Strona główna » Turcja co warto zobaczyć?

Turcja co warto zobaczyć?

Turcja

by admin
Turcja

Turcja to kraj kontrastów, który każdego roku przyciąga swoimi atrakcjami kilkadziesiąt milionów turystów.

wybrzeżu morza śródziemnegoMnogość barw, zapachów i ciekawych miejsc sprawia, że państwo leżące na granicy Europy i Azji jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na całym świecie. Oto najbardziej interesujące atrakcje w Turcji, które szczególnie warto zobaczyć! 

Stambuł: serce Turcji 

podziemne miastaStambuł to kulturalne, historyczne i handlowe serce kraju półksiężyca. Turyści tłumnie przybywają do tego miasta, aby na własne oczy zobaczyć jedną z najbardziej imponujących budowli na świecie – słynną Hagię Sophię.

Obok niej szczególnie efektowne są inne świątynie w mieście, takie jak na przykład Meczet Sulejmana oraz Błękitny Meczet, którego wnętrze zostało wyłożone ogromną ilością niebieskich płytek.

Turcja kojarzy się wielu osobom również z pysznym jedzeniem, barwnymi przyprawami i pięknymi rękodziełami.

Lokalne produkty można znaleźć na każdym ze stambulskich bazarów, będących prawdziwymi płucami handlu całego regionu. 

Kapadocja: magiczny krajobraz w Turcji 

morzem śródziemnymKapadocja to jedna z historycznych krain Turcji. Ten położony w środkowej części kraju region może pochwalić się nie tylko bogatą historią, którą turyści mogą odkrywać podążając szlakiem kilkudziesięciu podziemnych miast.

Region ten stał się również “krainą tysiąca balonów” i to właśnie widok nieba wypełnionego niezliczoną ilością kolorowych sterowców jest głównym powodem, dla którego miliony osób decyduje się na wizytę w Kapadocji.

Jest to również niezwykle atrakcyjne miejsce dla fanów wypoczynku na łonie natury. Szczególnie warte polecenia są kapadockie doliny, noszące przydomki Miłości oraz Wielbłąda.

Spacer po ścieżkach znajdujących się na ich terenie to gwarancja fantastycznych zdjęć! 

Pamukkale: białe tarasy 

warto zobaczyć w turcjiTuryści spragnieni kontaktu z naturą rewelacyjnie odnajdą się również w Pamukkale. W miejscowości tej można znaleźć między innymi ciekawe stanowiska archeologiczne, które pozwalają zapoznać się z pozostałościami po budowlach z czasów antycznych.

Znajdują się tam między innymi ruiny świątyni Apollina, nimfeum oraz amfiteatru, przywołującego na myśl słynne rzymskie Koloseum.

Prawdziwą perłą Pamukkale są jednak wapienne tarasy, powstałe dzięki procesom geologicznym od setek tysięcy lat działającym w tym miejscu. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się również źródła termalne. Pamukkale położone jest na linii pęknięcia skorupy ziemskiej.

Z tego powodu zwiedzający mogą korzystać z kąpieli w wodzie, która jest wzbogacona leczniczymi pierwiastkami chemicznymi. 

Efez: klejnot UNESCO 

południowo zachodniej turcjiHistoria Efezu sięga czasów starożytnych. Nie bez powodu właśnie walory historyczne sprawiają, że miejsce to jest jednym z najprężniej działających turystycznych ośrodków w całym kraju.

Niektórzy twierdzą nawet, że Efez jest najlepiej zachowanym aglomeracją antyczną, jaką można obecnie zobaczyć na świecie.

Łaźnie, świątynie, agory, odeony – miasto to jest najlepszym miejscem do szczegółowego zapoznania się z kulturą i dziejami starożytnych mieszkańców regionu.

Nie bez powodu Efez został uhonorowany zaszczytnym miejscem na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. 

Troja: historyczne miasto Turcji 

podziemne miastoTroja jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych miast antycznych. To właśnie ten ośrodek stał się tłem zdarzeń dla historii opowiadanych w utworach słynnego Homera.

Na terenie miasta można znaleźć między innymi muzeum przybliżające turystom losy Troi, figura będąca wyobrażeniem słynnego konia trojańskiego, a także pozostałości po historycznej zabudowie.

Troja to miejsce, które szczególnie docenią fani literatury i starożytnej historii! 

Side: piękne plaże i tętniące życiem ulice 

Zwiedzanie Side najlepiej rozpocząć od dokładnego zapoznania się z antycznymi budowlami miasta. Świątynia Apolla, stare miastostarożytny teatr i lokalne muzeum będą świetnymi miejscami do zaznajomienia się z tłem historyczno-kulturowym aglomeracji.

Następnie warto wyruszyć poza miasto, ponieważ okolice Side są nawet ciekawsze niż centrum miejscowości. Dzikie ruiny świątyń, akwedukty, plaże – to tylko część atrakcji, którą każdy z turystów może samodzielnie odkrywać w Side i jego najbliższej okolicy.

Miasto to jest jednym z najbardziej niedocenianych punktów na mapie Turcji, dlatego wizyta na południu kraju będzie świetną okazją do poznania prawdziwego oblicza tego państwa! 

Ankara: w stolicy Turcji 

stolicą turcjiAnkara pełni współcześnie rolę stolicy całego kraju. To jeden z najnowocześniejszych ośrodków w Turcji, co widać na każdym kroku podczas leniwego spaceru uliczkami miasta.

Znajdziemy w Ankarze również i antyczne ruiny, co jest prawdziwym potwierdzeniem wspaniałego zaplecza historycznego całego kraju półksiężyca.

Dodatkowo warto wybrać się do meczetów – Kocatepe oraz Haci Bayram. Szukanie nowych smaków i zapachów najlepiej rozpocząć natomiast od ulicy Tunali Hilmi Caddesi, czyli miejsca wypełnionego kolorowymi barami, klimatycznymi knajpkami oraz przytulnymi kawiarniami.

Warto również pospacerować po dzielnicy Ulus, będącej najstarszym dystryktem całej aglomeracji. To właśnie tutaj można zobaczyć na własne oczy jak wyglądała Turcja jeszcze kilkadziesiąt lat temu – przechadzając się po niektórych uliczkach można mieć bowiem wrażenie, że czas w tym miejscu realnie się zatrzymał. 

Antalya: w stolicy Riwiery Tureckiej 

Antalya to piąte co do wielkości miasto w Turcji. Do najciekawszych atrakcji tego ośrodka miejskiego zalicza się Bramę listę światowego dziedzictwa unescoHadriana, kolejkę liniową i zabytkową marinę.

Miasto Antalya to oferuje nie tylko miejsca charakterystyczne dla każdej dużej tureckiej aglomeracji.

Antalyę wyróżniają przede wszystkim wodospady. Duden i Kursunlu – bo właśnie takie nazwy noszą najpiękniejsze siklawy w pobliżu miasta – są prawdziwym rajem dla każdego miłośnika przyrody.

Miejsca te szczególnie warto odwiedzić w trakcie największych upałów. Przyjemny chłód i orzeźwienie połączone z kojącym dźwiękiem szumu wody, będą prawdziwą kwintesencją wypoczynku dla każdego turysty, który poczuje zmęczenie wielogodzinnym zwiedzaniem kolejnych zabytkowych ruin. 

Starożytne Perge 

wschodniej turcjiW okolicy Antalyi można znaleźć również jedno z najbardziej okazałych stanowisk archeologicznych w kraju. Mowa tu o Perge, czyli kompleksie stanowiącym pozostałość po antycznym mieście z XIII wieku przed naszą erą.

Na terenie parku historycznego można znaleźć między innymi teatr, nimfeum, łaźnie, agorę i akropol. Szczególnie warty uwagi jest stan zachowania ruin.

W porównaniu do antycznych pozostałości w pozostałych miastach Turcji, Perge charakteryzuje się zespołem budynków, które w dużej mierze utrzymały swoja formę mimo upływu wielu tysięcy lat. 

Amasya: perła północnej Turcji 

Amasya to miasto położone niedaleko Morza Czarnego. Na terenie ośrodka miejskiego można znaleźć pontyjskie grobowce, Zamek Harsena i muzeum etnograficzne.

Co ciekawe Amasya uznawana jest za turecką “stolicę jabłek” – to właśnie z okolic miasta pochodzi większość tych owoców.

Dla turystów preferujących aktywny wypoczynek polecane są okoliczne trasy trekkingowe. Amasya jest bowiem zlokalizowana w jednym z najbardziej urozmaiconych rejonów Turcji, przez co miasto to będzie stanowiło świetną bazę wypadową dla jednodniowych tras po okolicy. 

Bodrum: słynny kurort Turcji 

południowo zachodniej turcjiBodrum to miasto, które położone jest w południowo-zachodniej części Turcji. Jest to rewelacyjne miejsce dla zwiedzających, którzy chcą spędzić swoje ostatnie dni urlopu na korzystaniu z uroków okolicznych plaż.

Miasto to posiada cechy prawdziwego kurortu turystycznego – znajdziemy tutaj bowiem każdy z elementów, który musi znaleźć się w pełni wyposażonym centrum wypoczynkowym. Szczególnie warto skorzystać z uroków życia nocnego w mieście.

Ogromna liczba klubów i dyskotek przyciąga krajowych i zagranicznych turystów, którzy właśnie w tym miejscu zażywają uciech i bawią się do białego rana. Dla osób spragnionych doznań historycznych wyjątkowym miejscem będzie natomiast muzeum w Halikarnasie, które należało do grona siedmiu największych cudów świata. 

Mamure Kalesi 

południowo zachodniej turcjiMamure Kalesi to zdecydowanie najmniej popularna atrakcja w naszym zestawieniu. W porównaniu do słynnych stanowisk archeologicznych, wspaniałych meczetów i barwnych bazarów, zamek w prowincji Mersin nie jest najczęściej odwiedzanym miejscem przez turystów.

Cała atrakcja prezentuje się jednak fenomenalnie, przez co z pewnością w najbliższych latach jej popularność zdecydowanie się zwiększy. Zamek Mamure znajduje się w niewielkim miasteczku w południowej Turcji i został wybudowany przez frankońskich budowniczych w XII wieku naszej ery.

W późniejszych latach ta forteca położona na wybrzeżu została przejęta przez Turków, którzy rozbudowali cały kompleks. Dla turystów sam zamek nie jest jedyną atrakcją w pobliżu. Kilka kilometrów dalej znajduje się starożytne miasto Anamurion.

Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są ruiny antycznych łaźni, nekropolia, odeon oraz gimnazjon. Anamur to niewielkie miasto, które każdego roku otwiera się na coraz to większą liczbę turystów. W rzeczywistości już za parę lat ośrodek ten stanie się jednym z najciekawszych miejsc w całej Turcji i będzie realnie konkurował z takimi miejscami jak Perge, Troja czy Kapadocja. 

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00