Strona główna » Ceny w Chorwacji praktyczne zestawienie dla turystów

Ceny w Chorwacji praktyczne zestawienie dla turystów

Ceny w Chorwacji

by admin
ceny w Chorwacji

Chorwacja to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Europie, co nie dziwi, biorąc pod uwagę piękne plaże, klimat i wyjątkowe zabytki. Jednak, planując wakacje w tym kraju, warto zwrócić uwagę na ceny, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.ceny żywności

Podstawowe koszty to nocleg, jedzenie i transport. W zależności od regionu, ceny mogą się różnić, ale ogólnie rzecz biorąc, są dość wysokie w porównaniu do niektórych krajów Europy Wschodniej.

Noclegi w Chorwacji są droższe w sezonie letnim, szczególnie w popularnych miejscowościach nadmorskich.

Ceny zaczynają się od około 150 HRK (około 100 PLN) za pokój dwuosobowy w prywatnej kwaterze, ale można znaleźć też droższe hotele i apartamenty.

Ceny artykułów spożywczych i napojów w Chorwacji

średnie cenyCeny artykułów spożywczych i napojów w Chorwacji są zróżnicowane i zależą od regionu oraz miejsca, w którym się znajdują.

W większości przypadków, ceny w sklepach spożywczych są podobne do tych w Polsce, ale w restauracjach i kawiarniach można spodziewać się nieco wyższych kwot.

Ceny podstawowych artykułów spożywczych takich jak chleb, mleko, jajka i mięso są porównywalne do polskich. Za bochenek chleba zapłacimy około 10-15 HRK (6-9 PLN), litr mleka kosztuje około 5-6 HRK (3-4 PLN), a cena jajek wynosi około 10-15 HRK za 10 sztuk (6-9 PLN). Mięso jest trochę droższe niż w Polsce, ale wciąż w granicach rozsądku.kosztują wakacje

Jeśli chodzi o owoce i warzywa, to ceny są uzależnione od pory roku i regionu. W sezonie letnim ceny są zwykle niższe, szczególnie w miejscowościach, gdzie owoce i warzywa są produkowane lokalnie.

Na przykład, kilogram pomidorów kosztuje około 10 HRK (6 PLN), a kilogram jabłek około 8-10 HRK (4-6 PLN).

Ceny alkoholi są wyższe niż w Polsce. Butelka wina kosztuje około 70-100 HRK (40-60 PLN), a piwo w restauracji około 20-25 HRK (12-15 PLN). W kioskach można kupić piwo w cenie około 10-15 HRK (6-9 PLN) za butelkę.

Tanie sklepy w Chorwacji

ceny kształtują Jeśli szukasz tanich sklepów w Chorwacji, warto zwrócić uwagę na supermarkety takie jak Lidl, Kaufland, Spar czy Konzum.

Są one obecne w większych miastach i oferują niezwykle szeroki wybór artykułów spożywczych, kosmetyków i produktów codziennego użytku w atrakcyjnych cenach.

Warto również odwiedzić mniejsze, lokalne sklepy spożywcze oraz targi, gdzie można kupić świeże owoce i warzywa w korzystnych cenach. W większych miastach można też znaleźć sklepy z używaną odzieżą, takie jak Humana, w których ceny są bardzo przystępne.

Na popularnych turystycznych miejscowościach warto uważać na sklepy turystyczne, gdzie ceny często są zawyżone.ceny przedstawiają

W takich miejscach warto poszukać mniejszych, lokalnych sklepów, w których ceny są bardziej korzystne oraz przystępne.

Ile kosztuje nocleg w Chorwacji?

Ceny noclegów w Chorwacji zależą od sezonu i regionu. W sezonie letnim ceny są zwykle wyższe niż poza sezonem.

W miastach popularnych wśród turystów, takich jak Dubrownik, Split czy Hvar, ceny za noclegi są zdecydowanie najwyższe. W sezonie letnim można się spodziewać, że za pokój dwuosobowy zapłacimy od 300 do 800 kun (ok. 40-110 euro) za noc.

W mniejszych miastach i na obrzeżach Chorwacji ceny są niższe i można znaleźć nocleg już za 200 kun (ok. 27 euro) za noc.

Ile kosztuje obiad w chorwackiej restauracji?

ceny noclegu Ceny jedzenia w Chorwacji zależą od rodzaju restauracji. W restauracjach w centrum miasta ceny są wyższe niż w tych poza centrum.

W restauracjach serwujących tradycyjne chorwackie dania, takie jak mięso z grilla, ryby czy owoce morza, za obiad dla jednej osoby należy się spodziewać kosztów wynoszących od 70 do 150 kun (ok. 9-20 euro).

W restauracjach serwujących kuchnię międzynarodową, ceny mogą być wyższe, a za obiad dla jednej osoby trzeba zapłacić od 100 do 200 kun (ok. 14-27 euro).

Ceny ulicznego jedzenia i fast foodów

większych marketówUliczne jedzenie i fast foody w Chorwacji są tańsze niż w restauracjach. Za kebab lub hamburger z frytkami należy się spodziewać kosztów wynoszących od 25 do 35 kun (ok. 3-5 euro).

Z kolei w pizzeriach można znaleźć pizzę już za 30 kun (ok. 4 euro) za kawałek, co jest relatywnie przystępną ceną.

Ceny alkoholu – ile kosztuje piwo w Chorwacji?

Ceny alkoholu w Chorwacji są zróżnicowane i zależą od miejsca zakupu oraz rodzaju alkoholu. W supermarkecie za butelkę piwa zapłacimy od 10 do 20 kun (ok. 1,5-3 euro), w barze lub restauracji za jedno piwo trzeba zapłacić od 15 do 25 kun (ok. 2-3,5 euro).

typowych miejsc turystycznychZa butelkę wina w sklepie należy się spodziewać kosztów od 50 do 200 kun (ok. 7-27 euro), w restauracji cena wina jest natomiast wyższa i zależy od marki i rodzaju wina.

Ceny komunikacji międzymiastowej – autobusy i pociągi

Transport publiczny w Chorwacji jest dość dobrze rozwinięty, a bilety są stosunkowo tanie.

Za bilet jednorazowy na autobus międzymiastowy należy się spodziewać kosztów od 50 do 100 kun (ok. 7-14 euro), w zależności od odległości i klasy biletu.

rozsądnej cenieZa bilet na pociąg trzeba zapłacić nieco więcej – od 60 do 150 kun (ok. 8-20 euro), ale pociągi są wygodniejsze niż autobusy oraz bardziej funkcjonalne.

Ile zapłacimy za parking w Chorwacji?

Ceny parkowania w Chorwacji są różne w zależności od miasta i sezonu. W sezonie letnim ceny są zwykle wyższe.

W Dubrowniku za parkowanie na parkingu publicznym należy się spodziewać kosztów wynoszących od 10 do 20 kun (ok. 1,5-3 euro) za godzinę, a za cały dzień około 150 kun (ok. 20 euro).

W mniejszych miastach ceny są niższe, a za cały dzień parkowania zapłacimy około 50-60 kun (ok. 7-8 euro). Warto jednak pamiętać, że w centrum miast, zwłaszcza tych turystycznych, miejsca parkingowe są często trudno dostępne, a ceny mogą być jeszcze wyższe.

produktów spożywczychWarto więc poszukać alternatywnych rozwiązań, takich jak parkingi strzeżone poza centrum lub korzystanie z transportu publicznego.

Ceny paliwa w Chorwacji

Ceny paliwa w Chorwacji są porównywalne z innymi krajami europejskimi. W maju 2023 roku za litr benzyny trzeba zapłacić około 10 kun (ok. 1,30 euro), a za litr oleju napędowego około 9 kun (ok. 1,20 euro).

W sezonie letnim ceny mogą wzrosnąć, jednak nieznacznie. Warto pamiętać, że w Chorwacji istnieje wiele stacji benzynowych, a ceny mogą się różnić w zależności od sieci i lokalizacji stacji. W większości miast i na autostradach znajdują się stacje benzynowe, więc brak paliwa w trakcie podróży nie powinien być problemem.

Za paliwo można płacić gotówką lub kartą płatniczą. W niektórych przypadkach, zwłaszcza na stacjach przy autostradzie, może być wymagana płatność w euro, na co warto się przygotować przed przylotem w to miejsce.

Ceny autostrad w Chorwacji

podane cenyW Chorwacji istnieje rozbudowana sieć autostrad, które ułatwiają przemieszczanie się po kraju. Wjazd na autostradę jest płatny, a wysokość opłaty zależy od liczby przejechanych kilometrów.
Ceny autostrad w Chorwacji są dość wysokie, jednak należy pamiętać, że jest to koszt, który należy uwzględnić w kosztach podróży po kraju. W sezonie letnim ceny mogą być o wiele wyższe.
Opłaty za autostrady można regulować gotówką lub kartą płatniczą, a w niektórych przypadkach korzystać z elektronicznej taryfy.

Opłaty na plażach

W Chorwacji większość plaż jest ogólnodostępna i bezpłatna. W niektórych miejscach, zwłaszcza na popularnych plażach w sezonie letnim, można jednak spotkać opłaty za wstęp na plażę lub korzystanie z leżaków, parasoli bądź innych produktów. Warto zwrócić uwagę na informacje na tablicach informacyjnych, aby uniknąć niespodzianek. Ceny za wstęp na plażę zwykle wynoszą kilka kun, a za wynajęcie leżaka i parasola około 50 kun (ok. 7 euro) za dzień.

Różnice w cenach pomiędzy miastami w Chorwacji

Ceny w Chorwacji różnią się w zależności od miasta. Najwyższe ceny można spotkać w popularnych kurortach i miastach turystycznych, takich jak Dubrownik czy Split. W mniejszych miastach ceny są zazwyczaj niższe, zwłaszcza w sezonie pozaletnim. Warto pamiętać, że w sezonie letnim ceny w całym kraju mogą być wyższe. Przy planowaniu podróży warto porównać ceny w różnych miastach i wybrać te, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom, preferencjom oraz budżetowi.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00