Strona główna » Berlin co warto zobaczyć? Najciekawsze miejsca i atrakcje

Berlin co warto zobaczyć? Najciekawsze miejsca i atrakcje

Berlin

by admin
Berlin

Berlin jest stolicą i największym miastem Niemiec, pełnym historii, kultury i zabytków. To miasto, które przeszło wiele zmian i przemian, od podziału na Berlin Zachodni i Wschodni po zjednoczenie w 1990 roku.

Berlin ma wiele do zaoferowania zarówno miłośnikom sztuki, architektury, muzeów, jak i przyrody, rozrywki i życia nocnego. W tym artykule przedstawiamy 11 najciekawszych miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć w Berlinie.

Krótka historia Berlina

stolica niemiecBerlin został założony w XIII wieku jako osada handlowa nad rzeką Sprewą. W XV wieku stał się stolicą Brandenburgii, a w XVIII wieku Prus. W XIX wieku Berlin rozwinął się jako ośrodek przemysłowy, kulturalny i polityczny Niemiec.

W XX wieku Berlin był świadkiem dwóch wojen światowych, nazistowskiego reżimu, podziału na cztery sektory okupacyjne i budowy muru berlińskiego. W 1989 roku doszło do upadku muru i zjednoczenia Niemiec.

Od tego czasu Berlin jest nowoczesnym i dynamicznym miastem, które zachowuje swoją tożsamość i pamięć o przeszłości.

Jak zwiedzać Berlin?

stolicy niemiecBerlin jest dużym miastem, które oferuje wiele atrakcji i zabytków. Aby zwiedzić je wygodnie i tanio, warto skorzystać z komunikacji miejskiej, która obejmuje metro, tramwaje, autobusy i rowery.

Można kupować bilety jednorazowe lub dziennie, albo zainwestować w kartę miasta Berlin Welcome Card, która daje zniżki na transport i wejścia do wielu miejsc.

Jeśli interesują nas muzea, to opłaca się kupić Museum Pass Berlin, który umożliwia wstęp do ponad 30 muzeów przez 3 dni. Należy pamiętać, żeby zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem, najlepiej w centrum miasta lub w pobliżu stacji metra.

wschodniej części miastaPrzed zwiedzaniem warto sprawdzić godziny otwarcia i ceny atrakcji, ponieważ mogą się różnić w zależności od dnia tygodnia lub sezonu.

Zabierz ze sobą mapę miasta lub ściągnij aplikację nawigacyjną na telefon, aby nie zgubić się w labiryncie ulic.

Nie zapomnij też o próbowaniu lokalnych specjałów kuchni berlińskiej, takich jak currywurst (kiełbasa z sosem curry), döner kebab (mięso z rożna w bułce), schnitzel (panierowany kotlet wieprzowy) czy berliner (pączek z dżemem).

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Berlina?

miasto berlin Berlin ma tak wiele do zobaczenia i do zrobienia, że trudno jest określić optymalny czas na jego zwiedzanie.

Wszystko zależy od tego, jakie są nasze zainteresowania i preferencje. Jeśli chcemy zobaczyć tylko najważniejsze i najbardziej znane atrakcje Berlina, to wystarczy nam jeden weekend.

Jeśli jednak chcemy poznać Berlin głębiej i odkryć jego mniej typowe oblicze, to warto poświęcić mu co najmniej trzy lub cztery dni.

Brama Brandenburska

bramy brandenburskiejBrama Brandenburska to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Berlina i Niemiec. Została wybudowana w XVIII wieku jako triumfalny łuk na końcu bulwaru Unter den Linden.

Na szczycie bramy znajduje się posąg bogini Nike na rydwanie zaprzężonym w cztery konie.

Brama była świadkiem wielu historycznych wydarzeń, takich jak przemarsz Napoleona, podział Berlina na wschodni i zachodni oraz upadek muru berlińskiego.

Obecnie brama jest miejscem spotkań i uroczystości oraz symbolem pokoju i jedności.

Reichstag: majestatyczny parlament w Berlinie

berlin hauptbahnhofReichstag to siedziba niemieckiego parlamentu (Bundestagu) i jeden z najważniejszych budynków politycznych w Berlinie.

Został wybudowany w XIX wieku w stylu neorenesansowym i ozdobiony napisem “Dem Deutschen Volke” (Niemieckiemu Narodowi).

W 1933 roku Reichstag został podpalony przez nazistów, co stało się pretekstem do przejęcia władzy przez Hitlera.

Po II wojnie światowej Reichstag był częścią Berlina Zachodniego i leżał przy murze berlińskim. W 1990 roku Reichstag był miejscem oficjalnej ceremonii zjednoczenia Niemiec.

W 1999 roku Reichstag został ponownie otwarty po renowacji i dodaniu nowoczesnej kopuły ze szkła zaprojektowanej przez sir Normana Fostera. Z kopuły można podziwiać panoramę Berlina i obserwować pracę parlamentarzystów.

Holocaust Mahnmal: pomnik Żydów

wschodnich niemczechHolocaust Mahnmal to pomnik upamiętniający ofiary Holocaustu – sześć milionów Żydów zamordowanych przez nazistów podczas II wojny światowej.

Został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Petera Eisena i składa się z 2711 betonowych bloków-steli o różnej wysokości, ustawionych na falistej powierzchni o powierzchni 19 tys. m².

Bloki symbolizują groby ofiar i mają wywoływać uczucie dezorientacji i zagubienia. Pomnik jest otwarty dla publiczności od 2005 roku i jest często odwiedzany przez turystów i mieszkańców Berlina.

Pod pomnikiem znajduje się podziemne muzeum – Izba Pamięci, która prezentuje losy i historie indywidualnych ofiar Holocaustu.

Berliner Dom, czyli Katedra Berlińska

mur berlińskiBerliner Dom to największa świątynia w Niemczech i w  Berlinie i imponujący przykład architektury neobarokowej.

Została wybudowana na przełomie XIX i XX wieku jako kościół dworski dynastii Hohenzollernów.

Wewnątrz katedry można podziwiać bogate zdobienia, witraże, organy, ołtarz i kryptę z grobami królewskimi. Z kopuły katedry roztacza się piękny widok na miasto i Wyspę Muzeów.

Katedra jest czynna dla zwiedzających codziennie, a w niedziele odbywają się nabożeństwa.

Zamek Charlottenburg: „berliński Wersal”

berlin leżyZamek Charlottenburg to największy i najpiękniejszy zamek w Berlinie, nazywany czasem „berlińskim Wersalem”.

Został wybudowany w XVII wieku jako letnia rezydencja królowej Zofii Charlotty, żony króla Fryderyka I. Zamek ma okazałą fasadę i bogato urządzone wnętrza w stylu rokoko, klasycyzmu i baroku.

Można tu zobaczyć m.in. salę tronową, galerię obrazów, porcelanową komnatę i sypialnię królewską.

Wokół zamku rozciąga się piękny park z fontannami, rzeźbami i pawilonami.

Museumsinsel: Wyspa Muzeów

podział miastaMuseumsinsel to nazwa wyspy na rzece Sprewie w centrum Berlina, na której znajduje się pięć znakomitych muzeów: Stare Muzeum (Altes Museum), Nowe Muzeum (Neues Museum), Stara Galeria Narodowa (Alte Nationalgalerie), Muzeum Bodego (Bode-Museum) i Muzeum Pergamo (Pergamonmuseum).

Wyspa Muzeów jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z największych kompleksów muzealnych na świecie.

Można tu podziwiać dzieła sztuki starożytnej, egipskiej, greckiej, rzymskiej, bizantyjskiej, islamskiej i nowożytnej.

Alexanderplatz i wieża telewizyjna

transport lotniczyAlexanderplatz to jeden z najbardziej znanych i ruchliwych placów w Berlinie, który był dawniej centrum Berlina Wschodniego.

Na placu znajdują się liczne sklepy, restauracje, hotele i atrakcje turystyczne, takie jak zegar światowy (Weltzeituhr), fontanna Przyjaźni Międzynarodowej (Brunnen der Völkerfreundschaft) czy czerwony ratusz (Rotes Rathaus).

Dominantą placu jest wieża telewizyjna (Fernsehturm), która ma 368 metrów wysokości i jest najwyższą budowlą w Niemczech. Z jej kulistej platformy widokowej można podziwiać panoramę Berlina z wysokości 203 metrów.

East Side Gallery w Berlinie

s bahnEast Side Gallery to najdłuższy zachowany fragment muru berlińskiego, który został zamieniony w galerię sztuki na wolnym powietrzu.

Na odcinku o długości 1316 metrów znajduje się ponad 100 murali namalowanych przez różnych artystów z całego świata po upadku muru w 1989 roku.

Murale przedstawiają sceny związane z historią Berlina, wolnością, pokojem i nadzieją. Najbardziej znany mural to pocałunek między przywódcami komunistycznymi Leonidem Breżniewem a Erichem Honeckerem.

Plac Poczdamski i fragment muru berlińskiego

dawne przejście granicznePlac Poczdamski (Potsdamer Platz) to jeden z najważniejszych placów w Berlinie, który był niegdyś centrum handlowym i kulturalnym miasta.

Po II wojnie światowej plac został zniszczony przez bombardowania i podzielony przez mur berliński.

Po upadku muru plac został odbudowany i stał się symbolem nowoczesności i dynamiki Berlina. Na placu znajdują się liczne wieżowce, hotele, biura, sklepy, restauracje, kina i teatry.

Na placu można też zobaczyć fragment muru berlińskiego z zachowanymi graffiti.

Checkpoint Charlie

wyspie muzeówCheckpoint Charlie to nazwa przejścia granicznego między Berlinem Zachodnim a Wschodnim, które było używane głównie przez dyplomatów, wojskowych i cudzoziemców.

Było to miejsce wielu konfrontacji między wojskami radzieckimi a amerykańskimi podczas zimnej wojny.

Obecnie Checkpoint Charlie jest atrakcją turystyczną, gdzie można zobaczyć replikę bariery granicznej i budki strażniczej oraz tablice informacyjne o historii przejścia.

W pobliżu znajduje się też Muzeum Muru Berlińskiego (Mauermuseum), które prezentuje eksponaty związane z życiem podzielonego miasta.

Tiergarten: zielone płuca Berlina

największych miastTiergarten to największy park w Berlinie i jedno z ulubionych miejsc odpoczynku mieszkańców i turystów.

Park ma powierzchnię ponad 200 hektarów i jest porośnięty drzewami, trawnikami i kwiatami.

W parku znajdują się liczne pomniki, fontanny, stawy i ścieżki spacerowe oraz rowerowe.

W parku można też zwiedzić ogród zoologiczny (Zoologischer Garten), który jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Niemczech i ma ponad 20 tysięcy zwierząt ze wszystkich kontynentów.

W centrum parku wznosi się Kolumna Zwycięstwa (Siegessäule), która ma 67 metrów wysokości i upamiętnia zwycięstwa Prus w XIX wieku.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00