Strona główna » Stolica Czarnogóry. Największe atrakcje i zabytki Podgoricy

Stolica Czarnogóry. Największe atrakcje i zabytki Podgoricy

Stolica Czarnogóry

by admin
Czarnogóra Podgorica

Czarnogóra nie jest państwem tak popularnym wśród turystów jak, chociażby Hiszpania czy Turcja. Niemniej jednak ten kto odwiedzi ten kraj, na pewno nie pożałuje. Będąc w Czarnogórze, koniecznie należy obejrzeć Podgoricę, która jest jej stolicą.

Dobrze byłoby dowiedzieć się czegoś o tym wyjątkowym mieście, a także poznać jego niezwykle barwną historię. Warto byłoby też mieć świadomość tego, co możemy zwiedzić w Podgoricy.

Atrakcji jest naprawdę sporo, dlatego każdy turysta powinien znaleźć coś, co go zaciekawi.

terytorium czarnogóryDobrze byłoby też poznać interesujące miejsca znajdujące się w pobliżu czarnogórskiej stolicy.

Wreszcie, przyda nam się także wiedza na temat organizowania wycieczek do tego miasta.

Historia Podgoricy

Jak już zaznaczono na wyżej, Podgorica jest miastem o niezwykle ciekawej historii. Nie każdy wie jednak, że miano stolicy zyskała dopiero w roku 1946, a więc tuż po II wojnie światowej.

części miastaW okolicach tego miasta życie tętniło jednak już w epoce kamiennej. Pierwotnie, Podgoricę określano mianem Doclea.

Swoją współczesną nazwę miasto zawdzięcza rzece, która przepływa przez jego teren oraz wzgórzu o nazwie Gorica, u którego stóp leży.

Warto wiedzieć, że Podgorica w średniowieczu znajdowała się we władaniu Serbii, a także Wenecji. Od 1466 roku była zaś rządzona przez Turków. Dopiero w XIX wieku Podgorica przeszła we władanie Czarnogórców.

Czasy II wojny światowej nie były dla miasta łaskawe i doszło do wielu zniszczeń. Współcześnie Podgorica pozostaje jednym z symboli niepodległego państwa Czarnogóra i nie brakuje w niej miejsc, które mogą przykuwać uwagę i zainteresowanie turystów.

stacja kolejowa

Atrakcje i zwiedzanie Podgoricy

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, od czego warto rozpocząć zwiedzanie Podgoricy. Okazuje się, że dobrym punktem startowym będzie dzielnica o nazwie Stara Varos.

Tutaj znajdowało się serce miasta za czasów rządów tureckich. Możemy podziwiać tam między innymi charakterystyczny dla tamtych czasów układ brukowanych ulic. Pomimo wspomnianych już wyżej zniszczeń wojennych, zachował się on w dość dobrym stanie.

Domki, które znajdują się po bokach mogą posiadać nawet typowe dla tureckiego budownictwa elementy. Mowa tu między innymi o charakterystycznych zabudowanych balkonach.

muzeum archeologiczneJeżeli odwiedzamy Podgoricę, dobrze byłoby także obejrzeć z bliska kilka dosyć dobrze zachowanych meczetów.

To prawdziwa gratka dla osób, które nigdy wcześniej nie widziały muzułmańskiego ośrodka kultu religijnego.

Największe zabytki czarnogórskiej stolicy

Będąc w czarnogórskiej stolicy, zapewne zainteresują nad jej wyjątkowe zabytki. Na szczęście, w mieście tym znajdziemy ich co najmniej kilka.

Wśród najciekawszych z nich na uwagę zasługuje między innymi Sobór Zmartwychwstania Pańskiego. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że jest on raczej stylizowany na zabytek.

Nie jest bowiem jakoś szczególnie wiekowy. Niemniej jednak jej wygląd nawiązuje do katedry Tryfona w Kotorze.

plac republikiJest to obiekt sakralny, dlatego obejrzeniem go będą zainteresowane przede wszystkim osoby wierzące.

Niemniej jednak nawet jeśli nie zaliczamy się do katolików, obejrzymy ten obiekt, bo prezentuje się naprawdę okazale.

Dobrym pomysłem będzie także spacer po centrum miasta, w którym można podziwiać ciekawą wieżę zegarową. Stary Most na Ribnicy także wydaje się być czymś, co koniecznie należy zobaczyć będąc w Podgoricy.

Został zbudowany w XVIII wieku i być może powstał na bazie ruin starego mostu rzymskiego. Nie da się tego co prawda jednoznacznie dowieść, ale wielu archeologów wysnuwa taką teorię. Będąc w Podgoricy warto także udać się do Muzeum Miejskiego.

Będziemy mieli okazję obejrzeć w nim interesujące ekspozycje. Dzięki wizycie w takim miejscu, zdecydowanie lepiej wyczujemy się w klimat czarnogórskiego miasta i poznamy jego ciekawą historię. Niektóre wystawy są stałe, a inne ekspozycje mogą się zmieniać.

Atrakcje w okolicach Podgoricy

Podgorica sama w sobie należy do interesujących miast. Jeżeli będziemy w Czarnogórze, jej stolicą jest na pewno godna odwiedzenia. Warto byłoby jednak przyjrzeć się okolicom tego miasta.

Szkoda byłoby bowiem pominąć wielu atrakcji, które mamy pod samym nosem. Mowa tu między innymi o obiekcie sakralnym o nazwie Monaster Ostrog.

Powstał on jeszcze w XVII wieku. Zainteresuje on przede wszystkim wierzących kościoła prawosławnego. Jeżeli odbijemy 20 kilometrów na południe od miasta Podgorica, naszym oczom ukaże się przepiękne Jezioro Szkoderskie.

Co ciekawe, stanowi ono największy akwen Bałkan środkowych. Dobrym pomysłem może okazać się również wycieczka na wybrzeże Adriatyku.

To doskonały pomysł dla osób, którym marzy się chwila odpoczynku i wytchnienia nad wodą. Warto zabrać ze sobą koc, zwłaszcza jeśli podróżujemy latem.

Polecane wycieczki

Wycieczki do Podgoricy mogą odbywać się w rozmaity sposób. Nie brakuje amatorów wycieczek indywidualnych. Nie da się również ukryć, że istnieją ludzie, którzy postawią wyłącznie na wyprawy zorganizowane. Nie da się jednoznacznie wskazać, która opcja jest lepsza. Nie pozostaje nam tak naprawdę nic innego jak podążanie za swoimi własnymi preferencjami.

Jeśli jesteśmy indywidualistami, samodzielna wyprawa bądź wyprawa w towarzystwie kilku bliskich osób wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Jeśli jednak czujemy się zagubieni podczas wycieczek samotnych, postawmy na tę zorganizowaną.

Nie będziemy musieli samodzielnie zastanawiać się nad tym, co będziemy zwiedzać. Wystarczy zdecydować się na któryś z najbardziej interesujących nas programów. Niestety, istnieje pewne prawdopodobieństwo tego, że jakiś punkt programu wycieczki zorganizowanej nie będzie nam odpowiadał. Nie pozostaje nam jednak nic innego jak to zaakceptować. Odłączanie się od grupy nie jest bowiem najlepszym pomysłem.

Należy wystrzegać się tego rozwiązania przede wszystkim wówczas, jeśli odwiedzamy Czarnogórę po raz pierwszy. Dużym problemem dla niektórych może być bariera językowa. Niestety, nie wszędzie dogadamy się po angielsku. Poza tym, nie wszyscy znamy język angielski na tyle dobrze, aby móc swobodnie się w nim porozumiewać.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00