praga — pozostałe atrakcje, o których warto pamiętać

Godnych odwiedzenia miejsc na terenie stolicy Republiki Czeskiej jest naprawdę bardzo wiele. Oprócz wyżej wymienionych, ciekawymi propozycjami mogą okazać się między innymi:

 • Muzeum Żydowskie w Pradze
 • ZOO w Pradze
 • Dom Fausta
 • Teatr Narodowy
 • Muzeum Alfonsa Muchy
 • Klementinum

Godnych uwagi atrakcji turystycznych stolica naszych południowych sąsiadów oferuje jednak znacznie więcej.

 

Praga ceny i atrakcje

Oczywiście, w przypadku niektórych atrakcji turystycznych oferowanych przez Pragę liczyć się należy z koniecznością poniesienia opłaty za wstęp. Przykładowe ceny zwiedzania wybranych atrakcji turystycznych dla osoby dorosłej to:

 • ZOO w Pradze – 250 CZK
 • Klementinum – 220 CZK
 • Ratusz Starego Miasta – 75 CZk
 • Muzeum Żydowskie – 300 CZK
 • Pałac Lobkowitzów – 250 CZK

Na szczęście jednak w mieście znajdziemy też szereg atrakcji dostępnych za darmo.

 

Praga bezpieczeństwo

Praga jest naprawdę bezpiecznym miastem.. Przestępstwa z użyciem siły praktycznie tu nie występują. Prawdą jest jednak,znane atrakcje pragi że turyści stanowią łakomy kąsek dla wszelkiego rodzaju oszustów (zresztą nie tylko w Pradze.

Szczególną popularnością cieszą się oszustwa taksówkarskie, typu naliczenie zbyt wysokich opłat za przejazd.

Warto więc jeszcze przed rozpoczęciem kursu zapytać, jaka będzie taka opłata. Ponadto w niektórych restauracjach nadal spotkać się można z obciążeniem rachunku dodatkowymi pozycjami.

 

Praga Noclegi

Wybierając się na kilka dni do stolicy Czech należy, oczywiście, zapewnić sobie przed wyjazdem dach nad głową. Na szczęście w Pradze dostępnych jest wiele hoteli o bardzo różnych walorach – od dwu- do pięciogwiazdkowych, a nic nie stoi przecież na przeszkodzie, abyśmy skorzystali choćby z opcji wynajęcia apartamentu za pomocą AirBnB. 

 

Ile zapłacimy za noc w hotelu? Zależy to oczywiście chociażby od jego standardu. Za noc w hotelu dwugwiazdkowym zapłacimy z reguły nie więcej, niż 35-40 euro, choć oczywiście, im lepsza klasa hotelu, tym drożej.

Noc w hotelu pięciogwiazdkowym będzie już nas bowiem kosztować około 130 Euro. Wcześniej omawiana alternatywa, czyli możliwość zarezerwowania noclegu przez AirBnB to koszt przynajmniej 25 Euro.

Stare Miasto (Staré Město) i Rynek

Serce Pragi, Stare Miasto, to labirynt wąskich uliczek, urokliwych kamienic i historycznych zabytków. Centralnym punktem jest Rynek Starego Miasta z jego słynnym Zegarem Astronomicznym Orloj, który przyciąga tłumy turystów o każdej pełnej godzinie, kiedy to można zobaczyć paradowanie Apostołów. Warto także odwiedzić Kościół Matki Bożej przed Tynem, który dominuje nad rynkiem swoimi charakterystycznymi wieżami.

Zamek Praski (Pražský hrad)

To największy zamek na świecie, a jego kompleks zawiera pałace, kościoły, ogrody oraz inne budowle. Zamek Praski jest symbolem władzy państwowej i siedzibą prezydenta Czech. Warto zwiedzić Katedrę św. Wita, Bazylikę św. Jerzego oraz Złotą Uliczkę z malowniczymi, kolorowymi domkami.

Most Karola (Karlův most)

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Pragi, Most Karola, to miejsce pełne artystów, muzyków i portrecistów. Spacer po moście oferuje nie tylko wspaniałe widoki na rzekę Wełtawę, ale także na zamek i inne części miasta. Most zdobią liczne posągi świętych, w tym popularny posąg św. Jana Nepomucena.

Katedra św. Wita

To majestatyczna budowla gotycka, która jest nie tylko miejscem koronacji królów czeskich, ale także ich pochówku. Katedra św. Wita jest domem dla wielu cennych relikwii i dzieł sztuki, w tym słynnego okna Alfonsa Muchy.

Malá Strana (Mała Strona)

Ta malownicza dzielnica leży u podnóża Zamku Praskiego i jest pełna barokowych pałaców, ogródów oraz urokliwych placów. W Malé Straně warto odwiedzić Kościół św. Mikołaja – jeden z najpiękniejszych przykładów baroku w Europie Środkowej.

Josefov (Dzielnica Żydowska)

Josefov przechowuje historię żydowską w Pradze. Tutaj można zwiedzić stare synagogi, w tym Staronową Synagogę – jedną z najstarszych w Europie, a także cmentarz żydowski, z jego chaotycznie położonymi nagrobkami.

Narodowa Galeria Sztuki

Dla miłośników sztuki, Narodowa Galeria oferuje bogate zbiory dzieł sztuki, od średniowiecza po czasy nowożytne, w różnych lokalizacjach w całej Pradze.

 

Praga negatywne odczucia dla tutystów

Praga, stolica Czech, kusi turystów swoim niepowtarzalnym urokiem architektonicznym, bogatą historią i tajemniczą atmosferą. Jednakże, pomimo tych atrakcji, nie każdy turysta opuszcza to miejsce z samymi pozytywnymi wspomnieniami. Istnieje kilka czynników, które mogą wpłynąć na negatywne odczucia podróżnych, którzy odwiedzają to miasto.

Jednym z najbardziej powszechnych problemów, z jakimi mogą się zetknąć turyści, jest tłok. Praga, będąca popularnym celem podróży, często pęka w szwach od ilości odwiedzających. Zwłaszcza w sezonie letnim i podczas świąt, centrum miasta może stać się nie do zniesienia z powodu natłoku ludzi. Turysta, który poszukuje spokoju i ciszy, może być zaskoczony hałasem i zatłoczeniem ulic Pragi.

Kolejną kwestią, z którą mogą się zetknąć podróżujący, jest problem komunikacji. Nawet pomimo faktu, że Praga jest miastem dosyć dobrze skomunikowanym, niektórzy turyści mogą mieć trudności w poruszaniu się po mieście. Nietypowe oznakowanie ulic, różnice w języku oraz zawiłości komunikacyjne mogą sprawić, że nawigacja staje się wyzwaniem. Dodatkowo, niektóre linie metra i tramwajowe mogą być przeciążone, co utrudnia podróżowanie w godzinach szczytu.

Innym aspektem, który może przysporzyć kłopotów, jest wzrost cen w centrach turystycznych. Restauracje, kawiarnie i sklepy w najbardziej popularnych miejscach często ustalają wyższe ceny, wykorzystując popularność lokalizacji. Turyści, którzy nie są świadomi tego zjawiska, mogą poczuć się zawiedzeni, płacąc zdecydowanie więcej niż za podobne produkty lub usługi gdzie indziej.

 

 

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00