Strona główna » Albania 15 najpiękniejszych Miejsc i Miast – Co Warto Zobaczyć?

Albania 15 najpiękniejszych Miejsc i Miast – Co Warto Zobaczyć?

Albania

by admin
Albania 15 najpiękniejszych Miejsc i Miast

Albania jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych krajów Europy Południowej, który oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, kultur i atrakcji. Od górskich szczytów po piękne wybrzeże, od historycznych miast po nowoczesne kurorty, Albania ma coś dla każdego. Oto 15 najpiękniejszych miejsc i miast w Albanii, które warto zobaczyć:

Saranda – rozrywkowy kurort

centrum miastaSaranda to najpopularniejszy kurort nadmorski w Albanii, położony na południowym krańcu kraju, naprzeciwko greckiej wyspy Korfu.

Saranda jest znana ze swojej żywej atmosfery, bogatej oferty gastronomicznej i nocnej, a także z pięknych plaż i zatok.

Saranda jest także doskonałą bazą wypadową do zwiedzania innych atrakcji w regionie, takich jak park narodowy Butrint, wyspa Ksamil czy źródła Syri i Kalter.

Tirana – stolica kraju

stolica albaniiTirana to stolica i największe miasto Albanii, pełne kolorów, energii i kontrastów.

Tirana oferuje wiele zabytków, muzeów, galerii i parków, które świadczą o bogatej historii i kulturze kraju.

Niektóre z najciekawszych miejsc do zobaczenia to plac Skanderbeg, meczet Et’hem Bey, piramida, wieża zegarowa, muzeum narodowe historii, muzeum bunk’art, park Wielkiej Albanii i wiele innych.

Tirana to także miasto pełne życia, z licznymi restauracjami, kawiarniami, baremi i klubami, gdzie można spróbować lokalnej kuchni, muzyki i tańca.

Berat – miasto tysiąca okien

atrakcje albanii Berat to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Albanii, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Berat jest znany jako miasto tysiąca okien, ze względu na charakterystyczne białe domy z drewnianymi okiennicami, które wznoszą się na stromych zboczach wzgórza, nad którym góruje zamek.

Berat to także miasto bogate w zabytki architektury i sztuki, takie jak meczety, kościoły, muzea i warsztaty rzemieślnicze.

Berat to także miasto pełne uroku i atmosfery, gdzie można spacerować po wąskich uliczkach, podziwiać widoki na rzekę Osum i delektować się lokalnymi specjałami.

Vlora – wakacyjne miasto

granicy albanii Vlora to trzecie co do wielkości miasto w Albanii, położone na wybrzeżu Adriatyku, u zbiegu dwóch mórz: Jońskiego i Adriatyckiego.

Vlora to ważne miasto historyczne, gdzie w 1912 roku ogłoszono niepodległość Albanii.

Vlora to także popularne miasto wakacyjne, z pięknymi plażami, promenadą nadmorską, portem i mariną.

Vlora to także doskonały punkt wyjścia do odkrywania innych atrakcji w okolicy, takich jak park narodowy Llogara, zatoka Karaburun, wyspa Sazan czy antyczne miasto Orikum.

Kruja – historyczne miejsce

stolicy albanii Kruja to małe miasto położone na wzgórzu, około 30 km na północ od Tirany.

Kruja to miejsce o wielkim znaczeniu historycznym, ponieważ była to siedziba słynnego bohatera narodowego Albanii, Skanderbega, który w XV wieku prowadził walkę przeciwko Imperium Osmańskiemu.

Kruja to także miejsce o bogatej kulturze i tradycji, gdzie można podziwiać zamek Skanderbega, muzeum Skanderbega, stary bazar, meczet Dollma, teke Bektashi i wiele innych.

Kruja to także miejsce o pięknych widokach na okoliczne góry i doliny.

Lake Koman – piękny zbiornik

niezapomniane widokiLake Koman to sztuczny zbiornik wodny, utworzony przez tamę na rzece Drin, na północy Albanii.

Lake Koman jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w Albanii, otoczonych przez majestatyczne góry, zielone lasy i skaliste klify.

Lake Koman jest także jednym z najlepszych sposobów na odkrywanie północnej Albanii, ponieważ można skorzystać z promu, który płynie po jeziorze, łącząc miasta Koman i Fierze.

Podczas rejsu można podziwiać niesamowite krajobrazy, zobaczyć tradycyjne wioski i spotkać lokalnych ludzi.

Ksamil – rajski kurort

południowej części albanii Ksamil to mały kurort nadmorski, położony na południu Albanii, w pobliżu granicy z Grecją.

Ksamil jest znany jako jeden z najpiękniejszych i najczystszych miejsc na wybrzeżu Jońskim, z białymi piaskowymi plażami, turkusową wodą i zielonymi wyspami.

Ksamil jest także idealnym miejscem na relaks i odpoczynek, z licznymi hotelami, restauracjami, kawiarniami i parasolami.

Ksamil jest także blisko innych atrakcji, takich jak park narodowy Butrint, miasto Saranda czy wyspa Korfu.

Llogara Pass – niesamowita przeprawa

jezioro szkoderskieLlogara Pass to górska przełęcz, położona na wysokości 1027 metrów nad poziomem morza, na drodze między miastami Vlora i Himare.

Llogara Pass jest jednym z najbardziej spektakularnych i ekscytujących miejsc w Albanii, oferującym niesamowite widoki na wybrzeże Jońskie, góry Cika i park narodowy Llogara.

Llogara Pass jest także rajem dla miłośników przyrody i sportów ekstremalnych, ponieważ można tu podziwiać różnorodną florę i faunę, uprawiać piesze wycieczki, rower górski, paralotniarstwo, lotniarstwo i wiele innych.

Theth – górski skarb

riwierze albańskiejTheth to mała wioska położona w sercu Albańskich Alp, na północy kraju.

Theth jest jednym z najbardziej odizolowanych i dziewiczych miejsc w Albanii, otoczonych przez wysokie szczyty, głębokie wąwozy, zielone łąki i krystaliczne strumyki.

Theth jest także miejscem o bogatej historii i kulturze, gdzie można zobaczyć tradycyjne domy z kamienia i drewna, kościół, wieżę krwi, młyn wodny i muzeum etnograficzne.

Theth jest także doskonałym miejscem na aktywny wypoczynek, ponieważ można tu uprawiać trekking, rafting, kajakarstwo, wspinaczkę i wiele innych.

Shkodra – miasto w zaciszu

morzem jońskimShkodra to czwarte co do wielkości miasto w Albanii, położone nad rzeką Buna, na północnym zachodzie kraju.

Shkodra jest jednym z najstarszych i najważniejszych miast w Albanii, będącym centrum kultury i religii, posiadającym wiele zabytków, takich jak zamek Rozafa, meczet Ebu Bekr, katedra św. Szczepana, muzeum historyczne, muzeum fotografii Marubi i wiele innych.

Shkodra jest także miastem pełnym uroku i życia, z pięknym centrum, licznymi restauracjami, kawiarniami, baremi i sklepami.

Shkodra jest także blisko innych atrakcji, takich jak jezioro Shkodra, park narodowy Theth, góra Tarabosh czy most Mesi.

Himare – piękny kurort

punktów widokowychHimare to mały kurort nadmorski, położony na wybrzeżu Jońskim, na południu Albanii.

Himare jest znany jako jeden z najpiękniejszych i najspokojniejszych miejsc na albańskim wybrzeżu, z długimi plażami, błękitną wodą i zielonymi wzgórzami.

Himare jest także miejscem o bogatej historii i kulturze, będącym domem dla greckiej mniejszości etnicznej, która zachowała swój język, tradycje i zwyczaje. Himare oferuje wiele zabytków, takich jak zamek Ali Pasha, kościół św. Mikołaja, kościół św. Teodora, muzeum etnograficzne i wiele innych.

Durres – dawna nadmorska stolica

światowego dziedzictwaDurres to drugie co do wielkości miasto w Albanii, położone nad Morzem Adriatyckim, na zachodzie kraju.

Durres to jedno z najstarszych i najbardziej historycznych miast w Albanii, będącym dawną stolicą i ważnym portem handlowym.

Durres oferuje wiele zabytków z różnych epok, takich jak amfiteatr rzymski, mury miejskie, łaźnie termalne, pałac królewski, meczet Wielki, muzeum archeologiczne i wiele innych.

Durres to także popularne miasto turystyczne, z szerokimi plażami, promenadą nadmorską, parkiem rozrywki i kasynem.

Butrint National Park – zabytki i natura

miejsca w albaniiButrint National Park to park narodowy, położony na południu Albanii, w pobliżu miasta Saranda.

Butrint National Park jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych miejsc w Albanii, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Butrint National Park jest miejscem, gdzie można podziwiać niezwykłe zabytki z różnych cywilizacji, takich jak grecka, rzymska, bizantyjska, wenecka i osmańska.

Niektóre z najciekawszych miejsc do zobaczenia to teatr, bazylika, baptysterium, akropol, świątynia Asklepiosa, źródło Acherona i wiele innych.

Butrint National Park jest także miejscem, gdzie można cieszyć się piękną przyrodą, z jeziorem Butrint, wyspą Zvernec, laguną Vivari i lasem sosnowym.

Gjirokastra – górskie miasto

park narodowyGjirokastra to małe miasto położone na zboczu góry Mali i Gjerë, na południu Albanii.

Gjirokastra jest jednym z najbardziej urokliwych i charakterystycznych miast w Albanii, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Gjirokastra jest znana jako miasto kamienia, ze względu na swoją architekturę, która składa się z kamiennych domów z dachami z łupków, kamiennych ulic i kamiennych murów.

Gjirokastra jest także miastem bogatym w historię i kulturę, będącym miejscem urodzenia dwóch znanych albańskich postaci: pisarza Ismaila Kadare i dyktatora Envera Hodży.

Gjirokastra oferuje wiele zabytków, takich jak zamek Gjirokastra, muzeum etnograficzne, meczet Bazaar, kościół św. Michała, muzeum broni i wiele innych.

Dhermi – piękne wybrzeże

ruiny zamkuDhermi to mała wioska nadmorska, położona na wybrzeżu Jońskim, na południu Albanii.

Dhermi jest jednym z najpiękniejszych i najmodniejszych miejsc na albańskim wybrzeżu, z białymi piaskowymi plażami, turkusową wodą i zielonymi górami.

Dhermi jest także miejscem pełnym życia i rozrywki, z licznymi hotelami, restauracjami, kawiarniami, baremi i klubami, gdzie można bawić się do białego rana.

Dhermi jest także blisko innych atrakcji, takich jak zatoka Gjipe, plaża Jala, plaża Drymades, plaża Palase czy plaża Llaman.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00