Strona główna » Bułgaria co warto wiedzieć przed podróżą?

Bułgaria co warto wiedzieć przed podróżą?

Bułgaria

by admin
Bułgaria

piaszczyste plażeBułgaria to malownicze państwo, które znajduje się nad Morzem Czarnym. Warto przed udaniem się w podróż do tego położonego na Bałkanach państwa, dowiedzieć się wielu istotnych informacji.

Jaki jest klimat i pogoda w Bułgarii?

Bułgaria to państwo o powierzchni 110910 km. kwadrat, które leży w centrum płw. Bałkańskiego. Klimat jest tutaj typu kontynentalnego, temperatura utrzymuje się tutaj poniżej zera w grudniu oraz w styczniu, choć należy zaznaczyć, że rzadko kiedy, miejsce mają siarczyste mrozy.

języku bułgarskimLato jest tutaj ciepłe, temperatura przekracza 30 stopni, można powiedzieć, że turysta, który udaje się w te strony, może liczyć na bardzo dobrą pogodę.

Jeśli chcesz mieć udany okres urlopowy, spędzony w Bułgarii zdecyduj się go spędzić pomiędzy majem a wrześniem, chociaż należy zaznaczyć, że w lipcu oraz w sierpniu może być dla niektórych nazbyt parno.

Od czerwca do września, Morze Czarne ma temperaturę około 21 stopni, więc jest to idealna temperatura, by oddawać się kąpielom.

Fauna i flora Bułgarii

informacje praktyczne bułgariaRoślinność charakteryzuje się wielością odmian. W Bułgarii jest czym oddychać, gdyż ‘zielone płuca natury’, jak określa się lasy, obejmują 35% państwa.

Drzewa iglaste, które znajdują się w tym państwie położonym nad Morzem Czarnym należą do najstarszych na Starym Kontynencie.

Chodzi konkretnie o odmianę sosny, bośniackiej, bądź też nazywanej często sosną Bajkuszewa, obie te nazwy są poprawne. Szacuje się, że liczy ona 1300 lat, zaś jej obwód jest potężny, gdyż ma bagatela 7,8 m.

Jakie obyczaje panują w Bułgarii? 

południowo wschodniej europieBułgaria ma wielowiekową historię a co za tym idzie, bardzo ciekawe zwyczaje, które zostały opracowane przez lata.

Bułgarzy to często tradycjonaliści, dla których bardzo ważne jest kultywowanie tradycji przodków.

Jednym z najważniejszych świąt jest dzień św. Jordana, który Bułgarzy obchodzą 6 stycznia, czyli wtedy gdy w Polsce obchodzone jest święto Trzech Króli.

kuchnia bułgarskaTego to dnia, kiedy zdaniem kościoła prawosławnego, Bóg zstąpił na ziemię, kapłan wrzuca do lodowatej wody krzyż, zaś ten, kto jako pierwszy go odnajdzie może liczyć na udany finansowo i zdrowotnie, pomyślny rok.

W trakcie Wielkiego Postu Bułgarzy podążają za złymi duchami, chodzi tutaj o tzw. święto Kukeri. 14 lutego miejsce ma dzień św. Tryfona, podobnie jak Polacy topią marzannę, tak samo Bułgarzy na przywitanie wiosny wieszają Babę Martę.

Rolnik, który zawiesi na drzewie Babę Martę, może liczyć na udane plony.

W okresie wiosenno- letnim, miejsce ma też nestinarstwo, czyli taniec na rozżarzonych węglach.

Pomimo odmienności kultur, jak widać można znaleźć rzeczy wspólne, więc turysta z Polski, który wybiera się do tego malowniczego państwa położonego nad Morzem Czarnym, z pewnością nie będzie zawiedziony i doskonale się odnajdzie.

Dzień św. Jordana – poszukiwanie krzyża w lodowatej wodzie.

Kukeri – pogoń za złymi duchami.

Trifon Zarezan –  Dzień Świętego Tryfona) – święto wina, obchodzone w Bułgarii i lokalnie w innych państwach bałkańskich (m.in. w Serbii)

Baba Marta – tradycja powitania wiosny.

Nestinarstwo – taniec na rozżarzonych węglach.

 

Czym charakteryzuje się bułgarska kuchnia? 

znakomita kuchniaPrzebywając w danym państwie, poza poznawaniem zabytków architektonicznych oraz cudów natury, bardzo ważne jest także poznanie danego państwa pod kątem kulinarnym.

To, co charakterystyczne dla Bułgarów to fakt, że bardzo lubią poddawać obróbce cieplnej przyrządzane przez siebie potrawy.

Dania są tutaj zdrowe, gdyż większość tradycyjnych dań opiera się na świeżych warzywach. Przebywając w Bułgarii, powinno się spróbować Banicy, jest to wręcz obligatoryjne.

Placek ten jest przekładany masłem oraz serem sirene, Bułgarzy często podają go z jabłkami, kapustą czy też z dynią.

słoneczny brzegDoskonała jest też sałatka szopska, stanowi pierwsze danie, które nowożeńcy smakują zaraz po ceremonii zaślubin, popijając doskonałą rakiją.

Bułgarzy mają też odpowiednik naszego chłodnika, który u nich nazywa się tarator, doprawiony jest czosnkiem oraz koperkiem, sprawdza się w sytuacjach, kiedy z racji wysokiej temperatury, nie ma się apetytu na cięższe dania.

Krótka historia Bułgarii, co warto wiedzieć?

bułgarskie winaOd VI w.n.e. Bułgarię zaczęły zasiedlać słowiańskie plemiona pasterzy, które zostały następnie podbite przez Protobułgarów.

Historia państwowości Bułgarii sięga 681r.n.e., chrzest w obrządku prawosławnym został przyjęty 25 maja 866r.n.e., w przeddzień Zielonych Świątek.

Wielkie Tyrnowo jest historycznym sercem kraju.

Pierwszą stolicą Bułgarii była Pliska, jednak wcześniej ośrodkiem kultury ludów, które dziś uznajemy za przodków Bułgarów, była Fanagoria, dwie kolejne stolice, które pełniły tę funkcję po Plisce były: Wielki Presław oraz Wielkie Tyrnowo.

ciepłe morzeCo ważne, korzeni przyszłej Bułgarii, należy poszukiwać na obszarach obecnej Ukrainy oraz Rosji. Co do nowszych czasów, Bułgaria w okresie powojennym znalazła się pod kuratelą Moskwy, podobnie jak Polska nie będąc jednak republiką radziecką, lecz teoretycznie suwerennym państwem.

Zresztą, podobnie jak u nas, w Bułgarii też miał miejsce Okrągły Stół, gdzie politycy zasiadający do stołu ustalali zasady przyszłej transformacji.

Jakie są turystyczne atrakcje Bułgarii? 

Każdy, kto przybywa do Bułgarii powinien koniecznie zobaczyć Sobór św. Aleksandra Newskiego w obecnej stolicy Bułgarii, w Sofii.

W kotlinie masywu górskiego Riła znajduje się Rylski Monastyr, będący symbolem oporu Bułgarów przeciwko jarzmu tureckiemu, od stolicy jest on oddalony o 120 km, więc podróżując samochodem, można bardzo szybko przedostać się w to miejsce. Warto udać się też nad Słoneczny Brzeg, piękny kurort, znajdujący się na wybrzeżu Morza Czarnego, w obwodzie Burgas.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00