Strona główna » Chorwacja

Chorwacja

Chorwacja

by admin
Chorwacja

Chorwacja jest przepięknym krajem, który co roku przyciąga masę turystów. Czaruje cudowną pogodą, pięknymi plażami oraz ciepłym i przejrzystym morzem. W którym można uprawiać wiele sportów wodnych. Poza tym kraj ten, posiada bardzo bogatą ofertę wakacyjną.

chorwackie wybrzeżeWłaściwie do wyboru jest bardzo wiele miejsc, które zadowolą nawet najbardziej wybredną osobę. Chorwacja zawdzięcza swojemu położeniu, wielką różnorodność plaż.

Do wyboru są kamieniste, piaszczyste, żwirowe czy dzikie, na których są tylko skałki wpadające prosto do morza.

Można na nich odpoczywać lub się opalać. Warto zaznaczy, że Chorwacja to nie tylko kontynent, ale również Ogromna ilość wysp, na których można solidnie odpocząć na łonie natury. Posiadają zupełnie inny klimat niż Chorwacja kontynentalna.

chorwacja słynieCzęsto, aby do nich dotrzeć, do wyboru jest tylko jeden środek transportu, jakim jest prom.

W zależności od wyspy czasami do wyporu jest także most. Natomiast woda na wyspach jest jeszcze bardziej błękitna niż na kontynencie.

Gdzie leży Chorwacja, jak duża jest i ilu liczy mieszkańców?

Chorwacja jest przepięknym krajem, leżącym nad Morzem Adriatyckim. Na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej. Graniczy z Węgrami i Słowenią, Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą i Serbią. Co ciekawe, Chorwacja, granicząc z Bośnią i Hercegowiną, w pewnym momencie zostaje przecięta właśnie przez ten kraj.

terytorium chorwacjiDlatego chcąc przyjechać do Dubrownika, należy przekroczyć teren Bośni i Hercegowiny.

Powierzchnia całkowita Chorwacji wynosi 56 594 kilometry kwadratowe. Jednak do tego zalicza się powierzchnia wód śródlądowych, których powierzchnia wynosi 620 km².

Całkowita długość granicy lądowej wynosi 2237 Kilometrów. Natomiast długość wybrzeża łącznie z wyspami wynosi 5835 km.

Chorwacja według danych z 2020 roku liczy 4,047 miliona. Osoby te głównie zamieszkują Chorwację kontynentalną oraz stolicę, jaką jest Zagrzeb.

Chorwacja jest nazywana krajem wyspiarskim, gdy na jej terenie znajduje się ich bardzo duża ilość. Jednak w głównej mierze nie są one zamieszkiwane przez lokalną społeczność. Często osoby które, posiadają apartamenty lub domki na wynajem mieszkają w stolicy. Natomiast kiedy przychodzi sezon, wracają do apartamentów i tam służą pomocą dla turystów.

Stolica Chorwacji
chorwackie wybrzeże

Z kolei Zagrzeb jest stolicą oraz największym miastem Chorwacji. Obok przepływa rzeka Sawa, będąca największym dopływem Dunaju.

Miasto położone jest w centralnej, kontynentalnej Chorwacji, niecałe dwie godziny drogi od granicy węgierskiej.

Można w nim zobaczyć wiele atrakcji takich jak, Plac św. Marka, Pałac Bana, Kamienną Bramę, Ogród Botaniczny, Park Maksimir, Muzeum Samochodów Ferdinand Budnicki oraz wiele innych.

Chorwacja kontynentalna można powiedzieć, jest dosyć pospolita. Sytuacja się zmienia, kiedy dotrzemy nad wybrzeże.

Widok błękitnego morza zapiera dech w piersiach. Do tego góry, które idealnie wtapiają się nadmorski klimat, tworzą pewnego rodzaju niesamowitą atmosferę.

strefie klimatu śródziemnomorskiegoChorwacja jest można powiedzieć bardzo długa i szeroka. Na samej północy wybrzeże i kurorty tworzą bardziej Europejki klimat, z kolei im niżej, tym cieplej i bardziej egzotycznie.

Można to zauważyć na przykładzie zwierząt. W Puli, czy na wyspie Krk trudniej zauważyć dziko biegające zwierzęta.

Natomiast na wyspie Pag swobodnie biegające barany po drodze nikogo nie dziwią. Na Korculi wszędzie jest pełno jaszczurek, można powiedzieć jak w całej Chorwacji. Jednak tam są one już naprawdę większych rozmiarów.

republika chorwacjiOczywiście w zależności od miejsca i ulokowania danej wyspy, świat zwierząt i roślin się różni.

Różnorodne palmy, agawy, dodają wiele uroku. Odwiedzając Chorwacja można także odwiedzić wiele różnych zabytków.

Takich jak Koloseum w Puli, Jeziora, Plitwickie, a nawet można w Dubrownik do dnia dzisiejszego znaleźć kulę po wojnie.

Jakie są największe lotniska w Chorwacji i jak długo trwa lot?

rozumieniu przepisów kodeksu cywilnegoChorwacja co roku przyciąga wielu turystów z różnych krajów. Ich ilość można zobaczyć stojąc przed granicą, kiedy to kolejki do przekroczenia granicy sięgają w sezonie nawet paręnaście kilometrów.

Dlatego częstą opcją transportu do Chorwacji jest własny samochód. Jednak można tego dokonać poprzez samolot, unikając wszelkich korków i długiej, męczącej podróży.

Główne lotniska Chorwacji to port lotniczy w Zagrzebiu, Dubrowniku oraz Splicie.

Do mniejszych lotnisk należą między innymi w Puli oraz Zadarze. Oczywiście loty, w zależności od miejsca wylotu oraz celu podróży różnią się czasem. Lot z Warszawy do Zagrzebia trwa 1:35 bez przesiadki.

Natomiast z możliwą przesiadką czas trwania lotów może się wahać od 2 nawet do 7 godzin, ale to już w sytuacjach ekstremalnych.

chorwackie wakacjeNależy zaznaczyć, że loty samolotowe zabierają pasażerów do głównych miast chorwackich. Jeśli plan podróży zakłada również zwiedzanie innych miejsc, czy zakwaterowanie z dala od miasta docelowego, bez problemu można wypożyczyć auto już w Chorwacji.

Jeśli planem podróży jest wyspa, można oczywiście tam dotrzeć różnymi środkami, autem (jeśli istnieje most), promem, taksówką wodą, czy katamaranem.

owoców morzaOczywiście w każdym miejscu bardzo klimat bardzo się różni. Na północy Chorwacji można powiedzieć, że jest troszeczkę chłodniej, a pogoda częściej jest zmienna.

Co nie znaczy, że jest tam zimno. 30 stopni latem to standardowa pogoda. Z kolei im niżej, Od Rijeki, w dół poprze Zadar i Split, aż do samego Dubrownika, tym pogoda można powiedzieć, jest cieplejsza i bardziej stabilna.

Często dzieje się tak, gdyż pasmo górskie zatrzymuje złą pogodę nadciągająca z Europy.

Oczywiście Chorwacja przyciąga nie tylko pięknymi widokami, ale i także smacznym jedzeniem i ciekawymi napojami, które można nabyć u miejscowej społeczności. Chorwacji są bardzo mili i uprzejmi, co zdecydowanie umila pobyt w tym kraju.

Chorwacja waluta oraz numer kierunkowy

chorwacji trwaWalutą w Chorwacji jest kuna chorwacka obowiązuje od 1994 roku. Natomiast jedna kuna składa się ze stu lip.

Na dzień dzisiejszy, czyli 22 czerwca 2022 roku, kurs jednej kuny chorwackiej w przeliczeniu na złotówki wynosi 0,62. Oczywiście kurs codziennie ulega zmianom, dlatego na bieżąco należy go sprawdzać.

Z kolei numerem kierunkowym Chorwacji to + 385. Aby zadzwonić z Polski do Chorwacji, należy wybrać ten numer przed wpisaniem numeru abonamentu. Z kolei dzwoniąc z Chorwacji do Polski należy wpisać +48.

Chorwackie wina

Chorwacki przemysł winiarski szybko staje się jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych regionów winiarskich w Europie. Kraj ma długą historię z winem, sięgającą jego rzymskich korzeni. Dziś Chorwacja ma ponad 2000 odmian winogron i ponad 400 piwnic winnych.

Wina chorwackie to wyjątkowy dodatek do piwnicy każdego miłośnika wina. Winorośl i ziemia, na której rosną, mają wyjątkowe cechy, które odróżniają je od innych win. . Chorwacki przemysł winiarski jest jednym z najmłodszych w Europie. Wciąż się rozwija, ale ma bardzo udany początek. Produkcja wina w Chorwacji przekracza tę z 2007 roku, a udział w rynku nie ogranicza się tylko do Chorwacji, ale obejmuje także kraje sąsiadujące, takie jak Serbia i Czarnogóra, które oferują duży napływ konsumentów na swoich wybrzeżach. Chorwat

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00