Strona główna » Plaże z czarnymi flagami. Wakacje w Hiszpanii?

Plaże z czarnymi flagami. Wakacje w Hiszpanii?

hiszpania

by admin
brudne plaże

Wakacje w Hiszpanii? Uważaj na plaże z czarnymi flagami

Hiszpania to jedno z najczęściej odwiedzanych krajów przez Polaków, którzy szukają słońca, morza i pięknych plaż. Niestety, nie wszystkie hiszpańskie wybrzeża są tak atrakcyjne i bezpieczne, jak byśmy chcieli.

Hiszpańscy ekolodzy opublikowali raport, w którym przyznali aż 48 plażom tzw. czarne flagi, oznaczające wysoki poziom zanieczyszczeń i złe zarządzanie środowiskiem. W tym artykule przedstawimy charakterystykę tego problemu i wskażemy, które plaże lepiej omijać podczas wakacji w Hiszpanii.

Co to są czarne flagi?

oznaczają kolory flagCzarne flagi to negatywne oceny przyznawane przez organizację Ecologistas en Acción, która co roku bada stan jakości ponad 8000 km hiszpańskich wybrzeży.

Czarne flagi oznaczają, że dana plaża lub kurort ma poważne problemy z zanieczyszczeniem wody, piasku, powietrza lub hałasem, a także z niszczeniem przyrody i krajobrazu przez nadmierną zabudowę lub brak infrastruktury.

Czarne flagi mają na celu uświadomić społeczeństwo i władze o konieczności poprawy sytuacji ekologicznej na hiszpańskich plażach i zachęcić do podejmowania działań naprawczych.

Czarne flagi są przyznawane na podstawie różnych kryteriów, takich jak: wycieki chemikaliów, wadliwe warunki sanitarne, zanieczyszczenie chemiczne, światło lub hałas. Niektóre z nich mogą stanowić wysokie ryzyko zdrowotne dla kąpiących się, np. obecność niebezpiecznych bakterii, meduz lub rekinów.

brudne plaże

Inne mogą wpływać na degradację środowiska i utratę bioróżnorodności, np. nadmierna zabudowa, erozja plaż, brak ochrony wydm i mokradeł.

Czarne flagi są różne od czerwonych flag, które są wywieszane przez ratowników na plażach ze względu na niekorzystne warunki pogodowe lub morskie.

Jeśli chcesz spędzić wakacje na hiszpańskiej plaży, warto sprawdzić, czy nie ma ona czarnej flagi. Możesz to zrobić na stronie internetowej Ecologistas en Acción, gdzie znajdziesz mapę i szczegółowy opis każdej z nich.

Jeśli jednak trafisz na taką plażę, lepiej jej unikaj i wybierz inną, która ma zieloną lub niebieską flagę. Zielona flaga oznacza brak niebezpieczeństwa i morze idealne do pływania, a niebieska flaga oznacza bardzo bezpieczną i jedną z lepszych plaż w Hiszpanii (przyznawany jest specjalny Certyfikat Błękitnej Flagi).

Jakie są przyczyny czarnych flag?

Przyczyny czarnych flag są różne i zależą od konkretnego miejsca. Niektóre z nich to:

 • Wycieki chemikaliów z fabryk, rafinerii, statków lub kanalizacji do morza lub rzek, powodujące skażenie wody i piasku.
 • Złe warunki sanitarne i higieniczne na plażach, brak odpowiednich toalet, pryszniców, koszy na śmieci lub oczyszczalni ścieków.
 • Nadmierna zabudowa wybrzeża przez hotele, apartamenty, restauracje lub drogi, niszcząca naturalny krajobraz i siedliska zwierząt.
 • Brak ochrony przyrody i zabytków na plażach, np. wydm, klifów, jaskiń, zamków czy latarni morskich.
 • Zbyt duże natężenie światła i hałasu na plażach, zakłócające spokój i rytm życia ludzi i zwierząt.

Gdzie są czarne flagi?

Czarne flagi dotyczą zarówno kontynentalnej części Hiszpanii, jak i wysp. W 2023 roku czarne flagi otrzymały m.in. następujące plaże i kurorty:

 • Playas de Badalona i Playa de Vallcarca w Barcelonie
 • Playas de València w Walencji
 • Mar Menor, Bahía de Portmán y Sierra Minera, Cala Mosca en Orihuela Costa w Murcji
 • Playas de Málaga w Maladze
 • Playas de Bilbao w Bilbao
 • Playas de Gijón w Gijon
 • Playas de Mallorca na Majorce
 • Puerto de Corralejo i Playa del Médano na Wyspach Kanaryjskich

Jak uniknąć czarnych flag?

Jeśli planujesz wakacje w Hiszpanii i chcesz cieszyć się pięknymi i czystymi plażami, warto sprawdzić, czy nie mają oneniekorzystne warunki pogodowe czarnych flag. Możesz to zrobić, odwiedzając stronę internetową organizacji Ecologistas en Acción lub pobierając ich aplikację mobilną.

Tam znajdziesz mapę i opis wszystkich plaż z czarnymi flagami, a także zielonymi flagami, które oznaczają plaże z dobrymi praktykami ekologicznymi.

Jeśli trafisz na plażę z czarną flagą, lepiej nie kąpać się w wodzie ani nie leżeć na piasku, ponieważ może to być niebezpieczne dla twojego zdrowia.

Zamiast tego, poszukaj innej plaży w okolicy lub wybierz inną formę aktywności, np. zwiedzanie, piesze wycieczki czy sporty wodne. Możesz też zgłosić problem do lokalnych władz lub organizacji ekologicznych i domagać się poprawy sytuacji.

48 kurortów lepiej omijaj szerokim łukiem

Oto lista 48 kurortów z opisem, dlaczego lepiej ich omijać:

 • Andaluzja: Algeciras (zanieczyszczenie powietrza i wody przez rafinerię), Almería (nadmierna zabudowa i erozja plaż), Barbate (brak ochrony wydm i mokradeł), Cádiz (zanieczyszczenie wody przez ścieki), Carboneras (budowa elektrowni i hotelu na chronionym obszarze), Chiclana de la Frontera (zaburzenie naturalnego cyklu wodnego i zniszczenie ekosystemów), Chipiona (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), El Ejido (brak ochrony wydm i mokradeł), Estepona (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), Fuengirola (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), Isla Cristina (brak ochrony wydm i mokradeł), La Línea de la Concepción (zanieczyszczenie powietrza i wody przez rafinerię), Málaga (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), Manilva (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), Marbella (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), Motril (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), Níjar (budowa hotelu na chronionym obszarze), Punta Umbría (brak ochrony wydm i mokradeł), Roquetas de Mar (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), San Fernando (brak ochrony wydm i mokradeł), Sanlúcar de Barrameda (zanieczyszczenie wody przez ścieki), Torremolinos (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody).
 • Aragonia: Caspe (zanieczyszczenie wody przez ścieki).
 • Asturia: Gijón (obecność bakterii E. coli i enterokoków w wodzie).
 • Baleary: Palma de Mallorca (ślady ścieków i odpadów na plaży El Arenal).
 • Kantabria: Castro Urdiales (zanieczyszczenie wody przez ścieki).
 • Kastylia i León: Ponferrada (zanieczyszczenie wody przez ścieki).
 • Katalonia: Barcelona (nadmierny tłok i hałas na plaży La Barceloneta), Blanes (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), Calella de Palafrugell (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), Cambrils (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), Castelldefels (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), Lloret de Mar (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), Mataró (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), Montgat (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), Pineda de Mar (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), Sant Adrià de Besòs (zanieczyszczenie powietrza i wody przez rafinerię), Sitges (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody).
 • Galicja: A Coruña (zanieczyszczenie wody przez ścieki).
 • Madryt: Aranjuez (zanieczyszczenie rzeki Tag przez ścieki).
 • Murcja: Águilas (brak ochrony wydm i mokradeł), Cartagena (zanieczyszczenie powietrza i wody przez rafinerię).
 • Walencja: Alicante (groźba zawalenia się sztucznej grobli na plaży Las Teresitas), Benidorm (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), Cullera (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), Dénia (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), El Campello (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), Gandia (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), Oliva (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), Peñíscola (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody), Sagunto/Sagunt (zanieczyszczenie powietrza i wody przez rafinerię), Santa Pola (nadmierna zabudowa i zanieczyszczenie wody).

Brudne plaże

Wakacje w Hiszpanii mogą być wspaniałym doświadczeniem, jeśli wybierzesz odpowiednie miejsce. Niestety, nie wszystkie hiszpańskie plaże są takie, jak byśmy sobie życzyli. Dlatego warto sprawdzić, czy nie mają one czarnych flag, które oznaczają wysoki poziom zanieczyszczeń i złe zarządzanie środowiskiem.śmieci na plaży

Czarne flagi są przyznawane przez organizację Ecologistas en Acción, która co roku bada stan jakości ponad 8000 km hiszpańskich wybrzeży.

Czarne flagi dotyczą zarówno kontynentalnej części Hiszpanii, jak i wysp. Jeśli chcesz uniknąć czarnych flag, możesz skorzystać z ich strony internetowej lub aplikacji mobilnej, gdzie znajdziesz mapę i opis wszystkich plaż z czarnymi i zielonymi flagami.

Możesz też poszukać informacji o jakości wody na plażach na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia Hiszpanii lub w lokalnych mediach. Jeśli trafisz na plażę z czarną flagą, lepiej nie kąpać się w wodzie ani nie leżeć na piasku, ponieważ może to być niebezpieczne dla twojego zdrowia. Zamiast tego, poszukaj innej plaży w okolicy lub wybierz inną formę aktywności.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00