Strona główna » Co warto zabrać na biwak?

Co warto zabrać na biwak?

biwak

by admin
biwak

Nadchodzące letnie miesiące sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Wiele osób decyduje się wyjechać z dala od zgiełku miast i wybiera naturalne otoczenie, bliskość przyrody, ciszę i spokój. Co zabrać ze sobą na biwak i jak zadbać o odżywianie oraz nawodnienie podczas kilkudniowego pobytu w terenie?

 

Sprzęt na biwak, o którym każdy powinien pamiętać

Jeżeli dysponujesz ograniczoną ilością miejsca, bardzo ważna jest sprawna logistyka. Nie możesz zabrać ze sobą wszystkiego, co przyjdzie Ci do głowy. Dlatego warto ograniczyć się do podstawowych elementów wyposażenia. Co jest szczególnie istotne, kiedy chcesz przez kilka dni pobyć z dala od cywilizacji?

Odzież techniczna

Z pozoru cienka odzież termoaktywna ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim błyskawicznie wysycha, więc można ją wyprać w strumieniu i po kilku godzinach używać ponownie. Ubrania techniczne najczęściej mają dodatek polipropylenu, który dobrze trzyma ciepło. Wreszcie tego rodzaju ubranie jest miękkie i doskonale się składa, więc nie zajmuje dużo miejsca.

Apteczka pierwszej pomocy

Do apteczki powinny trafić przede wszystkim środki opatrunkowe i przeciwalergiczne. Przydadzą się też preparaty odkażające oraz wielofunkcyjny scyzoryk, który zastąpi nóż, nożyczki i wiele innych narzędzi.

Naczynia do gotowania i sztućce

Jeżeli biwak ma potrwać przynajmniej kilka dni, warto rozważyć zabranie ze sobą kompletu naczyń do gotowania oraz sztućców polowych. Zestawy dostępne w sklepach turystycznych łatwo się składają, więc nie zajmą dużo miejsca, ale znacząco zwiększą wygodę podczas przyrządzania i spożywania posiłków.

Mapa

Podstawowe wyposażenie każdego turysty to mapa. Może być papierowa lub w wersji cyfrowej, np. w pamięci zegarka z GPS-em. Ważne, aby była łatwo dostępna, dokładna i przejrzysta. Wybierając mapę, zwracaj uwagę przede wszystkim na skalę oraz czytelność oznaczeń i symboli. Niewykluczone, że będzie trzeba z niej korzystać podczas niesprzyjającej pogody, dlatego mapy papierowe powinny być zafoliowane.

Co warto zabrać na biwak?

Jak się zdrowo odżywiać i nie zostawiać śmieci?

Jeżeli szukasz pełnowartościowej żywności, która dostarczy Ci niezbędnych składników odżywczych, ale nie masz możliwości regularnego uzupełniania jedzenia, wyposaż się w żywność funkcjonalną typu MRP (ang. meal replacement). Dzisiaj jest ona powszechnie dostępna i bez trudu wyposażysz się w batony wysokobiałkowe, żele energetyczne, a nawet odpowiedniki tradycyjnych posiłków.

Alternatywą może być zabranie ze sobą niewielkiej kuchenki polowej. Zasilane kartuszami urządzenie zmieści się w każdym plecaku i zapewni komfort ciepłych posiłków na szlaku.

Jak korzystać z butelki do filtrowania wody?

Bez względu na to, gdzie spędzasz urlop, dostęp do pitnej wody to podstawa. Przydaje się ona nie tylko do bieżącego spożycia i nawodnienia organizmu, ale też w polowej kuchni czy podczas dbania o codzienną higienę.

Niestety nie zawsze łatwo o dostęp do sklepu i uzupełnienie zapasów, dlatego warto wyposażyć się w butelkę filtrującą. To prosty sposób, aby oczyścić płyn z różnego rodzaju szkodliwych związków takich jak:

  • pestycydy i herbicydy,
  • chlor,
  • benzen,
  • metale ciężkie,
  • pochodne antybiotyków.

Znajdujący się bidonie lub butelce filtr z węgla aktywowanego jest niezwykle wydajny i starcza zazwyczaj na 4 tygodnie używania lub do oczyszczenia maksymalnie 150 litrów wody.

Butelki do filtrowania wody pozwalają również zaoszczędzić miejsce, którego podczas wypraw w teren zawsze jest zbyt mało. Dzięki nim nie trzeba przewozić ciężkich i nieporęcznych zgrzewek z plastikowymi butelkami. Nie ma także ryzyka zanieczyszczenia środowiska.

Warto pamiętać, że butelka filtrująca doskonale nadaje się do oczyszczania wody płynącej. Dlatego możesz jej użyć, kiedy uzupełniasz zapasy z sieci wodociągowej.

Jeżeli szukasz sprawdzonych rozwiązań, sprawdź butelki filtrujące wodę w sklepie Filtrosfera. Wybieraj spośród bidonów o pojemności od 0,3 do 0,7 litra i znajdź idealne rozwiązanie dla siebie. Wszystkie butelki filtrujące są na tyle lekkie, że bez trudu włożysz je lub przymocujesz do plecaka i nawet nie zauważysz, że masz je ze sobą.

Pakując do plecaka lub bagażnika tych kilka prostych rzeczy, sprawisz, że każdy biwak będzie czystą przyjemnością i szansą na obcowanie z naturą bez niepotrzebnych zmartwień.

 

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00