Strona główna » Zalew Zegrzyński-plaże i atrakcje nad Jeziorem Zegrzyńskim

Zalew Zegrzyński-plaże i atrakcje nad Jeziorem Zegrzyńskim

Zalew Zegrzyński

by admin
Zalew Zegrzyński

W sezonie wszelkie jeziora, plaże, sztuczne plaże, są zalęgane przez turystów nie tylko z Polski, ale też z innych zakątków świata.

wypożyczalnie sprzętu wodnegoStaramy się szukać wówczas takich miejsc wypoczynkowych, gdzie może być nieco mniej osób, miejsc mniej znanych lub po prostu mniej uczęszczanych.

Ile jest takich miejsc w naszym pięknym kraju, o których wie mało osób, a są niesamowite. Słyszałeś kiedyś o Zalewie Zegrzyńskim?

Zalew Zegrzyński – jak powstało jezioro pod Warszawą?

zalew zegrzyńskiNa początku zaczerpnijmy nieco historii. Zalew Zegrzyński powstał stosunkowo niedawno, ponieważ jeszcze przed 1963 rokiem krajobraz tamtejszych terenów wyglądał całkowicie inaczej. Jak więc doszło do powstania Jeziora Zegrzyńskiego?

Pomysł wybudowania zalewu powstał w 1951, ponieważ miejsce, w którym on się znajduje, było miejscem nieustannego wylewu Narwi oraz Bugu.

Głównym zainicjowaniem zapory było oczywiście chronienie tych terenów zalewowych przed nadmiernym wylewaniem rzek.

Na oficjalną datę powstania Jeziora oraz Zapory określa się 22 lipca 1963 roku, kiedy to została przecięta wstęga. Data ta jest również datą obchodzenia urodzin PRL-u.

Jezioro Zegrzyńskie czy Zalew Zegrzyński?

Obie nazwy usłyszą Państwo i zobaczą w internecie, przy okazji czytania różnych artykułów. Zalew i jezioro jest tym samym określeniem, Zapora Zegrzyńska to jednak co innego.

Klub Mila ZegrzynekZapora ma ochraniać nadal nadmierne wylewy rzek Narwi oraz Bugu, natomiast Jezioro jest pięknym dodatkiem do całości, który przyciąga turystów i pozwala na niezapomniany wypoczynek wśród pięknych krajobrazów.

Oficjalną i urzędową nazwą jednak pozostaje “Jezioro Zegrzyńskie”, która została ustalona i wpisana w 1963 roku. W 2007 roku nazwa ta została również oficjalnie zatwierdzona przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych.

Dopuszczalną nazwą, którą również można usłyszeć, jest także “Zbiornik Dębe”.

Nazwę jeziora wprowadzono urzędowo w roku 1963. Jest ona ustalona na cześć wsi, która leży na północ od jeziora – wsi Zegrze.

Jak dojechać nad Zalew Zegrzyński?

plac zabaw Dojechać nad Zalew Zegrzyński, czyli zbiornik o powierzchni 33 kilometrów kwadratowych (większy od niektórych jezior w Polsce), jest niezwykle łatwo.

Zalew ten znajduje się pod Warszawą, na północ od niej, około 40/60 minut drogi od stolicy. Od stolicy Polski najlepiej dojechać tutaj przez Legionowo czy Białołękę.

Nad Zalew kursuje także autobus podmiejski linii 735 z Żerania do Zegrza. Turyści, którzy wybierają się z innych miejsc Polski, najpierw niech najlepiej kierują się na Warszawę, a potem już wyznaczoną wcześniej najłatwiejszą drogą.

Czy w Zalewie Zegrzyńskim można się kąpać?

Dotychczas sanepid twierdził, iż woda w jeziorze jest niezdatna do kąpieli, kąpiel z brzegu każdej plaży była zabroniona w Jeziorze Zegrzyńskim.

ZegrzePowodem był zakwit sinic, których toksyny mogą działać negatywnie na skórę oraz błony śluzowe człowieka. 23 lipca jednak Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie, na podstawie oceny wizualnej wody, wydał opinię o tym, iż kąpiel w jeziorze jednak jest możliwa.

W jakiej miejscowości jest Zalew Zegrzyński?

Jezioro Zegrzyńskie znajduje się na północ od Warszawy, dokładnie w Kotlinie Warszawskiej, w powiecie legionowskim, jest ono zbiornikiem retencyjnym Narwi.

sportów wodnych Jezioro to z początku miało być najniższym punktem kaskady zbiorników na Bugu i miało umożliwić żeglugę.

Obecnie jest oczywiście miejscem rekreacyjnym, ale także rezerwuarem wody pitnej dla aglomeracji warszawskiej. Zapora Zegrzyńska odgrywa również niewielką rolę, jeśli chodzi o energetykę.

Zalew Zegrzyński – najładniejsze plaże

Zalew Zegrzyński ma w swoim pobliżu wiele plaż, które są uczęszczane przez turystów. Jezioro czasem wygląda jak małe morze (jeśli jest na tyle zamglone, że nie widać jego innych brzegów). Która plaża jednak jest najładniejsza i ma najlepsze widoki?

  • Dzika Plaża w Nieporęcie, ul. Zegrzyńska, Nieporęt: jest ona najbardziej znaną plażą nad Jeziorem Zegrzyńskim. Tutajjezioro zegrzyńskie trafia zdecydowana większość turystów, którzy zainteresowani są wypoczynkiem nad jeziorem, więc może być czasem nieco tłoczno. W sezonie wakacyjnym towarzyszyć wypoczynkowi tutaj będzie niestety hałas. W dni poza sezonem jednak jest to miejsce niezwykle urokliwe, nie ma już tylu ludzi, jest jednak przyjemny plac zabaw dla dzieci, a także śliczne molo. Przy tej plaży znajdziesz także wypożyczalnię sprzętu wodnego, a wzdłuż niej rozciąga się alejka z ławkami, gdzie możesz przysiąść i podziwiać piękne krajobrazy. Ciekawą atrakcją tej plaży jest też to, iż w jeziorze tutaj napotkacie łabędzie oraz kaczki. Koło Dzikiej Plaży istnieje parking, jednak jest on płatny.

 

  • Plaża w Serocku, ul. Bulwar Nadnarwiański – jest to północna część Zalewu Zegrzyńskiego. Plaża tutaj jest mała, ale przytulna, posiada także molo i plac zabaw dla pociech. Są tutaj też boiska do siatkówki oraz koszykówki, a także wypożyczalnia sprzętu wodnego. Znajdziecie tutaj także siłownię zewnętrzną, jeśli interesuje Was aktywność na świeżym powietrzu i przy wspaniałych widokach. W pobliży plaży jest także parking, tutaj już bezpłatny. W okolicy jest także parę szlaków pieszo-rowerowych o łącznej długości 88,6 km, dla miłośników spacerów, biegania lub kolarstwa.

 

  • Plaża w Kompleksie Rekreacyjno-Wypoczynkowym Nieporęt-Pilawa, ul. Wojska Polskiego 3, Nieporęt – kompleks tenplaże zalew zegrzyński znajduje się w miejscowości Białobrzegi i jest oddalony od plaży w Nieporęcie o niecałe 2 kilometry. Kompleks znajduje się na ogromnym, ogrodzonym terenie, plaże niestety stanowią jego niewielką część, jednak klimat jest niesamowity. Znajdują się tutaj szkółki windsurfingowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego, a także port, gdzie cumują żaglówki i motorówki, co z kolei może być dużą atrakcją dla dzieci. Dla maluchów jednak wybudowano tu również plac zabaw, a dla tych trochę większych dzieci – skatepark. Znajduje się tutaj także sklep spożywczy oraz Tawerna Portowa, w której niestety na co dzień nie zjecie – jest przeznaczona na większe eventy. W pobliżu kompleksu jest wiele drzew, które dają cień w upalny dzień i idealnie jest pod nimi przysiąść. Plaże są tu jednak niestety bardziej trawiaste. Aby wjechać na teren kompleksu należy zapłacić określoną kwotę.

 

  • Klub Mila Zegrzynek to kameralne i pełne uroku miejsce nad Zalewem Zegrzyńskim, oferujące liczne atrakcje dla całej rodziny oraz klientów biznesowych. Z dala od miejskiego zgiełku, ale zaledwie 35 km od centrum Warszawy stanowi idealne miejsce do aktywnego wypoczynku. Malownicze położenie nad brzegiem jeziora, w otulinie parku krajobrazowego stwarza wiele możliwości do uprawiania sportów wodnych, lądowych lub po porostu spędzenia wolnego czasu na łonie natury. mamy miejsce do żeglowania oraz czarter jachtów

Zalew Zegrzyński

Zalew Zegrzyński to sztuczny zbiornik wodny położony na rzece Wiśle, w pobliżu Warszawy. Zachowały się w latach 60. XX wieku przez spiętrzenie wody na rzecz przez Zaporę Zegrzyńską. Jego miejsce wynosi około 33 km², a maksymalna głębokość to około 23 metry. Zalew Zegrzyński stanowi popularne miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Warszawy i okolic, oferując m.in. możliwość uprawiania sportów wodnych, jak żeglarstwo, windsurfing czy kajakarstwo.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00