Strona główna » Albania. Urok przez duże U

Albania. Urok przez duże U

Albania

by admin
albania

klimat śródziemnomorskiKiedy za oknem jest piękna pogoda, słońce ogrzewa nasze ramiona, a w tle słychać i widać maturzystów to czas kiedy warto pomyśleć o wakacjach. Wielu z nas marzy, aby pojechać gdzieś gdzie jest tanio, a zarazem ekskluzywnie. Niektórzy myślą o Grecji, Turcji czy wyspach Kanaryjskich.

Miejsca te, mimo że są piękne to są bardzo oblegane przez turystów przez to i ceny nie zawsze są zadowalające. A co jeśli istnieje miejsce równie piękne i urocze co te powyżej, a tańsze?

Tak, takim miejscem jest Albania. Wiem wielu z Was pomyśli “Albania? Co tam jest pięknego?”, “Gdzie jest Albania ?”. Jeśli nie wiecie, co może być pięknego w tym kraju to już śpieszę z pomocą, lecz najpierw zobaczymy gdzie to urokliwe miejsce jest na mapie świata.

Albania jest państwem położonym w południowo-wschodniej części Europy. Posiada dostęp do dwóch mórz, Morza Jońskiego od południowego zachodu oraz Morza Adriatyckiego od strony zachodniej.

terytorium albaniiMimo że kraj ten jest w 75% górzysty to posiada naprawdę piękne plaże. Oprócz wielu wyżyn i pasm górskich możemy też napotkać na trzy urokliwe jeziora Ochrydzkie, Szkoderskie i Prespa.

Tyle z ukształtowania terenu naszego przyszłego miejsca wakacji, czas na miejsca, które musicie zwiedzić. Ta lista to takie must have, będąc w tym państwie:

 • Kanion Gjipe

 • – miejsce położone w okręgu Vlorë, wyrzeźbiony przez Morze Jońskie między Dhërmi i Vuno. Jest to idealne miejsce dla osób lubiących jaskinie. Wzdłuż niego napotkamy na masę tego typu miejsc. Atrakcja ta jest jedną z najczęściej odwiedzanych miejsc na Riwierze albańskiej. Dzięki bardzo bogatej faunie i florze tego zjawiskowego miejsca możemy napotkać na bardzo rzadkie rośliny czy też zwierzęta. Warto dodać, że kanion został ogłoszony przez Plantlife jako jeden z ważniejszych miejsc o charakterze międzynarodowym właśnie przez występowanie bardzo rzadkich roślin i zwierząt. Kiedy będziemy już opalać się na plażach, które są usytuowane tuż przy kanonie może napotkać na żółwia karetta, oraz na delfiny, które są bardzo często tam spotykane.piaszczyste plaże
 • Berat

 • – miasto tysiąca okien- jedno z najpiękniejszych, a może i najpiękniejszych miasto na Bałkanach Berat. Swój przydomek zyskało dzięki ułożeniu małych domków na jednym ze wzgórz. Duże okna oraz bliskie ich położenie robią wrażenie, że okien jest tysiące. Miasto to jest idealnym miejscem dla osób, które uwielbiają zwiedzać kościoły i katedry. Na jego terenie znajduje się mnóstwo meczetów i katedr z okresu bizantyjskiego oraz czasów osmańskich. Zachowane w bardzo dobrym stanie zabytki stanowią jedną z atrakcji dla osób interesujących się tym okresem w historii. Oprócz meczetów możemy wyróżnić zachowany w bardzo dobrym stanie  Kościół św. Marii z Blachernae. Miejsce obowiązkowe dla każdego turysty, tak jak i zamek Kalaja.
 • Niebieskie oko

 • – czyli Syri Kalter, miejsce bajkowe. Syri Kalter jest wywierzyskiem, czyli miejscem gdzie woda wypływa bezpośrednio spod ziemi. Jest to rzeka, która od początku jest pełnoprawną rzeką, a nie jak inne strumykiem. Woda wypływa bezpośrednio z krateru pod bardzo dużym ciśnieniem i z wielką szybkością.owoce morza Jest to idealne miejsce dla osób uwielbiających przyrodę. Magia rzeki polega na jej charakterystyce, a dokładniej na kolorze wody. W środkowej części nurtu woda ma ciemnoniebieski kolor, a im bliżej brzegu woda staje się jaśniejsza. Gdybyśmy widzieli rzekę z lotu ptaka to przypomina ona właśnie ludzkie oko. Można by sądzić, że woda będzie miała przyjemną ciepłą temperaturę, lecz jest wręcz odwrotnie. Temperatura osiąga tam 10 stopni Celsjusza. Gratka dla osób lubiących zimną orzeźwiającą kąpiel. Całość uzupełnia przepiękne tło złożone z roślin rosnących przy brzegu. Jeżeli kochasz przyrodę, odwiedź to miejsce, a nie pożałujesz.
 • Butrinti

 • – jest niewielką osadą, a zarazem stanowiskiem archeologicznym w południowej części Albanii, niedaleko granicy z Grecją. W 2002r. wokół wykopalisk ustanowiono Park Narodowy. Park ten jest miejscem wielu ekosystemów orazwschodniej europie miejsc archeologicznych, które zachwycają. Miejsce to jest często odwiedzane przez turystów przez bliskość z kulturą grecką. Główną atrakcją parku jest niewiarygodne stanowisko archeologiczne, które obejmuje ponad 2500 lat. W jego skład wchodzą mury miejskie, pozostałości rzymskiego teatru, bizantyjska bazylika oraz dwa zamki. Wędrówka po ruinach jest niepowtarzalną oraz cudowną wycieczką, którą zapamiętamy na lata. Jest to niewątpliwie jeden z ukrytych klejnotów tego kraju.
 • Gjirokaster

 • – Stare miasto złożone z brukowanych krętych uliczek jest pełne urokliwych i osobliwych budynków. Nazywane jest Miastem z kamienia, ze względu na charakterystyczne lokalne kanty, które możemy zobaczyć na każdym kroku. W mieście znajduje się jeden z największych zamków na Bałkanach- Zamek Gjirokaster. Nie daleko ruin i fortyfikacji możemy zwiedzić bunkry z czasów zimnej wojny oraz Muzeum Uzbrojenia. Miasto zostało wpisane na listę UNESCO, a także w nim urodził się były dyktator Envera Hoxhy, a jego stary dom został przekształcony w muzeum.
 • Jezioro Szkoderskie

 • – jest największym jeziorem na Półwyspie Bałkańskim, leży ono na granicy Albanii i Czarnogóry. Na jeziorze znajduje się kilka wysp, które mieszczą zabytkowe monseary, oraz sąśródziemnomorski klimat miejscem życia wielu gatunków ptaków. Zbiornik ten jest jednym z nielicznych miejsc przebywania pelikanów. Oprócz pelikanów miejsce do życia znalazło tam ok 280 gatunków ptaków. Stanowi to połowę gatunków ptaków występujących w Europie. dlatego jeśli uwielbiasz wodę, piękne widoki oraz kochasz przyrode, a w szczególności ptaki to musisz się tam udać.
 • Kruja

 • –  jest rodzinnym miastem albańskiego bohatera narodowego Gjergja Skanderbega. W XV wieku Gjergj zdołał przez 25 lat bronić się przed Osmanami ze swojej fortecy w tym mieście. Może się pochwalić skalistymi górami, które spoglądają na miasto. Można je podziwiać z wspomnianego zamku Kruje, który był kiedyś bazą Skanderbega. Obecnie w jego murach znajduje się  muzeum poświęcone bohaterowi oraz fantastyczny XV-wieczny kościół. Stary Bazar w centrum miasta jest kolejnym miejscem, gdzie warto się udać. .Kruje to malownicze i spokojne miejsce, które warto odwiedzić ze względu na jego historyczne zabytki.albanii albania
 • Jezioro Ochrydzkie

 • – To najstarszy zbiornik wody słodkowodnej w Europie i najgłębszy na Bałkanach, który pomimo wielu milionów lat stale zachwyca spragnionych wypoczynku urlopowiczówWyjątkowe ułożenie terenu przyczyniło się do występowania w tym regionie endemicznych gatunków ryb oraz roślin, czyli takich, które są typowe tylko dla tego regionu. Należy do nich np. pstrąg ochrydzki zagrożony aktualnie wyginięciem. Jest to miejsce dla osoby lubiących cisze, spokój oraz przyrodę.

Stolica Albanii Tirna

Stolicą Albanii jest Tirana. Miasto Tirana znajduje się w centrum kraju i liczy około 800 000 mieszkańców. To także centrum gospodarcze Albanii i jedno z najważniejszych miast Europy Wschodniej.

Stolicą Algierii jest Algier. Algier leży nad Morzem Śródziemnym i ma około 4 mln mieszkańców. Jest to również największy obszar metropolitalny w Afryce Północnej i jeden z największych w Afryce. Stolica Algierii ma głównie ludność muzułmańską, ale są też chrześcijanie, Żydzi i Bahaicizego można się spodziewać po Tiranie jako turysta?

Jest to tętniące życiem miasto, które ma wiele do zaoferowania zarówno turystom, mieszkańcom, jak i gościom.

Albania jest małym turystycznym diamentem na mapie Europy. Różnorodność zabytków oraz fauny i flory, plus niskie ceny idealnie pasują na wakacje marzeń.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00