Strona główna » Wrocław co warto zjeść ?

Wrocław co warto zjeść ?

Wrocław

by admin
Wrocław

Śląskie niebo

Jest to mięsne danie pochodzące z regionalnej kuchni śląskiej. Przygotowuje się je głównie z okazji świąt. Zostało ono nawet przedstawione przez Roberta Makłowicza w programie telewizyjnym o charakterze kulinarnym pt. “Opolski smak”.

Do przyrządzenia Śląskiego nieba trzeba użyć szczypty cukru, nieco pieprzu, jedną małą łyżeczkę soli, oraz soku z cytryny, dwie łyżki masła, 80 dekagramów mięsa wieprzowego, półtorej łyżki mąki pszennej i 25 dekagramów suszonych owoców.

szef kuchniPrzygotowanie rarytasu: wpierw należy suszone owoce umieścić w wodzie, a następnie zostawić je w niej, aby się moczyły przez calutką noc.

Następnego dnia należy gotować wieprzowinę przez godzinę, po czym dodać do niej namoczone owoce wraz z płynem, w którym były umieszczone.

Kolejnym krokiem jest wyjęcie mięsa z gotującego się z wywaru, z którego sporządzamy sos, dodając do niego zasmażkę, albo gęste powidła w celu zagęszczenia go.

Mięso kroimy w zależności od własnych preferencji w grube plastry, lub duże płaskie kawałki, a sos doprawiamy za pomocą cukru, cynamonu, soli i soku z cytryny, ale tak naprawdę kwestia przypraw zależy od wariantu potrawy.

Kluski wrocławskie

owoce morzaDanie to było popularne wśród mieszkańców Wrocławia jeszcze w czasach przedwojennych. Ich sukces wynika z tego, iż robi się je z niezwykle tanich składników, przez co koszt ich produkcji jest bardzo mały.

Ponadto idealnie się ono komponuje jako dodatek do różnego rodzaju mięs, lub gulaszy.

Do przyrządzenia jednej porcji klusek wrocławskich potrzebujemy jednego jajka, 80 gramów mąki pszennej, dwóch łyżek oleju rzepakowego, 375 gramów ugotowanych wcześniej ziemniaków, a także dwie kromki chleba.

menu śniadaniowePrzygotowanie posiłku: cały proces zaczynamy od dokładnego ugniecenia ziemniaków, które następnie mieszamy z jajkiem, oraz mąką pszenną.

Kolejnym krokiem jest pokrojenie chleba w drobniusieńkie kosteczki.

Powstałe grzanki smażymy na oleju do momentu aż zrobią się złotawe. Z masy ziemniaczanej formujemy kuleczki, po czym wciskamy w ich środek od 3 do 4 grzaneczek.

Na koniec kluski gotujemy w wodzie, do której wcześniej dodajemy odrobinę soli przez pełne 10 minut.

Żurek śląski

Jest to znany od wielu pokoleń regionalny specjał z górnego śląska. Ma on naprawdę wielkie grono miłośników na terenie całej Polski.

samym centrum miastaDo przygotowania tego rarytasu potrzebować będziemy blisko pół kilograma kiełbasy (najlepiej śląskiej, tudzież białej), 3 ząbków czosnku, cebuli, kilku dorodnych ziemniaków, majeranku, soli, 200 gramów boczku, paru jajek ugotowanych na twardo, pieprzu, oraz pół litra zakwasu żytniego.

Na początku w garnku z wodą umieszczamy kiełbasę pokrojoną w talarki, po czym gotujemy wszystko na wolnym ogniu przez około godzinę.

W tym samym czasie w drugim garnuszku. Następnie do wywaru dolewamy zakwas, po czym dodajemy chrzan i czosnek.foie gras

Całość dokładnie mieszamy i doprawiamy za pomocą majeranku, soli, a także pieprzu. Kolejnym krokiem zdecydowanie jest obranie ugotowanych jajek ze skórki, oraz przekrojenie na pół.

Po zrobieniu tych czynności umieszczamy je w zupie.

To wszystko. Żurek możemy podać na talerzu, w misce, lub nawet w wydrążonej dziurze w bochenku chlebka, to wszystko zależy od naszych preferencji.

Bigos Wrocławski

Przepis na to wykwintne danie pochodzi już z XIX wieku. Nie ma ono jednak zbyt dużo wspólnego z tradycyjnym bigosem mimo swojej nazwy. Zdecydowanie bliżej mu do duszonej modrej kapusty.

kuchnią roślinnąDo upichcenia go będziemy potrzebowali 2 duże jabłuszka, kilogram czerwonej kapusty, 50 g masełka, 500g kapusty kiszonej, 1 cebulę, 1 liść laurowy, 2 goździki, oraz tyle samo liści laurowych, sok z cytryny, 100 g rodzynek, szklaneczkę czerwonego wina, pęto kiełbaski, pieprz, a także 2 łyżki soli, cukru i mąki ziemniaczanej.

Przygotowanie: kapustę drobno kroimy, po czym umieszczamy ją w garnku z wodą i dusimy pod przykryciem przez 10 minut.

zjeść we wrocławiuNastępnie gotujemy kapustę kiszoną przez ponad 30 minut dodając liścia laurowego, a także ziela angielskiego.

Następnie ugotowaną w ten sposób kapustę drobno kroimy. Kolejnym krokiem jest pokrojenie cebuli w piórka, dodanie oleju, oraz umieszczenie jej wraz z kapustą kiszoną w garnku.

Wszystko dusimy na wolnym ogniu pod przykryciem przez ponad godzinę (maksymalnie półtorej).

Dodajemy pokrojoną i obsmażoną wcześniej kiełbasę i starte kawałki jabłka 15 minut przed końcem duszenia. Na sam koniec doprawiamy bigos za pomocą wina, soku z cytryny, oraz przypraw.

Ciasto drożdżowe z kruszonką cynamonową

Niegdyś najpopularniejsze ciasto, jakie wypiekano we Wrocławiu. Składniki: do przygotowania ciasta będziemy potrzebować szklanki mleka, 2 jajek, pół kilograma mąki pszennej, 50 g drożdży, łyżkę octu, 1/4 szklaneczki cukru, 1/4 kostki margaryny, oraz dowolny zapach do ciast.

najlepsze restauracjeDo wykonania kruszonki cynamonowej będziemy potrzebować szklankę cukru, łyżkę cynamonu, szklankę mąki, a także 1/4 kostki margaryny, tudzież masła.

Natomiast do wykonania lukru maślanego konieczne są 4 łyżki cukru-pudru, łyżka masła i łyżka mleka.

Kruszonkę wykonujemy w następujący sposób: rozpuszczamy masło, a mąkę mieszamy z cukrem i cynamonem.

Wszystko mieszamy wraz z gorącym masłem. Należy to połączyć i wykonać w taki sposób, by powstała kruszonka. Ciasto wykonujemy zaczynając od rozpuszczenia drożdży w mleku.

Następnie roztapiamy masło, oraz mieszamy mleko z drożdżami, cukier, a także sól. Podczas robienia tej czynności dodajemy jajka i przestudzone mleko.

pięknym wnętrzemNastępnie całość wyrabiamy przez 5 minut, do momentu aż ciasto będzie gładkie, oraz zacznie odchodzić od ręki. Kolejnym krokiem jest przykrycie wszystkiego ściereczką i odstawienie tego na 2 godziny.

Po upływie tego czasu dzielimy ciasto na 2 części, następnie wkładamy je do keksówek i odstawiamy na kolejne 30 minut.

Na koniec drożdżówki smarujemy mlekiem posypujemy kruszonką, po czym pieczemy je w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 30-40 minut. No i oczywiście nie możemy zapomnieć o posmarowaniu lukrem.

Idealne miejsce do zjedzenia we Wrocławiu, czyli Polka Wrocław 

Restauracja znajduję się na wrocławskim rynku w słynnej Kamienicy przy Rynku 39-40. W docenieniu polskiej kuchni tradycyjnej tworzy się w tym miejscu jej ponadczasową fuzję wraz z nowoczesnym, innowacyjnym stylem gotowania.Polka Wrocław zjeść we wrocławiu

W miejscu tym znajdziemy wiele ciekawych, pysznych dań, a atmosfera jest wręcz idealna. Jeśli chcecie spędzić wieczór na wrocławskiej starówce zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00