Strona główna » Pula Chorwacja najlepsze atrakcje

Pula Chorwacja najlepsze atrakcje

Pula

by admin
Pula najlepsze atrakcje

Najlepsze atrakcje, PULA i okolice. Co zobaczyć i zwiedzić w Puli?

Miasto Pula znajduje się w Chorwacji nad Morzem Adriatyckim na południowej części półwyspu Istria. Już w czasach rzymskich było to bardzo ważne miasto dla wielu władców.

centrum miastaW czasach augustowskich miasto te posiadało naturalny port i zostało znacznie rozwinięte. Do dzisiaj przetrwały różne świątynie, kolekcja łuków i amfiteatr.

Zabytki te przetrwały przez dwa tysiące lat. Miasto posiada wiele majestatycznych i starych budynków zlokalizowanych na zboczu wzgórza oraz otoczone parkami.

Co warto zobaczyć w Puli?

Pula posiada wiele zabytków oraz starożytnej architektury. Wiele osób zafascynowanych historią znajdzie tu wiele atrakcji dla siebie. Najpopularniejszymi zabytkami w Puli są:

  • Łuk Sergiusza,
  • Amfiteatr w Puli (Koloseum),
  • Twierdza Kastel,
  • Zerosstrasse- podziemia Puli,
  • Trg Forum,
  • Brama Herkulesa,
  • Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Oprócz tego w mieście znajduje się wiele atrakcyjnych i zadbanych plaż przeznaczonych dla turystów do spędzania czasu nad wodą.

Zwiedzanie Puli

świątynia augustaPula to piękne miasto znajduję się na wybrzeżu Istrii, które zachwyca swoją urodą, różnorodnością i starożytną architekturą.

To świetne miejsce na aktywny odpoczynek na łonie pięknej natury. Miasto posiada wiele atrakcji turystycznych.

Idealnie się odnajdą w tym miejscu miłośnicy historii, ponieważ znajdują się tu stare ruiny amfiteatru, świątynia Augusta i wiele innych.

Miłośnicy wypoczynku nad wodą mogą spędzić tu wiele godzin podczas słonecznych spacerów lub wypoczynku na pięknych plażach. Miasto Pula w swojej ofercie ma bogaty program kulturalny.

miasto ponownie odzyskało świetnośćOdbywa się tu wiele festiwali filmowych i muzycznych oraz dzień otwartej twierdzy. W mieście znajduje się wiele restauracji, knajp i barów.

Można tu spróbować lokalnych przysmaków kuchni chorwackiej oraz wielu innych kuchni. Dla sportowców przygotowano takie atrakcje jak nurkowanie czy windsurfing, a także wiele innych sportów wodnych.

Chorwacja wspaniała i zachwycająca architektura, piękna pogoda, wiele różnych zabytków oraz szeroki wybór restauracji sprawiają, że miasto znajdujące się na Półwyspie Istria jest świetnym miejscem do aktywnego wypoczynku.

Dodatkowym atutem jest fakt, że Chorwaci to bardzo gościnny naród co sprawia, że turysta czuje się jak u siebie w domu.

Amfiteatr w Puli to najważniejszy zabytek

centrum puliAmfiteatr w Puli jest jednym z najważniejszych zabytków w tym mieście oraz największą atrakcją.

Odwiedzenie tego budynku to obowiązek podczas pobytu w tym regionie. Został zbudowany z wapienia na podstawie elipsy. Podczas projektowania, architekci wykorzystali ukształtowanie terenu.

Pozwoliło to zaoszczędzić wiele czasu i energii pracowników podczas budowy.

Skarpa została wykorzystana jako jedna z kondygnacji. Przy skarpie są dwie kondygnacje a od strony Adriatyku trzy. Amfiteatr za czasów swojej świetności mógł pomieścić nawet około dwudziestu trzech tysięcy widzów.południowym skraju półwyspu

Jest to jeden z obiektów zachowanych w bardzo dobrej kondycji obok Koloseum w Rzymie czy Al-Dżamm w Tunezji. Prace konserwacyjne sprawiły, że wypadł on z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Bilet wstępu dla osób dorosłych to koszt około dziesięciu Euro, natomiast studenci i dzieci zapłacą pięć Euro.

W przypadku gdy godziny wstępu nie pasują turyście, może on bezpłatnie pospacerować po pięknej ścieżce wokół amfiteatru.

Starożytny łuk triumfalny w Puli- Łuk Sergiusza

kosztują noclegi Łuk Sergiusza w języku chorwackim nazywany jest Slavoluk Sergijevaca“. Znajduje się na ulicy Sergijevaca i na placu Giardini.

Jest to budowla, która jest rzymskim łukiem triumfalnym i powstała w okresie między 20 a 10 rokiem przed naszą erą.

Celem powstania tej budowli było upamiętnienie zmarłych osób z rodu Sergiuszów. Dokładnie odnosi się do Lucjusza Sergiusza, ale łuk ma za zadanie również upamiętniać teścia Lucjusza.

Większość lokalnych wycieczek rozpoczyna się od odwiedzenia tego miejsca. Jest to miejsce, które szczególnie przyciąga osoby, które uwielbiają historię i architekturę.

siedmiu wzgórzachZnajduje się koniec tras wędrownych dla wielu grup turystów, ponieważ za bramą znajduje się rynek i obowiązuje tam zakaz przemieszczania się samochodów.

W okolicy Łuku Sergiusza turyści znajdą wiele kawiarni i restauracji, które oferują lokalne przysmaki i dania kuchni chorwackiej w konkurencyjnych cenach.

Zabytek jest jedną z największych atrakcji w regionie i przyciąga wielu turystów. Jest to obowiązkowy element wycieczki po tym mieście.

Miejski targ to nietypowa atrakcja Puli

walki gladiatorów Poszukując ciekawego miejsca, gdzie można kupić pamiątki lub spróbować lokalnych wyrobów warto wybrać się na miejski targ.

Turysta znajdzie tu wyśmienite, lokalne produkty oraz pamiątki, wykonane przez lokalnych artystów i rzemieślników.

Oprócz pamiątek i innych wyrobów znajduje się tu wiele stoisk ze świeżymi, różnorodnymi i kolorowymi warzywami, soczystymi owocami oraz wyrobami mięsnymi.

Oprócz tego można tu zakupić wyśmienitą rakiję, lawendowe miody i nalewki. Warto wybrać się w to miejsce i poznać lokalne smaki.

Trg Forum- najstarszy plac w mieście Pula

zniszczone miastoTarg Forum jest najstarszym placem, który istnieje w mieście Pula i już za czasów rzymskich tętniło w nim społeczne i polityczne życie miasta.

W dzisiejszych czasach pełni podobną funkcję, ponieważ odbywa się tu wiele wydarzeń kulturalnych.

Turyści znajdują tu wiele knajp i restauracji oraz gotycki gmach ratusza. Znajduje się tam wiele zabytków z różnych okresów historycznych.

Najlepszy punkt widokowy w Puli?Twierdza Kastel

puli znajdujeW centrum chorwackiej Puli na wzgórzu postawiona jest forteca z siedemnastego wieku.

Wybudował ją architekt z Francji Antione de Ville. W środku obiektu nazywanego twierdzą Kastel znajduje się Historyczne i Morskie Muzeum w Istrii.

Na szczycie zamku znajduje się najlepszy punkt widokowy w Puli.

Turyści zachwalają wspaniałe widoki na okoliczne miasto i zatoki. Walory krajobrazowe doceni każdy uczestnik wycieczki.

podziemiach amfiteatruTwierdza Kastel to jednocześnie fort, zamek i obiekt, który nosi w sobie ślady starych czasów. Inną z atrakcji w tym miejscu jest odbywający się co roku na początku sierpnia Międzynarodowy Festiwal Filmowy, które przyciąga wiele ludzi.

Brijuni- safari, golf i park obok Puli

Na terenie wysp Brijuni znajduje się jeden z ośmiu parków narodowych w Chorwacji. Wyspy położone są na Istrii na północno-zachodnich obrzeżach portu w Puli. Jest to miejsce idealne dla osób uwielbiających sport i wypoczynek na świeżym powietrzu.

Na terenie parku można pograć w golfa, tenisa, badmintona czy bocce. Znajdują się tu cztery korty do gry w tenisa oraz pole golfowe. Prócz poruszania się na pieszo lub rowerem jest możliwość wypożyczenia elektrycznego auta.

drugiej wojnie światowej Na terenie parku znajduję się również safari. Aby tam się dostać, należy przepłynąć łodzią z Fazany, która ma regularne połączenia statkiem z wyspą.

Podróż trwa 20 minut. Na terenie Safari znajduje się wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Plaże w Puli to wakacyjna i słoneczna atrakcja

W chorwackim mieście Pula prócz wielu wspaniałych zabytków skrywa się wiele przepięknych plaż Istrii. Krystalicznie czysta woda Morza Adriatyckiego zachwyci wiele osób.wystawa poświęcona produkcji wina

Wiele osób zrelaksuje się tu w słońcu na jasnym, czystym żwirku czy w cieniu lasu piniowego, który znajduje się w sąsiedztwie plaży.

Znajduje się tutaj również bogata w zieleń śródziemnomorską plaża Valkane. To idealne miejsce dla osób uwielbiających wypoczynek nad morzem.

Zabytkowy kościół w Puli- Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to świątynia znajdująca się w Puli.

Została wybudowana w piętnastym wieku w miejscu, gdzie wcześniej stała starożytna świątynia Jowisza i późniejsza wczesnochrześcijańska bazylika. Jest to trójnawowy budynek, który posiada charakterystyczny element zwany renesansowym portalem.

muzeum historyczne istrii W osiemnastym stuleciu do katedry dobudowano dzwonnicę z bloków pozyskanych z pobliskiego amfiteatru.

Wewnątrz znajduje się piękny ołtarz ze wbudowanym sarkofagiem w stylu starożytnego Rzymu. Jest to obiekt warty odwiedzenia dla osób wierzących i architektów.

Zerostrasse to najnowsza atrakcja w mieście Pula

Zerostrasse to stosunkowa nowa atrakcja turystyczna w Puli. To podziemny tunel, który służył jako część podziemnego systemu tunelowego.

kolonią rzymską Powstał on przed pierwszą wojną światową i został wybudowany przez tamtejsze władze austro-węgierskie. Tunele służył jako schron oraz miały na celu przechowywanie amunicji.

Zerostrasse było również miejscem, gdzie więziono jeńców wojennych.

Podczas drugiej wojny światowej w Chorwacji stworzono w nich szpitale ratunkowe. Ich pojemność wynosiła nawet pięćdziesiąt tysięcy osób. Mogło się tam schować prawie całe miasto.

Tunele mają od trzech do sześciu metrów szerokości i dwa i pół metra wysokości. W Zerostrasse udostępniono nieduży fragment podziemnego miasta. Wstęp kosztuje piętnaście kun dla dorosłych i pięć kun dla dzieci do piętnastu lat.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00