Strona główna » Santorini – najpiękniejsza grecka wyspa na wulkanie

Santorini – najpiękniejsza grecka wyspa na wulkanie

Santorini

by admin
Santorini

Santorini to piękna wyspa położona w archipelagu Cyklad na południowym Morzu Egejskim. Wyspa ma powierzchnię 73 km², co czyni ją największą wyspą w małym archipelagu Cyklad i mieszka na niej około 15 000 mieszkańców.

Santorini słynie z wyjątkowych i spektakularnych zachodów słońca, które przyciągają turystów z całego świata. Ponadto na wyspie produkuje się jedne z najlepszych win w całym kraju.

Krótko mówiąc, Santorini jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia, jeśli planujesz podróż do Grecji.

Gdzie leży i jaka jest wyspa Santorini?

stolicy wyspyGrecja Santorini to wyspa na Morzu Egejskim w południowo-wschodniej Grecji.

Wyspa Santorini jest częścią archipelagu Cyklad i znajduje się około 200 km na południowy wschód od stolicy Grecji, Aten. Santorini jest wyspą pochodzenia wulkanicznego i ma specyficzny kształt:

  • Charakteryzuje się kalderą, która jest dużym okrągłym zagłębieniem w jej centrum, powstałym po dużej erupcji wulkanu.
  • Krawędzie tej kaldery tworzą klify, które wznoszą się do 300 metrów nad poziomem morza.
  • Santorini jest popularnym miejscem turystycznym dzięki panoramicznym widokom, czarnym piaszczystym plażom, gastronomii, architekturze i historii.

Piekielny rodowód wyspy

zwiedzanie santoriniCzy wiesz, że cały kompleks wysp Santorini jest nadal aktywnym wulkanem (podobnie jak Methana, Mylos i Nisyros) i prawdopodobnie jedynym wulkanem na świecie, którego krater znajduje się w morzu?

Santorini i pobliskie wyspeki powstały z powodu intensywnej aktywności wulkanicznej.

W sumie miało miejsce 12 dużych erupcji, jedna co około 20 000 lat, a każda gwałtowna erupcja spowodowała zapadnięcie się centralnej części wulkanu, tworząc duży krater (kalderę).

Czym zachwyca Santorini?

zachód słońca Santorini jest klejnotem Cyklad. Piękno wyspy sprawia, że każdego roku tysiące turystów decydują się zakupić bilety, aby odwiedzić zjawiskowe plaże Santorini. Na Santorini można przeżyć wymarzone romantyczne wakacje.

Przez wieki wyspa przetrwała liczne erupcje wulkanów i została prawie całkowicie zniszczona przez trzęsienie ziemi w 1956 roku.

Santorini jednak zauroczy Cię pięknem swoich skąpanych w słońcu domów i kolorowych dachów, z widokiem na krystalicznie czyste morze. W odległej przeszłości wyspa była znana jako Strongili, po erupcji uzyskała charakterystyczny kształt półksiężyca, który możemy podziwiać dzisiaj.

Jakie atrakcje są na Santorini?

zachody słońca Pomysłów na zabawę i rozrywkę podczas wakacji na Santorini nie zabraknie. Surowy i nierówny teren wyspy zapewnia spektakularne widoki.

Jedną z najbardziej polecanych tras widokowych jest droga z Imerovigli do Oia. Na wyspie można wypozyczyć samochody, motocykle, a nawet quady, aby przejechać tę trasę.

Dla tych, którzy lubią morze, polecamy rejs wokół Kaldery z Thirasia, Palea Kameni lub Nea Kameni lub nurkowanie wokół wyspy, kolejna opcja dla bardziej wysportowanych. Jeśli wolisz nurkowanie z rurką, w miejscowość i Armeni znajduje się idealnie dno morskie.

stolica wyspyJedną z najbardziej spektakularnych atrakcji na Santorini jest oglądanie zachodu słońca w wiosce Oia. Ten obszar wyspy jest pełen atrakcji.

Dla smakoszy polecamy skosztowanie lokalnej gastronomii, będącej przykładem wybitności greckiego jedzenia, podczas uroczej kolacji przed kalderą lub w wiosce rybackiej Armeni.

Atrakcją jest też szlak winny w Santorini.

Malownicza wioska Oia

wyspie santoriniOia, to wioska z widokiem na kalderę wulkanu Santorini i największy symbol wyspy, ze względu na słynne białe i niebieskie domki.

Tadycyjny duch wioski nie zanikł nawet po pojawieniu się masowej turystyki.

Chociaż centrum jest usiane luksusowymi sklepami i butikami, spacerując alejkami Oia można cieszyć się słynnymi widokami, który wszyscy widzieliśmy przynajmniej raz na zdjęciu.

Co można robić w Oia? Spacerować stromymi, wąskimi uliczkami między domami w kształcie sześcianu, imprezować w jednym z nadmorskich barów z drinkiem w ręku, cieszyć się delikatnym wiatrem, blaskiem morza i zachodem słońca.

specjalnością santoriniJest to idealne miejsce do oglądania zachodu słońca na Santorini: niebo zmienia kolor na różowy, a woda w morzu barwi się w kolorze akwarelowym.

Innym doskonałym miejscem do oglądania zachodu słońca są ruiny zamku Agios Nikolaos.

Ten XV-wieczny wenecki budynek zawdzięcza swoją nazwę pięknemu kościołowi wykutemu w skale. Jego budowa sięga czasów pirackich najazdów, które były wielkim zagrożeniem dla wyspy.

Wewnątrz znajdowały się pomieszczenia zarezerwowane dla domów weneckich władców. Niestety, po trzęsieniu ziemi w 1956 roku większość budynków zatonęła w morzu i niewiele pozostało do zobaczenia, z wyjątkiem wież strażniczych.

Fira — stolica Santorini

niebieskimi kopułami Stolica Santorini, Fira, to magiczne małe miasteczko, charakteryzujące się stromymi drogami i alejkami zdominowanymi przez biel i błękit sześciennych domów.

Niezaleznie gdzie spojrzysz, wszędzie jest zapierająca dech w piersiach sceneria. Fira znajduje się w zachodniej części wyspy, 10 km od głównego portu.

Położona na klifie kaldery, około 260 m nad poziomem morza, ta wspaniała lokalizacja oferuje wyjątkowe widoki i luksusowe zakwaterowania dla turystów.

Jest to idealne miejsce, aby cieszyć się morzem i udogodnieniami miasta jednocześnie. W mieście znajdują się także kluby nocne, restauracje, oraz butiki z ubraniami i biżuterią.

niebieskie kopuły kościółkówPrzemieszczanie się w Firze jest łatwe: główny plac nazywa się Theotokopoulou Square i przecina go odos 25-Martiou. Możesz dostać się bezpośrednio do morza z brukowanej alei, która zaczyna się stamtąd i jest łatwa do rozpoznania.

Fira to centrum życia nocnego Santorini i jedyne miejsce, w którym można tańczyć do białego rana i wypić drinka w ekskluzywnych klubach nocnych. Jeśli szukasz czegoś bardziej romantycznego i prywatnego, odwiedź bardziej północną i mniej zatłoczoną wioskę Firostefani.

Oprócz życia nocnego, Fira jest interesująca ze względu na starożytny port, dostępny kolejką linową, katedrę Ypapanti i kościół Agios Theodorios. Warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne, w którym znajdują się imponujące freski z okresu hellenistycznego, dzieła bizantyjskie i pozostałości prehistoryczne.

wysp greckichOstatnim zalecanym przystankiem jest Centrum Kultury Megaro Gyzi, dawna rezydencja patrycjuszowska należąca do weneckiej rodziny Gyzi.

Wewnątrz znajdują się zdjęcia opowiadające historię wioski i wyspy. Jest to również miejsce, w którym odbywają się koncerty muzyki klasycznej i greckiej na Santorini.

Historyczne dziedzictwo wyspy

Wyspa powstała w epoce prehistorycznej, a wykopaliska wykazały, że Santorini była częścią cywilizacji minojskiej i miała silny związek z kulturą kreteńską. Jednak większość pozostałości zniknęła wraz z erupcją wulkanu około 1650 r. p.n.e..

całe santorini Całe centrum wyspy zostało zniszczone, a wszystko, co pozostało z jej populacji, to zakopane ruiny Akrotiri, niedawno wydobyte na światło dzienne przez wykopaliska archeologiczne.  Akrotiri jest rodzajem małych Pompei, ale ma ponad 1500 lat.

Około 1300 r. p.n.e. przybyli Fenicjanie i nazwali wyspę Kallisti, a w 1115 r. p.n.e. Doryci nazwali wyspę na cześć swojego przywódcy, Thery.

To właśnie w tym okresie odbudowano miasta, świątynie, przystanie i porty oraz wprowadzono alfabet. W IX wieku p.n.e. Thera stała się jednym z najważniejszych miast na wyspie.

Przed naszą erą stała się jednym z najważniejszych punktów na szlaku komunikacyjnym wschód-zachód. Około 630 r. p.n.e. jej mieszkańcy dotarli do północnego wybrzeża kontynentu afrykańskiego i założyli Cyrenę, jedyną kolonię Thiry, w dzisiejszej Libii. W okresie klasycznym w Grecji (V i IV w. p.n.e.) wyspa nie odgrywała ważnej roli w wydarzeniach hellenistycznych.

malownicze widokiPodczas wojny peloponeskiej Thera była sprzymierzona ze Spartą. W okresie hellenistycznym stała się ważną bazą morską dla Ptolemeuszy, dzięki swojemu strategicznemu położeniu.

W Imperium Rzymskim Thera miała niewielkie znaczenie. Po upadku Konstantynopola (1204 r.) powstało księstwo Naxos, a Thira stała się siedzibą jednego z czterech katolickich biskupstw księstwa.

Frankowie ochrzcili wyspę Santorini i w latach ich dominacji (1207-1579) był to długi i trudny okres dla mieszkańców wyspy: najazdy Turków, rywalizacja między Genuą i Wenecją, ataki piratów… aż do przyłączenia wyspy do Imperium Osmańskiego w 1579 roku.

zachód słońcaW rzeczywistości Turcy nigdy jej nie skolonizowali, a wyspa Santorini była dość autonomiczna, jak to było w zwyczaju w dużej części Imperium: mieszkańcy wybierali własnych wodzów, którzy reprezentowali ich przed władzami osmańskimi i weneckimi – Wenecja dominowała wówczas na Morzu Śródziemnym.

W okresie panowania tureckiego (1579-1821) skończyło się piractwo i rozwinął się handel międzynarodowy. Nawiązano bliskie kontakty z głównymi portami wschodniej części Morza Śródziemnego (Aleksandrią, Konstantynopolem i Odessą).

W 1821 r. Santorini wzięła udział w walce o niepodległość od Turków, a w 1830 r. stała się częścią niepodległego państwa greckiego.

Wspaniałe wino z Santorini

zachody słońcaProdukcja i handel winem istniały na Santorini już w 1700 r. p.n.e. Jego wyjątkowość wynika z połączenia warunków środowiskowych i sposobu uprawy.

Z jednej strony jest to mikroklimat wyspy (bardzo suchy klimat, jałowe środowisko, gorący wiatr i brak wody; nie zapominajmy, że wiatr i słońce są niezbędne dla wina: wiatr odwadnia winogrona i zwiększa poziom cukru).

Do tego dochodzi porowata gleba z kamieniami wulkanicznymi – wybuch wulkanu pokrył wyspę popiołem wulkanicznym, lawą i kamieniami magmowymi, więc warunki glebowe były idealne do produkcji wyjątkowego wina.

Do tego dochodzi szczególny sposób uprawy wynikający z powyższych warunków: konkurencja między winoroślami musi być ograniczona do minimum.wulkaniczne plaże

Z tego powodu gęstość nasadzeń jest niska, a winorośl jest uprawiana na bardzo małej wysokości – maksymalnie jednego metra – i przyjmuje bardzo ciekawą formę koszy przeplatających pędy winorośli, aby chronić winogrona przed wiatrem i wilgocią.

Nie zapominajmy, że nawadnianie pochodzi z destylacji porannej rosy. Oczywiście w tych warunkach produkcja jest bardzo mała, więc winiarze koncentrują się na produkcji win wysokiej jakości. Wszystko to nadaje winogronom wyjątkowy smak i jakość.

Na 70% plantacji dominuje Winogrono Assyrtiko, podczas gdy czerwone Mandelaria zajmuje 20 % plantacji, a resztę stanowią białe Akiri i Aidani (teraz dostępne również w kolorze czerwonym).

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00