Strona główna » Bułgaria – kiedy najlepiej jechać na wczasy?

Bułgaria – kiedy najlepiej jechać na wczasy?

Bułgaria

by admin
Bułgaria

Bułgaria to bardzo częsty kierunek wakacyjnych wypraw. Nie ma się temu co dziwić, bo jest to bardzo interesujący, godny odwiedzin kraj. Zanim jednak wybierzemy się do niego, dobrze byłoby się czegoś na jego temat dowiedzieć.

Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że będziemy wiedzieć, kiedy udać się na wakacje i co ze sobą zabrać. Dobre przygotowanie do wyjazdu znacząco zwiększa prawdopodobieństwo tego, że będziemy zadowoleni.

Bułgaria – informacje ogólne

bułgarii bułgariaBułgaria jest krajem, który położony jest na południowym – wschodzie Starego Kontynentu.

Graniczy między innymi z Serbią, Grecją czy Turcją. Bułgaria jest państwem, w którym przeważają wyżyny. Niemniej jednak, północną część kraju zajmuje Nizina Naddunajska.

Stolicą kraju, o którym mowa jest Sofia. Bułgaria liczy mniej więcej 7 milionów mieszkańców. Nie jest to kraj silnie zróżnicowany etnicznie, a zamieszkują go przede wszystkim Bułgarzy.

Jeżeli chodzi o wyznanie dominujące, jest nim chrześcijaństwo. Wśród miejsc, które warto odwiedzić w tym kraju wyróżnić można przede wszystkim zabytkowe miasto Nesebyr, zespół cerkwi wykutych w skale w Iwanowie, a także Park Narodowy Pirinu.

Fauna i flora Bułgarii

piaszczyste plażeLasy pokrywają mniej więcej od 35 do 40% kraju. W Bułgarii przeważają lasy dębowe, jak również bukowe i bukowo-jodłowe.

W kraju tym dość powszechnie można ujrzeć również świerki, a w wyższych partiach górskich kosodrzewinę.

Co ciekawe, na niektórych obszarach tego kraju ujrzeć można charakterystyczną roślinność stepową.

Jeżeli chodzi o faunę Bułgarii, na wyróżnienie zasługuje bez wątpienia ta typowa dla Europy Środkowej. W kraju tym można więc spotkać niedźwiedzie, jelenie, jak również dziki czy sarny.

południowo wschodniej europieW południowych rejonach tego kraju spotkać można również żółwie greckie, jadowite pająki oraz pelikany kędzierzawe.

Są to zwierzęta, których z całą pewnością nie spotkamy w Polsce. Co ciekawe, w wodach Morza Czarnego, które oblewają wybrzeża bułgarskie można spotkać nawet 200 gatunków ryb.

Trzeba przyznać, że to naprawdę sporo. W kraju tym żyje również wiele chronionych prawnie ślimaków.

Klimat Bułgarii

Klimat Bułgarii można uznać za umiarkowany ciepły. Nad morzem można go jednak określić jako podzwrotnikowy i wilgotniejszy. Można więc przyznać, że klimat kraju, o którym mowa jest dość zróżnicowany.

Jeżeli chodzi o średnią temperaturę powietrza panującą w Bułgarii w styczniu, wynosi ona około -3 stopni Celsjusza.

kuchnia bułgarskaW lipcu średnia temperatura powietrza waha się zaś w granicach od 18 do 23 stopni Celsjusza.

Jeśli chodzi zaś o średnią roczną sumę opadów, wynosi ona od 450 do nawet 1200 mm. Najczęściej i najobficiej pada na terenach górskich i wyżynnych.

Pogoda w Bułgarii w poszczególnych porach roku

informacje praktyczne bułgariaPogoda w Bułgarii jest dość zróżnicowana, w zależności od tego, o której części kraju mowa. Najcieplej będzie oczywiście na południu, natomiast najchłodniej na północy.

Nietrudno się jednak domyślić, że najchłodniejszą porą roku jest zima, a najgorętszą lato, podobnie jak w Polsce.

Jeżeli chodzi zaś o wiosnę oraz jesień, wiele zależy od konkretnego roku oraz miejsca. Wiosna rozpoczyna się dość wcześnie, bo w marcu kwitną drzewa i nie brakuje słonecznych dni. Już na początku czerwca temperatury zaczynają sięgać mniej więcej 30 stopni Celsjusza.

Nierzadko osiąga ona nawet 40 kresek. Ma to miejsce zazwyczaj w południowych rejonach kraju, które są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Co ciekawe, początek jesieni bywa dość ciepły i pozwala turystom na plażowanie.

Pogoda w Bułgarii w poszczególnych miesiącach

wybrzeżu morza czarnegoJak już zaznaczono wyżej, pogoda w Bułgarii jest dość zróżnicowana, gdyż mamy do czynienia z czterema porami roku.

Wiosna i lato są najcieplejsze, natomiast jesień i zima z reguły najchłodniejsze. Jeżeli chodzi o średnią temperaturę w styczniu, wynosi ona mniej więcej -3 stopnie Celsjusza.

Średnia temperatura w lutym waha się zaś w granicach od -4 do 4 stopni. Jeśli chodzi o marzec i kwiecień, może ona oscylować pomiędzy 7 a 15 stopni. W maju możemy mieć zaś do czynienia z temperaturami od 10 do 20 stopni. Jeśli chodzi zaś o czerwiec, średnia temperatura osiąga wartości od 14 do nawet 25 stopni.

języku bułgarskimLipiec to czas, gdy średnie temperatury powietrza oscylują w granicach od 17 do 27 stopni.

W sierpniu jest bardzo podobnie. Wrzesień oraz październik to miesiące, w których temperatura osiąga wartości od 12 do 20 stopni Celsjusza. W listopadzie i grudniu temperatura sięga od 7 do 15 stopni.

Najsłoneczniej jest w Bułgarii w miesiącach letnich. Okresy upałów mogą być jednak przerywane dość intensywnymi opadami deszczu oraz gwałtownymi burzami.

Kiedy najlepiej jechać na wakacje do Bułgarii?

najstarsze miastoWiele osób może zadawać sobie pytanie o, to kiedy najlepiej jechać na wakacje do Bułgarii.

Nie da się jednak jednoznacznie określić, jaka pora na wakacyjny wyjazd jest najlepsza. Wiele zależy bowiem od tego, jakie są nasze upodobania i preferencje.

Jeżeli należymy do osób, które nade wszystko przepadają za upałami i słońcem, wybierzmy się do Bułgarii latem.

Najlepszymi miesiącami na urlop wypoczynkowy będą więc czerwiec, lipiec, jak również sierpień. Początek września także wydaje się być dobrym pomysłem.

znakomita kuchniaNie każdy przepada jednak za palącymi promieniami słońca i za wysokimi temperaturami.

Jeśli należymy do osób, które wolą rześkie powietrze, z powodzeniem możemy zdecydować się na wyjazd majowy bądź październikowy. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj przyrody wolimy obserwować.

Na jednych najlepiej wpływa widok kwitnących drzew, ale inni wolą mieniące się w słońcu kolorowe liście drzew.

bułgaria słyniePamiętajmy o tym, że nie da się przewidzieć pogody, jaka będzie panować podczas naszego wyjazdu, tym bardziej że większość z nas planuje wypoczynek z wyprzedzeniem.

Niemniej jednak, przed wyjazdem warto prześledzić prognozy pogody. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jaki rodzaj ubrań ze sobą zabrać.

Jeżeli planujemy co najmniej tygodniowy wypoczynek, warto być przygotowanym na zmienne warunki atmosferyczne.

Wydaje się, że nie powinno zabraknąć nam zarówno letniej odzieży, jak i takiej, która przyda się w trakcie chłodniejszego dnia i deszczu.

 

Bułgarskie wina

krajów bałkańskichWino bułgarskie jest stosunkowo nowym zjawiskiem, ponieważ tylko 1% światowej produkcji wina pochodzi z Bułgarii.

Winogrona uprawiane są na żyznych glebach zachodniej i wschodniej Tracji (region na Półwyspie Bałkańskim na południowej granicy Turcji), który zapewnia doskonały klimat do uprawy wysokiej jakości winogron.

Bułgaria to mały kraj na Bałkanach, z kulturą wina, która istnieje od wieków.

Tradycje winiarskie tego kraju sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, kiedy to w górach Tracji zakładano winnice. Obecnie Bułgaria produkuje ponad milion skrzynek wina rocznie, z ponad 400 odmian winogron.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00