Strona główna » Armenia idealny kierunek na wakacje

Armenia idealny kierunek na wakacje

Armenia

by admin
Armenia

Armenia

Armenia to niewielki kraj na pograniczu Europy i Azji. Jego stolicą i zarazem największym miastem jest Erywań. Mogłoby się wydawać, że kraj ten nie ma zbyt wiele do zaoferowania ze względu na niewielką powierzchnię.

teren armenii

Nic bardziej mylnego. Armenia jest bardzo ciekawym kierunkiem wakacyjnym. Wczasy w tym rejonie mogą być niezapomnianym przeżyciem.

Armenia – kiedy wybrać się na wakacje?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, kiedy najlepiej wybrać się na wczasy w Armenii. Jeśli zależy nam na dobrej pogodzie i wysokiej temperaturze, najlepiej jest przyjechać tutaj w czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu.

To właśnie wtedy jest najcieplej, a opadów jest bardzo mało. Pogoda sprzyja wtedy wypoczywaniu na łonie natury. Pozostałe pory roku również mogą być odpowiednią porą na urlop w Armenii i sprzyjają różnym aktywnościom.

liczba ludności

Armenia – idealny kierunek na wakacje

Urlop w Armenii może być naprawdę ciekawym przeżyciem, niezależnie od tego, co lubimy najbardziej robić.

Kraj ten na pewno przypadnie do gustu zarówno miłośnikom przebywania na łonie natury, jak i wielbicielom eksplorowania zabytków. ormiańskie wojskaArmenia to państwo, które wyróżnia się przepiękną przyrodą i malowniczymi widokami.

Rejon ten zostanie doceniony przez osoby, które poszukują cichego miejsca, pełnego spokoju i harmonii.

Można tutaj znaleźć wiele lasów, wodospadów, gór i rezerwatów przyrody. Wszyscy amatorzy pieszych wędrówek będą zachwyceni.

Kraj ten na pewno spodoba się także wielbicielom historii i kultury.

Armenia to zróżnicowane państwo, które wyróżnia się bogatą kulturą i ciekawą historią. Można tutaj zobaczyć wiele premier armeniizabytków i piękną architekturę. Na uwagę na pewno zasługuje także tutejsza kuchnia.

Typowe ormiańskie potrawy są pracochłonne i bazują na takich składnikach jak kasza bulgur, jagnięcina, pieczywo, strączki, orzechy czy suszone owoce. Nie używa się tutaj wielu przypraw.

Główną rolę pełnią świeże składniki wysokiej jakości. Będąc w Armenii warto spróbować takich dań jak dolma, chasz czy harissa.

Armenia – zabytki

armenia stałaArmenia może pochwalić się wieloma ciekawymi zabytkami, które warto zobaczyć podczas urlopu w tym rejonie. Można tutaj znaleźć różne rodzaje zabytków, np. świątynie czy muzea.

– Błękitny Meczet w Erywaniu, mieszczący się w centrum miasta; jest to świątynia w stylu perskim, która powstała w II połowie XVIII wieku i jest jedynym meczetem w całym mieście,

– Most Zwycięstwa, który znajduje się na rzece Hrazdan,

– Kościół Katoghike, czyli najstarszy ocalały kościół w Erywaniu, który mieści się w sercu miasta,

– Matenadaran – muzeum, w którym można zobaczyć różnego rodzaju zabytki piśmiennictwa ormiańskiego,

Katedra św. Grzegorza Oświeciciela, czyli najstarsza świątynia w całej Armenii,

– Kompleks klasztorny w Sanahin, czyli doskonały przykład średniowiecznej sztuki architektonicznej, który powstał za czasów panowania króla Aszota III,

– Świątynia w Garni – jedyny ocalały budynek z czasów helleńskich,

– Norawank, czyli klasztor z XIII wieku, który jest otoczony pięknymi, czerwonymi skałami,

– Ruiny Katedry Zwartnoc, które mieszczą się niedaleko miasta Eczmiadzyn; można tutaj zobaczyć pozostałości rzeźb, płaskorzeźb, mozaik czy fresków,

– Klasztor Tatew, czyli jeden z najlepiej rozpoznawalnych symboli Armenii; kościół mieści się na skalistych zboczach i posiada piękne, bogato zdobione drzwi.

Armenia – atrakcje

atrakcje turystyczneW Armenii nie sposób się nudzić. Niemal w każdym zakątku kraju można znaleźć rozmaite atrakcje, które sprawią, że nasze wczasy będą jeszcze bardziej udane. Co warto zobaczyć, będąc w tym państwie?

– Góra Aragac, czyli wygasły wulkan i najwyższe wzniesienie w Armenii,

– Jezioro Sewan – bardzo popularne miejsce wypoczynku; można tutaj zobaczyć piękną, lazurową wodę i piaszczyste brzegi,

– Uzdrowisko Dżermuk, czyli jedno z najsłynniejszych uzdrowisk w całym kraju,

– Przełęcz Sulema (znana również jako Selim) – kręta droga, łącząca ze sobą Wajoc Dzor i jezioro Sewan,

– Plac Republiki, czyli centralny plac miejski w Erywaniu; jest miejscem przecięcia ważnych ulic i można tutaj podziwiać wiele pięknych budynków,

– Narodowa Galeria Armenii, w której mieści się Muzeum Historii Armenii; budynek znajduje się w północnej części Placu Republiki,

– Kaskady w Erywaniu, czyli słynne schody wiodące na wzgórze, otoczone wieloma rzeźbami,

– Pomnik Dawida Beka w Kapanie, poświęcony jest dowódcy ormiańskiej obrony w Bitwie o Halidzor, która miała miejsce w 1727 roku,

– Wodospad Szaki, czyli malowniczy wodospad, który mieści się w południowej części kraju,

– Kamienne Kręgi, znane również jako Mówiące Kamienie – setki kamieni nagrobnych i menhirów (najstarszy z nich może mieć nawet 7500 lat).

Armenia – pogoda, temperatura

rajskie plażePaństwo to leży w strefie klimatu podzwrotnikowego. Wyróżnia się dużym nasłonecznieniem i stosunkowo małymi opadami.

Pogoda w Armenii może być jednak dosyć zróżnicowana. Latem panuje najkorzystniejsza i najcieplejsza pogoda.

Temperatura powietrza wynosi zwykle od 25 do 30°C, a opadów jest niewiele. Jesienią pogoda w Armenii lubi płatać figle. Temperatura wynosi niekiedy 17°C, a czasami 9°C.

Pojawia się wtedy więcej deszczu niż w letnie miesiące. Od grudnia pogoda znacznie się pogarsza. Pojawia się więcej opadów, a temperatura zwykle wynosi od 1 do 3°C. Taka pogoda utrzymuje się zazwyczaj aż do końca lutego.

długie wybrzeżeOd marca pogoda znowu zaczyna się poprawiać. Temperatura zaczyna wzrastać i wynosi od 10 do 15°C.

Warto jednak zaznaczyć, że kwiecień jest najbardziej deszczowym miesiącem w ciągu całego roku, dlatego wiosna w Armenii może być nieco wilgotna.

Armenia – ceny

Wybierając się na wczasy do Armenii warto zapoznać się z tutejszymi cenami. Patrząc przez pryzmat europejskich cen można powiedzieć, że kraj ten jest stosunkowo tani.

Koszty utrzymania nie są wysokie, gdyż państwo nie należy do najbogatszych. Ceny mogą się także różnić, w zależności od miesiąca (przykładowo, w okolicach świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra ceny zazwyczaj rosną).

Walutą obowiązującą w Armenii jest dram armeński. Jeden dram dzieli się na 100 luma i w przeliczeniu na złotówki wynosi około 0,0096.

piaszczyste plażeJeśli chodzi o zakwaterowanie, w całej Armenii bez problemu można znaleźć różnego rodzaju obiekty noclegowe.

Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, niezależnie od preferencji czy budżetu. Jeśli zależy nam na tanim noclegu, warto wybrać hostele, które należą do najtańszych obiektów noclegowych.

Cena za jedną noc rozpoczyna się od 15-20 złotych. Nieco droższą opcją są hotele.

Za pobyt w trzygwiazdkowym obiekcie zapłacić należy około 230 złotych, w czterogwiazdkowym 400 złotych, a w pięciogwiazdkowym – około 660 złotych. Jeśli chodzi o jedzenie w restauracji, ceny są podobne do polskich kosztów.

W tańszym lokalu można znaleźć obiad za około 18 złotych, a w nieco bardziej wyszukanej restauracji należy zapłacić około 70-80 złotych. Warto jednak wiedzieć, że wiele produktów w Armenii kosztuje o wiele mniej niż w Polsce. Do takich produktów zaliczają się np. świeże owoce, warzywa, papierosy czy alkohol.

najpiękniejszych zabytków sakralnych armeniiNajbardziej przyjazne dla naszego portfela będą rynki, bazary i lokalne sklepy. Transport w Armenii nie jest zbyt kosztowny.

Najpopularniejszymi opcjami są busy, autobusy i taksówki. Pociągi nie są zbyt popularne, gdyż sieć kolejowa jest słabo rozwinięta.

Armenia – szczepienia

Armenia nie wymaga certyfikatu lub zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19. Wymagane są jednak one przy wejściu do obiektów użyteczności publicznej, takich jak lokale gastronomiczne, teatr, kino, muzeum czy biblioteka.

rajskich wakacjiZamiast certyfikatu można okazać również negatywny wynik testu PCR w formie papierowej lub elektronicznej.

Zniesiono również obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych (wymagane są jedynie w centrach opieki medycznej).

Jaka religia jest w Armenii?

W Armenii można spotkać przedstawicieli różnych religii. Zdecydowana większość, bo aż 83,48% należy do Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Ponad 7% deklaruje przynależność do kościoła katolickiego.

W Armenii można także spotkać wyznawców islamu, judaizmu, protestantyzmu i innych religii. Prawie 4% mieszkańców należy do osób niewierzących.

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00