Strona główna » Fidżi co warto wiedzieć przed podróżą?

Fidżi co warto wiedzieć przed podróżą?

Fidżi

by admin
Fidżi

Fidżi składa się aż z 333 wysp położonych na Oceanie Spokojnym. Co roku przyciąga tłumy turystów z całego świata, którzy chcą odpocząć od codziennego zgiełku wśród szumu fal i pięknych palm. Poznaj bliżej to piękne miejsce. Co warto wiedzieć przed udaniem się an Fidżi? Przeczytaj ten mały przewodnik po Fidżi. 

Położenie Fidżi

 

Wyspy Fidżi słyną z luksusowych prywatnych wysp, ekskluzywnych kurortów all-inclusive i pięknych plaż. Fidżi jest również powszechnie cenione ze względu na wyjątkową kulturę i gościnność.

Białe plaże tych wysp oraz krystalicznie czyste i nieskażone morze są idealnym miejscem na prawdziwie relaksujące wakacje, ale oferują również różne możliwości dla żądnych przygód podróżników.

wyspach fidżiFidżi to państwo wyspiarskie w Melanezji na południowym Pacyfiku.

Archipelag Fidżi zajmuje powierzchnię 18 300 km2 i składa się z 330 wysp i 500 wysepek z których zwykle jest zamieszkanych 110.

Najbardziej zaludnione wyspy na Fidżi to Viti Levu i Vanua Levu, które są domem dla prawie 87% ludność narodu.

Trzy największe osady na tym obszarze to Suva, Nadi i Lautoka

 

Stolicą jest miasto Suva, na południowo-wschodnim wybrzeżu największej wyspy Viti Levu, która wraz z Vanua Levu stanowi prawie 90% całkowitej powierzchni Fidżi. 

 

Klimat i pogoda na Fidżi

 

Na Fidżi, wyspach Pacyfiku na północ od Zwrotnika Koziorożca, panuje klimat tropikalny, z gorącą, wilgotną i deszczową porą od grudnia do kwietnia oraz chłodną porą od czerwca do października.

stolicą fidżi

Pora chłodna jest stosunkowo sucha, zwłaszcza na małych i płaskich wyspach, ale także na północno-zachodnich zboczach głównych wysp (Vanua Levu i Viti Levu). Na zboczach wystawionych na południowo-wschodnie pasaty, nawet w tym sezonie może występować deszcz.

 

Temperatury na Fidżi są wysokie przez cały rok, a obfite opady deszczu mogą wystąpić w każdym miesiącu.

 

Jak pogoda rozkłada się w ciągu poszczególnych miesięcy? 

 

Styczeń – Kwiecień — jest wilgotno i gorąco. Występuje zwiększone ryzyko cyklonu.

Maj – jest ciepło i przyjemnie, niewielkie opady deszczu, dobry czas na wyjazd. 

Czerwiec – pażdziernik — najlepszy czas na pobyt na Fidżi. Ryzyko deszczu i innych niebezpiecznych zjawisk jest bardzo mała, a temperatury są upalne. 

Listopad – grudzień — jest gorąco i wilgotno, istnieje zwiększone ryzyko cyklonu. 

 

Według statystyk pogodowych sierpień jest najbardziej słonecznym miesiącem ze średnim nasłonecznieniem przez 7,1 godziny dziennie. Słońce świeci średnio 5,9 godziny dziennie w roku.

 

biura podróży fidżi

Fidżi – fauna i flora

Flora

 

dolar fidżiWyspy zachodniego Fidżi są domem dla suchego lasu. Z biegiem lat roślinność uległa znacznym zmianom, głównie w wyniku pożarów, wycinki i uprawy, a w drugiej kolejności przez cyklony.

Ekosystemy suchego lasu są obecnie klasyfikowane jako jeden z najbardziej zagrożonych systemów ekologicznych na świecie.

 

Pozostało kilka pięknych rodzimych drzew, w tym Stinkwood wiriwiri Gyrocarpusamericanus, Coral Tree drala Erythrinavariegate, Chinese Lantern Tree evuevu Hernandiapeltata, Milo mulomulo Thespesiapopulnea, Ironwood vesi Intsiabijlonugaka. Kilka dużych drzew mango można również znaleźć u podnóża zboczy wzgórz w południowej części ośrodka.

 

fidżi należyZidentyfikowano również dwa „charakterystyczne” drzewa – wspaniałą, dużą bakę lub drzewo figowe na tyłach obszaru leśnego oraz duże Dilo, które stoi na plaży przed Bure #44.

Oba są głównymi punktami orientacyjnymi. Baka to naprawdę majestatyczne drzewo i pozostałość po dawnym lesie na wyspie. 

 

Dilo to piękne, stare drzewo, które przez lata i pożary przetrwało wiele cyklonów. Drzewo to jest również piękną pozostałością po dawnym lesie i zachwycającym miejscem do siedzenia pod ochroną ogromnego baldachimu.

Fauna

 

odwiedzając fidżiNa Fidżi mieszka ogromna ilość ptaków i innych zwierząt. Bardzo ciekawym gatunkiem mieszkającym na Fidżi jest iguana czubata z Fidżi, która znajduje się na zagrożonej liście krytycznej (ICUN 2006).

 

Na Fidżi zamieszkują również legwany, które też należą do zagrożonych gatunków. Inne zwierzęta pochodzące z Fidżi i ekosystemu Suchego Lasu, które znajdują się na krytycznej liście zagrożonych, to wąż Bolo i boa pacyficzne.

 

W sumie na Fidżi występuje około 80 gatunków ptaków lądowych i słodkowodnych. Można tu zaobserwować m.in.: 

 

 • Czapla rafowa
 • Czarna Kaczka Pacyfiku
 • Fidżi Goshawk
 • Gołąb białogardły
 • Gołąb cętkowany
 • Zimorodek biało- kołnierzyk
 • jaskółka pacyficzna
 • Szpak polinezyjski
 • Jaskółka Fidżi  

 

Na Fidżi występują trzy gatunki jastrzębi. Najpopularniejszym jest błotniak pacyficzny. 

 

Ludność Fidżi

fidżi słynieFidżi to oryginalny lud, którego pochodzenie powstało w wyniku mieszania się różnych grup etnicznych regionu Oceanu Spokojnego.

 

We współczesnej kulturze archipelagu starożytne wierzenia współistnieją z obyczajami chrześcijańskimi, a tradycyjny sposób życia miesza się z atrybutami demokratycznego porządku publicznego.

 

Pomimo historycznie propagowanej reputacji łobuzów i kanibali, obecni mieszkańcy Fidżi są uważani za jednych z najbardziej przyjaznych ludzi na świecie. Mieszkańcy wysp to jedyni w Oceanii, którzy są naprawdę dumni ze swojej przeszłości. 

 

historii fidżiFidżijczycy przywiązują ogromną wagę do edukacji dzieci. Pierwszą rzeczą, jakiej dziecko uczy się poprzez trening, jest zasada właściwego zachowania w społeczeństwie.

 

Najwyższymi cnotami są pokora i tolerancja wobec przedstawicieli różnych warstw społecznych. W kulturze zachowania szacunek dla innych jest na pierwszym miejscu. 

 

Mieszkańcy Fidżi słyną z uważnego podejścia do gości, w tym zagranicznych turystów. Na powitanie Fidżijczyk może wręczyć prezent, którego nie należy odmawiać, aby nie urazić ofiarodawcy. Wdzięczność za przyznany honor może być wręczeniem prezentu w zamian. 

 

Fidżi obyczaje

Na Fidżi zamykanie drzwi nie jest akceptowane. To pokazuje, że są zawsze otwarci na przyjmowanie gości.

 

Odwiedzając dom miejscowych, trzeba podarować właścicielowi małą pamiątkę – „sevusevu”. Tradycyjnie jest to wiązka pokruszonego suszonego korzenia yaqona, papierosy i butelka wina. Na wsiach najcenniejszym darem jest ząb kaszalota „tabua”. 

 

Posiłek składa się z dania głównego („kakana-dina”) i przystawki („icoy”). Członkowie rodziny i ich goście siedzą wokół maty, na której prezentowane są potrawy.

Ciekawy jest również rytuał picia yaqony – jest to ważna część świątecznego obiadu, po którym rozpoczynają się tańce i inne imprezy rozrywkowe.

 

Taniec jest integralną częścią kultury Wysp Fidżi. Są akompaniamentem do wszystkich ważnych wydarzeń: od urodzin czy pogrzebów po śluby i zawieranie transakcji biznesowych.

 

Tradycyjne tańce mężczyzn to „sibi” lub „meke” w stylu wojennej wojny, wykonywane z włóczniami i tarczami.

 

Wśród tańców kobiecych jest vata, który wcześniej służył do obrażania i osłabiania ducha jeńców. Tradycja śpiewu i tańca przybyła na wyspy wraz z indyjskimi imigrantami. 

 

Codziennym elementem garderoby kobiet i mężczyzn jest ciemnoszara „sulu”. W wioskach często można zobaczyć kobiety w sari i mężczyzn w długiej sukience zwanej „muumuu”.

Główną zasadą w ubiorze jest skromność i powściągliwość. Dlatego wskazane jest, aby podczas wizyty zrezygnować z strojów sportowych i odzieży, która eksponuje dużo ciała. 

 

Zwiedzając wieś należy unikać noszenia kapelusza, gdyż jest to przywilej księcia. 

 

Przy wejściu do domu zwyczajowo zdejmuje się obuwie.

Fidżi kuchnia

kuchnia fidżiKluczowe składniki tej niedocenianej kuchni są bardzo podobne do tych występujących w kuchni tajskiej: kokos, limonka, kurkuma, galangal i świeże zioła tworzą orzeźwiający smak. 

 

Jednak wraz z rozwojem turystyki na Fidżi szybciej znajdziemy włoską pizzerię niż lokalne restauracje.

 

Dziś miejscowi nawet nie uczą się przygotowywać tradycyjnych potraw. Dlatego bardzo trudno znaleźć tu tradycyjne dania, które by były odskocznią od znanych na całym świecie pizz, spaghetti, hamburgerów.

 

Wiele społeczności na Fidżi żyje w 100% z rolnictwa, co oznacza, że zbierają własne wodorosty z oceanu, wytwarzają własną śmietankę kokosową ze świeżych orzechów kokosowych i hodują własne bydło i kurczaki. 

Lovo

Głównym daniem Fidżi, o którym każdy powinien wiedzieć, jest lovo

 

Najpierw rozpalasz ognisko i wkładasz kamienie do dołu, aż będą bardzo gorące. Kiedy ogień wygaśnie, marynujesz różnorodne mięsa i słodkie warzywa korzeniowe – takie jak taro, słodkie ziemniaki, kurczak, wieprzowina – ze składnikami takimi jak mleko kokosowe, sos sojowy i czosnek.

 

Następnie owijane jest to w liście bananowca i przykrywane warstwą ziemi i kolejnymi liśćmi bananowca. Marynowane warzywa i ryby umieszcza się między liśćmi bananowca i gotuje przez kolejne pięć godzin.

 

Fidżi krótka historia

 • Republika Fidżi to niezależne państwo wyspiarskie na południowym Pacyfiku, które w latach 1874-1966 było brytyjską kolonią, a obecnie jest demokracją parlamentarną.
 • Pierwszymi białymi osadnikami, którzy wylądowali na tych wyspach, byli deportowani z Sidney, którzy przybyli w 1804 r. W 1835 r. pierwsi kupcy przybyli na jedną z największych wysp, dokładnie w Levuka. 
 • Na początku XX wieku kilku indyjskich robotników z Madrasu i Kalkuty zostało sprowadzonych na te wyspy z tymczasowymi umowami na ścinanie trzciny cukrowej. Potem te konkretne kontrakty zostały zniesione, a Indianie pozostali wolnymi osadnikami.
 • Z biegiem czasu, dzięki pracy misji i mądrej angielskiej administracji, wyspy te szybko odnotowały pewien postęp, a nawet społecznie wyspiarze osiągnęli wyższy poziom.
 • Sytuacja gospodarcza pozostała dobra, a zaburzenia atmosferyczne wzbudziły pewne obawy: w 1952 r. cyklon poważnie uszkodził port Suva, który następnie został zniszczony przez trzęsienie ziemi w 1953 r. 
 • W 1966 r. ogłoszono Konstytucję, która przewidywała narodziny Rady Legislacyjnej, złożonej z wybranych członków i wprowadzenie powszechnego prawa wyborczego. 

 

Turystyczne atrakcje Fidżi

 

Fidżi oferuje wiele atrakcji dla turystów, oprócz wylegiwania się na plaży. Co można zrobić na Fidżi, aby zapamiętać wakacje do końca życia? 

 

 1. Nurkowanie z mantami

 

Południowy Pacyfik, w którym znajdują się wyspy Fidżi, tętni życiem morskim, a czysta woda sprawia, że jest to idealne miejsce do nurkowania i snorkelingu. Podczas nurkowania będziesz podziwiać widoki kolorowych koralowców i ławic egzotycznych ryb.  

 

Większość osób, które przyjeżdżają na Fidżi, aby nurkować, czy to nowicjusze, czy doświadczeni profesjonaliści, poszukuje możliwości pływania obok mant w swoim naturalnym środowisku. Te rzadkie i pełne wdzięku olbrzymy oceaniczne można znaleźć tylko w niektórych częściach świata, więc jest to okazja, której nie można przegapić. Jednym z najlepszych i najbardziej niezawodnych miejsc, w których można je zobaczyć, jest wąski kanał między wyspami Nanuya Balavu i Drawaqa, przy plaży o wdzięcznej nazwie Manta Ray.

 

 1. Świątynia Sri Siva Subramaniya Swami — wyjątkowa świątynia hinduska w sercu Nadi

 

Świątynia Sri Siva Subramaniya Swami to duża świątynia hinduska położona na południowym krańcu głównej ulicy Nadi. Nie można jej przegapić, dzięki wyróżniającemu się wzornictwu i jaskrawej kolorystyce zewnętrznej. To jedno z niewielu miejsc na świecie poza Indiami, gdzie można zobaczyć tradycyjną architekturę drawidyjską.

 

 1. Wyspa Robinson Crusoe

 

Aby w pełni doświadczyć życia na wyspie Fidżi, udaj się na piękną wyspę Robinson Crusoe, w pobliżu Koralowego Wybrzeża Viti Levu. Odkryj autentyczną gościnność, kulturę i tradycje Fidżi na tej prywatnej rajskiej wyspie, oferującej idealne połączenie przygody i relaksu.

 

Wizyta tutaj może obejmować wszystko, od łowienia krabów błotnych, nurkowania z rurką, pływania kajakiem i wędkowania po tworzenie biżuterii kokosowej, wspinaczkę na drzewa kokosowe i wiele innych, a wszystko to zwieńczone spektakularnym pokazem ognia wieczorem. 

 

 1. Park Narodowy Sigatoka Sand Dunes

 

Wspaniały pokaz imponującego krajobrazu Fidżi. Ten pas szarobrązowych wydm znajduje się w pobliżu rzeki Sigatoka na wyspie Viti Levu. Park Narodowy Sigatoka Sand Dunes był pierwszym parkiem narodowym na Fidżi, założonym w 1987 roku i zajmującym powierzchnię 650 hektarów. Jest to również miejsce pochówku starożytnego Fidżi, zapewniające odwiedzającym połączenie zarówno kultury, jak i naturalnego piękna.

 

Pomimo wielu wykopalisk wciąż istnieje szansa, że natkniesz się na odsłoniętą ceramikę lub kości w piasku, ale nie ulegaj pokusie, aby to wykopać — w przeciwnym razie sprowadzisz na siebie lokalną klątwę!

 

 1. Zanurz się w wodzie w gorących źródłach Sabeto

 

Urokliwe gorące źródła Sabeto, położone w pobliżu Nadi, podobno mają właściwości odmładzające i są jednym z wielu ukrytych klejnotów Fidżi. Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane minerałami w wodzie, czy przepięknym leśnym otoczeniem, z pewnością poczujesz się odświeżony po kąpieli w gorących basenach geotermalnych lub tarzaniu się w naturalnej jamie błotnej.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00