Strona główna » Ceny w Grecji praktyczne zestawienie dla turystów

Ceny w Grecji praktyczne zestawienie dla turystów

Ceny w Grecji

by admin
Ceny w Grecji

Ceny artykułów spożywczych i napojów w Grecji w 2023 roku

 1. Podstawowe produkty spożywcze: Ceny podstawowych produktów spożywczych, takich jak chleb, mleko, jaja i ryż, wśrednia cena 2023 roku wahają się w granicach 1-3 euro za sztukę lub opakowanie. Lokalne rynki i sklepiki spożywcze często oferują lepsze ceny niż supermarkety.
 2. Owoce i warzywa: Sezonowość ma wpływ na ceny owoców i warzyw. Na ogół można spodziewać się wydatków na poziomie 2-4 euro za kilogram świeżych owoców i warzyw. Wybierając się na targi lub do lokalnych rolników, można znaleźć tańsze i bardziej świeże produkty.
 3. Mięso i ryby: Cena mięsa i ryb zależy od rodzaju i jakości. Gyros, popularne danie z mięsa, kosztuje zazwyczaj około 4-6 euro, podczas gdy dania z ryb są droższe i wahają się w granicach 8-15 euro w restauracjach.grecji obowiązuje waluta euro
 4. Napoje: Cena napojów alkoholowych w restauracjach jest zróżnicowana, ale ogólnie można się spodziewać wydatków na poziomie 4-8 euro za piwo i 6-10 euro za kieliszek wina.
 5. Kawa i przekąski: Tradycyjna grecka kawa (ellinikó) kosztuje zazwyczaj od 2 do 4 euro, a przekąski takie jak pita souvlaki lub spanakopita to wydatek rzędu 2-5 euro.

Ceny atrakcji w Grecji

 1. Zwiedzanie zabytków i muzeów: Ceny biletów wstępu do zabytków i muzeów w Grecji różnią się w zależności od obiektu. Na ogół można się spodziewać, że bilety wstępu kosztują od 5 do 15 euro. Niektóre muzea oferują także darmowe wejście w określone dni lub godziny.ceny jedzenia
 2. Zwiedzanie starożytnych ruin: Popularne miejsca takie jak Akropol w Atenach lub starożytne miasto Olimpia mogą kosztować od 15 do 20 euro za bilet wstępu.
 3. Rejsy i wycieczki: Cena wycieczek i rejsów będzie zależała od rodzaju wycieczki oraz trwania. Jednodniowe rejsy po okolicznych wyspach zwykle kosztują od 30 do 80 euro za osobę.
 4. Wspólne wycieczki: Jeśli chcesz doświadczyć wspólnych wycieczek z przewodnikiem, ceny zaczynają się od 20 euro za osobę i mogą wzrosnąć w zależności od długości i rodzaju wycieczki.
 5. Parki rozrywki i parki wodne: Wejście do parków rozrywki i parków wodnych może kosztować od 15 do 40 euro, w zależności od rodzaju parku i dostępnych atrakcji.
 6. Plaże i rekreacja: Wstęp na większość plaż w Grecji jest bezpłatny. Koszt wynajęcia leżaka i parasola na plaży zwykle wynosi od 5 do 10 euro za dzień.
 7. Wspinaczka i inne aktywności outdoorowe: Jeśli interesuje Cię aktywność na świeżym powietrzu, ceny wspinaczki, raftingu czy jazdy na rowerze mogą się różnić, ale zaczynają się od około 30 euro za osobę.

Koszt zakwaterowania – ile zapłacimy za nocleg w Grecji

uwagę średnie zarobki grekówW Grecji, podobnie jak w wielu innych miejscach, można znaleźć szeroki wybór opcji zakwaterowania.

Począwszy od luksusowych kurortów nadmorskich, przez przytulne pensjonaty, aż po tradycyjne apartamenty w wąskich uliczkach miasteczka, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Ceny będą się różnić w zależności od tego, czy wybierzemy ekskluzywną willę, komfortowy hotel czy też przytulny domek. W 2023 roku, nocleg w przeciętnym hotelu trzygwiazdkowym może kosztować od 50 do 150 euro za noc, w zależności od lokalizacji.

Ceny paliwa w Grecji

ceny paliw różniąCeny paliwa w Grecji mogą być zróżnicowane i zależą od rodzaju paliwa oraz regionu kraju. Warto zaznaczyć, że Grecja stosuje system cenowy, który może obejmować różne rodzaje paliwa, takie jak benzyna, olej napędowy i gaz płynny.

Przykładowo, cena benzyny bezołowiowej 95 może wynosić około 1,80-2,20 euro za litr, a oleju napędowego – około 1,60-2,00 euro za litr.

Ceny mogą być nieco wyższe na popularnych wyspach turystycznych.

Ceny alkoholu – ile zapłacimy za piwo w Grecji?

zestawienie cenW 2023 roku, ceny piwa w Grecji mogą się różnić w zależności od lokalizacji, typu piwa i charakteru miejsca, w którym zamierzamy się bawić.

W typowych barach czy restauracjach, koszt jednej butelki (0,33 l) piwa może wynosić od 3 do 5 euro.

Na bardziej turystycznych obszarach, takich jak centra popularnych miast czy wybrzeża, ceny mogą być nieco wyższe.

Ceny w restauracjach – ile kosztuje obiad w Grecji?

W 2023 roku, ceny posiłków w restauracjach w Grecji mogą być zróżnicowane w zależności od lokalizacji i typu lokalu.

greckich restauracjachW typowej tawernie lub restauracji serwującej dania kuchni greckiej, cena obiadu dla jednej osoby wynosić może od 10 do 25 euro.

Warto zaznaczyć, że Grecja oferuje wiele opcji dań, począwszy od tradycyjnych moussaka, souvlaki, po świeże owoce morza, które mogą mieć różne ceny.

Ceny ulicznego jedzenia

 1. Souvlaki

Souvlaki to jedno z najpopularniejszych ulicznych dań w Grecji. To kawałki mięsa, często wieprzowego lub kurczaka, grillowane na patyku i podawane z warzywami, sosem tzatziki i placką pita. Koszt jednego souvlaki wynosi zazwyczaj od 2 do 4 euro, w zależności od miejsca i rozmiaru porcji.ceny żywności

 1. Gyros

Gyros to kolejna uliczna przekąska, podobna do souvlaki, ale mięso jest często obracane na wertepie. Podawane jest w plackach pita z warzywami i różnymi sosami. Cena gyrosa mieści się w przedziale od 2 do 5 euro, zależnie od regionu i dodatkowych składników.

 1. Pieczone kukurydze i kasztany

W sezonie, na ulicach greckich miast, można spotkać sprzedawców oferujących pieczone kukurydze i kasztany. Cena jednej pieczonej kukurydzy wynosi około 1-2 euro, a za porcję kasztanów zapłacimy podobną kwotę.

 1. Pita z tyropitą lub spanakopitąceny produktów

Tyropita to placek z serem feta, natomiast spanakopita to placek z szpinakiem i fetą. Obydwa te dania można kupić na ulicach greckich miast w formie porcji lub całości. Cena za porcję pitek mieści się w przedziale 2-4 euro, w zależności od rozmiaru i zawartości sera.

 1. Słodkie przekąski – lukumades i baklawa

Jeśli jesteśmy miłośnikami słodyczy, nie można przegapić lukumades (pączki z miodem i cynamonem) ani baklawy (ciasto z orzechami i miodem). Cena porcji lukumades wynosi około 2-3 euro, podczas gdy za kawałek baklawy zapłacimy od 2 do 4 euro.

Ceny komunikacji miejskiej

Bilety jednorazowe:

bilet jednorazowy przesiadkowy zapłacimyBilety jednorazowe na komunikację miejską są dostępne w zależności od miasta i regionu Grecji. Średnio cena biletu jednorazowego wynosi od 1,20 do 1,80 euro. Warto zaznaczyć, że ceny mogą się różnić w zależności od strefy, więc ważne jest, aby sprawdzić dostępność różnych rodzajów biletów, zwłaszcza jeśli planujemy podróżować po większych aglomeracjach.

Karnety dziennie lub na okres pobytu:

Jeśli zamierzamy spędzić więcej czasu w danym miejscu, warto rozważyć zakup karnetu na okres pobytu. Takie karnety są dostępne w różnych wariantach, na przykład na jeden dzień, trzy dni lub tydzień.przykładowe ceny autobusów

Cena karnetu może wynosić od 4 do 20 euro w zależności od okresu ważności i miasta. Karnety te pozwalają na nieograniczoną liczbę podróży w obrębie sieci komunikacji miejskiej.

Bilety specjalne dla turystów:

W niektórych miastach Grecji istnieją bilety specjalnie przeznaczone dla turystów. Takie bilety często obejmują dostęp do komunikacji miejskiej oraz zniżki na atrakcje turystyczne. Cena takiego biletu może wynosić od 10 do 20 euro, a korzyści, jakie oferuje, mogą być znacznie bardziej opłacalne niż zakup oddzielnych biletów.

Ceny komunikacji międzymiastowej – pociągi oraz autobusy

Pociągi:

 1. Bilety jednorazowe: Cena biletów na pociągi międzymiastowe w Grecji zależy od odległości i klasy wagonu. Naprzykładowe ceny pociągów przykład, bilet na krótki odcinek może kosztować od 5 do 15 euro, podczas gdy bilety na dłuższe trasy, takie jak podróż między Atenami a Salonikami, mogą wynieść od 20 do 50 euro lub więcej, w zależności od wybranej klasy.
 2. Karnety i karty rabatowe: Jeśli planujemy podróżować po Grecji i korzystać z pociągów, warto rozważyć zakup karnetów lub kart rabatowych. Karnety na określoną liczbę podróży lub okres ważności mogą być opłacalną opcją. Cena takich karnetów może zaczynać się od 30 euro i wzrastać w zależności od zakresu usług.

Autokary:

 1. bilet jednorazowy przesiadkowy zapłacimyBilety autokarowe: Autokary są popularnym środkiem transportu międzymiastowego w Grecji, zwłaszcza na trasach dłuższych odległości. Ceny biletów na autokary również różnią się w zależności od odległości i klasy usług. Na ogół cena biletu autokarowego może wynosić od 10 do 30 euro na średnich trasach.
 2. Autokary turystyczne: W niektórych przypadkach, na popularnych trasach turystycznych, istnieją specjalne autokary turystyczne, które oferują komfortowe miejsca i dodatkowe usługi, takie jak przekąski i napoje. Cena biletów na takie autokary może być nieco wyższa, zaczynając się od 20 do 50 euro w zależności od trasy i rodzaju usług.

 

Ceny noclegów i hoteli w Grecji

Koszty noclegów w Grecji mogą się znacznie różnić w zależności od lokalizacji i standardu zakwaterowania. Średnio, cena za noc w 3-gwiazdkowym hotelu wynosi około 50-100 euro, natomiast w obiektach 4- i 5-gwiazdkowych ceny mogą wzrosnąć do 100-300 euro za noc. Noclegi na popularnych wyspach takich jak Santorini czy Mykonos mogą być droższe, szczególnie w sezonie wysokim.

Ceny w restauracjach w Grecji

Jedzenie w Grecji jest jednym z wielu atutów tego kraju. Średni koszt obiadu dla jednej osoby w restauracji to około 10-20 euro. Cena ta może wzrosnąć w zależności od lokalizacji restauracji, szczególnie w turystycznych miejscowościach. Tradycyjna grecka kolacja w dobrej restauracji może kosztować od 20 euro wzwyż na osobę.

Ceny żywności w sklepach w Grecji

Ceny żywności w supermarketach są porównywalne z cenami w innych krajach europejskich. Przykładowo, litr mleka kosztuje około 1-1.5 euro, chleb – 0.80-1.5 euro, a lokalne owoce i warzywa – 1-3 euro za kilogram. Ceny mogą być nieco wyższe na mniejszych wyspach z powodu kosztów transportu.

Ceny alkoholu w Grecji

Butelka lokalnego wina w sklepie kosztuje zwykle od 5 euro wzwyż, zależnie od jakości i regionu pochodzenia. W restauracjach, cena za butelkę dobrego wina zaczyna się od około 15 euro.

Ceny papierosów w Grecji

Paczka lokalnych papierosów kosztuje około 4 euro. Ceny mogą być nieco wyższe w turystycznych lokalizacjach.

Ceny wycieczek i atrakcji w Grecji

Grecja oferuje szeroki wachlarz atrakcji turystycznych, od zwiedzania starożytnych zabytków po rejsy po wyspach. Cena za bilety do muzeów i innych atrakcji kulturowych zaczyna się od około 5-10 euro. Organizowane wycieczki, takie jak jednodniowe rejsy po wyspach, mogą kosztować od 40 euro wzwyż za osobę.

Ceny transportu w Grecji

Transport publiczny jest stosunkowo tani. Bilet autobusowy czy metro w Atenach kosztuje około 1.40 euro. Taksówki są droższe, z opłatą początkową około 3.5 euro i dalszym kosztem około 1 euro za każdy kolejny kilometr. Wynajem samochodu może być opłacalną opcją dla grup lub rodzin, z cenami zaczynającymi się od około 30 euro za dzień.

Grecja, znana z pięknych wysp, krystalicznie czystego morza i bogatej historii, przyciąga turystów z całego świata. Planując wakacje w tej słonecznej destynacji, warto mieć na uwadze koszty związane z noclegami, jedzeniem, transportem i atrakcjami. Poniżej przedstawiam przewodnik po cenach, które mogą pomóc w lepszym zaplanowaniu budżetu podróży.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00