Strona główna » Tunezja najpiękniejsze miejsca które musisz zobaczyć

Tunezja najpiękniejsze miejsca które musisz zobaczyć

Tunezja

by admin
Tunezja

Tunezja- państwo położone w północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym. Tunezja jest jednym z najczęściej wybieranych krajów na urlop. Ma to swoje uzasadnienie, gdyż kraj ten jest bogactwem niezwykłej przyrody, a także architektury.

piaszczyste plaże

Często kojarzony z nieziemskimi plażami i błękitnym morzem. Jej bogactwo to jednak coś o wiele więcej.

Czarujący obraz największej pustyni świata- Sahary, zielone oazy i architektoniczne pozostałości starożytnych kultur i wiele innych niesamowitych miejsc. 

Miasta w Tunezji, które warto odwiedzić

tunezji tunezja Wielu turystów podczas urlopu nie wychodzi poza teren hotelu, decydując się jedynie na spokojną i wyciszającą formę urlopu.

Warto jednak lepiej poznać historię i kulturę kraju do którego się wybieramy. Tak się składa, że Tunezja obfituje w niezwykle ciekawe rejony. Poniżej przedstawiamy kilka Tunezyjskich miast wartych odwiedzenia. 

El Jem

To niewielkie miasto położone we wschodniej Tunezji niedaleko wybrzeża. Miasto założone jest na ruinach rzymskiego Thysdrus. Z czasów rzymskich zachował się kamienny amfiteatr(z II w n.e.). Jest to trzeci co do wielkości amfiteatr na świecie.

daty planowego opuszczenia tunezjiSzacunkowo mógł pomieścić nawet do 60 tysięcy widzów. Wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Amfiteatr ten to najbardziej spektakularna budowla rzymska w Afryce. Zachowany w lepszym stanie niż rzymskie Koloseum.

Tunis

Tunis to od lat 50. XX wieku niepodległa stolica Tunezji. Miasto o niezwykle bogatej historii. Łączy islamskie tradycje z nowoczesną metropolią.

wybrzeżu klimat śródziemnomorskiJest to miejsce pełne różnorodności. Ze względu na to, że panowali tu Fenicjanie, Rzymianie, Turcy oraz Francuzi miasto obfituje w starożytną oraz francuską architekturę.

Zachwyca budowlami w stylu kolonialnym oraz bulwarami, które wzorowane są paryskimi Polami Elizejskimi.

Tunis może pochwalić się cenionymi na całym świecie muzeami oraz majestatycznymi meczetami. Zachwyca także miejscowymi specjałami kulinarnymi, różnorodnością aromatów i przypraw.

Sidi Bou Said

ciepłe morzeJedno z najbardziej urokliwych miejsc w Tunezji. Miasto leżące nad Morzem Śródziemnym w północnej Tunezji niespełna 20 km od stolicy kraju.

Zabudowa miasta prezentuje się wyjątkowo malowniczo ze względu na charakterystycznie pobielone domy z niebieskimi okiennicami usytuowane kaskadowo na zboczach.

Domy te prowadzą do niewielkiej plaży. Wybrzeże Sidi Bou Said jest szczególnie znane ze względu na bogactwo gastronomii.

W obrębie krętych uliczek usytuowane są dobre restauracje serwujące miejscowe specjały. Szczególnie znany jest przysmak bambalouni- ciepły, tłusty pączek o kształcie pierścienia.

luksusowe hotelePort posiada jedną z najlepszych baz sportów wodnych w Tunezji. Przystań miasteczka oferuje liczne szkoły żeglarstwa. Miasteczko to jedno z głównych ośrodków żeglarskich w Tunezji.

Kairouan

Miasto Kairouan znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Unesco. Leży ok 70 km od wybrzeża Morza Śródziemnego. Jego początki sięgają odległych czasów. Miasto założone zostało w 670 roku n.e. podczas arabskiego podboju “Africa”. Jest to jedno ze świętych miejsc islamu.

klimat śródziemnomorski Skrywa wiele cudów takich jak: medyna, Wielki Meczet, Baseny Aghlabidów, czy też muauzoleum Sidi Saheb.

Słynie również z licznych pracowni, w których wyrabiane są ręcznie tkane tunezyjskie dywany.

Według legendy, w XIX wieku córka osmańskiego przywódcy utkała jako pierwsza dywan o długim włosiu i oddała go do największego meczetu w mieście.

Kultywując te tradycje Kairouan stało się stolicą dywanów w Tunezji. Ponadto jest znane z firm tekstylno-odzieżowych i zakładów wyrobów tytoniowych. Na miejscowych straganach toczy się nieustanna rywalizacja między sprzedawcami o najpiękniejsze dywany.

tunezja leżyKairouan słynie przede wszystkim z Wielkiego Meczetu, gdzie wstęp na dziedziniec mają także osoby, które nie wyznają Islamu.

Z dziedzińca można obserwować salę modlitewną, starożytne kolumny, czy też majestatyczne arkady.

Poza granicami miasta, w Reqquada znajduje się Wielkie Muzeum, które obfituje w wyroby ceramiczne z metalicznym połyskiem, złote monety, a także księgi Koranu sprzed wielu wieków.

Znanym specjałem kulinarnym miasta Kairouan jest małe ciasteczko o kształcie rombu- makroud. W skład ciastka wchodzą daktyle, miód, oliwa z oliwek oraz mąka semolina.

Hammamet

turystów odwiedzającychJeden z głównych kurortów turystycznych Tunezji ze względu na liczne plaże. Jest to największy, a jednocześnie najstarszy ośrodek turystyczny w Tunezji.

Miasto położone na przylądku Bon. Słynie z upraw jaśminu i hibiskusa. Unoszący się zapach tych kwiatów tworzy niezwykłą atmosferę tego miejsca.

Stare miasto bogate jest w zabytki. W mieście z reguły przez cały rok utrzymuje się dosyć wysoka temperatura. Hammamet oferuje turystom wiele rozrywek.

Oprócz pięknych plaż z łagodnym zejściem do morza o turkusowej wodzie w Tunezji możliwe jest spędzanie czasu na uprawianiu sportów takich jak: nurkowanie, pływanie na nartach wodnych czy windsurfing.

W mieście znajduje się również wiele zabytków historycznych. Między innymi hiszpańska twierdza oraz meczet w starej części miasta. Warto skupić uwagę również na Medynie z ok 900 r. n.e., która otoczona murami obronnymi skupia miejscowy handel. 

Susa 

wakacje w tunezjiMiasto położone we wschodniej Tunezji. Jest to trzeci co do wielkości port w Tunezji. Aktualnie Susa jest jednym z prężniej rozwijających się kurortów w Tunezji.

Miasto to przede wszystkim znane jest z niezwykłych zabytków i rozległych plaż z delikatnym piaskiem.

Dominuje tutaj śródziemnomorski krajobraz z licznymi gajami oliwnymi.

Okolica słynie więc z uprawy oliwek, przez co tamtejsze restauracje opierają swoją kuchnie głównie na tym owocu. Turystom znane jest także z bogatej oferty nocnych rozrywek. Susa to skupisko klubów cieszących się dobrą renomą.

Oprócz walorów rozrywkowych Susa posiada także wiele zabytków takich jak np. Ribat- czyli obronny klasztor z wieżą strażniczą czy też Wielki Meczet. Wzdłuż plaż spotyka się kluby jeździeckie.

Popularność więc zyskają tutejsze przejażdżki konne. Miasto to ma naprawdę niezwykłą historię. Pierwsi osiedlili się tu Fenicjanie. Później rządzili też Hiszpanie oraz Francuzi. 

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00