Strona główna » Wakacje Czarnogóra

Wakacje Czarnogóra

Czarnogóra

by admin
Czarnogóra

Na wakacje do Czarnogóry?

Często wybierając się na urlop nie możemy się zdecydować gdzie pojechać. Biura turystyczne mają duży wybór krajów, które warto zobaczyć. Jak się przygotować na wakacje w Czarnogórze? Co zwiedzić?

Co ze sobą zabrać? Jechać samochodem czy czarnogórskie wybrzeżelecieć samolotem? Odpowiedzi na te pytania uzyskasz w tym artykule.

Czarnogóra – miejsca, które warto zobaczyć

Czarnogóra to kraj wielkości województwa lubuskiego. Zatem jednego dnia można tu kąpać się w ciepłych wodach Adriatyku i przemierzać Góry Przeklęte.

Natomiast mimo małej powierzchni liczącej zaledwie 13 000 km2 jest tu wiele miejsc, które trzeba zobaczyć, wybierając się na wakacje do tego kraju. Poznajcie ciekawe miejsca w Czarnogórze
Miejscem, które warto odwiedzić na pewno jest Zatoka Kotorska.

stanowią ofertySkaliste stoki gór muskają wody Adriatyku, z lotu ptaka przypominają kształt ust. Miasto otoczone średniowiecznymi murami z plątaniną wąskich uliczek, przy których stoją prawosławne cerkwie, katolickie kościoły, czy kamienice w stylu romańskim i barokowym.

Grzechem byłoby nie zobaczyć Budvy, najpopularniejszej nadmorskiej miejscowości w Czarnogórze. Miasto czaruje swą kamienną zabudową oraz malowniczymi plażami. Warto zajrzeć do Katedry Św. Jana, która w swoich wnętrzach posiada dzieła artystów z Wenecji, czy iść na spacer wokół skalistego cypla Vidikovac.

jezioro szkoderskieJezioro Szkoderskie położone na granicy z Albanią, które jest zaliczane do tzw. zanikających atrakcji Czarnogóry, ponieważ jego powierzchnia latem zmniejsza się z 600 km2 do nawet 350 km2.

Miejsce to jest ostają dla ptaków wędrownych, a także miejscem występowania wielu gatunków ryb, a karpie osiągają wagę 40kg. Będąc tu, warto zdecydować się na rejs łodzią po jeziorze.

Podgorica – czarnogórska stolica. Miasto położone miedzy wzniesieniami Gór Dynarskich dzieli na pół rzeka Moraca, na której znajduje się ciekawy Most Millenium, ale również wart zwiedzanie czarnogóryodwiedzenia jest kamienny Stary most na Ribnicy.

Warto również zajrzeć do jednego z meczetów i zobaczyć 16-metrową wieże zegarową, ale też obowiązkowo ruiny Dioclei, które są kilka km od centrum.

Choć Czarnogóra rozciąga się na długości zaledwie 78km, to przeprawa może dostarczyć głębokich przeżyć, a to wszystko za sprawą krasowych gór pociętych wzdłuż i wszerz wąwozami, bez konieczności opuszczania auta.

Co warto zjeść w Czarnogórze?

plac zabawCzarnogóra słynie z owoców morza i ryb. Jedną z najbardziej popularnych potraw jest punjeni saran, czyli nadziewany karp, m.in. poławiany w Jeziorze Szkoderskim.
Co warto zjeść będąc w Czarnogórze:
– priganice – małe pączki z mąki pszennej, smażone na oliwie, podawane z miodem,
-crni rizot – risotto barwione czarnym atramentem z mątwy lub kałamarnicy, z dodatkiem białego wina i gałki muszkatołowej, a także kalmary, ośmiorniczki i krewetki,piękne krajobrazy
– cavepcici – podłużne grillowane kotleciki, przypominające kiełbaski, z mielonego mięsa wołowego i wieprzowego, podawane w bułce lub chlebku pita,
– dzigerica – grillowana wątróbka,
– buzary – skorupiaki i krewetki gotowane w białym lub czerwonym sosie na bazie wina,
– kacamak – rodzaj kukurydzianego puddingu podawanego z serem i ziemniakami.
Oczywiście jest dużo więcej potraw, które warto zjeść będąc na urlopie w Czarnogórze, każdy rejon ma swoje atrakcje kulinarne.

Czarnogóra – jaka pogoda, jakie temperatury?

wybrzeżu morza adriatyckiegoCzarnogóra, choć jest niewielkim krajem, wyróżniamy tam trzy strefy klimatyczne. Na wybrzeżu klimat typowo śródziemnomorski, czyli ciepłe i suche lato oraz łagodne zimy, gdzie temperatura nie spada poniżej 0 stopni Celsjusza.

W centrum kraju klimat kontynentalny, lata cieplejsze niż na wybrzeżu, a zimy mroźne. Na północy jest klimat górski z temperaturą duża niższą niż w pozostałej części kraju, zimą występują opady śniegu i jest mroźna.

Najlepszym okresem na odwiedzenie Czarnogóry jest czas od wiosny do jesieni. Jeśli jedziemy tam z zamiarem wypoczynku na plaży i kąpielą, najlepiej wybrać się w lipcu i sierpniu. Jeśli wolimy aktywny wypoczynek to maj, czerwiec, wrzesień i październik.
gości hotelowychLatem na wybrzeżu i w centralnej części kraju panują wysokie temperatury powietrza sięgające 30 stopni Celsjusza, natomiast zimą około 10 stopni Celsjusza w dzień, a w nocy temperatura spada do nawet 3 stopni, pada średnio 6 dni.

W północnej części kraju średnia temperatura latem to 14 stopni Celsjusza, a zimą -5 do -8, a nawet -20 stopni. Roczne opady deszczu są na poziomie 1750mm, często występują burze.

Lecieć samolotem czy jechać samochodem?

piaszczyste plażeJeśli zależy nam na zwiedzeniu dodatkowych miejsc lub widokach malowniczej Czarnogóry podczas jazdy, to samochód będzie dobrym rozwiązaniem.

Niestety do kosztów paliwa, należy również doliczyć inne opłaty, np. koszt autostrady czy wizy oraz podróż będzie trwała dłużej.

Dodatkowo, jeśli podróżujemy samochodem, którego nie jesteśmy właścicielem, trzeba posiadać pisemną zgodę właściciela.

Dokument ten musi być przetłumaczony na język serbski, czarnogórski lub angielski i potwierdzony notarialnie.
centrum budvyJeśli zdecydujemy się na lot samolotem, w zależności, czy znajdziemy lot bez przesiadek, podróż trwa średnio 2-3 godziny.

Na miejscu oczywiście mamy możliwość wynajmu samochodu lub podróże pociągami, malowniczymi wąwozami.

Wyjazd od Czarnogóry na dowód czy paszport?

Wyjazd do 30 dni odbywa się na podstawie dowodu osobistego lub paszportu, ale musi być ważny minimum 3 miesiące od daty wyjazdu z Czarnogóry. Wyjazdy do 90 dni tylko na podstawie paszportu, również 3 miesiące ważności od daty wyjazdu z Czarnogóry. Jeśli mamy zamiar wybrać się na dłuższe wakacje powyżej 90 dni, musimy posiadać wizę.

Dzieci i młodzież do 18. roku życia wjeżdżają do Czarnogóry na takich samych zasadach jak pełnoletni, wyjątkiem jest podróż bez rodziców lub opiekunów prawnych, a także podróż tylko z jednym rodzicem, wtedy potrzebna jest pisemna zgoda, potwierdzona notarialnie przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego na język serbski, czarnogórski lub angielski.

Jaka waluta jest w Czarnogórze?

Od końca 2010 roku, gdy Czarnogóra uzyskała status kandydata do UE, oficjalną waluta w tym kraju jest Euro.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00