Strona główna » Split (Chorwacja) – przewodnik po urokliwym mieście Dalmacji

Split (Chorwacja) – przewodnik po urokliwym mieście Dalmacji

Split

by admin
Split (Chorwacja) – przewodnik po urokliwym mieście Dalmacji

Planujesz wyprawę do Chorwacji? Nie zapomnij odwiedzić pięknego i klimatycznego miasta Split i jego okolic. Jest to jedna z najważniejszych miejscowości kraju – a już na pewno Dalmacji. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się zaś, jakie miejsca warto odwiedzić w tej okolicy.

Split Chorwacja – historyczne rzymskie miasto

 Historia miasta Split jest naprawdę bogata. Dość powiedzieć, że sięga ono jeszcze czasów starożytnych. Początki osadnictwa w tym rejonie datuje się bowiem na I wiek przed naszą erą.

Dynamiczny rozwój położonej tu osady rozpoczął się jednak po opanowaniu tutejszych ziem przez Rzymian, najprawdopodobniej między III a II wiekiem przed naszą erą. Rzymianie nadali osadzie łacińską nazwę Spalatum.

 

Stare Miasto – najciekawsze miejsca

Split jest naprawdę sporą miejscowością – liczy bowiem blisko 160 tysięcy mieszkańców. Swój pobyt tutaj powinieneś więc odpowiednio rozplanować. Na początku wycieczki polecamy skupić się głównie na tutejszej starówce. Posiada ona bowiem wiele naprawdę godnych uwagi obiektów. Poniżej wymienimy zatem niektóre z nich.

Pałac Dioklecjana

Jedną z najważniejszych atrakcji miasta jest słynny Pałac Dioklacena. Wybudowany w latach 295-305 naszej ery pałac stanowił niegdyś siedzibę rzymskiego cesarza – Dioklecjana właśnie. Obecnie stanowi on atrakcję unikatową na skalę europy, jako jeden z najlepiej zachowanych obiektów późnego antyku. Zobaczyć tu można między innymi trzy wieże strażnicze, perystyl, a także komnata cesarska. Obiekt ten wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Katedra św. Dujma

Godna odwiedzenia nie tylko ze względów religijnych Katedra św. Dujma to miejsce, które jest jednocześnie najstarszą katedrą na świecie. Poświęcona jest ona świętemu Domnionowi, biskupowi dalmackiej Salony, który straci życie podczas prześladowań chrześcijan przez Dioklecjana. Prawdopodobnie najcenniejszym zabytkiem jest tu VII-wieczna Ewangelia. Obiekt ten warto jednak odwiedzić także ze względu na jego wyjątkową architekturę. 

Riva – spacer promenadą Splitu

W Splicie położony jest także wyjątkowo piękny deptak o nazwie Riva – stanowi on jednocześnie jedno z najważniejszych miejsc dostępnych w mieście, jeśli chodzi o czystą, nieskrępowaną rozrywkę. Z pewnością warto przejść się tą promenadą, aby podziwiać wyjątkową panoramę miasta. Co ciekawe, współcześnie posiada ona także sporo egzotycznego charakteru, dzięki posadzeniu najprawdziwszych palm. Riva jest z całą pewnością jedną z piękniejszych promenad Chorwacji.

 

Plac Republiki

Plac Republiki to jeden z najważniejszych placów w Splicie – aby tu dojść, wystarczy skręcić z Rivy w ulicę Marmontovą. Jest to kolejne miejsce, w którym można miło spędzić czas – istnieje tu bowiem wręcz niezliczona ilość kawiarnii, barów oraz restauracji o bardzo atrakcyjnym menu. Po raz kolejny warto też podkreślić nietuzinkową architekturę tegoż miejsca. Powstałe tu budynki utrzymane są w stylu neorenesansowym. Dodatkową atrakcję, zwłaszcza dla osób znających język chorwacki stanowi zaś tutejszy teatr. 

 

Co jeszcze warto zobaczyć w Splicie i okolicach?

Split to naprawdę piękne i interesujące miasto. Jego atrakcje turystyczne nie kończą się na samym śródmieściu. Przeciwnie. na terenie praktycznie całej miejscowości dostępnych jest wiele fantastycznych miejsc. Pora więc, abyśmy wymienili kilka ważnych atrakcji turystycznych spoza ścisłego centrum Splitu.

 

Wzgórze Marjan

To znajdujące się na zachodzie wzgórze to absolutnie jeden z najwspanialszych punktów widokowych na miasto. Również i tu można z łatwością dotrzeć z Rivy – odległość dzieląca obie atrakcje turystyczne wynosi zaledwie około 500 metrów. Jest to obecnie jedno z ulubionych miejsc odpoczynku tak mieszkańców miasta, jak i turystów zmęczonych zwiedzaniem. Na szczyt wzgórza bez problemu wejść można schodami, dostępne są także ławki, na których można przysiąść w trakcie wspinaczki.

 

Twierdza Klis

Nieco dalej, bo w odległości niecałych 15 kilometrów od ścisłego centrum miasta wznosi się kolejna wspaniała atrakcja – twierdza Klis. Uznawana jest ona za miejsce, w którym w symboliczny sposób narodziła się Chorwacja. To z tego miejsca pochodzi bowiem datowany na 4 marca 852 roku dokument, w którym po raz pierwszy pojawia się nazwa tego narodu. Ta forteca o średniowiecznym charakterze cechuje się imponującymi wymiarami – ma 204 metry długości i 53 metry szerokości.

 

Park Narodowy Krka 

Kolejnym bardzo ciekawym miejscem w okolicy Splitu jest park narodowy Krka. Na jego obszarze znajduje się między innymi słynny wodospad Skradinski Buk, a także sześć innych wodospadów. Zwiedzając ten park narodowy natknąć się można także na imponujące rozlewiska, jaskinię, a nawet prawosławny klasztor. Warto podkreślić, że w pobliżu kładki przy wyżej wymienionym wodospadzie można zażyć kąpieli w czystej, górskiej wodzie. Każdego dnia z możliwości tej korzysta naprawdę wielu turystów.

 

Rejs po okolicznych wyspach

Osoby chcące maksymalnie nacieszyć się pięknem adriatyckich wybrzeży mogą, na przykład, udać się w rejs po okolicznych wyspach. Jedną z nich jest bardzo popularna wśród turystów wyspa Brač, choć, rzecz jasna, nie tylko ją warto odwiedzić. Na wyspie Stari Grad znajduje się zabytkowa Twierdza Hiszpańska (nazwana tak na cześć hiszpańskich budowniczych, którzy ją wznieśli) – pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą jeszcze z XIII wieku. Natomiast w miejscowości Skrip odkryć można muzeum prezentujące nie tylko nowożytną historię regionu i kraju, ale i starożytne zabytki.

 

Split plaże – gdzie zrelaksować się nad wodą?

Turyści przyjeżdżający do Splitu do wyboru mają plaże kamieniste i piaszczyste – oczywiście, większym zainteresowaniem cieszą się te drugie. Polecić można więc znajdującą się całkiem blisko centrum plażę Bačvice, a także położoną niewiele dalej plażę Firule. Jeśli zaś chodzi o plaże kamieniste – najchętniej wybieranymi przez turystów lokacjami są Bene i Kasjuni. Nieco większy dystans dzielący je od najważniejszych atrakcji miasta sprawia, że z reguły są one znacznie mniej oblegane przez turystów.

 

Informacje praktyczne

Jeśli chodzi o kwestie związane z dotarciem do Splitu – zła wiadomość jest taka, że nie istnieją bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski. Należy więc szykować się na lot z przesiadką. Najbliższy port lotniczy położony jest w odległej o 25 kilometrów miejscowości Kaštel Štafilić. Do samego Splitu można jednak z łatwością dojechać autobusami poruszającymi się między portem lotniczym, a dworcem Sukoišan położonym w odległości około 1 kilometra od Rivy.

 

Z lotniska do miasta dotrzeć można także za pomocą taksówki. Można również, rzecz jasna, skorzystać z wypożyczalni samochodów – należy jednak mieć na uwadze, że Split uchodzi za jedno z najbardziej zatłoczonych miast Chorwacji.

 

Skąd zaś można dotrzeć do Splitu bezpośrednio? Takie połączenia lotnicze odbywają się przede wszystkim z lotnisk Niemieckich. Bezpośrednio do Splitu dolecieć można choćby z Frankfurtu nad Menem, Stuttgartu, czy Dusseldorfu.

 

Podczas pobytu w Splicie z pewnością pojawi się pokusa odwiedzenia także innych miejsc w Chorwacji.  Cały kraj kryje bowiem w sobie wiele fascynujących skarbów, które warto zobaczyć.

 

Wyspa Pag – poznaj chorwacką Ibizę!

Warto, z pewnością, udać się w okolice Zadaru, a konkretnie – na wyspę Pag. Znana także jako chorwacka Ibiza, wyspa ta gwarantuje odwiedzającym między innymi plażę Zrce, znaną jako imprezowa mekka starego kontynentu, mnóstwo wartych odwiedzenia klubów, a także wspaniałą, starożytną zabudowę miasta Novalja. To idealne miejsce na wypoczynek dla osób aktywnych, szukających dobrej zabawy.

 

Fort Lovrijenac – twierdza w sercu Dubrownika

W samym sercu Dubrownika położona jest przepiękna twierdza – Fort Lovrijenac. Z pewnością zrobi ona na turystach olbrzymie wrażenie swoimi potężnymi rozmiarami.  Wznosi się bowiem na blisko 40 metrów nad poziomem morza, a grubość murów wynosi tu nawet 12 metrów. Ciekawostką jest również bardzo zbliżony do trójkąta kształt twierdzy. 

 

Lokrum — odwiedź chorwacką wyspę miłości

Zakochani z pewnością odwiedzić powinni wyspę Lokrum. Stanowi ona wręcz idealne miejsce na romantyczne wakacje. Jeśli zaś chodzi o zabytki – oferuje między innymi przepięknie położone ruiny niegdysiejszego klasztoru benedyktyńskiego. Ciekawostką jest, że w 1192 roku o brzeg rozbił się statek należący do króla Anglii, Ryszarda Lwie Serce, który w podzięce za ocalenie postanowił podarować lokalnej społeczności kościół.

Dubrownik – odkryj najpopularniejsze miasto Chorwacji

Mało które miasto Chorwacji jest tak popularne wśród turystów, jak Dubrownik. Oferuje ono nie tylko niezapomnianą architekturę, ale i całą masę atrakcji do zwiedzania. Wystarczy wspomnieć tu o majestatycznych katedrach, czy też wielu fantastycznych punktach widokowych, oferujących niezapomniane widoki na morze. 

 

Split Chorwacja ciekawostki dotyczące miasta

Tajemnice podziemi Pałacu Dioklecjana: Podziemia Pałacu Dioklecjana są równie imponujące co jego nadziemna część. Korytarze te nie były pierwotnie przeznaczone dla mieszkańców czy gości pałacu, lecz służyły jako fundamenty dla górnych struktur. Dziś można zwiedzać te labiryntowe tunelowe podziemia, które dają wyobrażenie o ogromie i skomplikowaniu starożytnych technik budowlanych.

Sfinks z Egiptu w Split

Wewnątrz pałacu można znaleźć autentyczny egipski sfinks, który ma ponad 3500 lat. Cesarz Dioklecjan był znany ze swojej fascynacji kulturą egipską i sprowadził sfinksy do Splitu, aby dodać do swojej rezydencji odrobinę orientalnego splendoru. Większość z nich nie przetrwała, ale ten, który pozostaje, jest cennym artefaktem.

Zvonik Sv. Duje

dzwonnica Katedry św. Duje: Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Splitu, jednak nie wszyscy wiedzą, że można ją wspiąć się na szczyt, aby podziwiać panoramę miasta. Wspinaczka nie jest łatwa ze względu na wąskie schody, ale widoki z góry są niezapomniane.

Vocni Trg

Rynek Owocowy: To uroczy i kolorowy kącik Splitu, często pomijany przez turystów. Vocni Trg pełnił funkcję rynku owocowego od czasów weneckich. Dziś to malownicze miejsce pełne kawiarni i sklepów, które zachowało swój historyczny urok.

Croatian National Theatre in Split (HNK Split)

Nie każdy wie, że Split ma swoją operę i teatr narodowy z bogatą tradycją kulturalną. Budynek, będący dziełem architekta Viktora Kovačicia, stanowi ważne miejsce na kulturalnej mapie miasta.

Jupiterovo Perivoje (Ogród Jowisza)

Mały, łatwo przeoczony ogród w pobliżu Katedry św. Duje, pełen jest zielonych zakątków i cichych alejek, gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku.

Letnie festiwale

Split jest gospodarzem licznych festiwali kulturalnych i muzycznych, które ożywiają miasto w sezonie letnim. Jednym z nich jest Split Summer Festival, prezentujący szeroką gamę wydarzeń artystycznych, od opery po teatr uliczny.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00