Strona główna » Egipt–co warto wiedzieć przed podróżą?

Egipt–co warto wiedzieć przed podróżą?

Egipt

by admin
Egipt

Egipt to pustynny kraj położony w północnej Afryce, graniczący z Morzem Śródziemnym i ma niezwykle bogatą historię. Dziś jest to jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych.

Główną wartością Egiptu jest pogoda, która jest gwarantowana przez cały rok.funt egipski

Możesz więc wybrać się tam latem, aby maksymalnie wykorzystać słońce, ale możesz też wybrać się tam jesienią lub zimą – w listopadzie lub styczniu, kiedy pogoda jest mniej ekstremalna. Dowiedz się, jak przygotować się do wakacji w Egipcie.

Położenie Egiptu

marsa alamEgipt to pustynny kraj położony w północnej Afryce, graniczący z Morzem Śródziemnym. Sam Egipt znajduje się w historycznie i etnograficznie interesującym miejscu na terenie Afryki.

Znajduje się w „rogu” północno-wschodniej Afryki, obmywanym od północy wodami Morza Śródziemnego i Morzem Czerwonym od wschodu, a sam Półwysep Synaj otoczony jest Zatoką Akaba i Zatoką Sueską. Graniczy z Sudanem, Libią, Izraelem i niewielką częścią Strefy Gazy z Palestyną.

rafy koraloweCałkowita powierzchnia kraju to 1 001 450 kilometrów kwadratowych. Linia brzegowa ma długość 2450 kilometrów.

Najwyższy szczyt w Egipcie znajduje się na Półwyspie Synaj – mówimy o Górze Świętej Katarzyny, której wysokość wynosi 2642m.

Klimat i pogoda Egiptu

W Egipcie możemy wyróżnić aż cztery typy klimatów – klimat śródziemnomorski na północy, klimat półpustynny w pobliżu Kairu, klimat umiarkowany w dolinie Nilu oraz klimat pustynny na południu.

Według klasyfikacji Köppena większość kraju leży w ciepłym pustynnym klimacie, charakteryzującym się wysokimi temperaturami, długimi godzinami nasłonecznienia i znikomymi opadami przez cały rok.

Najniższe temperatury odnotowuje się w styczniu i lutym – w tych miesiącach średnio 18°C, natomiast najgorętsze to lipiec i sierpień (28°C).

W Egipcie prawie nigdy nie pada, a roczne opady wynoszą tylko 20-200 mm wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, ale prawie nie pada w środkowej i południowej części kraju.

największe miasto afryki

Egipt-fauna i flora

żółwie morskieW Egipcie można znaleźć wiele roślin i zwierząt. Większość z nich gromadzi się w obszarze nadrzecznym – Nilu. Mowa o endemicznych gatunkach krokodyli, hipopotamów, żab i ryb.

W głębi lądu żyją wielbłądy, dzikie gazele, czaple i koty abisyńskie. Różnorodność flory koncentruje się również w okolicach Nilu.

Najbardziej charakterystycznymi gatunkami roślin są jałowiec, mimoza, palma, platan, cyprys, eukaliptus i wierzba czerwona. Niestety, niegdyś popularne lotosy i papirusy nie są tak powszechne, jak kiedyś, głównie z powodu zniszczeń w XIX wieku.

sharm el sheikhPlantacje bawełny zajmują dużą powierzchnię kraju – to najważniejszy eksport. Ponadto Egipcjanie uprawiali m.in. buraki, kukurydzę, ryż, fasolę i daktyle.

Najpopularniejsze owoce w Egipcie to cytrusy, figi i mango.

Ludność Egiptu

Według badania z 2021 r. populacja Egiptu wynosi 104 692 000 i rośnie.

last minuteZe względu na rozległą przestrzeń pustynną 95% ludności kraju mieszka w promieniu 20 km od Nilu i jego delty, dlatego kraj ten jest jednym z najgęściej zaludnionych na świecie (ze średnią gęstością 78 osób/km2).

Reszta Egiptu pozostaje słabo zaludniona lub niezamieszkana. Ciekawostką jest to, że aż 99,6% populacji to Egipcjanie. Językiem urzędowym jest język egipski, ale ludzie wykształceni często używają angielskiego i francuskiego.

Egipt obyczaje

świecie islamuPunktem honoru każdego Egipcjanina jest rodzina. Co ciekawe, nepotyzm jest tam uważany za cechę wysoce pożądaną, gdyż oznacza stawianie interesów rodziny ponad wszelkimi innymi wartościami.

Większość tradycji kultywowanych w Egipcie wywodzi się z kultury muzułmańskiej.

Dobrym przykładem jest zdominowana religijnie gościnność Egipcjan. W Egipcie jest bezpiecznie, a ludzie przestrzegają prawa, chodzi też o religię, bo strach przed karą boską przeważa nad strachem przed kolizją praw.

Odwiedzając miejsce ceremonii lub meczet pamiętaj o odpowiednim ubiorze, nakryciu głowy i zakrytych ramion, bosych stopach. Dokonując jakichkolwiek zakupów w Egipcie pamiętaj, że każda cena podlega negocjacji. Warto też wiedzieć, że każdej usłudze powinien towarzyszyć tak zwany „bakszysz” lub napiwek.

Egipt kuchnia

afrykańskie słońceW  egipskiej kuchni i hotelach, na stole znajdziemy jagnięcinę, wołowinę, kurczaka, czosnek, cebulę, pietruszkę i przyprawy kolendrę, kurkumę, sól i pieprz oraz aromatyczne przyprawy.

Na egipskich stołach nie znajdziemy wieprzowiny. Warto spróbować espresso i herbaty, wina i piwa Stella.

Egipt jest krajem muzułmańskim, więc posty tutaj podczas Ramadanu są obowiązkowe, więc turyści jedzący na ulicy są mniej mile widziani. Ze względu na zróżnicowaną florę nie można bezpośrednio jeść owoców na targu. Kuchnia egipska to fuzja smaków tureckich i arabskich.

Próbując egipskiego jedzenia, koniecznie trzeba spróbować przysmaku Kushari, czyli ryżu z soczewicą i karmelizowaną cebulą. Do deserów szczególnie polecany jest muhalebbi, pudding kukurydziany z sokiem z róży i ziołami.

Egipt krótka historia

południu półwyspu synajOkoło 5000 lat temu najstarsza cywilizacja świata rozwinęła się na brzegach Nilu, kiedy do władzy doszła pierwsza dynastia faraonów pod wodzą legendarnego Narmera.

Pierwsza piramida została zbudowana w 27 wieku pne. Najpotężniejsza epoka miała miejsce, gdy Cheops, Chephren i Mycerinus zbudowali piramidy w Gizie. Od 51 do 48 pne Egiptem rządził Ptolemeusz XIII i jego siostra Kleopatra VIII.

Cesarstwo Rzymskie zainteresowało się losem Egiptu i rozpoczęła się seria bitew. Po pokonaniu ich floty w bitwie pod Akcjum w 31 rpne Antoniusz i Kleopatra popełnili samobójstwo, po czym Egipt stał się częścią Cesarstwa Rzymskiego.

Turystyczne atrakcje Egiptu

stolica krajuKair to stolica i największe miasto Egiptu. Zamieszkuje je ponad 6,5 miliona ludzi, a ze względu na wielkość miasta nazywane jest w Afryce „Matką Świata” lub „Miastem Tysiąca Wież”.

Położony po obu stronach Nilu Kair od czasów starożytnych uważany jest za rzekę życia.

Na wschodnim brzegu rzeki znajduje się najstarsza część Kairu, w której znajduje się większość starożytnych zabytków.

Obszar zachodni został zbudowany w XIX wieku według wzoru zachodnioeuropejskiego i charakteryzuje się szerokimi alejami, zadrzewionymi i otwartymi przestrzeniami.

egipt hurghadaZnajduje się tutaj większość biur i budynków rządowych. Na lewym brzegu Nilu znajduje się również Giza, której nie można przegapić, a na zachodzie znajdują się najważniejsze zabytki Egiptu – Sfinks i Piramidy.

Luksor to dawna stolica Egiptu. Tutaj zobaczysz Dolinę Królów i grobowce faraonów, m.in. Kolos Memnona, Tutanchamona, Świątynia Hatszepsut. Gdy turyści wybierają rejs po Nilu, zawsze odwiedzają Luksor, a wtedy mamy również możliwość zaoferowania Fabryki Alabastru i Muzeum Papirusu.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00