Strona główna » Uzbekistan – przewodnik turystyczny

Uzbekistan – przewodnik turystyczny

Uzbekistan

by admin
Uzbekistan

Uzbekistan to kraj położony w Azji Środkowej, znany ze swojej bogatej historii, kultury i architektury. Uzbekistan był częścią starożytnego Jedwabnego Szlaku, szlaku handlowego łączącego Chiny z Europą i Bliskim Wschodem.

Dzięki temu Uzbekistan ma wiele zabytków i atrakcji turystycznych, takich jak meczety, mauzolea, fortece i pałace.

 

Uzbekistan to także kraj o pięknej przyrodzie, z górami, pustyniami i jeziorami. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje, które powinieneś wiedzieć przed podróżą do Uzbekistanu.należy bezwarunkowo podporządkować

Wiza do Uzbekistanu

Wiza do Uzbekistanu jest wymagana dla obywateli większości krajów świata, w tym Polski.

Wiza może być uzyskana online lub w ambasadzie lub konsulacie Uzbekistanu. Wiza online jest ważna przez 90 dni od daty wydania i uprawnia do pobytu w Uzbekistanie przez 30 dni.

produkty spożywcze pochodzenia europejskiegoWiza online kosztuje 20 USD i można ją otrzymać na stronie [e-visa.gov.uz]. Wiza w ambasadzie lub konsulacie jest ważna przez 30 lub 90 dni i uprawnia do jednorazowego lub wielokrotnego wjazdu do Uzbekistanu.

Wiza w ambasadzie lub konsulacie kosztuje od 40 do 160 USD, w zależności od rodzaju i czasu trwania wizy.

Aby ubiegać się o wizę w ambasadzie lub konsulacie, należy złożyć następujące dokumenty:

 • Paszport ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanej dacie wyjazdu z Uzbekistanu
 • Formularz wniosku o wizę
 • Jedno zdjęcie paszportowe
 • Potwierdzenie rezerwacji hotelu lub zaproszenie od osoby prywatnej lub firmy w Uzbekistanie
 • Potwierdzenie opłaty konsularnej

Język i znajomość języka angielskiego

klimat położenie geograficzneJęzykiem urzędowym w Uzbekistanie jest język uzbecki, należący do grupy języków tureckich.

Język uzbecki jest zapisywany alfabetem łacińskim lub cyrylicą. Językiem drugim jest język rosyjski, który jest szeroko używany w biznesie, edukacji i mediach.

Językiem trzecim jest język angielski, który jest coraz bardziej popularny wśród młodych ludzi i pracowników turystycznych.

Jednak znajomość języka angielskiego nie jest powszechna wśród starszych pokoleń i mieszkańców obszarów wiejskich.

polecamy przywieźć walutę usdDlatego zaleca się naukę podstawowych zwrotów i słów w języku uzbeckim lub rosyjskim przed podróżą do Uzbekistanu.

Można także skorzystać z usług tłumacza lub przewodnika, jeśli chce się lepiej porozumiewać z lokalnymi ludźmi.

Gotówka i bankomaty

Walutą obowiązującą w Uzbekistanie jest som (UZS), podzielony na 100 tiyin. Jeden som równa się około 0,004 złotego (stan na sierpień 2023 r.). Banknoty występują w nominałach od 100 do 100 000 somów, a monety od 1 do 500 tiyin.

zagrożone karami pozbawienia wolnościMożna wymieniać walutę obcą na somy w bankach, kantorach lub hotelach.

Najlepiej mieć ze sobą dolary amerykańskie lub euro, ponieważ są one najłatwiej akceptowane i mają najlepszy kurs wymiany.

Należy jednak upewnić się, że banknoty są w dobrym stanie, bez plam, napisów lub zagięć, ponieważ mogą być odrzucone przez wymieniaczy.

Można także wypłacać somy z bankomatów, które są dostępne w większych miastach i miejscowościach turystycznych. Bankomaty akceptują karty Visa, Mastercard i Maestro, ale mogą pobierać dodatkowe opłaty za transakcje. Zaleca się sprawdzenie limitów i opłat z bankiem przed podróżą.

Można także płacić kartą w niektórych hotelach, restauracjach i sklepach, ale należy być przygotowanym na to, że wiele miejsc akceptuje tylko gotówkę.

Bezpieczeństwo

uzbekistanie panuje klimat kontynentalnyUzbekistan jest ogólnie uważany za bezpieczny kraj do podróżowania, z niskim poziomem przestępczości i terroryzmu.

Jednak należy zachować ostrożność i zdrowy rozsądek, zwłaszcza w tłumnych miejscach, takich jak bazaary, dworce kolejowe i autobusowe, gdzie mogą występować kieszonkowcy i oszuści.

Należy także unikać podróżowania nocą poza głównymi drogami i miastami, ponieważ mogą być nieoświetlone i niebezpieczne. Należy także szanować lokalne zwyczaje i tradycje, zwłaszcza dotyczące ubioru i zachowania w miejscach religijnych.

Kobiety powinny nosić ubrania zakrywające ramiona, dekolt i kolana, a mężczyźni powinni unikać noszenia szortów i bezrękawników. Należy także unikać publicznego okazywania uczuć i picia alkoholu w miejscach publicznych.

samotnie podróżujące kobiety spotkająW razie jakichkolwiek problemów lub sytuacji awaryjnych można skontaktować się z policją pod numerem 102, pogotowiem pod numerem 103 lub strażą pożarną pod numerem 101.

Jak dolecieć do Uzbekistanu

Najłatwiejszym sposobem dotarcia do Uzbekistanu jest samolotem. Głównym portem lotniczym w Uzbekistanie jest Port lotniczy Taszkent (TAS), położony około 12 km na południe od centrum stolicy Taszkentu.

Port lotniczy Taszkent obsługuje loty krajowe i międzynarodowe z wielu krajów świata, takich jak Polska, Rosja, Turcja, Chiny, Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie i wiele innych.

istnieje zaostrzony reżimMożna także dolecieć do innych miast w Uzbekistanie, takich jak Samarkanda, Buchara czy Urgencz, ale zazwyczaj trzeba przesiadać się w Taszkencie lub innym kraju.

Można porównać ceny i znaleźć najlepsze oferty na loty do Uzbekistanu na stronie [skyscanner.pl].

Transport wewnątrz Uzbekistanu

Istnieje wiele opcji transportu wewnątrz Uzbekistanu, w zależności od budżetu, czasu i preferencji podróżnych. Oto najpopularniejsze sposoby podróżowania po Uzbekistanie:

Drogi, busy i marszrutki w Uzbekistanie

nielegalne wymiana walutyJednym z najtańszych i najbardziej elastycznych sposobów podróżowania po Uzbekistanie jest droga.

Można wynająć samochód z kierowcą lub bez kierowcy w wielu miastach i miejscowościach turystycznych.

Wynajem samochodu z kierowcą kosztuje od 50 do 100 USD za dzień, a bez kierowcy od 30 do 60 USD za dzień.

Należy jednak pamiętać, że jakość dróg w Uzbekistanie jest zróżnicowana i często napotyka się dziury, kamienie lub zwierzęta na drodze.

Ponadto, należy liczyć się z kontrolami policyjnymi i granicznymi, które mogą opóźniać podróż i wymagać okazania dokumentów i wiz. Jeśli chce się podróżować samodzielnie, należy mieć międzynarodowe prawo jazdy i ubezpieczenie samochodu.

najwyższą jednostką płatnicząAlternatywą dla wynajmu samochodu jest podróżowanie autobusem lub marszrutką. Autobusy są dużymi pojazdami, które kursują między większymi miastami i miejscowościami.

Autobusy są tanie, ale często niewygodne, zatłoczone i wolne. Bilety na autobus można kupić na dworcu autobusowym lub u kierowcy.

Marszrutki są małymi busami lub minivanami, które kursują między mniejszymi miastami i wioskami. Marszrutki są szybsze, bardziej komfortowe i częstsze niż autobusy, ale także droższe. Bilety na marszrutkę można kupić u kierowcy lub na przystanku. Zarówno autobusy, jak i marszrutki nie mają stałych rozkładów jazdy i odjeżdżają, gdy są pełne.

Kolej w Uzbekistanie

konsekwencji prawnychInnym sposobem podróżowania po Uzbekistanie jest pociąg. Kolej w Uzbekistanie jest dobrze rozwinięta i oferuje różne rodzaje pociągów, od szybkich i nowoczesnych do wolnych i starych.

Najlepszym wyborem jest pociąg Afrosiyob, który jest pociągiem dużych prędkości łączącym Taszkent z Samarkandą, Buchara i Chivą.

Pociąg Afrosiyob jest wygodny, czysty i bezpieczny, a podróż trwa od 2 do 4 godzin, w zależności od celu.

Bilety na pociąg Afrosiyob kosztują od 10 do 30 USD, w zależności od klasy i trasy. Bilety można kupić online na stronie [railway.uz] lub na dworcu kolejowym.

Innym typem pociągu jest pociąg Sharq, który jest pociągiem ekspresowym łączącym Taszkent z Samarkandą, Buchara, Chivą i Urgenczem. Pociąg Sharq jest mniej luksusowy niż Afrosiyob, ale nadal komfortowy i szybki. Podróż trwa od 3 do 6 godzin, w zależności od celu.

przypadku zatrzymaniaBilety na pociąg Sharq kosztują od 5 do 15 USD, w zależności od klasy i trasy. Bilety można kupić online na stronie [railway.uz] lub na dworcu kolejowym.

Najtańszym, ale najwolniejszym rodzajem pociągu jest pociąg Registan, który jest pociągiem nocnym łączącym Taszkent z Samarkandą,

Buchara i Chivą. Pociąg Registan jest stary i prosty, ale oferuje możliwość spania w kuszetce lub wagonie sypialnym.

Podróż trwa od 6 do 10 godzin, w zależności od celu. Bilety na pociąg Registan kosztują od 3 do 10 USD, w zależności od klasy i trasy. Bilety można kupić tylko na dworcu kolejowym.

Uzbekistan – ceny

Uzbekistan jest stosunkowo tani kraj do podróżowania, zwłaszcza w porównaniu z Europą czy Ameryką Północną. Oto przykładowe ceny niektórych produktów i usług w Uzbekistanie (stan na sierpień 2023 r.):

 • Butelka wody (0,5 l) – 1 000 som (0,4 zł)
 • Kawa – 5 000 som (2 zł)
 • Obiad w restauracji – 20 000 som (8 zł)
 • Bilet na pociąg Afrosiyob (Taszkent – Samarkanda) – 100 000 som (40 zł)
 • Nocleg w hotelu 3-gwiazdkowym – 200 000 som (80 zł)
 • Wstęp do meczetu Bibi-Chanum – 10 000 som (4 zł)

Należy pamiętać, że ceny mogą się różnić w zależności od sezonu, regionu i jakości produktu lub usługi. Należy także pamiętać, że w Uzbekistanie jest popularna praktyka targowania się, zwłaszcza na bazarach, w taksówkach i w niektórych hotelach.

Można spróbować obniżyć cenę o 10-20%, ale należy być uprzejmym i szanować sprzedawcę. Nie należy też zapominać o napiwkach, które są oczekiwane w restauracjach, hotelach i przez przewodników. Zwykle napiwek wynosi 10% rachunku lub kwoty uzgodnionej.

 

Uzbekistan podsumowanie

 

próbować otwarcie nawiązywać relacjiUzbekistan, położony w Azji Centralnej, w fascynującym kraju bogatym w historię i kulturę. Podczas podróży po Uzbekistanie warto zwrócić uwagę na uwagę w przypadku stosowania w innych regionach.

Ceny w Uzbekistanie mogą być stosowane w krajach zachodnich, co sprawia, że ​​jest to atrakcyjny cel podróży dla tych, którzy odbierają wiele miejsc, nie ograniczając przy tym zastosowania.

Jedzenie w Uzbekistanie jest zwykle tanie i smaczne. Kraje dziesięć wskazówek z kulinarnych specjałów, takie jak plov (tradycyjne danie ryżowe z mięsem i warzywami), samsa (pikantne pierożki) oraz rodzaje dań mięsnych i wegetariańskich.

Restauracje i stragany uliczne stanowią szeroki wybór produktów w dostępnych cenach, co sprawia, że ​​można delektować się międzynarodowymi smakami bez większego obciążenia dla portfela.

azji środkowej Ceny zakwaterowania w Uzbekistanie są również zazwyczaj przyjazne dla podróżujących. Istnieje wiele możliwości, dostęp do prostych hosteli i pensjonatów, aż do luksusowych hoteli.

Informacje o jednostkach chorobowych, takich jak Taszkent czy Samarkanda, można znaleźć w miejscach noclegowych, które zapewniają komfortowy wypoczynek po dniu zwiedzania.

Transport w Uzbekistanie również jest stosunkowo tani. Bilety na publiczne środki transportu, takie jak metro, autobusy czy taksówki, nie obciążają bagażu podróżnika. Pamiętaj jednak, że niektóre taksówki mogą podlegać kontroli cen dla konsumentów, dlatego warto się wyróżnić, że korzystająsz z legalnych i godnych zaufania usług.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00