Strona główna » Madryt – atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca

Madryt – atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca

Madryt

by admin
Madryt

Madryt to przepiękne miasto i jednocześnie stolica Hiszpanii, którą przez cały rok odwiedzają turyści z różnych stron świata. Dobrze jest zatem wiedzieć, jakie zabytki warto tutaj odwiedzić oraz na jakie posiłki warto się zdecydować, by spróbować lokalnej kuchni.

Jak zwiedzać Madryt? Metrem i pieszo!

Przede wszystkim dobrze jest wiedzieć, że to przepiękne miasto można zwiedzać zarówno piechotą, jak i metrem, czy też w lecie nawet rowerem lub hulajnogą. Dzięki temu każdy turysta może znaleźć dogodny dla siebie sposób podróżowania po przepięknym Madrycie.stolicy hiszpanii

Dobrze jest też zaznaczyć, że obecnie w hiszpańskiej stolicy jest udostępnionych około 326 stacji metra, przez co każdy turysta może się dostać z jednego punktu do drugiego bez użycia samochodu.

W Madrycie działa około 15 linii metra, a jednorazowy bilet normalny wynosi około 1,5 euro.

Co ważne, to na jednym bilecie można zwiedzać Madryt przez nieograniczoną liczbę przesiadek do momentu przekroczenia bramek. Warto wspomnieć, że w Madrycie działa również połączenie autobusowe, dzięki czemu można bezpiecznie dostać się komunikacją miejską w wyznaczone miejsce.casa de campo

Natomiast gdy wybierze się opcję zwiedzania Madrytu piechotą, to warto zatem wiedzieć, które zabytki należy odwiedzić i jakich miejsc nie można pominąć również pod względem kulinarnym, dzięki czemu można zaspokoić zarówno duszę, jak i ciało.

Dlatego też przed zwiedzaniem tego pięknego miasta zaleca się zrobienie mapki z punktami, które niewątpliwie trzeba zobaczyć, będąc w słonecznej Hiszpanii.

Między innymi takim obowiązkowym punktem jest Puerta del Sol, Plaza de Cibeles czy Descalzas Reales. Dobrze jest zatem bliżej poznać te miejsca, przez co z łatwością będzie się, dało do nich trafić.

Co warto zobaczyć w Madrycie? Największe atrakcje oraz zabytki

plaza de oriente znajdujeMadryt to nie tylko stolica mody, ale również świetne miejsca dla duszy i ciała, gdyż można tutaj zobaczyć przepiękne zabytki, które mają ciekawą przeszłość historyczną.

Dobrze jest wspomnieć, że do tych zabytków i ciekawych miejsc zaliczają się nie tylko kościoły oraz katedry, ale również fontanny, plaże czy muzea lub ogrody botaniczne.

Warto wspomnieć, że większość udostępnionych zabytków dla turystów można odwiedzać praktycznie przez cały rok, a bilety da się z łatwością zamówić również przy pomocy strony internetowej, dzięki czemu można skrócić kolejki do czekania przy kasie biletowej. 

Puerta del Sol – madrycki niedźwiedź i neon Tio Pepe

plaza de españaPuerta del Sol to inaczej Brama Słońca i jest to nic innego jak jeden z uwielbianych hiszpańskich placów przez turystów.

Co ważne, to plac ten uważany jest niejako za centrum Madrytu i miejsce, które musi odwiedzić każdy, kto przyjechał do Hiszpanii, niezależnie od pogody czy pory roku.

Na placu tym znajduje się tak zwany kilometr zerowy, czyli punkt, od którego mierzy się odległość z Madrytu do innych hiszpańskich miast.

Natomiast madrycki niedźwiedź kojarzony jest z tym placem, gdyż stoi tam jego rzeźba, która przedstawia właśnie to zwierzę sięgające do truskawkowego drzewa.

nacional de músicaWarto wspomnieć, iż scena ta znajduje się nawet w herbie miasta. Na uwagę zasługuje również nowoczesna architektura na placu Puerta del Sol, czyli słynny neon Tio Pepe, który jest umieszczony na świetnie udekorowanym i wykonanym budynku, przez co może łączyć nowoczesność z przeszłością.

Plaza Mayor i Chocolatería San Ginés

Kolejnym ważnym punktem zwiedzania jest plac: Plaza Mayor oraz Chocolateria San Gines, które zachwycają turystów malowniczymi budynkami pokrytymi przepięknymi fasadami.

Warto wspomnieć, że plac Plaza Mayor powstał za panowania króla Filipa III i odbywały się tutaj między innymi różnegocasa de cisneros rodzaju kościelne uroczystości związane z kanonizacją świętych. Na środku placu stoi również pomnik Filipa III na koniu.

Natomiast Chocolateria San Gines to świetne miejsce na spróbowanie hiszpańskiej czekolady.

Warto wspomnieć, że czekoladziarnia ta działa tuż przy placu Mayor, dzięki czemu można wypić świetnie podaną czekoladę z przepięknym widokiem. 

Targ San Miguel (Mercado de San Miguel)

auditorio nacional de músicaTarg to świetne miejsce na to, by poznać lokalną kulturę oraz potrawy, dlatego też dobrze jest zobaczyć go również w Madrycie. Targ San Miguel powstał około 1916 i trwa do dziś, a co najważniejsze, to przez cały ten czas się rozwijał.

Na targu tym można między napić się hiszpańskiego wina czy można bez problemu spróbować świeże produkty, które dla lokalnych mieszkańców są codziennymi przysmakami.

Co warto dodać, to targ składa się z kilkudziesięciu stanowisk, przez co każdy turysta może odnaleźć dla siebie idealnie dopasowane przedmioty oraz jedzenie.

Muzeum Prado – najsłynniejsze hiszpańskie muzeum

teatro de la zarzuelaBędąc w Madrycie, dobrze jest też zapoznać się z jego historią, dlatego też Muzeum Prado jest świetnym miejscem, w którym zarówno dorośli, jak i najmłodsi turyści mogą poznać ciekawe historie o malarstwie hiszpańskim.

Dobrze jest zaznaczyć, iż muzeum to jest udostępnione dla turystów aż na trzech piętrach, dzięki czemu warto zarezerwować sobie na jego zwiedzanie co najmniej kilka godzin.

Warto przed wizytą sprawdzić, czy jest darmowy wstęp, gdyż obecnie muzeum to ma wybrane w dni, w których turyści nie muszą płacić za wejście.

Gran Via i Edificio Metropolis

Madryt to nie tylko fantastyczne place, czy muzea z historią, ale również przepiękne i urokliwe uliczki. Między innymi do takich uliczek należy Gran Via która urzeka swym pięknem każdego turystę.

arco de cuchillerosCo ważne, to ulica jest popularna zarówno w ciągu dna, jak i nocą, dlatego warto przyjechać tutaj poza sezonem.

Dobrze jest wspomnieć, iż spacerując tą uliczką, można dotrzeć do budynku Edificio Metropolis, czyli jest to gmach, który ma przepiękną kopułę, a obok znajduje się kolejna fantastyczna budowla z zegarami.

Pałac Królewski w Madrycie

Pałac Królewski to punkt obowiązkowy każdej wycieczki. Jest to budynek dostępny dla zwiedzających i można w środku zobaczyć wspaniałe dzieła słynnych malarzy.

W pałacu znajduje się też sala tronowa, apartamenty dla rodziny królewskiej oraz niesamowicie potężna kolekcja różnego rodzaju zabytków i skarbów rodowych rodziny królewskiej. Dobrze jest przeznaczyć kilka godzin na swobodne zwiedzanie pałacu.

Katedra Almudena

całej hiszpanii Katedra Almudena to przepiękny kościół, który zachwyca każdego, niezależnie od wiary, jaką wyznaje. Dzięki jej surowemu wnętrzu oraz okazałej krypcie można przenieść w czasy średniowieczna i poczuć się jak mieszkańcy tamtej epoki.

Dobrze jest wspomnieć, by do katedry tej ubrać się stosownie, wedle wiary chrześcijańskiej, dzięki czemu można okazać w prosty sposób szacunek do świętego miejsca.

Dworzec Atocha i żółwie, czyli nieoczywiste atrakcje Madrytu

Dworzec Atocha to niewątpliwie kolejny punkt, który jest wart odwiedzenia. We wnętrzu utworzono fantastyczny świat tropikalny z przepięknym ogrodem oraz z pływającymi w środku żółwiami.

paseo de la castellanaMożna tu między innymi zobaczyć cudowną roślinność oraz ciekawe zwierzęta, które na pewno pomogą w tym, by spędzić na dworcu przyjemne chwile.

Plaza de Cibeles – fontanna bogini Kybele oraz ratusz miejski z tarasem widokowym

Plac Plaza de Cibeles to miejsce, w którym można podziwiać przepiękną fontannę bogini Kybele, jednak znajduje się ona w miejscu niedostępnym dla turystów przy ruchliwym rondzie, przez co można do ją podziwiać z wyznaczonych miejsc. Warto przyjechać tutaj w piękną pogodę, dzięki czemu rzeźba będzie świetnie widoczna.

Zwiedzanie stadionu Santiago Bernabeu

pobliżu plaza mayorStadion Santiago Bernabeu to idealne miejsce dla każdego fana sportu. Bilety należy kupić za pomocą strony internetowej, dzięki czemu można nieco zaoszczędzić.

W trakcie zwiedzania stadionu można także zobaczyć muzeum oraz historię powstania drużyny sportowej Real.

Świątynia Debod – najstarszy zabytek w Madrycie

Dla turystów, którzy cenią sobie zabytki kościelne, to Świątynia Debod będzie ciekawym miejscem, gdyż jest ona podarowana przez rząd Egiptu dla Hiszpanii w 1968 roku. Obok świątyni znajdują się stawy oraz ścieżki w parku, co sprawia, że można spędzić tutaj wiele godzin na zwiedzaniu.

Co jeszcze warto zobaczyć w Madrycie?- Zabytkowe place!

de madridMadryt oprócz ciekawych budowli i kościołów ma także zabytkowe place, do których między innymi należą Plaza de la VillaPlac Hiszpański oraz Plaza de Santa Ana. Plaza de la Villa to najstarszy plac w Madrycie, a na placu hiszpańskim znajduje się ciekawy pomnik z brązu. Natomiast Plaza de Santa Ana to świetne miejsce na spotkania artystów i intelektualistów.

Zoo i kolejka linowa Teleferico – Madryt i jego atrakcje dla najmłodszych

W Madrycie najmłodsi turyści mogą wybrać się do Zoo, w którym przebywa wiele unikatowych gatunków. Dobrze jest też wspomnieć o kolejce liniowej Teleferico, która może między innymi przewieźć turystów na punkt widokowy.

Warto kupić bilety online, dzięki czemu nie będzie potrzeby stania w długiej kolejce do kas biletowych.

Kościół San Francisco el Grande i Descalzas Reales – dawny klasztor klarysek ze wspaniałymi gobelinami projektu Rubensa

Te dwa budynki to mieszczą w sobie piękno i historię, którą warto zobaczyć. Kościół San Francisco el Grande ma przepięknie zdobioną kopułę, a Descalzas Reales jest położony w centrum miasta, dzięki czemu bez problemu każdy do niego dotrze. W klasztorze można oglądać świetne dzieła różnych artystów.

Muzeum Morskie – gratka dla wszystkich sympatyków historii morskich podbojów

Dla fanów marynarki wojennej Muzeum Morskie to obowiązkowy punkt wycieczki. W muzeum tym można zobaczyć, jak powstała hiszpańska flota oraz da się prześledzić morskie podboje. Warto przed wejściem do muzeum sprawdzić, czy w danym dniu nie ma darmowych biletów.

Muzeum Archeologiczne i Muzeum Lázaro Galdiano

Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Lazaro Galdiano to świetne miejsca do tego, by przenieść się we wcześniejsze dzieje Hiszpanii. Można tutaj zobaczyć różnego rodzaju rzeczy, które zostały znalezione przez archeologów oraz można zobaczyć ciekawe obrazy i ceramiczne wyroby.

Królewski Ogród Botaniczny

Królewski Ogród Botaniczny to świetne miejsce dla miłośników przyrody. Można tutaj zobaczyć rośliny, które występują tylko w tej części świata oraz są też sprowadzone różne egzotyczne gatunki. Na terenie ogrodów są szklarnie oraz liczne ścieżki, dzięki którym turyści mogą zwiedzić cały ogród. Co ważne, to miejsce to jest czynne przez cały rok.

La Latina – w poszukiwaniu lokalnej atmosfery Madrytu

La Latina to dzielnica Madrytu, do której przez cały rok przybywają turyści z różnych zakątków świata. W dzielnicy tej można znaleźć wiele restauracji oraz lokalnych barów, dzięki czemu bez problemu da się spróbować fantastycznej hiszpańskiej kuchni. Dobrze jest też wspomnieć, że La Latina w niedzielę zmienia się na pchli targ. 

Malasaña – lokalna kuchnia oraz zabytki

Malasana to kolejna urocza dzielnica Madrytu, którą warto odwiedzić, niezależnie od pory roku. Są tutaj dostępne lokalne puby oraz restauracje, w których można zjeść pyszne hiszpańskie dania lub spróbować hiszpańskich alkoholi. Warto wspomnieć, że uliczka ta jest świetnym miejscem do spacerów zarówno za dnia, jak i nocą, gdyż szczególnie w sezonie turyści zwiedzają liczne zabytki o każdej porze.

Stacje metra jako… muzea

Każdy turysta powinien odwiedzić też dwie stacje metra w Madrycie, które są jednocześnie muzeami. Są to świetne miejsca zwłaszcza dla najmłodszych. Dlatego też w Canos del Peral między innymi można obejrzeć tutaj pozostałości fontanny oraz akweduktu.

Wejście do tego rodzaju muzeum jest darmowe, ale trzeba wcześniej wiedzieć, o której godzinie można je zwiedzać bez płacenia za bilet. Drugie muzeum- Carpetana mieści się w tunelach prowadzących do stacji, co sprawia, że jest ono tak niesamowite.

Dobrze jest dodać, że Madryt, to miasto, które ma wiele do zaoferowania dla turystów. Można tu nie tylko spacerować, ale także dowiedzieć się o ciekawej historii Hiszpanii oraz spróbować dostępnych lokalnych potraw i win.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00