Strona główna » Valletta: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Valletcie?

Valletta: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Valletcie?

Valletta

by admin
Valletta: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca

Valletta to stolica Malty i jedno z najmniejszych, ale zarazem najpiękniejszych miast Europy. Znajduje się na wyspie Malta, położonej na Morzu Śródziemnym, około 90 km na południe od Sycylii. Valletta została założona w

stolicy maltyXVI wieku przez Zakon Joannitów, znany też jako Zakon Maltański, który odegrał ważną rolę w historii regionu. Miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na swój bogaty zespół architektoniczny i kulturowy.

Valletta zachwyca swoimi zabytkami, muzeami, ogrodami, kawiarniami i restauracjami, a także atmosferą śródziemnomorskiego uroku.

W tym artykule przedstawimy najważniejsze atrakcje i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć i zwiedzić w Valletcie.

Jak zwiedzać Vallettę? 

narodowe muzeum wojnySpacerując lub korzystając z komunikacji miejskiej, można zwiedzić niewielkie miasto Valletta. Miasto ma kształt trójkątaotoczonego od trzech stron przez wody portowe: Grand Harbour, Marsamxett Harbour i Valletta Waterfront.

W centrum miasta znajduje się główna ulica handlowa i spacerowa – Republic Streetktóra biegnie od Bramy Miejskiej do Fortu śwElmaWzdłuż tej ulicy znajdują się liczne sklepykawiarnierestauracje i zabytki.

Z Republic Street odchodzą boczne uliczkiktóre również kryją wiele ciekawych miejsc.

Valletta jest miastem pełnym kontrastówgdzie można podziwiać zarówno zabytki z czasów joannickich, jak i nowoczesne budynki i instalacje artystyczne.

Valletta jest też miastem kultury i sztukiktóre regularnie organizuje festiwalekoncertywystawy i spektakle. 

Jak Valletta stała się perłą architektoniczną Europy

wielkiego oblężenia maltyMiasto-forteca Valletta to wyjątkowy przykład architektury obronnej w Europie. Jej architektura jest wynikiem połączenia różnych stylów i wpływówktóre kształtowały historię Malty. 

Dominującym stylem jest barokktóry charakteryzuje się bogatą dekoracjąsymetrią i monumentalnością. Barok wprowadzili na Maltę joanniciktórzy zbudowali wiele pałacówkościołówbastionów i fontann

Wśród nich wyróżnia się Konkatedra św. Jana, Pałac Wielkiego MistrzaPałac InkwizytoraBiblioteka Narodowa i Teatr Manoel.

architekturze Valletty można też znaleźć elementy gotykurenesansuneoklasycyzmumodernizmu i współczesności.

Valletta jest więc miastemktóre łączy tradycję z nowoczesnością, a także świadectwem bogatej i burzliwej historii Malty. 

Valletta – co warto zobaczyć? Największe atrakcje oraz zabytki 

Valletta ma wiele atrakcji i zabytków, które warto zobaczyć i zwiedzić. Oto niektóre z nich: 

Konkatedra św. Jana – barokowa perła Malty 

national war museumKonkatedra św. Jana to najważniejszy i najpiękniejszy kościół w Valletcie, a także jedno z największych dzieł sztuki barokowej w Europie. 

Został zbudowany w latach 1573-1578 jako kościół zakonny joannitów, którzy poświęcili go swojemu patronowi – św. Janowi Chrzcicielowi.

Z zewnątrz kościół jest dość skromny i surowy, ale wewnątrz zachwyca swoim przepychem i bogactwem detali. Ściany i sufit są pokryte malowidłami, rzeźbami, złotem i marmurem. W kościele znajduje się osiem kaplic, poświęconych różnym językom, czyli narodowościom, które należały do zakonu. listę światowego dziedzictwa unescoW każdej z nich można podziwiać nagrobki i epitafia wielkich mistrzów i rycerzy joannickich. W kościele znajduje się też Muzeum Konkatedralne, w którym można zobaczyć cenne zbiory sztuki sakralnej, w tym srebrne relikwiarze, hafty, paramenty i rzeźby. 

Ścięcie św. Jana Chrzciciela pędzla Caravaggio

Jednym z największych skarbów Konkatedry św. Jana jest obraz Ścięcie św. Jana Chrzciciela, namalowany przez słynnego włoskiego malarza Caravaggio. To największe i najważniejsze dzieło artysty, które uważane jest za arcydzieło malarstwa barokowego. 

Obraz przedstawia dramatyczną scenę ścięcia głowy św. Jana przez żołnierza Heroda, na zlecenie Salome, która trzyma tacy. Na obrazie widać silny kontrast światła i cienia, realistyczne przedstawienie postaci i emocji, a także symbolikę i głębię przekazu.

Obraz ma wymiary 361 x 520 cm i zajmuje całą ścianę w kaplicy Oratorium. Caravaggio namalował go w 1608 roku, gdy przebywał na Malcie jako rycerz joannicki. Jednak po kilku miesiącach został uwięziony za udział w bójce, z której uciekł i musiał opuścić wyspę. Na obrazie zostawił swój podpis w postaci krwawego odcisku palca na szyi św. Jana. 

Narodowe Muzeum Archeologii 

Malta Narodowe Muzeum Archeologii to miejsce, gdzie można poznać historię Malty od prehistorii po średniowiecze. Muzeum mieści się w Pałacu Auberge de Provence, zbudowanym w 1571 roku jako siedziba francuskiego języka joannickiego.

narodowe muzeum archeologii W muzeum można zobaczyć wiele cennych i unikatowych eksponatów, takich jak figurki z kamienia i gliny, biżuteria, ceramika, narzędzia, broń i ozdoby. 

Największą atrakcją są jednak oryginalne rzeźby z megalitowych świątyń Malty, które są najstarszymi wolnostojącymi budowlami na świecie. 

Wśród nich wyróżniają się słynne figurki tłustych dam, które symbolizują płodność i kult macierzyństwa. Muzeum oferuje też interaktywne wystawy, multimedia i audioprzewodniki, które pomagają zrozumieć i docenić dziedzictwo Malty. 

Zabytki i atrakcje wokół Placu Kastylijskiego – siedziby rządu Malty

górnych ogrodów barrakkaPlac Kastylijski to jeden z najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych placów w Valletcie. Znajduje się na końcu Republic Street, przy wejściu do Grand Harbour.

Na placu stoi imponujący Pałac Wielkiego Mistrza, który jest obecnie siedzibą premiera Malty. Pałac został zbudowany w latach 1571-1574 jako rezydencja wielkich mistrzów zakonu joannickiego.

Wewnątrz pałacu można zwiedzić sale reprezentacyjne, w których znajdują się portrety wielkich mistrzów, gobeliny, zbroje, meble i inne dzieła sztuki.

W pałacu znajduje się też Muzeum Zegarów, w którym można podziwiać kolekcję zegarów z XVII-XIX wieku. Na dziedzińcu pałacu można zobaczyć zmianę warty, która odbywa się codziennie o godzinie 11:00.

Na placu Kastylijskim znajdują się też inne zabytki i atrakcje, takie jak:

  • dolnych ogrodów barrakkaBrama Kastylijska, która jest głównym wejściem do miasta od strony portu. Została zbudowana w 1569 roku i ozdobiona herbami wielkich mistrzów i króla Hiszpanii.
  • Kościół Matki Bożej Zwycięskiej, który jest najstarszym kościołem w Valletcie. Został zbudowany w 1566 roku, aby upamiętnić zwycięstwo Malty nad Turkami w Wielkim Oblężeniu. W kościele znajduje się obraz Matki Bożej Zwycięskiej, który jest uważany za cudowny i chroniący miasto przed nieszczęściami.
  • Pomnik Wielkiego Oblężenia, który jest poświęcony bohaterom, którzy bronili Malty przed inwazją turecką w 1565 roku. Pomnik przedstawia sceny walki, oblężenia i triumfu. Został odsłonięty w 1927 roku i zaprojektowany przez rzeźbiarza Antonio Sciortino.

Górne ogrody Barrakka

stolica malty vallettaGórne ogrody Barrakka to jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych punktów widokowych w Valletcie. Znajdują się na szczycie bastionu św. Piotra i Pawła, który jest częścią murów obronnych miasta.

Z ogrodów roztacza się wspaniały widok na Grand Harbour, Trzy Miasta i Fort Sant’Angelo. Ogrody zostały założone w XVII wieku jako miejsce odpoczynku i rekreacji dla rycerzy joannickich.

W ogrodach można podziwiać egzotyczne rośliny, fontanny, rzeźby i pomniki. W ogrodach znajduje się też Saluting Battery, czyli stanowisko armatnie, z którego codziennie o godzinie 12:00 i 16:00 wystrzeliwuje się salwy honorowe.

W ogrodach można też zobaczyć pomnik Les Gavroches, czyli trzech chłopców, którzy symbolizują niewinność, ciekawość i radość życia. Pomnik został wykonany przez rzeźbiarza Antonio Sciortino.

Zwiedzanie Valletty – wskazówki i informacje praktyczne

Zwiedzanie Valletty to niezapomniane przeżycie, które pozwala poznać historię, kulturę i urok Malty. Aby jak najlepiej wykorzystać czas i pieniądze, warto znać kilka wskazówek i informacji praktycznych, takich jak:

  • pałac wielkich mistrzówJak poruszać się po Valletcie? Valletta jest niewielkim miastem, które można zwiedzić pieszo lub skorzystać z komunikacji miejskiej. W Valletcie kursują autobusy, taksówki i trzykołowe riksze. Można też wypożyczyć rower lub skuter. Jeśli chce się zwiedzić porty i okoliczne wyspy, można skorzystać z promów lub łodzi.
  • Jak dostać się do Valletty? Valletta jest łatwo dostępna z różnych części Malty. Z lotniska można dojechać autobusem, taksówką lub transferem prywatnym. Z innych miast i miejscowości można dojechać autobusem lub pociągiem. Z wyspy Gozo można dojechać promem lub helikopterem.
  • Ile czasu zaplanować na zwiedzanie Valletty? Valletta jest miastem, które oferuje wiele atrakcji i zabytków, które warto zobaczyć i zwiedzić. Aby dobrze poznać miasto, warto zaplanować co najmniej jeden dzień. Jeśli chce się zwiedzić więcej miejsc i muzeów, można spędzić w Valletcie dwa lub trzy dni. Jeśli chce się połączyć zwiedzanie z odpoczynkiem i plażowaniem, można wybrać się do Valletty na tydzień lub dłużej. Valletta jest miastem, które nigdy się nie nudzi i zawsze ma coś do zaoferowania.

Jak poruszać się po Valletcie?

ii wojny światowejSpacerując lub korzystając z komunikacji miejskiej, można zwiedzić niewielkie miasto Valletta.

W Valletcie kursują autobusy, taksówki i trzykołowe riksze. Można też wypożyczyć rower lub skuter.

Jeśli chce się zwiedzić porty i okoliczne wyspy, można skorzystać z promów lub łodzi.

Jak dostać się do Valletty?

Z różnych części Malty łatwo można dojechać do Valletty. Z lotniska można dojechać autobusem, taksówką lub transferem prywatnym.

Z innych miast i miejscowości można dojechać autobusem lub pociągiem. Z wyspy Gozo można dojechać promem lub helikopterem.

Ile czasu zaplanować na zwiedzanie Valletty?

wielkiego portuValletta jest miastem, które oferuje wiele atrakcji i zabytków, które warto zobaczyć i zwiedzić.

Aby dobrze poznać miasto, warto zaplanować co najmniej jeden dzień.

Jeśli chce się zwiedzić więcej miejsc i muzeów, można spędzić w Valletcie dwa lub trzy dni.

Jeśli chce się połączyć zwiedzanie z odpoczynkiem i plażowaniem, można wybrać się do Valletty na tydzień lub dłużej.

Valletta pogoda

bramę miejskąValletta, stolica Malty, słynie z niezwykłego nasłonecznienia, które czyni ją jedną z najbardziej słonecznych miejscowości w Europie.

To malownicze miasto położone nad Morzem Śródziemnym zachwyca swoimi urokami architektonicznymi i bogatą historią.

Klimat Valletty jest typowo śródziemnomorski, charakteryzujący się gorącymi i suchymi latami oraz łagodnymi i wilgotnymi zimami.

Lato trwa od maja do września, z temperaturami często przekraczającymi 30°C, a czasami nawet sięgającymi 40°C.

Niebo jest zazwyczaj bezchmurne, a słońce świeci przez większość czasu, zapewniając idealne warunki do korzystania z plaż i zwiedzania atrakcji turystycznych.

Zimą temperatury są łagodniejsze, oscylując między 10°C a 15°C, chociaż deszczowe dni są częstsze niż latem. Jednak nawet w zimie Valletta ma więcej słonecznych dni niż wiele innych europejskich miast, co sprawia, że jest to popularne miejsce zarówno dla turystów, jak i mieszkańców poszukujących ciepła i światła słonecznego przez cały rok.

 

Valletta zwiedzanie stolicy malty na co uważać

 

national museum of archeologyPodczas zwiedzania Valletty, stolicy Malty, warto uważać na kilka rzeczy:

Utrzymanie bezpieczeństwa: Valletta jest popularnym miejscem turystycznym, więc zawsze trzeba być ostrożnym i dbać o swoje mienie. Unikaj miejsc o złej reputacji i staraj się nie nosić ze sobą wartościowych przedmiotów, takich jak biżuteria czy duże ilości gotówki.

Uwaga na ruch uliczny: Valletta ma wąskie uliczki i ruch uliczny może być intensywny, zwłaszcza w godzinach szczytu. Trzeba zachować ostrożność podczas przechodzenia przez ulice i korzystać z wyznaczonych przejść dla pieszych.

Ochrona przed słońcem: Malta ma klimat śródziemnomorski, więc słońce może być bardzo intensywne, zwłaszcza latem. Należy nosić nakrycie głowy, stosować kremy przeciwsłoneczne i dbać o nawodnienie organizmu, aby uniknąć udaru słonecznego lub poparzeń skóry.

Respektowanie miejsc kultu: Valletta jest pełna historycznych kościołów i katedr, dlatego ważne jest, aby okazywać szacunek dla miejsc kultu i przestrzegać odpowiedniego zachowania, zwłaszcza gdy wchodzi się do świątyni.

Zachowanie czystości: Malta stara się utrzymać swoje miasta i miejsca turystyczne w czystości. Trzeba szanować środowisko i korzystać z dostępnych koszy na śmieci, aby nie zanieczyszczać otoczenia.

Podsumowując, podczas zwiedzania Valletty trzeba być świadomym otoczenia, zachować ostrożność i szacunek dla miejscowych zwyczajów oraz kultury.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00