Strona główna » Sibenik Chorwacja – zabytkowe miasto kuszące zatoką

Sibenik Chorwacja – zabytkowe miasto kuszące zatoką

Sibenik Chorwacja

by admin
Sibenik Chorwacja

liście światowego dziedzictwa unescoChorwacja to jedno z najpopularniejszych miejsc wybieranych przez Polaków na wakacje. Nie bez powodu, to miejsce gwarantujące piękną pogodę, niesamowite widoki i biezbyt wygórowane ceny.

Jednym z najczęściej wybieranych miast jest Šibenik, czyli urokliwe miasto nad Morzem Adriatyckim, które posiada bogatą historię i wiele zabytków.

Historia Sibenika

Historia Šibenika sięga starożytności i obejmuje wieki rozwoju, zmian politycznych i kulturalnych. Tereny, na których obecnie znajduje się Šibenik, były zamieszkane już w czasach starożytnych.

jakuba w szybenikuOsadnictwo istniało tutaj już w czasach iliryjskich i greckich. W okolicy rozwinęły się rzymskie kolonie, a w IV wieku tereny te znalazły się pod wpływem Bizancjum. W XI wieku Šibenik znalazł się pod wpływem Republiki Weneckiej.

Wenecka dominacja trwała przez kilka wieków, a miasto stało się ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. W tym okresie powstały liczne zabytki, takie jak katedra św. Jakuba. 

W XVI wieku Šibenik stał się jednym z najważniejszych portów morskich Republiki Weneckiej. Miasto rozwijało się jako ważny ośrodek handlu i kultury. W tym czasie powstało wiele pięknych pałaców, kościołów i fortyfikacji, które nadal można zobaczyć w mieście. centrum szybenika

W XVII wieku Šibenik przeszedł pod panowanie Imperium Osmańskiego, ale po pewnym czasie został odzyskany przez Republikę Wenecką.

W XVIII wieku miasto doświadczyło okresu stagnacji, a po upadku Republiki Weneckiej w 1797 roku przeszło pod panowanie Austrii. 

W XX wieku Šibenik był częścią Królestwa Jugosławii, a po uzyskaniu niepodległości przez Chorwację w 1991 roku, Šibenik stał się ważnym ośrodkiem turystycznym. Jego piękne zabytki i malownicze położenie przyciągają turystów z całego świata.

 

Sibenik zabytki

Šibenik słynie ze swoich pięknych zabytków, głównie za sprawą długiej i bogatej historii. To właśnie one w dużej części zachęcają turystów do wizyty w tym mieście.

Katedra św. Jakuba

zbudowano fortecę śwKatedra św. Jakuba to jedna z najważniejszych atrakcji miasta i jedno z najważniejszych dzieł architektury renesansowej w Chorwacji.

Jest również wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Została zbudowana w latach 1431-1536. Prace nad nią trwały ponad sto lat i było to przedsięwzięcie kilku różnych architektów.

Jest położona w historycznym centrum Šibenika i stanowi jedno z najważniejszych świątyń katolickich w regionie.

Jest również jednym z największych kościołów w Chorwacji. Charakterystyczną cechą katedry św. Jakuba jest jej niezwykła fasada, która została zbudowana w stylu gotycko-renesansowym.

stare miastoJest ozdobiona licznymi rzeźbami i dekoracjami, a jej centralnym elementem jest imponujący portyk z sześcioma kolumnami i rzeźbami świętych. 

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów katedry jest jej okazała kopuła, która ma wysokość 32 metrów i została zbudowana na planie ośmiokąta.

Jest to pierwsza tak duża kamienna kopuła tego rodzaju w historii architektury. Katedra posiada również znakomite organy, które zostały zainstalowane w 1905 roku.

Organy te są uważane za jedne z najlepszych w Chorwacji i są często używane podczas koncertów i uroczystości.

Twierdze św. Mikołaja i Michała

najstarszym miastemSibenik słynie również z dwóch imponujących twierdz: Twierdzy św. Mikołaja i Twierdzy św. Michała. Twierdza św. Mikołaja znajduje się na wyspie o tej samej nazwie i jest to jedna z najważniejszych fortyfikacji nad Adriatykiem i jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Šibeniku. 

Budowę twierdzy rozpoczęto w XV wieku, jednak została rozbudowana w XVI wieku za czasów Republiki Weneckiej, aby chronić miasto przed atakami tureckimi.

Ma charakterystyczny kształt pięciokąta i jest wyposażona w potężne mury obronne oraz wieże strażnicze.

Natomiast Twierdza św. Michała znajduje się na wzgórzu powyżej miasta i jest to jedna z najstarszych fortalicji w Chorwacji, sięgająca XI wieku.

W czasie panowania Republiki Weneckiej twierdzę rozbudowano i wzmocniono, a obecny kształt otrzymała w XVII wieku. Rozpościera się z niej piękny widok na miasto, okoliczne wyspy oraz góry.historia miasta

Ogród przy franciszkańskim klasztorze św. Wawrzyńca

Ogród przy franciszkańskim klasztorze św. Wawrzyńca jest urokliwym miejscem, które oferuje spokój i piękno przyrody. 

bezpośrednim sąsiedztwie starego miasta Znajduje się przy klasztorze franciszkańskim św. Wawrzyńca, który jest położony na wzgórzu nad miastem, niedaleko Katedry św. Jakuba.

Został założony na terenie klasztoru i otacza go murami, co tworzy oazę spokoju w centrum miasta.

Jest pięknie utrzymany i pełen roślinności, w tym różnych gatunków drzew, kwiatów i ziół. Jest to idealne miejsce na spacer i relaks w otoczeniu zieleni.

Pałac książęcy i Pałac rektorów

kościół śwW Šibeniku znajdują się dwa ważne historyczne budynki, które są znane jako Pałac książęcy (Dvorac kneza) i Pałac rektorów (Knežev dvor). Pałac książęcy jest położony w samym centrum Šibenika, niedaleko Katedry św. Jakuba. 

Budynek został wzniesiony w XV wieku jako rezydencja dla książąt Šibenika, którzy byli przedstawicielami władzy lokalne. 

Pałac jest w stylu gotycko-renesansowym i ma charakterystyczną fasadę zdobioną łukami. Wewnątrz pałacu znajdują się piękne dziedzińce, krużganki i reprezentacyjne sale, które są przykładem renesansowej architektury.

Pałac rektorów nastomias to imponujący budynek, który został zbudowany w XV wieku jako siedziba rektora miasta, który pełnił rolę przedstawiciela władzy weneckiej.twierdzy św

Łączy w sobie elementy gotyckie i renesansowe, a jego fasada jest bogato zdobiona i ozdobiona herbami i rzeźbami.

Klimatyczne uliczki Sibenika

Wąskie, brukowane uliczki Šibenika pełne są urokliwych kamieniczek, kawiarni, sklepików z pamiątkami i malowniczych zakątków.

Wypełnione są tradycyjnymi kamieniczkami o rustykalnym stylu. Kamienne fasady, drewniane okiennice i ozdobne detale dodają uroku temu malowniczemu miejscu. Wiele z tych kamienic jest starannie odrestaurowanych i mieści kawiarnie, restauracje i małe sklepiki. 

Wzdłuż uliczek w Sibeniku można często zobaczyć piękne kwiaty, donice z roślinami i pnącza wiszące na fasadach budynków.

klasztor św Te kolorowe akcenty dodają uroku i ożywiają atmosferę miasta.

Prowadzą też do ukrytych dziedzińców i zacisznych zakątków, gdzie można odpocząć od zgiełku i cieszyć się spokojem. Często oferują one piękne widoki na morze, starówkę lub okoliczne budynki.

 

Sibenik atrakcje

Šibenik oferuje także inne atrakcje poza najpopularniejszymi zabytkami. Riva to malownicza promenada nad brzegiem morza, gdzie można spacerować, zatrzymać się na kawę lub cieszyć się widokiem na łodzie i jachty.katedrze św

Stary Rynek zaś to centralny plac w Šibeniku, gdzie znajduje się wiele kawiarni, restauracji i sklepów. 

Muzeum Miasta Šibenik to miejsce, gdzie można zgłębić historię miasta i regionu. Muzeum prezentuje wystawy związane z archeologią, historią, sztuką i kulturą Sibenika.

Sibenik i okolice oferują również piękne plaże, gdzie można odpocząć, opalać się i cieszyć się kąpielą w Adriatyku.

Warto też zwiedzić Park Narodowy Krka, który jest oddalony od Šibenika o około 20 kilometrów i słynie z pięknych wodospadów, malowniczych szlaków spacerowych i zabytkowych młynów wodnych.

 

Sibenik na mapie

strony lądu Sibenik jest położony w Chorwacji, nad Adriatykiem. Znajduje się w środkowej części wybrzeża Chorwacji, w regionie Dalmacji.

Miasto leży nad Morzem Adriatyckim, na wschodnim wybrzeżu półwyspu, pomiędzy Zadarem na północy a Splitem na południu.

Znajduje się na południe od Parku Narodowego Krka, który słynie z pięknych wodospadów, oraz na północ od Parku Narodowego Kornati, który obejmuje archipelag wysp.

Stolica Chorwacji, Zagrzeb, znajduje się na północny wschód od Šibenika, w odległości około 330 kilometrów.

katedra śwLotnisko Šibenik-Knin, znane również jako Port lotniczy Split-Kaštela, jest najbliższym międzynarodowym lotniskiem obsługującym region Šibenika. Znajduje się około 60 kilometrów na południe od miasta.

Šibenik jest pięknym miastem o bogatej historii, malowniczym położeniu nad Adriatykiem i atrakcyjnych okolicach.

Jego centralne położenie na wybrzeżu Dalmacji czyni go dobrą bazą wypadową do eksploracji innych części Chorwacji i jej pięknych parków narodowych.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00