Strona główna » Bolonia co warto zobaczyć? Najciekawsze miejsca i atrakcje

Bolonia co warto zobaczyć? Najciekawsze miejsca i atrakcje

Bolonia

by admin
Bolonia

Bolonia to miasto pełne uroku i smaku, położone w północnej części Włoch, w regionie Emilia-Romania. Jest znana z najstarszego uniwersytetu na świecie, z pięknej architektury z czerwonej cegły i z portyków, które tworzą niepowtarzalny klimat.

Bolonia to także stolica włoskiej kuchni, gdzie można spróbować słynnego sosu bolońskiego, mortadeli i tortellini. W tym artykule przedstawimy najciekawsze atrakcje i zabytki Bolonii, które warto zobaczyć podczas zwiedzania tego miasta.

Jak zwiedzać Bolonię?

centrum bolonii Bolonia jest miastem kompaktowym i łatwym do zwiedzania pieszo. Większość atrakcji znajduje się w obrębie starego miasta, które jest otoczone średniowiecznymi murami i bramami.

Można też skorzystać z komunikacji miejskiej, która obejmuje autobusy i tramwaje.

Z lotniska do centrum można dojechać pociągiem Marconi Express, który kursuje bez przystanków i trwa około 20 minut.

Zwiedzanie Bolonii – kilka słów wstępu

centrum miastaBolonia ma bogatą historię, która sięga czasów etruskich i rzymskich. W średniowieczu była jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych i naukowych Europy.

W 1088 roku powstał tu pierwszy uniwersytet na świecie, który przyciągał wielu uczonych i artystów. W XV wieku Bolonia była niezależnym państwem-miastem, rządzonym przez rodzinę Bentivoglio.

W XVI wieku przeszła pod panowanie papieskie i stała się częścią Państwa Kościelnego. W XIX wieku była jednym z ognisk ruchu zjednoczeniowego Włoch i miejscem powstania Risorgimento.

W XX wieku była świadkiem wielu wydarzeń historycznych, takich jak walki o wyzwolenie spod okupacji niemieckiej czy zamach terrorystyczny na dworcu kolejowym w 1980 roku.

Co warto zobaczyć w Bolonii? Największe atrakcje oraz zabytki

Piazza Magiore – najważniejszy plac Bolonii

Piazza Magiore to serce Bolonii i miejsce spotkań mieszkańców i turystów. To tutaj odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne i społeczne miasta. Plac powstał w XIII wieku i jest otoczony przez piękne budynki historyczne, takie jak:

  • Bazylika św. Petroniusza – największy kościół w mieście i jeden z największych we Włoszech. Został zbudowany w XIV-XVII wieku w stylu gotyckim i ma imponującą fasadę z marmuru i cegły. Wewnątrz można podziwiać freski przedstawiające sceny z życia patrona miasta – św. Petroniusza, a także słynną mapę nieba autorstwa Giovanniego Domenico Cassiniego z 1655 roku.
  • Fontanna Neptuna – symbol Bolonii i jedno z najbardziej charakterystycznych dzieł sztuki renesansowej. Została wykonana przez Giambolognę w 1566 roku na zamówienie papieża Piusa IV. Przedstawia boga morza Neptuna otoczonego przez cztery nimfy symbolizujące cztery główne rzeki świata: Nil, Ganges, Eufrat i Amazonkę.
  • Palazzo d’Accursio – siedziba ratusza i muzeum miejskiego. Został wybudowany w XIV wieku na miejscu dawnego pałacu Accursio, który był rezydencją słynnego prawnika Accursiusa. W pałacu można zwiedzić sale ozdobione freskami i obrazami przedstawiającymi historię miasta, a także kaplicę Oratorio di Santa Maria della Vita z XVII wieku.
  • Palazzo del Podestà – dawna siedziba podesty, czyli naczelnika miasta. Został wybudowany w XIII wieku i ma charakterystyczną wieżę zegarową zwieńczoną aniołem trzymającym trąbę. Pod pałacem znajduje się łuk tzw. Voltone del Podestà, pod którym można usłyszeć ciekawy efekt akustyczny: jeśli szepnie się coś do jednego ze słupów podtrzymujących łuk, można być usłyszany przez osobę stojącą przy przeciwległym słupie.

Bazylika św. Petroniusza

piazza di porta ravegnanaBazylika św. Petroniusza to największy kościół w Bolonii i jeden z największych we Włoszech.

Został zbudowany w XIV-XVII wieku w stylu gotyckim i ma imponującą fasadę z marmuru i cegły.

Wewnątrz można podziwiać freski przedstawiające sceny z życia patrona miasta – św. Petroniusza, a także słynną mapę nieba autorstwa Giovanniego Domenico Cassiniego z 1655 roku.

Fontanna Neptuna

głównym placu miastaFontanna Neptuna to symbol Bolonii i jedno z najbardziej charakterystycznych dzieł sztuki renesansowej.

Została wykonana przez Giambolognę w 1566 roku na zamówienie papieża Piusa IV.

Przedstawia boga morza Neptuna otoczonego przez cztery nimfy symbolizujące cztery główne rzeki świata: Nil, Ganges, Eufrat i Amazonkę.

Biblioteka Salabarosa – ruiny antycznej Bolonii oraz zabytkowy sejf

stolica regionu emiliaBiblioteka Salabarosa to jedna z najstarszych bibliotek publicznych we Włoszech, założona w 1756 roku przez hrabiego Luigi Ferdinando Marsili jako część Instytutu Naukowego Bolońskiego.

Biblioteka mieści się w dawnym klasztorze dominikanów przy Piazza Galvani i posiada bogaty księgozbiór liczący ponad 800 tysięcy tomów oraz cenne rękopisy i inkunabuły.

Pod biblioteką znajdują się ruiny antycznej Bolonii pochodzące z I-II wieku n.e., które zostały odkryte podczas prac remontowych w latach 70-tych XX wieku. Można tu zobaczyć fragmenty murów obronnych, domów mieszkalnych, term oraz teatru rzymskiego.

atrakcje boloniiW bibliotece znajduje się także jeden z najstarszych sejfów na świecie, który został zaprojektowany przez Leonarda da Vinci w 1502 roku dla Cezara Borgii jako skarbiec dla jego kosztowności.

Sejf ma skomplikowany mechanizm blokujący składający się z 16 zamków połączonych ze sobą za pomocą systemu dźwigni.

Quadrilatero – stara dzielnica kupiecka oraz centrum targowe Bolonii

Quadrilatero to nazwa nadana obszarowi ograniczonemu przez ulice Via Rizzoli, Via Castiglione, Via Farini i Via Ugo Bassi. To tutaj znajduje się najstarszy rynek miasta, który funkcjonuje od średniowiecza.

piazza santo stefanoTo miejsce pełne życia i kolorów, gdzie można kupić świeże produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, ryby, sery i wędliny. Można tu także znaleźć sklepy z rękodziełem, biżuterią, ubraniami i antykami.

Quadrilatero to także raj dla smakoszy, którzy mogą spróbować lokalnych specjałów w licznych restauracjach, kawiarniach i barach.

Nie można opuścić tego miejsca bez spróbowania słynnej mortadeli bolońskiej, która jest tu produkowana od XIII wieku.

Inne typowe dania to tortellini w rosole, tagliatelle al ragù (sos boloński) i lasagne alla bolognese.

Le Due Torri (Dwie Wieże), czyli najlepszy punkt widokowy w Bolonii

piazza maggioreLe Due Torri to symbol Bolonii i jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji miasta.

Są to dwie wieże pochodzące z XII wieku, które stanowią pozostałość po ponad stu wieżach wybudowanych przez bogate rodziny jako znak prestiżu i obrony.

Wieże nazywają się Asinelli i Garisenda i są pochylone pod różnymi kątami.

Wieża Asinelli ma 97 metrów wysokości i jest dostępna dla zwiedzających. Można na nią wejść po 498 schodach i podziwiać z niej piękny widok na miasto i okolicę.

piazza santoWieża Garisenda ma 48 metrów wysokości i jest zamknięta dla publiczności. Została wspomniana przez Dantego w Boskiej Komedii jako porównanie do olbrzyma Anteusza.

Bazylika św. Stefana – otwarte muzeum architektury

Bazylika św. Stefana to zespół siedmiu kościołów połączonych ze sobą i tworzących tzw. Santo Sepolcro (Święty Grób).

Jest to jedno z najstarszych i najbardziej fascynujących miejsc w Bolonii, które odzwierciedla różne style architektoniczne i historyczne. Pierwsze kościoły powstały w V-VI wieku na miejscu dawnego świątyni Izydy i Serapisa.

piazza maggioreWśród kościołów wyróżnia się Kościół Krucyfiksu z XI wieku z drewnianym krucyfiksem z VIII wieku; Kościół Świętych Witusa i Agricoli z XII wieku z romańską fasadą; Kościół Świętego Jana Chrzciciela z XIII wieku z gotyckimi freskami; Kościół Świętego Sepulchrum z XII wieku z kopią grobu Chrystusa; Kościół Świętych Męczenników z XI wieku z relikwiami świętych; Kościół Świętego Piotra z XVII wieku z barokowym ołtarzem; oraz Kościół Matki Bożej z Piasku z XVIII wieku z neoklasycznym portykiem.

Historyczna siedziba Uniwersytetu Bolońskiego z teatrem anatomicznym oraz zabytkową biblioteką

Uniwersytet Boloński to najstarszy uniwersytet na świecie, który został założony w 1088 roku. Jego historyczna siedziba znajduje się przy Via Zamboni i jest otwarta dla zwiedzających. Można tu podziwiać sale lekcyjne ozdobione herbami studentów i profesorów, a także dwa wyjątkowe miejsca:

  • Teatr anatomiczny – sala wykładowa wybudowana w 1637 roku w kształcie elipsy, gdzie odbywały się lekcje anatomii ludzkiej na prawdziwych zwłokach. Sala jest bogato zdobiona drewnianymi rzeźbami przedstawiającymi postacie mitologiczne, alegoryczne i naukowe. Na suficie znajduje się herb papieża Innocentego X, który ufundował teatr.
  • Biblioteka uniwersytecka – jedna z najstarszych i najcenniejszych bibliotek we Włoszech, która liczy ponad milion tomów, w tym ponad 12 tysięcy rękopisów i 100 tysięcy inkunabułów. Wśród nich znajdują się dzieła takich autorów jak Dante Alighieri, Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Galileo Galilei.

Katedra w Bolonii

piazza santoKatedra w Bolonii to główna świątynia katolicka miasta, poświęcona św. Piotrowi Apostołowi. Została wybudowana w XII wieku na miejscu wcześniejszej bazyliki romańskiej, która została zniszczona przez pożar w 1141 roku.

Katedra ma trójnawową bazylikę z transeptem i apsydą oraz wysoką kopułę pokrytą miedzią.

Wnętrze katedry jest bogato zdobione marmurem, freskami i obrazami przedstawiającymi sceny biblijne i historyczne.

muzeum historii boloniiWśród nich można wymienić cykl fresków autorstwa Prospero Fontany z XVI wieku w kaplicy św. Piotra Martyra; obraz Ostatnia Wieczerza autorstwa Ludovico Carracci z XVII wieku w kaplicy św. Jana Chrzciciela; oraz obraz Zwiastowanie autorstwa Donato Creti z XVIII wieku w kaplicy Matki Bożej Różańcowej.

W katedrze znajduje się także skarbiec katedralny, gdzie przechowywane są relikwie świętych oraz cenne przedmioty liturgiczne i artystyczne.

Wśród nich można podziwiać krzyż procesyjny wykonany ze srebra przez Niccolò da Bologna w XIV wieku; monstrancję wykonaną ze złota przez Giuseppe Mazza w XVIII wieku; oraz relikwiarz św. Dominika wykonany ze srebra przez Alessandro Algardi w XVII wieku.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00