Strona główna » Split w Chorwacji – atrakcje, zwiedzanie, zabytki

Split w Chorwacji – atrakcje, zwiedzanie, zabytki

Split

by admin
Split w Chorwacji

Split to drugie co do wielkości miasto w Chorwacji, położone nad Adriatykiem, na półwyspie Dalmacji. Jest to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w regionie, pełne historii, kultury i uroku. Split słynie przede wszystkim z Pałacu Dioklecjana, zbudowanego przez rzymskiego cesarza w IV wieku, który stanowi centrum Starego Miasta.

pałacu dioklecjanaSplit to także idealna baza wypadowa do zwiedzania okolicznych wysp, parków narodowych i innych atrakcji. W tym artykule przedstawimy ci, co warto zobaczyć w Splicie, jak zwiedzać miasto i jego atrakcje, gdzie się zatrzymać i jak poruszać się po mieście.

Jak zwiedzać Split i jego atrakcje?

Split to miasto, które najlepiej zwiedzać pieszo, ponieważ większość zabytków i atrakcji znajduje się w niewielkiej odległości od siebie.

Możesz zacząć od spaceru po promenadzie Riva, która ciągnie się wzdłuż brzegu morza i oferuje piękne widoki na port i okoliczne wzgórza.

splicie stare miastoNastępnie możesz skierować się do Starego Miasta, gdzie znajduje się Pałac Dioklecjana i wiele innych ciekawych budowli i zaułków.

Możesz też wspiąć się na wzgórze Marjan, skąd rozpościera się panorama na całe miasto i zatokę.

Jeśli chcesz odpocząć od zgiełku miasta, możesz wybrać się na jedną z plaż w Splicie lub odwiedzić pobliski park Sustipan.

Jeśli masz więcej czasu i chcesz zobaczyć więcej, możesz też wybrać się na wycieczkę do starożytnej Salonii, twierdzy Gripe lub wyspy Hvar.

Co warto zobaczyć w Splicie? Największe atrakcje oraz zabytki

Split to miasto z bogatą historią, która sięga czasów starożytnych. Wiele z jego zabytków i atrakcji jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oto niektóre z nich, które warto zobaczyć podczas pobytu w Splicie:

Pałac Dioklecjana, czyli Stare Miasto w Splicie

splicie złota bramaPałac Dioklecjana to największa i najważniejsza atrakcja w Splicie. Jest to ogromny kompleks architektoniczny, który został zbudowany przez rzymskiego cesarza Dioklecjana w IV wieku, jako jego rezydencja i forteca.

Pałac zajmuje powierzchnię około 30 tysięcy metrów kwadratowych i jest otoczony murami obronnymi z czterema bramami.

Wewnątrz pałacu znajdują się liczne budynki, dziedzińce, kolumny, fontanny, rzeźby i mozaiki, które stanowią unikalne połączenie stylów rzymskiego, gotyckiego, renesansowego i barokowego.

Pałac Dioklecjana to nie tylko zabytek, ale także żywy organizm, w którym mieszkają ludzie, prowadzą sklepy, restauracje i kawiarnie. Spacer po pałacu to jak podróż w czasie, która pozwala poczuć atmosferę dawnych epok.

Złota Brama i inne punkty wjazdowe

zabytki splituPałac Dioklecjana ma cztery bramy, które służyły jako punkty wjazdowe do jego wnętrza.

Każda z nich ma swoją nazwę i charakterystykę. Złota Brama (Porta Aurea) to najokazalsza i najbardziej reprezentatywna brama, która znajduje się na północnej stronie pałacu.

Była to główna brama, przez którą wchodził cesarz i jego goście. Brama ma formę łuku triumfalnego, ozdobionego rzeźbami i napisami.

Obok bramy znajduje się pomnik Grzegorza z Ninu, autorstwa Ivana Meštrovića, który jest symbolem chorwackiej tożsamości narodowej.

Dotknięcie jego palca ma przynosić szczęście. Inne bramy to: Srebrna Brama (Porta Argentea) na wschodzie, Żelazna Brama (Porta Ferrea) na zachodzie i Miedziana Brama (Porta Aenea) na południu. Każda z nich ma swój własny urok i historię.

Katedra św. Dujama oraz westybul

dawne pałacowe korytarzeKatedra św. Dujama to najstarsza katedra na świecie, która jest poświęcona jednemu świętemu.

Została zbudowana na miejscu mauzoleum cesarza Dioklecjana, który był prześladowcą chrześcijan. W VII wieku, gdy miasto zostało zajęte przez Słowian, mauzoleum zostało przekształcone w kościół i poświęcone św. Dujamowi, patronowi miasta.

Katedra ma okrągły kształt i jest otoczona 24 kolumnami. Wewnątrz znajduje się ołtarz z relikwiami św. Dujama, a także bogato zdobione chóry i kaplice.

Na szczycie katedry wznosi się dzwonnica, która została dodana w XIII wieku i jest mieszanką stylów romańskiego, gotyckiego i renesansowego.

podziemia pałacu dioklecjanaZ dzwonnicy roztacza się piękny widok na miasto i morze.

Przed katedrą znajduje się westybul, czyli okrągły hol, który łączył pałac z mauzoleum.

Westybul ma imponującą kopułę z otworem w środku, przez który wpada światło. Jest to popularne miejsce do robienia zdjęć i słuchania muzyki.

Baptysterium (świątynia Jowisza)

Baptysterium to inna nazwa świątyni Jowisza, która znajduje się na południowo-zachodnim rogu pałacu.

Była to jedna z trzech świątyń, które cesarz Dioklecjan zbudował dla siebie i swoich bogów: Jowisza, Junony i Minerwy.

miasto portowe Świątynia Jowisza była największa i najpiękniejsza z nich.

Ma prostokątny kształt i jest ozdobiona kolumnami i rzeźbami. Wejście do świątyni jest poprzedzone sfinksem z Egiptu, który ma ponad 3500 lat.

Wewnątrz świątyni znajduje się ołtarz z posągiem Jowisza, a także grobowiec cesarza.

W VI wieku, gdy miasto zostało nawrócone na chrześcijaństwo, świątynia została przemianowana na baptysterium i służyła jako miejsce chrztu. Można tam zobaczyć kamienną chrzcielnicę z XII wieku, w kształcie kwiatu.

Promenada Riva oraz rynek w Splicie

centrum splituPromenada Riva to jedno z najbardziej charakterystycznych i popularnych miejsc w Splicie.

Jest to szeroki pas zieleni i chodnika, który ciągnie się wzdłuż brzegu morza, od Miedzianej Bramy do portu.

Promenada Riva jest miejscem spotkań, spacerów, odpoczynku i rozrywki dla mieszkańców i turystów.

Można tam podziwiać widok na jachty, statki i wyspy, usiąść w jednej z licznych kawiarni i restauracji, posłuchać muzyki na żywo lub wziąć udział w jakimś wydarzeniu kulturalnym.

Promenada Riva to także miejsce, gdzie znajduje się rynek w Splicie, czyli targ, na którym można kupić świeże owoce, warzywa, kwiaty, sery, oliwki, wędliny i inne lokalne produkty.

Rynek w Splicie to doskonała okazja, aby poczuć klimat i smak miasta, a także nawiązać kontakt z jego mieszkańcami.

Deptak Marmontova i pomniki Splitu

starej części miastaDeptak Marmontova to główna ulica handlowa i spacerowa w Splicie, która łączy Żelazną Bramę z promenadą Riva.

Nazwa ulicy pochodzi od francuskiego generała Marmonta, który w XIX wieku wprowadził wiele reform i modernizacji w mieście.

Deptak Marmontova to miejsce, gdzie można znaleźć wiele sklepów, butików, galerii i biżuterii, a także zabytkowe budynki i pomniki. Wśród nich warto zwrócić uwagę na:

 • Pomnik Grzegorza z Ninu autorstwa Ivana Meštrovića – znajduje się przy Złotej Bramie i przedstawia postać chorwackiego biskupa i świętego, który w X wieku wprowadził język chorwacki do liturgii. Pomnik jest symbolem chorwackiej tożsamości narodowej i kulturowej. Dotknięcie jego palca ma przynosić szczęście.
 • Galeria Meštrović – znajduje się na wzgórzu Marjan i jest poświęcona życiu i twórczości Ivana Meštrovića, najwybitniejszego chorwackiego rzeźbiarza i artysty XX wieku. W galerii można podziwiać jego dzieła z różnych okresów i stylów, a także jego dom i ogród.
 • Wzgórze Marjan – świetny punkt widokowy na Split Wzgórze Marjan to zielone płuco miasta, które wznosi się na wysokość ponad 170 metrów nad poziomem morza. Jest to miejsce, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta, zrelaksować się w cieniu sosny, pospacerować po leśnych ścieżkach, pojeździć na rowerze lub po prostu podziwiać widok na Split i zatokę. Na wzgórzu Marjan znajdują się także kilka kościołów, kaplic i klasztorów, które są świadkami długiej historii i tradycji religijnej miasta. Wśród nich warto odwiedzić kościół św. Mikołaja z XV wieku, kościół św. Hieronima z XVI wieku i klasztor św. Franciszka z XVIII wieku. Z wzgórza Marjan można też zobaczyć wyspę Čiovo i miasto Trogir, które są również wpisane na listę UNESCO.

Port rybacki Matejuška

starym mieściePort rybacki Matejuška to malowniczy zakątek miasta, który znajduje się na zachodnim krańcu promenady Riva.

Jest to miejsce, gdzie cumują tradycyjne łodzie rybackie, zwane gajetami, i gdzie można zobaczyć codzienny rytuał rybaków, którzy wracają z połowu, sprzedają swoje łupy lub naprawiają swoje sieci.

Port rybacki Matejuška to także miejsce, gdzie można poczuć autentyczną atmosferę i ducha miasta, a także spróbować świeżych owoców morza w jednej z przytulnych konob, czyli lokalnych karczm.

Park Sustipan

terenie splituPark Sustipan to zielona oaza w Splicie, która znajduje się na południowo-zachodnim cyplu miasta, niedaleko wzgórza Marjan. Park Sustipan to dawny cmentarz, który został zamieniony w park w latach 30. XX wieku.

W parku można zobaczyć pozostałości po dawnym klasztorze benedyktynów, który został zniszczony przez Napoleona, a także po neogotyckim mauzoleum rodziny Petrinović, które jest jedynym zachowanym grobowcem na terenie parku.

Park Sustipan to także miejsce, gdzie można podziwiać piękne widoki na morze, wyspy i miasto, a także odpoczywać na ławkach, trawnikach lub skałach.

W parku odbywają się też różne imprezy kulturalne i artystyczne, takie jak festiwal teatralny Splitsko ljeto czy festiwal muzyki elektronicznej Ultra Europe.

Voćni trg i Wieża Wenecka

pałacu biskupówVoćni trg to jeden z najładniejszych i najbardziej urokliwych placów w Splicie, który znajduje się na południowej stronie Starego Miasta.

Jego nazwa oznacza “plac owocowy”, ponieważ w przeszłości był to miejsce, gdzie sprzedawano owoce i warzywa.

Obecnie na placu można znaleźć wiele kawiarni, restauracji, sklepów i galerii, a także zabytki i pomniki.

Wśród nich najbardziej rzuca się w oczy Wieża Wenecka, która jest pozostałością po dawnym murze obronnym, który otaczał miasto.

Wieża Wenecka została zbudowana w XV wieku, gdy Split był pod panowaniem Republiki Weneckiej. Na szczycie wieży znajduje się zegar, który jest jednym z najstarszych w Chorwacji.

Obok wieży znajduje się pomnik Marka Marulića, uważanego za ojca chorwackiej literatury. Na placu można też zobaczyć pałac Milesi z XVII wieku, który jest przykładem barokowej architektury, oraz pałac Cambi z XVIII wieku, który jest siedzibą Muzeum Sztuki.

Plac Pjaca i jego zabytkowa zabudowa

Plac Pjaca, zwany też placem Narodowym, to największy i najważniejszy plac w Splicie, który znajduje się na zachodniej stronie Starego Miasta. Jest to centrum polityczne, społeczne i kulturalne miasta, gdzie odbywają się ważne wydarzenia i uroczystości. Plac Pjaca jest otoczony zabytkowymi budynkami, które reprezentują różne style i epoki. Wśród nich warto wymienić:

 • Ratusz, który został zbudowany w XV wieku, jako siedziba władz miejskich. Ratusz ma prostą fasadę z arkadami i balkonem, na którym ogłaszano ważne decyzje i wyroki. W ratuszu znajduje się także Muzeum Etnograficzne, które prezentuje tradycyjną kulturę i sztukę ludową regionu.
 • Pałac Papalić, który został zbudowany w XV wieku, jako rezydencja bogatej rodziny kupieckiej. Pałac Papalić jest uważany za arcydzieło gotyckiej architektury w Chorwacji, ze względu na jego bogato zdobioną fasadę, okna i portal. W pałacu znajduje się Muzeum Miasta, które opowiada o historii i rozwoju Splitu.
 • Kościół św. Wawrzyńca, który został zbudowany w XIII wieku, jako kaplica rycerska. Kościół św. Wawrzyńca ma prosty kształt i jest ozdobiony romańskim portalem i dzwonnicą. W kościele znajdują się cenne zabytki, takie jak gotycki ołtarz, renesansowe freski i barokowe organy.
 • Fontanna Morosini, która została zbudowana w XVIII wieku, jako element systemu wodociągowego miasta. Fontanna Morosini ma formę czworobocznego basenu z rzeźbami lwów, z których wypływa woda. Fontanna jest nazwana na cześć weneckiego doża, który ufundował ją dla mieszkańców miasta.

Plaże w Splicie

Split to nie tylko miasto zabytków i kultury, ale także miasto plaż i morza. W Splicie i jego okolicach znajduje się wiele plaż, które są idealne do kąpieli, opalania, sportów wodnych i relaksu. Niektóre z nich to:

 • Plaża Bačvice, która jest najpopularniejszą i najbardziej znaną plażą w Splicie. Jest to piaszczysta plaża, która znajduje się w odległości kilkuset metrów od centrum miasta. Plaża Bačvice jest tętniąca życiem i oferuje wiele atrakcji, takich jak bary, restauracje, kluby, plac zabaw, boiska i wypożyczalnie sprzętu. Plaża Bačvice jest także miejscem, gdzie uprawia się tradycyjną grę w picigin, czyli odbijanie piłki ręką nad wodą.
 • Plaża Bene, która jest jedną z najpiękniejszych i najspokojniejszych plaż w Splicie. Jest to żwirowa plaża, która znajduje się na północnym krańcu wzgórza Marjan. Plaża Bene jest otoczona lasem sosnowym i oferuje piękne widoki na morze i wyspy. Plaża Bene jest idealna dla rodzin i osób szukających ciszy i kontaktu z naturą. Na plaży znajduje się także restauracja, kawiarnia, plac zabaw, boisko i basen.
 • Plaża Kašjuni, która jest jedną z najbardziej urokliwych i romantycznych plaż w Splicie. Jest to żwirowa plaża, która znajduje się na południowym zboczu wzgórza Marjan. Plaża Kašjuni jest otoczona skałami i zielenią i oferuje krystalicznie czystą wodę i spokojną atmosferę. Plaża Kašjuni jest idealna dla par i osób szukających prywatności i relaksu. Na plaży znajduje się także bar, leżaki i parasole.

Zwiedzanie Splitu śladami “Gry o tron”

dworca autobusowegoSplit to nie tylko miasto z bogatą historią i kulturą, ale także miasto, które stało się sceną dla jednego z najpopularniejszych seriali telewizyjnych wszech czasów, czyli “Gry o tron”.

W Splicie i jego okolicach nakręcono wiele scen z czwartego i piątego sezonu serialu, które przedstawiały miasto Meereen, stolicę niewolników, którą zdobyła Daenerys Targaryen.

Jeśli jesteś fanem serialu lub po prostu chcesz zobaczyć niezwykłe miejsca, które posłużyły za plan filmowy, możesz wybrać się na specjalną wycieczkę po Splicie śladami “Gry o tron”. Podczas wycieczki zobaczysz między innymi:

 • Pałac Dioklecjana, który służył jako wnętrze pałacu Daenerys, gdzie spotykała się z radą, przyjmowała gości i trzymała swoje smoki. W pałacu można zobaczyć podziemia, gdzie Daenerys ukrywała swoje smoki, westybul, gdzie odbywała się scena ślubu Daenerys i Hizdahra, oraz perystyl, gdzie Daenerys wygłaszała swoje przemówienia do ludu Meereen.
 • Twierdza Klis, która służyła jako zewnętrzna część pałacu Daenerys, skąd rozciąga się widok na całe miasto Meereen. W twierdzy Klis można zobaczyć miejsce, gdzie Daenerys ukrzyżowała niewolników, jako ostrzeżenie dla ich panów, oraz miejsce, gdzie Daenerys spotkała się z przedstawicielami miast niewolniczych, aby negocjować pokój.
 • Zamek Zrnovnica, który służył jako miejsce, gdzie odbywał się turniej walk na żywą śmierć, w którym uczestniczył Jorah Mormont, aby zwrócić uwagę Daenerys. W zamku Zrnovnica można zobaczyć arenę, gdzie toczyły się walki
 • Młyn w Zrnovnica, który służył jako miejsce, gdzie Sansa Stark i Margaery Tyrell rozmawiały o swoich planach małżeńskich. W młynie w Zrnovnica można zobaczyć stary budynek z drewnianym kołem, które napędzało młyn.
 • Plaża Kaštilac, która służyła jako miejsce, gdzie Daenerys wymieniła swojego smoka Drogon na armię nieskalanych. Na plaży Kaštilac można zobaczyć małą wyspę, na której znajduje się zamek z XIV wieku, który był siedzibą lokalnych władców. Na plaży można też zobaczyć miejsce, gdzie Daenerys wydała słynne polecenie “Dracarys”, czyli “ogień”.

Zwiedzanie Splitu śladami “Gry o tron” to niezapomniana przygoda dla każdego fana serialu, który chce poczuć się jak bohater lub bohaterka swojej ulubionej sagi.

Twierdza Gripe oraz dzielnica Radunica

dioklecjana w splicieTwierdza Gripe to potężna budowla obronna, która znajduje się na wschodnim krańcu miasta. Została zbudowana w XVII wieku, gdy Split był pod panowaniem Republiki Weneckiej, jako część systemu obronnego przed atakami Turków.

Twierdza Gripe ma kształt czworokąta z czterema bastionami i jest otoczona fosą.

Wewnątrz twierdzy znajduje się Muzeum Historyczne, które prezentuje eksponaty związane z historią i kulturą Splitu i Dalmacji. Z twierdzy Gripe można podziwiać widok na miasto i port.

Dzielnica Radunica to jedna z najstarszych i najbardziej urokliwych dzielnic w Splicie, która znajduje się na północ od twierdzy Gripe.

Jest to dzielnica, która zachowała swój tradycyjny charakter i atmosferę, z wąskimi uliczkami, kamiennymi domami, kolorowymi okiennicami i kwiatami.

Dzielnica Radunica to miejsce, gdzie można poczuć ducha i duszę miasta, a także zobaczyć wiele ciekawych zabytków, takich jak kościół św. Krzyża z XV wieku, kościół św. Mikołaja z XVI wieku czy pałac Cindro z XVIII wieku.

Muzea i inne atrakcje Splitu

Split to miasto, które ma wiele do zaoferowania nie tylko pod względem zabytków i plaż, ale także pod względem muzeów i innych atrakcji. W Splicie znajduje się wiele interesujących i różnorodnych muzeów, które prezentują bogactwo i różnorodność sztuki, kultury, historii i nauki miasta i regionu. Niektóre z nich to:

 • Muzeum Archeologiczne, które jest najstarszym muzeum w Chorwacji, założonym w 1820 roku. Muzeum Archeologiczne posiada ponad 150 tysięcy eksponatów, które pochodzą z różnych okresów i miejsc, od prehistorii po średniowiecze, od Splitu po Salona, od Egiptu po Grecję. W muzeum można zobaczyć między innymi starożytne monety, biżuterię, rzeźby, naczynia, broń, mozaiki i sarkofagi.
 • Muzeum Sztuki, które jest nowoczesnym i prestiżowym muzeum, otwartym w 2009 roku. Muzeum Sztuki prezentuje kolekcję dzieł sztuki chorwackiej i zagranicznej, od XIV wieku do współczesności. W muzeum można podziwiać między innymi obrazy, rzeźby, grafiki, fotografie, instalacje i multimedia. Muzeum Sztuki znajduje się w zabytkowym pałacu Cambi, który jest przykładem secesyjnej architektury.
 • Muzeum Nauki i Techniki, które jest nowym i innowacyjnym muzeum, otwartym w 2018 roku. Muzeum Nauki i Techniki prezentuje kolekcję eksponatów i eksperymentów, które ilustrują i wyjaśniają zjawiska i prawa naukowe i techniczne. W muzeum można zobaczyć między innymi modele i symulacje związane z astronomią, fizyką, chemią, biologią, matematyką, informatyką, robotyką i inżynierią. Muzeum Nauki i Techniki znajduje się w nowoczesnym budynku, który jest przykładem ekologicznej i inteligentnej architektury.

Poza muzeami, w Splicie znajdują się także inne atrakcje, które warto odwiedzić, takie jak:

 • Teatr Narodowy, który jest najstarszym i najważniejszym teatrem w Chorwacji, założonym w 1893 roku. Teatr Narodowy prezentuje bogaty i różnorodny repertuar, który obejmuje operę, balet, dramat, musical i inne formy sztuki scenicznej. Teatr Narodowy znajduje się w pięknym budynku z XIX wieku, który jest przykładem neorenesansowej architektury.
 • Stadion Poljud, który jest największym i najnowocześniejszym stadionem w Chorwacji, zbudowanym w 1979 roku. Stadion Poljud jest siedzibą i symbolem klubu piłkarskiego Hajduk Split, który jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej utytułowanych klubów w kraju. Stadion Poljud ma pojemność ponad 35 tysięcy widzów i jest wyposażony w nowoczesne systemy oświetlenia, nagłośnienia i bezpieczeństwa. Stadion Poljud jest także miejscem, gdzie odbywają się koncerty, festiwale i inne imprezy masowe.

Atrakcje Splitu poza miastem

Split to nie tylko miasto, które ma wiele do zaoferowania, ale także miasto, które jest idealną bazą wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji. W pobliżu Splitu znajdują się wiele ciekawych i pięknych miejsc, które warto odwiedzić, takich jak:

 • Starożytna Salona, która jest jednym z największych i najważniejszych stanowisk archeologicznych w Chorwacji. Salona była stolicą rzymskiej prowincji Dalmacji i liczyła ponad 60 tysięcy mieszkańców. W Salonie można zobaczyć ruiny amfiteatru, term, bazylik, nekropolii i innych budowli, które świadczą o bogactwie i znaczeniu tego miasta. Salona znajduje się w odległości około 5 kilometrów od Splitu i jest łatwo dostępna komunikacją miejską lub samochodem.
 • Rekonstrukcja antycznego akweduktu, który jest jednym z najciekawszych i najbardziej imponujących zabytków techniki w Chorwacji. Akwedukt został zbudowany w I wieku, aby dostarczać wodę z rzeki Jadro do Splitu i Salon. Akwedukt ma długość ponad 9 kilometrów i składa się z kamiennych rur, mostów i tuneli, które pokonują różne przeszkody terenowe. Rekonstrukcja antycznego akweduktu znajduje się w odległości około 10 kilometrów od Splitu i jest częścią parku tematycznego, który oferuje zwiedzanie, piknik i zabawę dla dzieci.
 • Noclegi Split to miasto, które oferuje szeroki wybór noclegów dla każdego gustu i budżetu. W Splicie można znaleźć wiele hoteli, apartamentów, hosteli, pensjonatów i kempingów, które zapewniają komfort, wygodę i gościnność. Niektóre z nich to:
  • Hotel Park, który jest najstarszym i najbardziej luksusowym hotelem w Splicie, zbudowanym w 1921 roku. Hotel Park znajduje się w centrum miasta, niedaleko plaży Bačvice i promenady Riva. Hotel Park oferuje eleganckie i przestronne pokoje i apartamenty, z widokiem na morze lub park. Hotel Park dysponuje także restauracją, barem, spa, basenem i salą konferencyjną.
  • Apartamenty Dioklecijan, które są nowoczesnymi i przytulnymi apartamentami, położonymi w samym sercu Starego Miasta. Apartamenty Dioklecijan znajdują się w zabytkowych budynkach, które zostały odnowione i wyposażone we wszystkie udogodnienia. Apartamenty Dioklecijan oferują klimatyzowane i jasne pokoje i apartamenty, z aneksem kuchennym, łazienką i telewizorem. Apartamenty Dioklecijan są idealne dla osób, które chcą poczuć atmosferę i ducha miasta.
  • Hostel Goli i Bosi, który jest jednym z najbardziej oryginalnych i kreatywnych hosteli w Chorwacji, otwartym w 2010 roku. Hostel Goli i Bosi znajduje się w dawnym magazynie, który został przekształcony w nowoczesny i kolorowy hostel. Hostel Goli i Bosi oferuje tanie i komfortowe pokoje i dormitoria, z łóżkami typu podwójnego piętrowego, szafkami i lampkami. Hostel Goli i Bosi dysponuje także kawiarnią, restauracją, kinem, biblioteką i tarasem.
 • Split – wskazówki i informacje praktyczne Split to miasto, które jest łatwe do zwiedzania i poruszania się po nim. Oto kilka wskazówek i informacji praktycznych, które mogą się przydać podczas pobytu w Splicie:
  • Lotnisko w Splicie Lotnisko w Splicie jest największym i najruchliwszym lotniskiem w Chorwacji, obsługującym ponad 3 miliony pasażerów rocznie. Lotnisko w Splicie znajduje się w odległości około 25 kilometrów od centrum miasta i jest dobrze skomunikowane z nim autobusem, taksówką lub wynajętym samochodem. Lotnisko w Splicie oferuje wiele usług i udogodnień, takich jak sklepy, restauracje, bankomaty, kantor, poczta, apteka i punkt informacyjny.
  • Transport miejski w Splicie Transport miejski w Splicie jest zorganizowany przez spółkę Promet Split, która oferuje sieć autobusów, które kursują po całym mieście i okolicach. Autobusy w Splicie są tanie, wygodne i częste, a bilety można kupić u kierowcy, w kioskach lub w automatach. Autobusy w Splicie mają numerację i kolorystykę, która wskazuje ich trasę i kierunek. Autobusy w Splicie zatrzymują się na przystankach, które są oznaczone tablicami i rozkładami jazdy. Autobusy w Splicie są idealne dla osób, które chcą zwiedzać miasto i jego atrakcje.
  • Parkingi Parkingi w Splicie są podzielone na trzy strefy, które mają różne ceny i czas parkowania. Strefa 1 to najdroższa i najbardziej ograniczona strefa, która obejmuje centrum miasta i Stare Miasto. Strefa 2 to średnio droga i średnio ograniczona strefa, która obejmuje okolice centrum miasta i Starego Miasta. Strefa 3 to najtańsza i najmniej ograniczona strefa, która obejmuje peryferie miasta i okolice. Parkingi w Splicie są oznaczone znakami i automatami, gdzie można zapłacić za parkowanie. Parkingi w Splicie są zazwyczaj trudne do znalezienia i zajęte, dlatego zaleca się korzystać z transportu publicznego lub pieszych.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00