Strona główna » Lizbona – atrakcje, zwiedzanie, zabytki. Co warto zobaczyć w Lizbonie?

Lizbona – atrakcje, zwiedzanie, zabytki. Co warto zobaczyć w Lizbonie?

Lizbona

by admin
Lizbona - atrakcje, zwiedzanie, zabytki

Lizbona, stolica Portugalii, to fascynujące miasto, które zachwyca swoją bogatą historią, urokliwymi uliczkami i malowniczym położeniem nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. To miejsce, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością, a atmosfera sprzyja zarówno spokojnemu odpoczynkowi, jak i pełnym przygód zwiedzaniu.

W niniejszym artykule zapraszamy do odkrycia najważniejszych atrakcji, miejsc warte odwiedzenia oraz fascynujących zabytków, które sprawiają, że Lizbona stanowi jedno z najbardziej unikalnych i urokliwych miejsc na mapie Europy.

Klasztor Hieronimitów w Lizbonie

stolicy portugaliiKlasztor Hieronimitów w Lizbonie, znany również jako Mosteiro dos Jerónimos, to monumentalne arcydzieło manuelińskiej architektury, które wznosi się nad brzegiem rzeki Tagus.

Zbudowany na początku XVI wieku, klasztor stanowi wyjątkowy przykład stylu manuelińskiego, charakteryzującego się delikatnymi zdobieniami, mistycznymi motywami morskim i roślinnym oraz bogactwem detali.

Klasztor Hieronimitów został wzniesiony na miejscu wcześniejszego kościoła, ufundowanego przez Henryka Żeglarza, a jego budowla była hołdem dla dokonań Vasco da Gamy, odkrywcy morskiego szlaku do Indii.

ruiny klasztoru karmelitówWnętrze klasztoru jest równie imponujące, z monumentalną kaplicą, bogato zdobionym krużgankiem oraz grobowcami wielkich postaci portugalskiego renesansu, takich jak król Manuel I i Vasco da Gama.

Zabytki Lizbony: Wieża Belem z listy UNESCO

Zabytki Lizbony kuszą swoją niepowtarzalną historią i architekturą, z których jednym z najbardziej uderzających przykładów jest Wieża Belém, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Usytuowana malowniczo na brzegu rzeki Tagus, wieża stanowi ikoniczny symbol miasta i jednocześnie ważny element obronny, zbudowany w XVI wieku w stylu manuelińskim.

centrum miastaWzniesiona z białego kamienia, Wieża Belém emanuje majestatycznym pięknem i przykuwa uwagę swoją wysoką, ozdobną bryłą.

Architektoniczny detale Wieży Belém, takie jak delikatne rzeźby, kamienne koronkowe wzory, czy wspaniałe balkony, zaskakują swoją precyzją i złożonością.

Wnętrze wieży także przyciąga uwagę, prezentując struktury obronne i pomieszczenia, które w przeszłości pełniły funkcję strażniczą i obronną.

Jednak to taras widokowy na szczycie wieży oferuje niezapomniane wrażenia, dostarczając panoramicznego widoku na Lizbonę, rzekę Tagus i otaczający krajobraz.

Babeczki Pasteis de Belem

centrum lizbonyBabeczki Pasteis de Belém, to nie tylko przysmak kulinarny, ale prawdziwa ikona portugalskiej kuchni, której smak i tradycja przyciągają smakoszy z całego świata.

Oryginalnie serwowane w słynnej cukierni Pastéis de Belém w Lizbonie, te małe, złociste ciasteczka z nadzieniem stanowią niezapomniane doświadczenie kulinarne.

Zaprojektowane z myślą o zachwyceniu podniebienia, babeczki te mają delikatne, kruche ciasto, które rozpływa się w ustach, a jednocześnie otula smakiem kremowego, waniliowego nadzienia.

Zabytki Lizbony: Katedra Se w Lizbonie

trzęsienie ziemiKatedra Se, majestatyczna świątynia w samym sercu Lizbony, stanowi niezwykłe świadectwo historycznego i kulturowego bogactwa tego fascynującego miasta.

Zbudowana na miejscu wcześniejszej meczetu po reconkwistcie chrześcijańskiej w XII wieku, katedra ta przechodziła liczne przeobrażenia przez wieki, a jej obecny wygląd to efekt wielu stylowych wpływów.

Fasada Katedry Se zdobią elementy gotyckie, renesansowe i barokowe, tworząc eklektyczny i imponujący zespół architektoniczny. Jednak to wnętrze katedry wzbudza prawdziwe zaciekawienie.

Tramwaj 28 w Lizbonie

de santa justaTramwaj 28 w Lizbonie to nie tylko środek transportu, ale także kawałek kultury, który przemyka przez malownicze uliczki i strome wzgórza tego urokliwego miasta.

Początki tej ikonicznej linii tramwajowej sięgają lat 30. XX wieku, a dziś stanowi nieodłączną część krajobrazu Lizbony, oferując zarówno mieszkańcom, jak i turystom niezapomniane przeżycia.

Trasa tramwaju 28 to prawdziwa podróż w czasie, przewożąc pasażerów przez najbardziej urokliwe i historyczne dzielnice miasta.

Zaczynając swoją trasę przy zabytkowej dzielnicy Baixa, gdzie rozpościera się handlowa i reprezentacyjna część Lizbony, tramwaj 28 wije się przez wąskie uliczki Alfamy.de santa clara

Ten obszar słynie z tradycyjnych domów w pastelowych kolorach, układających się w labirynt uliczek, oraz licznych sklepików z lokalnymi wyrobami rzemieślniczymi.

Zwiedzanie Lizbony – wskazówki i informacje praktyczne

Zwiedzanie Lizbony to niepowtarzalna podróż przez historię, kulturę i malownicze krajobrazy. Aby jak najlepiej odkryć uroki tego portugalskiego miasta, warto skorzystać z kilku praktycznych wskazówek.

stolica portugaliiRozpoczynając przygodę, trzeba koniecznie zainicjować spacer od starówki, Alfamy, gdzie wąskie uliczki i kolorowe domy zapewniają autentyczne doświadczenie lizbońskiego życia.

Następnie warto skorzystać z przejażdżki tramwajem 28, aby bez wysiłku podziwiać najważniejsze zabytki, w tym Katedrę Se, zamek São Jorge czy dzielnicę Graça.

W trakcie zwiedzania nie można pominąć słynnej Wieży Belém, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Po drodze warto zatrzymać się w cukierni Pastéis de Belém, aby spróbować tradycyjnych babeczek, Pasteis de Belém, które są prawdziwą ucztą dla podniebienia.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Lizbony?

punkt widokowyIle czasu poświęcić na zwiedzanie Lizbony to kwestia zależna od indywidualnych preferencji podróżnych oraz tempa, jakie chcą narzucić swojej przygodzie w tym fascynującym mieście.

Jednakże, aby w pełni docenić bogactwo i uroki Lizbony, zaleca się poświęcenie co najmniej czterech do pięciu dni na eksplorację tego portugalskiego skarbu.

Pierwszego dnia warto poświęcić na zwiedzanie starówki, Alfamy, gdzie wąskie, kręte uliczki ukazują prawdziwy charakter miasta.

Spacerując tętniącymi życiem kolorowymi uliczkami, można podziwiać tradycyjne portugalskie domy, ciesząc się atmosferą lokalnych kawiarenek i sklepików rzemieślniczych.

najstarsza dzielnica lizbonyDrugiego dnia polecamy skorzystanie z przejażdżki tramwajem 28, który zapewnia wygodny sposób na odkrycie najważniejszych zabytków, takich jak Katedra Se czy Wieża Belém.

Trzeciego dnia warto przeznaczyć czas na poszukiwania smaków Lizbony, odwiedzając cukiernię Pastéis de Belém i spróbować tradycyjnych babeczek.

Komunikacja miejska w Lizbonie

elevador de santa justaKomunikacja miejska w Lizbonie stanowi skuteczny, zróżnicowany i malowniczy sposób poruszania się po tym fascynującym mieście.

Centralną częścią systemu komunikacyjnego Lizbony są tramwaje, z których najbardziej kultowy to tramwaj nr 28, oferujący wygodną trasę przez najważniejsze zabytki miasta.

Jazda tym malowniczym środkiem transportu to nie tylko podróż po stromych uliczkach, ale także autentyczne doświadczenie lizbońskiego życia. Tramwaje to jednak tylko część bogatego systemu transportu publicznego, który obejmuje także autobusy, metro, promy i pociągi.

Karta turystyczna LisboaCard

panoramę miastaKarta Turystyczna LisboaCard to doskonałe narzędzie dla podróżnych, oferujące korzyści związane z transportem publicznym, wejściówkami do muzeów i zabytków, a także zniżkami w restauracjach i sklepach.

Posiadacze karty mają nie tylko dostęp do wygodnych środków transportu, takich jak metro, autobusy czy tramwaje, ale również mogą swobodnie zwiedzać lizbońskie atrakcje bez konieczności zakupu oddzielnych biletów.

Kiedy najlepiej odwiedzić Lizbonę?

Lizbona cieszy się łagodnym klimatem przez większość roku, co sprawia, że to miasto można odwiedzić praktycznie o każdej porze.

największych atrakcji lizbonyJednakże, idealny okres na podróżowanie do Lizbony to wiosna (marzec-maj) i jesień (wrzesień-listopad), gdy temperatura jest przyjemna, a tłumy turystów są mniejsze.

W sezonie letnim (czerwiec-sierpień), mimo cieplejszych temperatur, warto być przygotowanym na większe natężenie ruchu turystycznego.

Na co uważać podczas odwiedzin Lizbony?

Podczas zwiedzania Lizbony warto uważać na kradzieże. Choć miasto jest ogólnie bezpieczne, szczególnie w ruchliwych miejscach, takich jak tramwaj nr 28 czy targi, trzeba być ostrożnym i zwracać uwagę na swoje wartościowe przedmioty.

Ponadto, w Lizbonie, podobnie jak w wielu europejskich miastach, pamiętajmy o zachowaniu zdrowego rozsądku, nie pozostawiajmy bagażu bez nadzoru i korzystajmy z bezpiecznych środków transportu publicznego, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.

Rua dos Bacalhoeiros ulica w Lizbonie

Rua dos Bacalhoeiros, czyli “Ulica Bacalhoeiros”, ma fascynującą historię sięgającą średniowiecza. Nazwa ulicy nawiązuje do handlu bakaliami, który był powszechny w tym rejonie w przeszłości.

W okresie średniowiecza, kiedy Lizbona była ważnym portem handlowym, ulica Bacalhoeiros była jednym z głównych traktów handlowych miasta. Handlarze bakaliami i rybacy przynajmniej od XVI wieku sprzedawali swoje towary wzdłuż tej ulicy, co przyczyniło się do nadania jej nazwy.

Podczas Wielkich Odkryć, gdy Portugalia odgrywała kluczową rolę w globalnym handlu, ulica Bacalhoeiros stała się jeszcze bardziej zatłoczonym centrum handlowym, ściągając kupców z różnych części świata. Towary z różnych zakątków globu były sprzedawane i wymieniane wzdłuż tej historycznej ulicy.

Dzisiaj Rua dos Bacalhoeiros jest wciąż żywym miejscem, chociaż charakter handlowy ulicy uległ zmianie. Obecnie można tam znaleźć różnorodne sklepy, restauracje, kawiarnie i bary, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów. Jednak historia handlu i życia ulicznego nadal jest obecna w atmosferze tej ulicy, sprawiając, że spacerując nią, można przenieść się w czasie i wyobrazić sobie jej dawne dzieje.

Osoby które urodziły się w Lizbonie

Fernando Pessoa – Znany portugalski poeta, urodził się w Lizbonie w 1888 roku. Jest uważany za jednego z największych poetów w historii literatury portugalskiej.

José Saramago – Portugalski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, urodził się w Lizbonie w 1922 roku. Jego prace, takie jak “Miasto ślepców” i “Dziennik śmierci”, zyskały mu międzynarodową sławę.

Cristiano Ronaldo – Znany portugalski piłkarz, urodzony w 1985 roku w Funchal na Maderze, ale wychowywał się w Lizbonie, gdzie rozpoczął swoją karierę piłkarską w klubie Sporting Lizbona.

Amália Rodrigues – Legenda fado, portugalskiego gatunku muzycznego, urodziła się w Lizbonie w 1920 roku. Była jedną z najbardziej wpływowych i znanych wokalistek w historii Portugalii.

Vasco da Gama – Odkrywca i żeglarz, znany z odkrycia morskiej drogi do Indii w 1498 roku, urodził się w okolicach Lizbony w XV wieku.

António Guterres – Obecny Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, urodził się w Lizbonie w 1949 roku. Przed objęciem stanowiska w ONZ był premierem Portugalii.

To tylko kilka przykładów osób urodzonych w Lizbonie, które zdobyły międzynarodową sławę w swoich dziedzinach. Miasto to ma bogatą historię i kulturę, która była źródłem inspiracji dla wielu wybitnych jednostek.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00